Dinsdag 24- Juni. N°. 5935. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZEB COÜBJlSTj Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40* Afeendeiltfke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'RIJS DER ADTERTESXIEN: Tin 16 regels.......1.05. Iedere regel meerQ.17J. Groeten lettere nanr phatsrabnte. EEÏÏÏE'V, 33 .Tunt. Door de geneeskundige staatscommissie alhier ziju heden tot arts bevorderd de heeren B. A. P. Vau Dam, doctorandus, en J. H. Perk, cand.-arts. Het hoofdbestuur der Leidsche Vereeuiging tot bevorderiug van geregeld schoolbezoek is voor nemens dezen zomer aan de kinderen der openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden hier ter stede, die zich door getrouw schoolbezoek hebben onderscheiden, een a .ngenamen dag te ver schaffen. De gelden echter zijn daarvoor nog niet bijeen en daarom worden er bijdragen gevraagd, die voorzeker niet zullen uitblijven waar bet een feest geldt, zooals ook reeds in andere jaren der jeugd vreugde verschafte. Blijkens achterstaande advertentie worden door de leden van het hoofd bestuur zulke bijdragen in ontvangst genomen. Het Leidsche studentencorps zal, naar wij vernemen, op officiëele wijze vertegenwoordigd worden door het collegium bij de begrafenisplechtig heid van den Prins van Oranje. Z. K. H. was eerelid van het corps. Naar wij vernemen hebben twee leerlingen van de school van den heer Van Wijk met uit- stekeud gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor de hoogere burgerschool te Amsterdam. Voor genoem den onderwijzer is dit te meer aangenaam, aan gezien de jongste der twee leerlingen tevens de jongste van alle adspiranten was en van de onge veer 100, die zich aan deze proef onderwierpen, slechts 60 slaagden. Uit Gent wordt bericht, dat, daar de heer Joh. K. Witte als voorzitter der Tuinbouw-ver- eeniging zijn ontslag had genomenin deze vacature voorzien is door het benoemen, in de vergadering van 15 Juni, van den heerN. J. A. C. Hugenholtz. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.10; de laagste f 40.00, f 19.50, f 3.80 en f 2.05. In eene vergadering van ingelanden der gecombineerde Noordschebuurter- en Voordijksche polders onder Zevenhoven is tot lid van het be stuur er van met bijna algemeene stemmen her benoemd de heer H. Janmaat, grondeigenaar, in de Kromme Mijdrecht onder Zevenhoven. Tot leden der commissie, belast met het afnemen hier te lande van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, zijn nog benoemd de heeren S. Coolsma, directeur van het Zende lingshuis der Nederlandsche Zendingsvereeniging te Rotterdam, en J. W. Roskes, adjunct-secretaris van het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam. Zaterdag-middag te vier uren waren aan de Nederlandsche ambassade te Parijs ongeveer twee- of driehonderd genoodigden vereenigd, om een lijkdienst bij le wonen, die ter nagedachtenis van den Prins van Oranje zou gehouden worden. De kist was geheel verborgen onder witte en violette bloem kransen. De geheel met zwart behangen rouwzalen waren alleen verlicht door de candelabres met was kaarsen, die om de katafalk stonden. Aan weers zijde van de lijkkist stonden de beide adjudanten Bentinck en De Ivock, daarachter het gevolg van Prins Alexander en eenige heeren uit Nederland. Voor de lijkkist bevonden zich, behalve de redenaar ds. Bersier, Prins Alexander, baron Van Zuyleu, Prinses Mathilde, Prins Murat, mevrouw en freule Vau Zuyleu, Prinses d'Hénin geb. barones Van Brienen en mevr. De Stuers. In de groote zaal, afgescheiden van de „chambre mortuaire" door opgenomen zwarte draperieën, bevonden zich de minister Waddingtou, een hoofdofficier namens deu president der republiek, een andere hoofdoffi cier namens den mililairen bevelhebber van Parijs, bijna het geheele corps diplomatique, de heeren Van Ileeckeren en Fransen van de Putte, Walsh, maarschalk Mac Mahon en maarschalk Canrobert, het personeel van de Nederlandsche legatie, zeer vele leden van de Jockeyclub en vele te Parijs wonende Nederlanders. Te vier uren begon ds. Bersier deu dieüst met het. voorlezen van het liturgische gebed voor de begrafenissen uit de liturgie van de „Eglise de l'étoile; een koor van acht stemmen met begelei ding van orgel antwoordde met gezangen uit de zelfde liturgie. Daarna volgde de lijkrede, waarin de predikant o. a. zeide„Mijne HeerenWij zijn vereenigd om het lijk van Z. K. H. Willem Prius van Oranje, dien het God behaagde uit deze we reld weg te nemen, den llden Juni in het 39ste jaar zijns levens. Een laatst vaarwel richtend tot dit sterfelijk omhulsel, dat weldra naar Nederland vertrekt, waar het de laatste eerebewijien zal ont vangen onder algemeene deelneming van een loyaal, iunig aan 't geslacht zijner souvereinen gehecht volk, wensch ik, na uwe gedachten en onze gebe den tot God te hebben verheven, uit naam van Frankrijk te spreken een woord van eerbiedige sympathie voor den Koning der Nederlanden, voor zijn geheele familie, voor die natie, die ons dierbaar is, voor u, Monseigneur, die in de zen dood, waardoor gij plotseling geroepen zijt eenmaal een kroon te erven, slechts eene ontzaglijke beproeving ziet, die uw broederhart wreedelijk trof. Koninklijke Hoogheid, mijn laatste woord zal voor u zijn. Gij neemt hier de eerste plaats in in onze eerbiedige sympathie, omdat gij het zwaarst ge troffen, het diepst bedroefd zijt. Op de treurige reis, die gij weldra gaat aanvaarden, zult gij steun vinden in de liefde van uw volk, en hier laat gij harten achter die inDig in uw rouw deelen. Breng aan den Koning uwen vader, breng aan uwe ge heele natie de wenschen over, waarvan ik hier slechts de onwaardige tolk ben, en zeg hun dat het laatste openbare woord dat in Frankrijk over den Prins uwen broeder is gesproken, een woord geweest is van smart, van hoop en geloof. Dat de Almachtige u geleide en behoedeAmen." Na de lijkrede zong het koor het gezang: „Tout ce qui vit sur la terre, Seigneur, doit bieutut finir." De geheele plechtigheid liet een diepen indruk achter. Iedereen was zeer aangedaan. Prins Alexander heeft duizend franken gegeven aan de armen van de kerk van ds. Bersier. Ter gelegenheid der begrafenis van wijlen den Prins van Oranje op a. s. Donderdag mag het gedeelle van den grooten weg der 1ste klasse n°. 4, loopende door de gemeenle 's Gravenhage tot aan Delft, van des morgens 10 uren tot des namiddags halftwee niet worden bereden dan door hen, die op eenigerlei wijze geroepen zijn om aan deze plechtigheid deel te nemen. Onder de verschillende kransen, welke bij aankomst van het lijk van den Prins van Oranje op de kist zullen worden neergelegd, behooren er twee van het leger. Eén dezer zal worden aange boden door de officieren van de cavalerie, die ge durende een 10-tal jaren onder de bevelen van Z. K. II. als inspecteur dienden. In navolging zal ook door de officieren van het regiment gre nadiers en jagers een krans worden gelegd op het graf bij de lijkbaar van den Vorst, die den rang bekleedde van generaal bij de infanterie. Te zeven nren zal hedenavond het lijk van den Prins van Oranje aan het Holl. spoorweg- f station te 's-Haee aankomen. De lantaarns op het perron en terrein zijn met rouwlioers overtrokken. Tegen het uur van aankomst zal het geheele garni zoen der residentie onder de wapenen zijn en deels op het perron, deels op het stationsplein en langs den stationsweg iü bataille geplaatst zijn. Alle in de residentie aanwezige opper-, hoofd- en verdere officieren zijn uitgenoodigd zich aan het spoorweg station te bevinden. De eerewaebt. aan het paleis van wijlen den Prins van Oranje wordt gecom mandeerd door den kapitein, ridder der Militaire Willemsorde, Le Bron de Vexela en door de luite nants Van Tienhoven, Trouillart Hansen van de grenadiers en jhr. De Flines van de jagers. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechtcr- plaatsvervanger te Leiden mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, advocaat alhier. De uitgifte van retourbiljetten tusschen de stations der lijn LeidenWoerden en die der overige lijnen van den Rijnspoorweg kan, naar men meldt, eerlang worden te gemoet gezien. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de gemeente Oudshoorn f 41.10s opgebracht. Aan de hoogeschool te Utrecht is heden de heer M. M. W. Penniuk, geb. te IJselstein, bevor derd tot doctor in de rechten, met acad. proef schrift, get.de aansprakelijkheid van den schip per in verband met het algemeen handelsbelang. Naar het oordeel van Gedep. Staten zijn er termen omtrent de aanvragen aan de Prov. Staten van de gemeentebesturen van Benthuizen, Brielle, Hardinxveld, Ottoland, Melissant en Molenaars graaf om tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs, een gunstige voordracht aan den Koning te doen. Eene commissie uit den boekhandel heeft zich met eene circulaire gewend tot alle vrienden en vereerders van wijlen den heer D. A. Thieme, om hen in de gelegenheid te stellen, niet slechls door woorden maar ook door daden te toonen, dat Thieme hen lief, zijne herinnering hun dier baar is. Hoe de inkomende gelden zullen besteed worden, wenscht de commissie niet vooruit te bepalen, maar dit liever aan de beslissing der meerderheid van inschrijvers over te laten. Zij zou die liefst willen dienstbaar maken om den grond slag te leggen van eene of andere nuttige, prac- tische instelling, die Thieme's naam zou dragen en waardig zijn. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van belangstellenden in de Oost-Indische Maatschappij van administratie en lijfrente in liquidatie werd hel voorstel tot voort zetting der liquidatie met 2550 tegen 294 stem men aangenomen. Jhr. G. L. G. Van Swinderen, sedert dertig jaren onafgebroken lid der Eerste Kamer voor Friesland, is Zaterdag-avond op zijn kasteel „Lunenburg" te Nederlangbroek, nabij Driebergen, overleden. Bij het departement van binnenlandsche zaken is benoemd tot tweeden klerk de tijdelijke schrijver J. G. Tromp, en bevorderd van tweeden tot eersten klerk C. Croll. Het stoomschip „Voorwaarts", ZoDdag van Amsterdam naar Java vertrokken, had bij het vertrek eenig oponthoud, doch was te halfdrievloten gereed op te stoomen, nadat eene geringe voor ziening aan de machine was aangebracht; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, is Zaterdag van Port Said vertrokkende „Prinses Ainalia" vertrok Zaterdag van Batavia via Penang

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1