De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden in den loop dezer week te Wou» brugge gehouden, heeft 19.32 opgebracht. De Tweede Kamer heeft heden aange nomen het rouwadres aan den Koning en is daarna op reces gescheiden. In de Eerste Kamer zijn aangenomen het rouwadres en een zevental ontwerpen, waaronder het consulair tractaat met Amerika. Daarbij vroeg de heer Huydecoper inlichtingen omtrent de ver richtingen der justitie om de ontvluchting der Itotterdamsche misdadigers te beletten. De minis ter Smit antwoordde uitvoerig. Eerst in den loop van Woensdag-avond werd de justitie bekend met het gerucht en in den avond en nacht van Woensdag werkte de talentvolle Itotterdam sche sjutitie met kracht ter opsporing; ieder was echter gesloten als een bus. Donderdag-ochtend wist de justitie zelfs nog niet of het misgrijp ge pleegd was. Eerst Donderdag-namiddag bleek dit stellig, maar toen was de misdadiger reeds uit Liverpool vertrokken. Vrijdag gaf de hooge raad eerst bevel tot gevangenneming. De regeering en dc justitie hebben niet verzuimd om den ont vluchte nog in Europa te vangen. De minister deelde nog mede dat, in strijd met alle verwach tingen, zoo even bericht was ontvangen dat de Amerikaansche regeering al het gedane ter zake van het sluiten uitleveringstractaat als ongedaan beschouwt. Morgen is de oorlogs- en de vesting- begrooting aan de orde. Het stoomschip „W. A. Scholten" is 18 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail en 50 passagiers. Geineugd Nieu ws. Gisteravond wilde op de Haven al hier een beschonken persoon in een tapperij zijn gelag niet betalen, waardoor twist ontstond, die zoo hoog liep, dat de man tot handtastelijkheden overging, waarom hij door de politie ter ontnuch tering in bewaring moest worden gesteld. Het gewas der hyacinten te Hille- gom zal dit jaar naar het zich laat aanzien uit muntend zijnde zoogenaamde honigdauw, welke de twee laatste jaren zooveel schade aanrichtte, is nu van weinig of geen beteekenis, ook de tulpen zijn zeer goed, behalve die welke in 't voor jaar veel geleden hebben van het stuifzand. De crocussen zullen minder goed zijn. Naar men uit Tessel bericht, zal de Prins-Hendrikpolder aldaar, behoord hebbende aan wijlen Prins Hendrik, den 19den Juli in het openbaar worden verkocht. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is uitspraak gedaan in de zaak van den wisselwachter B. te Tilburg, beschuldigd van op 21 Maart jl. den wissel aan de oostzijde van het station te Tilburg verkeerdelijk te hebben geplaatst, waardoor hij oorzaak is geweest, dat een passa- gierstrein op een goederentrein is geloopen. De rechtbank heeft hem tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren Otte Lieuwes De Jong, beschuldigd van moedwilligen doodslag, schuldig verklaard, en hem, als verzachtende omstandigheden lettende op zijn jeugdigen leeftijd (17 jaren) en onbedachtzaamheid, tot twee jaren celstraf veroordeeld. Uit Brussel wordt gemeld, dat de rechtbank aldaar gisteren uitspraak heeft gedaan in de zaak van Kerdijk en de door onze regee ring aangevraagde uitlevering heeft toegestaan. Te Odessa is uit de kelders der Bank een som van l'/a millioen roebels ontvreemd. De dieven hebben van uit een naburig huis een onder- aardsche gang gegraven van vijftien meter lengte, en zich op deze wijze toegang tot den schatkelder verschaft. Uit Rome wordt van 18 Juni gemeld dat eene zeer hevige aardbeving den vorigen dag nabij Aci Reale, op Sicilië, in de provincie Cata nia, heeft plaats gehad. In de Kamer werd door een afgevaardigde een telegram voorgelezen, vol gens hetwelk vijf dorpen bijna geheel verwoest waren. Tien personen waren omgekomen en velen hadden letsel bekomen. De bewoners van het dis trict namen in grooten getale de vlucht. Door de overstroomingen van de Po zijn in Mantua alleen 20,000 menschen zonder dak. Duizenden heb ben zich niet anders kunnen redden daD op de dammen te midden van den vloed. De geheele omtrek tusschen Mantua en Piazenza is als eene zee. De schade, veroorzaakt door de uitbarstin gen van den Etna, kan op verre na niet in ver gelijking kommen bij die van de overstrooming der Po. Aan het Amerikaansche gouverne ment is door den khedive de obelisk aangeboden, die te Alexandrië aan bet strand staat, om die te Nieuw-York op te richten. Binnenkort zal men met het vervoer een aanvang maken. De kroonprins van Italië is door zijn vader met acht dagen kamerarrest gestraft. Boven dien zal hem gedurende de acht volgende dagen geen militaire eer worden bewezen. Hij had met de dochter van de markiezin Montereno, hofdame der koningin, getwist en haar driftig toegevoegd „Als ik koning ben, laat ik u bet hoofd afslaan." De kroonprins is 9 '/a jaar oud en de jonge dame, zijn speelkameraadje, heeft ongeveer denzelfden leeftijd. Op Sacramentsdag zaten de hertog di Martino, de hertogin di Sangro, hare vier dochters en een kleine jongen te Napels naar de processie te zien, toen hun balkon bezweek en op een lager gelegen balkon nederplofte, met dit gevolg, dat al de personen op beide balkons in de straat te land kwamen. Allen kwamen er met zware kneuzingen af, behalve de hertogin, die de ruggegraat brak en twee uren daarna overleed. Te Weenen is een wel gelukte proef genomen met een stoomkoets, een wagen waarin drie of vier personen kunnen zitten en die door stoom in beweging gebracht wordt, zonder eenig ge- ruisch, zonder onaaugenamen reuk en zonder ge vaar voor ontploffing. De brander bestaat uit een bijzonder geconstrueerde petroleumlamp, en slechts 'Iliter water wordt te gelijk verhit, zoodat deze kleine hoeveelheid geen kwaad doen kan, al barstte de halveduims pijp. Als de toestel eens aan den gang is, heeft men verder niets te doen dan het rijtuig te besturen door middel van de teugels, die van voren aan het beweeglijke mechanismus vastgemaakt zijn, en den gang te regelen door middel van een traptoestel onder de voeten van den stuurder. De kosten bedragen per mijl 85 penningen, 't Rijtuig schijnt een vier duizend gul den te kosten en wordt gezegd beter onder stuur te staan dan een rijtuig met paard. In Zwitserland, in d e n E1 z as en than s ook te Angers hebben ontzaglijke zwermen vlinders de aandacht getrokken. Volgens de „Patriste di l'Ouest" is in laatstgenoemde stad werkelijk het verkeer gedurende eenige oogenblikken door deze diereu gestremd. Zij kwamen, naar men gist, vijftien- of twintigduizend sterk, van het Oosten, vlogen over de wandelingen „du Mail" en het paleis van justitie, streken plotseling neer en trokken in volmaakte orde de Mailstraat door. De verblinde voorbijgangers sloegen als wanhopig met hoeden en stokken om zich heen en drongen zich tegen de huizen aan. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting van het congres deelde de heer Simon het rapport der commissie mede, dat be sluit tot aannemiug van het ontwerp, den terug keer naar Parijs noodzakelijk noemt, opdat de hoofdstad aan het land teruggegven worde, en voorstelt onmiddellijk de beraadslaging te openen. Buffet stelde voor de beraadslaging te verdagen tot den volgenden dag, opdat zij grondiger zij. Dit voorstei werd verworpen. Lucien Brun ver klaarde dat hij tegen den terugkeer naar Parijs zou stemmen, omdat hij de verantwoordelijkheid niet wil dragen van de gebeurtenissen, welke hij voorziet. Cassagnac zeide dat hij voor den terug keer stemmen zou, omdat hij overtuigd is, dat deze den val der republiek zal ten gevolge hebben. Het ontwerp, waarbij artikel 9 der constitutie „de zetel van de uitvoerende macht en van de beide Kamers is te Versailles" wordt ingetrok ken, werd aangenomen met 549 tegen 262 stemmen. Duitschland. In antwoord op eene interpellatie van den heer Delbrück c. s. heeft Von Bismarck in den rijks dag verklaard, de verzekering te kunnen geven, dat noch bij den bondsraad, noch bij het Pruisische ministerie de vraag is gedaan, of de muntwet behoorde te worden gewijzigd. Er is alleen last gegeven den verkoop van zilver te schorsen in af wachting van betere prijzen. België. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp tot herziening van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering heeft de Kamer gisteren met 41 tegen 33 stemmen tot behoud der procureurs besloten. Vereenigde Stoten. De Amerikaansche bladen wijzen weder op de verschillende teekenen, die het einde aankondigen van de handels- en industriëele crisis, welke reeds meer dan vijf jaren lang op Amerika drukte. Ver scheiden spoorwegmaatschappijen, die in het tijd perk van 1873 tot 1876 zulke slechte zaken maak ten, als zij niet failleerden, beginnen weder vooruit te gaan en belangrijk te vervoeren, dank zij vooral tweeërlei omstandigheden, die daartoe medewerken de groote vermeerdering van de landbouwproduc ten, gepaard aan een aanzienlijke vermindering der tarieven. Een ander feit van nog grooter be teekenis is de oprichting van nieuwe stoomvaart maatschappijen voor het verkeer tusschen de Ame rikaansche havens en Europa. Een der jongste lijnen is de „New-York and Mediterranean Steamship Company," voor het verkeer van Nieuw- York met Napels, Genua enz. Ook breiden zich de handelsbetrekkingen met China aanmerkelijk uit, evenals die met Australië. Er bestaat dan ook groote belangstelling voor de tentoonstelling te Melbourne; de Amerikanen zien in Australië een toekomstig groot debouché voor hun handel en nijverheid. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat het Spaansche gouvernement eene som van 10,000 dollars aan de Vereenigde Staten heeft overge maakt, als schadeloosstelling voor de eigenaars van de Amerikaansche schoeners „Rizah" en „Rising Sun", welke vroeger door eene Spaansche kanon neerboot op de zuidelijke kust van Cuba in beslag genomen, en in hunne handelsoperatiën belem merd zijn. Telegrammen. DEN HAAG, 20 Juni. Uit het officiëele pro gramma van de begrafenisplechtigheid van den Prins van Oranje blijkt, dat het vorstelijk lijk in den avond van Maandag den 23sten Juni per spe- cialen spoortrein, begeleid door Prins Alexander, in de residentie zal aankomen en aldaar zal wor den ontvangen door enkele hofdignitarissen en in een specialen rouwwsgen naar het paleis op den Kneuterdijk zal worden overgebracht, voorafgegaan door hofrijtuigen, waarin de kamerheer-ceremo niemeester, grootofficieren en adjudanten van den overleden Prins zullen gezeten zijn, en begeleid door een escadron huzaren. Aan het paleis zal een compagnie grenadiers en jagers als eerewacht dienst doen. De begrafenis zal plaats hebben den 26sten Juni, te elf uren. Aan den lijkstoet zullen deel nemen de hofdignitarissen en hofbeambten, de bibliothecaris van den overleden Prins, de heer Horch en de lijfarts dr. Vinkhuyzen. De slippen en het rouwkleed zullen worden gedragen door den luit.-generaal De Casembroot, den kolonel De Koek, den majoor Beutinck en den gewezen kapt.-luit. baron Van Haersolte. Zestien kamerheeren zijn dragers van het lijk. De Koning, Prins Alexander en Prins Frederik zullen den rouwwagen volgen, zoo mede de luit.-generaals Verspijck, Van Panhuys en Schönstedt; de vreemde vorsten en gevolg zullen in rijtuigen mede deel van den stoet uitmaken. Te Delft zal de hofprediker ds. Van Koetsveld aan het graf eene toespraak houden. Bij het passeeren van den specialen spoortrein op Nederlands grondgebied zal het garnizoen in die gemeenten onder de wapenen zijn en zullen van de Nederlandsche oorlogsbodems saluutschoten worden gelost. Een telegram uit Atjeh bevat de mededeeling dat Panglima Polim overleden is. BERLIJN, 19 Juni. Naar aanleiding van de interpellatie over den muntstandaard zeide de pre sident der rijksbank, dat door de daling van den

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2