naar Amsterdam; de „Celebes" is Zaterdag-morgen Sagres gepasseerd. Z. M. heeft aan Martin Coster, consul-gene raal der Nederlanden te Parijs, vergunning ver leend tot het aannemen van het ridderkruis 3de kl. van de IJzeren Kroon, hem door den keizer van Oostenrijk geschonkenaan M. L. Van Deventer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de be trekking van consul-generaal der Nederlanden in Brazilië, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in verschillende betrekkingen den lande bewezen. Gemengd Nieuws. In de afgeloopeu week werd te K a t- wijk nog met dertig schuiteu de kantvisscherij uitgeoefend. Er werd besomd 40 a f 105 in 5 dagen, en besteedvoor tarbot f 2a/6, tong, klein soort, veel gevangen, 5 a 30 ets., levende benschol 75 ets. a f 1 per stuk, binnenlek droog- schol f 5 a f 6, scharren f 5 a f 8 per mand. 12 schuiten zijn naar de haringvisscherij vertrokken. Het gerechtshof te 's-IIage heeft he den in zijne correctioneele terechtzitting in hooger beroep H. J. D. wegens diefstal met braak in eene branderij te Leiden, zijnde eene onbewoonde plaats, veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting en eene gelijke straf opgelegd aan den bekenden jassendief J. L. B., ter zake van diefstal van een overjas uit eene woning in de Nieuwe Molstraat. De heer Dam ra, als aëronaut in Frank rijk en Duilschland gunstig bekend, zou Zater dag-namiddag van Scheveningen met zijn ballon „Gambetta" een verkenningstocht doen. Nietlegen- staaude het minder gunstige weder waren hon derden personen gekomen, om van nabij de vulling gade te slaan, die te twee uren begon. Het was een verrassend gezicht de „Gambetta" langzaam den vereischten vorm te zien aannemen. Maar zou Damm den tocht wel beginnen Te half/es was de wind zuidwest en toch waagde hij het. Onder luide fanfares van het orkest en gejuich der menigte steeg de ballon statig omhoog en nam daarna de richting naar zee. Spoedig liet Damm gas ontsnappen en wierp zijn ankertouw om spoedig weer den vasten wal te bereiken. Hij is aan het Kanaal bij de aanlegplaats der gondels neergekomen. Te Rotterdam is Zaterdag-namiddag 1e ongeveer drie uren onder het viaduct tusschen de Hoogstraat en het Steiger eene juffrouw onder een tramwagen geraakt, met het ongelukkig gevolg dat zij kort daarna overleden is. Donderdag-avond heeft zich de ge wezen tamboer-maïtre van het instructie-bataljon te Kampen, De R., door ophanging van het leven beroofd, een vrouw met zeven kinderen nalatende. Sedert eenige weken maakte een jeugdig zeeofficier, de graaf Robert De Pimodan- Bassetière, in zekere kringen te Brussel grooten opgang. Hij was rijk en mild en had een onge looflijk succes bij „les belles petites". Eindelijk scheen een der schoonen zijn hart voorgoed te hebben veroverd. Hij bezocht met haar de voor naamste steden van België en Holland, en stapte verleden week met zijn „comtesse" te Doornik in het eerste hotel af. Hier nam hij voor enkele uren afscheid van zijn dame, om een bezoek te brengen aan zijn broeder, die in de nabijheid woonde. Den volgenden dag was hij nog niet teruggekeerd. De „gravin" vertrok zeer ongerust naar Brussel en bevond, dat hare woning geplunderd was. Van Robert De Pimodan-Bassetière heeft zij niets meer gehoord, doch te Luik is zekere Voreux-Prahan, die bijzender veel op hem gelijkt, in handen der justitie gevallen. Hij werd door de Fransche autori teiten reeds vervolgd wegens een diefstal van 20,000 franken. Eene rotsmassa, zoo ontzaglijk dat het een jaar duren kan eer zij is weggeruimd, is bij St.-Gingolph op den Simplonweg nedergestort. Men is bezig er een noodweg over te leggen. De weg tusschen Spriaua en Torre, in Grauwbunder- land, is onbruikbaar. Ten gevolge van verzakkingen op verschillende plaatsen zijn daar tal van huizen ingestort en verkeeren andere in zoo slechten slaat, dat de inwoners ze hebben moeten ontruimen. In Jiolo, in hetzelfde kanton, zijn vele verwoestingen door sneeuwvallen aangericht. De „Daily News" ontving via Madera nadere bijzonderheden omtrent den dood van prins Louis Napoleon. Den eersten Juni ging de prins, van wien de correspondent zegt dat hij altijd een waaghals was, met kapitein Carcy en een escorte van zes vrijwilligers, acht mijlen ver van het hoofd kwartier om de ligging van het naastbijzijnd kamp te schetsen. Dicht bij Edutu-kraal, die men ledig waande, werd een korten tijd halt gehouden, en de prins had juist order gegeven de paarden weder te bestijgen, toen op het gezelschap vuur gege ven werd uit eenig lang gras op dertig el afstands. Geen enkele Zoeloe werd gezien. Carcy rappor teert, dat het gezelschap op dat schieten in galop uit elkaar vloog. Hij en een man van het escorte reden naar een laagte, op 200 el afstands, om zich te dekkendaar kwamen vier man van het escorte bij hen. Het paard van den prins kwam later in galop hen achterna. Den volgenden mor gen werden pogingen gedaan om 's prinsen lijk terug te vinden. Het werd gevonden in een donga of sloot, 150 cl van de kraal. Het was naakt uitgekleed en lag op den rug. Er was geen ko- gelwond te zien, maar 18 steken van een assegaai, waarvan twee van de borst tot den rug doordron gen; ook het rechteroog was doorboord. Een band met haar, medaillons en reliquieën was nog om den hals. De uitdrukking van het gelaat was kaim. De prins had blijkbaar tevergeefs ge tracht te paard te stijgen, was toen naar de donga geloopen en daar overvallen. Twee soldaten la gen in de nabijheid, door assegaai-sleken afgemaakt. Het lichaam werd in een kaffer-deken gewikkeld, naar het kamp gebracht en te vijf uren, in tegen woordigheid der geheele divisie, in een ambulance wagen gelegd, om met betamelijk escorte verder te worden vervoerd. Toen Vrijdag het bericht te Chislehurst bekend werd, werden aanstonds maatregelen genomen om te voorkomen, dat eenig nieuwsblad in handen van keizerin Eugénie kwam. Graaf Sydney kwam met den abbé Goddard te tien uren op Camden-IIouse en deelde de tijding aan de keizerin zoo voorzichtig mogelijk mede. De slag trof haar desniettemin zoo hevig, dat zij geruimen tijd bewusteloos bleef; des namiddags herstelde zij zich eenigszins, maar was zoo zenuw achtig, dat niemand van de talrijke bezoekers, die zich aanmeldden, werd toegelaten. Koningin Victoria zond per telegram een hartelijk woord van deelneming; desgelijks de prins en prinses van Wales en andere leden van de koninklijke familie, terwijl uit Frankrijk en uit. alle landen van Europa condoleanties werden ontvangen. De secretaris der keizerin telegrapheerde den volgenden morgen aan de hertogin van Sutherland, dat zijne meesteres nog steeds in half bewusteloozen toestand verkeerde en er noodzakelijk iels gedaan moest worden om haar uit die verdooviug te wekken. De hertogin vertrok op dit bericht terstond naar Chislehurst met verscheiden oud-leden der keizer lijke hofhouding. Des middags te twaalf uren ver keerde de keizerin nog in denzelfden toestand, die echter niet gevaarlijk wordt geacht. De Internationale Vereeuiging voor de beschaving der binnenlanden van Afrika heeft het Belgische stoomschip „Barga", metende 829 ton, uitgerust om de Belgische expeditie, die zich in Centraal-Afrika bevindt, van het noodige te voor zien. De monding der Congo-rivier is de bestemming van het schip. Om de lading alsdan verder te transporteeren naar een plaats, waar men de Bel gische officieren, die, blijkens de laatste berichten van de Oostkust, de stad van Matiamvo willen bereiken, hoopt te ontmoeten, bevinden zich nog aau boord drie open stoomsloepeu, een stoombootje met twee hutteu, die 30 personen kunnen huis vesten, en drie booten van 50 ton. Deze vaar tuigen hebben niet meer dan 16 Eng. duim diep gang en kunnen dus in den regentijd den Congo een heel eind opvaren. Op deze wijze wordt het mogelijk aan de beide oevers der rivier permanente of tijdelijke stations aan te leggen. De flotille zal gecommandeerd worden door den kapitein Lose- witz, die 40 uitgelezen matrozen onder zijn orders krijgt, allen door een langdurig verblijf in de heete luchtstreken gewoon aan eene tropische tem peratuur. Zij hebben zich voor 3 jaren verbonden. In 1882 zal het vier eeuwen geleden zijn, dat er voor het eerst te Weenen gedrukt is geworden. Enkele proeven van dat oudste druk werk zijn nog bewaard gebleven. Ten einde deze gebeurtenis te herdenken, hebben de vereenigingen van boekdrukkers te Weenen eene commissie ge kozen, welke het plan heeft om, behalve de ge woonlijk gebruikelijke feestelijkheden, ook eene tentoonstelling te organiseeren, welke een beeld zal geven van de ontwikkeling der boekdrukkunst en aanverwante industrieën in den loop der laatste vier eeuwen, en eindelijk ook nog besloten tot de uitgaaf eener geschiedenis der boekdrukkers te Weenen. Te Nieuw-Buinen heeft zich een zekere Bieze, van beroep glasblazer, door ophauging van het leven beroofd, omdat hij veroordeeld was tot twee dagen gevangenisstraf, wijl bij na den bepaalden tijd in een koffiehuis was gevonden. Te Etterbeek bij Brussel had eene moeder hare twee kinderen, van zes en acht jaren, alleen achtergelaten in een keuken, gelegen in het sousterrain van de woning, toen door den ont- zettenden stortregen het water in de keuken drong en steeds hooger steeg. De arme kleinen klauterden in doodsangst van de stoelen op de tafel, totdat het water, dat in de keuken 185 M. hoog stond, zelfs op deze verhevenheid tot hun hals steeg. In den vreeselijksten doodsangst schreeuwden de on- gelukkigen om hulp, doch tevergeefs. Nog te juister tijd kwam de moeder thuis om hare kin deren van den reeds dreigenden dood te redden. Het jongste kind viel kort na de redding, ten gevolge van de doorgestane koude jsn angst, in zwijm, en ligt sedert in een hevige koorts, welke zijn toestand zeer gevaarlijk maakt. Met assistentie van twee duikers is een gegroefd kanon, wegende ongeveer 1500 pond, van het dek van het bij Folkestone gezonken Duitsche oorlogsschip „Grosser Kurfürst" af- en boven water gehaald. BUITENLAND. Frankr-ijk. De heer Teisserenc de Bort, destijds minister van landbouw en handel in Frankrijk, had onder dagteekeuing van 28 Januari jl. beslist, dat buiten de medailles, waarmede bekroonden bij de ten toonstelling in 1878 waren vereerd, aan elk voor malig exposant eene kerinneriugs-medaille zou worden uitgereikt. Thans heeft de heer Krantz eene circulaire verzonden, waarin wordt medege deeld dat de minister Tirard op dit besluit is teruggekomen, omdat die herinnerings-medailles, op de facturen of in de fabriekmerken gereprodu ceerd, zouden kunnen worden aangezien voor be- kronings-medailles, het publiek in dwaling zouden kunnen brengen en ten nadeele der bekroonde exposanten strekken. Het bronzen standbeeld van Thiers, dat wel dra te Nancy opgericht zal worden, is onlangs gegoten in tegenwoordigheid van mevr. Thiers en van den beeldhouwer, den heer Guilbert. Het brons is drie dagen in den vorm gebleven, en het beeld daarna met het beste gevolg er uitgehaald. Het is 3.40 meter hoog, zonder het voetstuk. De rijksdag heeft het ontwerp betreffende het bestuur over Elzas-Lotharingen, na verwerping van amendementen der Elzas-Lotharinger protest partij, bij tweede lezing in hoofdzaak overeenkom stig den oorspronkelijken tekst aangenomen. Civoot-Xii-itaniiJë. De tarief commissie van de telegraphische con ferentie heeft Duitschlands voorstel verworpen om een uniform tarief voor geheel Europa in te voeren. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Oostenrijksche hof heeft op bevel des keizers den rouw aangenomen, van 23 Juni tot. 2 Juli, wegens het overlijden van prins Louis Napoleon. Egypte. Uit Alexandrië verneemt men dat dc vertegen woordigers der westelijke mogendheden, behalve het aftreden van den khedive, de verwijdering van diens beide zonen hebben geëischt. Rusland. Volgens de „Polit. Corr." is bij het Oosten- rijksch consulaat te Burgas bericht ontvangen dat in de vorige week 28,000 Russen uit die haven naar Rusland zijn ingescheept.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2