Zaterdag 21 Juni. i\°. 5933. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURUST* Voor Leiden per 3 maanden.f 1.1& Franco per post Afzondei ljjkc Nommeraa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzonderiHg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEHTIEÜ t Vu 16 regelsl-0®- Iedere regel meer0.17%. G TOO tere Lallan our plutirnlmte. LKIBEX, Juni. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aau de heeren L. J. Rochement en W. Meyboom, candidaat-arts, eu aan den heer A. M. Vrijens, doctorandus. Aan het admissie-examen voor de hooge- school alhier is deelgenomen door 63 adspiranten S trokken zich ouder het examen terug, 10 wer den toegelaten en 45 afgewezen. Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie neemt de Zondagsdienst naar Katwijk met eene der booten vau de „Volharding" over morgen reeds een aanvang. De dienstregeling is daarbij aangegeven. Het jongst verschenen nommer van het Studen tenweekblad „Vox Studiosorum" herinnert er aan, hoe, toen voor vijf jaren het driehonderd jarig feest van Leidens ontzet werd gevierd en de geestdrift nog eenmaal ontwaakte voor die schoone traditie, bij velen de gedachte opkwam dat men Leidens beleg en ontzet door een blij vend gedenkteeken moest huldigen. Wat wonder zoo men voor het geprojecteerde monument van den kloeken Van der WerfT weldra een aanzien lijke som bijeen hadDoch, zooals het meer gaat, toen de feesten voorbij waren, toen de geestdrift geweken was eu plaats had gemaakt voor de alledaagsche onverschilligheid, leed ook Van der Werffs monument onder dien invloed van den tijd, en de beuoodigde som werd niet gevonden. Zonderling voorzeker van onze natie, die voor verre tochten en hulpbehoevende ongelukkigen steeds zoo mild is in hare gaven, doch die geen geld kan vinden om het voorge slacht te eeren in zijn edelste typen. Zou onder ons, studenten, zoo zegt het blad, die stemming dezelfde wezen? Zouden ook wij, die zooveel voor de Noordpool-expeditie toonden over te hebben, nu niet eeus wat nader bij huis onze blikken vestigen Groot is d« som niet, die voor het Van der Werff-mouument benoodigd is; te meer zoude het ons verheugen indien de Leidsche studenten wisten te volbrengen, wat de geheele natie niet scheen bij machte te zijn. De redactie spoort daarom hare lezers aan, eenmaal te meer te toonen dat, waar het geldt een groot vader lander te eeren, ook zij niet willen achterblijven, door ruimschoots aan te vullen wat nog ontbreekt voor een waardige hulde aan Leidens beroemden Van der Werff. De Staatscourant behelst de statuten van de bij kon. besluit van 1 Mei jl. goedgekeurde sta tuten der vereeniging „Het leesmuseum te Leiden", opgericht 29 Jannari 1879. Tot tijdelijk leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de Twentsche Industrie- en Handelschool te Enschedee is benoemd de heer J. Van der Togt, te Noordwijk-binnen. De gemeenteraad van Bodegraven heeft op ■voorstel van den burgemeester besloten een adres van rouwbeklag te zenden aan den Koning. Voor de negende maal werd de Ned. Herv. gemeente aldaar teleurgesteld in het beroepen van een predikant door het bedanken van ds. Van der Dussen te Rhenen. Blijkens de eindverslagen van de afdeelingen der Eerste Kamer hadden, wat betreft de aan vullingssom voor de koninklijke stallen, eenige leden met teleurstelling deze aanvulling en ver hooging van hoofdstuk I, dienst 1879, ontvangen. Zij achten het wenschelijk dat begrootingen, aan de Kamer voorgelegd en waarop voor de uitgaven wordt gerekend, met meer juistheid en overeen komstig de werkelijkheid worden geraamd, en f nadat zij eenmaal zijn vastzesteld niet zóó aan merkelijk worden verhoogd als met dit hoofdstuk der staatsbegrooting het geval is. Door onderscheiden leden werd, ook met het oog op onlangs hier te lande voorgevallen feiten, de wensch te kennen gegeven, dat de regeeriug er in mocht slagen en daartoe alle krachten in spannen, om een traclaat van uitlevering, waar over reeds sedert geruimen tijd de onderhandelingen gevoerd wordeD, te verkrijgen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Mag het voor Noord- Amerika wenschelijk geacht worden terug te kun nen geven al wat zich van misdadigers uit Europa daarheen begeeft, voor ons land schijnt dit dubbel wenschelijk, nu de justitie hier te lande niet altijd bij machte blijkt te zijn, om tijdig de ontvluch ting derwaarts van misdadigers te beletten. Er zal een extra-trein ingericht worden tot vervoer van het stoffelyk overschot van den Prins van Oranje uit Parijs, om van daar te vertrekken Maandag 23 Juni des ochtends te 3 uren. De trein zal, naar men meldt, te Rozendaal aankomen 3.35 des namiddags en aldaar vertoeven tot 4.05, met het oog op de mogelijkheid, dat Z. M. de Koning het lijk zou willen te gemoet reizen te 4.05 vertrekt de trein naar Zevenbergen, waar hij te 4.35 aankomt om te 4.40 naar 's-Hage te vertrekken. De aankomst te Rotterdam, Delftsche poort, is bepaald op 6.05 en die te 's-Hage op 7 uur precies. 's Rijks instructievnartuigen „Castor" en „Ter- nate" zullen respectievelijk te Dordrecht en te Rotterdam worden gestationneerd, om bij het voorbijtrekken van het vorstelijk lijk de gebruike lijke 21 saluutschoten te doen. De leerlingen van het instituut „Noorthey" te "Voorschoten, waar wijlen de Prius Oranje gedurende drie en een half jaar zijne opleiding ontving, hebben voor den tijd van vier weken den rouw aangenomen. Dagelijks worden aan het hotel der Neder- landsche ambassade te Parijs nog tal van kransen ontvangen ter versiering van 's Prinsen lijkkist. Niet alleen van zijn vrienden aldaar, en van ge vestigde Nederlanders, maar ook uit Nederland zelf komen er eiken dag aan, zoodat de kist bijna geheel onder groen en bloemen verborgen is. Ouder de kostbaarste kransen verdient o. a. vermelding die, welke namens eenige dames uit de residentie op de kist is nedergelegd. Prins Alexan der zendt bijna dagelijks versche bloemen. Tegen den dag van de overbrenging van het lijk wor den nog een aantal kransen verwacht. Op speciaal verlangen van Prins Alexander zullen al die hulde blijken aan het stoffelijk overschot zijns broeders medegevoerd worden naar Delft. Met den extra- trein, waarmede het lijk naar Holland zal worden overgebracht, zal ook de Prins zelf medekomen. De directeur van de „Compagnie des Pompes Fu- nèbres" zal de reis medemaken. De Leidsche studenteuschutters-vereeniging heeft verzocht de wacht bij het graf te mogen uitmaken. Op den dag der begrafenis zal de sociëteit „Minerva", waarvan de overleden Prins eerelid was, tot vier uren gesloten blijven. Ook de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsch leger heeft een adre6 van rouwbeklag gezonden aan den Koning, wegens het overlijden van den Prins van Oranje. In dat adres wordt er o. a. op gewezen, hoe de meeste, ja bijna alle oud-militairen, leden der Vereeniging, den ontslapen vorst, die in 1870 opperbevelhebber was van bet leger te velde, persoonlijk keuden en hoe zij in hem den toekomstigen opperbevelhebber van het Neder landsch leger eerden en huldigden. De regeering van het groothertogdom Luxem burg zal bij de lijkplechtigheid te Parijs en bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje te Delft worden vertegen woordigd door den minister van staat, den heer Jonas, als buitengewoon gezant, door den president van de Luxemburgsche Kamer en door den president van den raad van state. De viering van bet halve eeuwfeest van het bestaan der bataljons grenadiers en jagers is ten gevolge van het overlijden van den Prins van Oranje voor onbepaalden tijd uitgesteld. De ond-hoogleeraar mr. J. De Wal te De venter is tot lid van den gemeenteraad gekozen. De minister van oorlog heeft besloten tot een geleidelijke opheffing van het onderofficiersfonds. De minister van waterstaat enz. brengt onder de aandacht dat herhaaldelijk voorwerpen op den voet van monsters, of stalen van koopwaren ter post worden bezorgd, welke niet als zoodanig kun nen toegelaten worden. Om tegen het daarvoor bij de wet vastgestelde verminderde port verzonden te kunnen worden, mogen de stalen of monsters van koopwaren geene eigenlijke handelswaarde be zitten. Als monsters, of stalen van koopwaren, zijn dan ook enkel te beschouwen kleine gedeelten van eene partij koopwaren, welke naar handelsge bruik kosteloos aan de afnemers, of ook wel door dezen aan de verkoopers of vervaardigers worden verstrekt, om daarnaar den aard en de hoedanig heid der koopwaren, die aaDgeboilen of verlaDgd worden, te beoordeelen. Afgewerkte handelsartikelen in ongeschonden staat welke als zoodanig werkelijk waarde hebben, modellen van kleedingstukken of van andere voorwerpen zijn van de verzending op den voet van monsters, of stalen van koopwaren, uitgesloten. Aan den Koning en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van waterstaat zijn door de vereeniging „Het nationaal leder-industriebond" adressen gezonden, waarin de wenschelijkheid uit gesproken wordt, om de rechten op leder enz. in overeenstemming te brengen met de in andere landen gehevene. Eerst dezer dagen is door de hooge regee ring officieel geconstateerd het vergaan van het stoomschip „Friesland". Als een gevolg daarvan hebben de erfgenamen van de daarbij omgekomen officieren, ambtenaren en militairen, voor zoo verre die erven bekend waren, aauschrijving ontvangen, dat het hun toekomende van niet ontvangen soldij enz. door hen kan ontvangen worden. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8sten Juli a. s., zitting houden te Leeuwarden. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te wor den, moeten hiervan vóór 1 Juli kennis geven aan den voorzitter der commissie. Den 24sten Juli e. k. zal aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te 's-Bosch examen worden afgenomen van hen, die willen dingen naar de betrekking van opzichter van den provincialen waterstaat, op eene bezoldiging van/"900's jaars. Het programma van het examen is op aanvraag ter provinciale griffie verkrijgbaar. Zij die in het bezit zijn van een diploma van civiel ingenieur, zfjn van het examen vrijgesteld en verkrijgen, bij aanstelling, den titel van prov. adjunct-ingenieur.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1