gggaggg— In de gisteravond gehouden algem. verga dering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Handelsvereeniging werd het voorstel van com missarissen om niet over te gaan tot ontbinding der vennootschap, in stemming gebracht en aange nomen met 783 stemmen tegen 5, terwijl 25 aandeelhouders buiten stemming bleven. Een voor stel dat de te benoemen commissie van 5 leden onbeperkte volmacht verwerft tot het instellen van de enquête en daaraan al die voorstellen kan vast- knoopen, welke zij noodig acht ook tot herziening van de statuten, en dat indien een der benoem den mocht weigeren de betrekking te aanvaarden, de overigen bet recht van assumtie zullen hebben, werd bij acclamatie aangenomen. Tot eene geheele vrije stemming werd overgegaan, waarvan de uit slag was dat met bijna algemeene stemmen tot lec n der commissie werden gekozen de heeren Bergsma, Van Gennep, S. A. Maas, Willem Ruys en H. C. De Wolfl'. De heeren Bergsma en Maas, ter vergadering aanwezig, verklaarden de betrek king te aanvaarden. Aan de andere heeren zou van hunne benoeming kennis worden gegeven. De hee- Ten M. M. De Monchy en L. W. Schöffer wer den met algemeene stemmen tot directeuren be noemd. Aangaande het benoemen van de commissie voor de balans werd, uit aanmerking dat hier slechts van een halfjarige balans sprake was en er bovendien eene commissie van enquête was inge steld, besloten de benoeming tot later uit te stellen. Het 32ste landbuishoudkundig congres en de daaraan te verbinden tentoonstelling, harddra verij eD feestelijkheden te 's-Bosch zullen thans worden gehouden van 20 tot 24 Juli e. k. Naar men verneemt zal aan de tentoonstelling een ver loting worden toegevoegd. De termijn tot het nemen van congreskaarten a f 2.50 is verlengd. Van goederhand verneemt de Zutf. Crt.. dat de leening der Nederlandsch-Westfaalsche spoor wegmaatschappij meer dan volteekend is. Heden werd aan het departement van water staat aanbesteed het maken van stationsgebouwen, werken tot bewaking, beveiliging en afdeeling en eenige verdere werken voor den spoorweg ZwolleAlmeloo waarvoor minste inschrijver was de heer A. S. Schaafsma te Harlingen, voor f 346,700, alsmede het maken van deu onder bouw voor eene draaibrug met twee vaste gedeel ten over de Zaan en voor twee viaducten, één over den Langendijk bewesten, en één over den om te leggen weg beoosten de Zaan, met bijkomende werken ten behoeve van den spoorweg van de Zaanstreek naar Enkhuizen. Hiervoor was minste inschrijver de heer E. S. Revmer te Rotterdam, voor f 177,700. Door het overlijden van den Kroonprins is van het plan afgezien om de onderscheidingen, behaald ter gelegenheid van de Parijsche wereld tentoonstelling, dezen zomer te Arnhem plechtig uit te reiken. De medailles en getuigschriften zullen aan de bekroonden worden verzonden. De tegenwoordige hoofdonderwijzeres aan de gemeentebewaarschool te Sneek, mej. J. Niemeyer, is benoemd tot leerares in vrouwelijke handwerken aan de rijksnormaalschool. In „Eigen Haard" zal eerstdaags eene nieuwe Indische novelle verschijnen van den ta len tvollen schrijver der „Herinneringen van een Indisch officier", van „Toontje Poland" enz., den heer W. A. Van Rees. In den trant van Sama- rows bekende romans zullen daarin, in roman- tischen vorm, het ontstaan van den oorlog met Atjeh en onze vestiging in dat rijk worden ge schetst, Ongetwijfeld zal deze gelegenheid om, aan de hand van zulk een vertrouwden gids als de beer Van Rees zich door zijne boeiende schilde ringen van Indisch leven en Indische toestanden heeft betoond, kennis te maken met dit gedeelte van onzen Indischen Archipel en met het karakter en de zeden des volks, velen welkom zijn. De minister van marine brengt ter kennis dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing van eenige scheerders bij de Nederlandsche zeemacht, dat aan die qualiteit verbonden is behalve het genot van vrije voeding eene maandelijksche soldij van f 20 benevens eene toelage van fl 's maands voor de levering van zeep en scheermessen, dat die soldij bij verblijf aan boord van Zr. Ms. schepen in Oost- en West-Iudië wordt verhoogd met 5 's maands, en dat bij het verlaten van den dienst, hetzij wegens langdurigen dienst of ter zake van in en door den dienst bekomen lichaamsgebreken, aanspraak wordt verkregen op een jaarlijksch pensioen van f 200, verhoogd voor ieder jaar verblijf in de koloniën met f 7.50. Belanghebbenden, die wensehen mochten hiervoor in aanmerking te komen, zullen zich moeten aan melden bij een der kantoren van aanneming der marine, te Amsterdam, Willemsoord, Rotterdam, Hellevoetsluis of Vlissingen, ten einde, na ge neeskundig voor den zeedienst geschikt te zijn bevonden, tot het aangaan van eene verbintenis voor den tijd van vijf jaren als scheerder bij de marine te worden toegelaten. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn tegen morgen te één uur aan de orde ge steld de interpellatie over de ministeriëele crisis en vervolgens veertien wetsontwerpen. Tot voor zitter der afdeelingen zijn benoemd de heeren Duymaer van Twist, Sasse van Ysselt, Aylva en Eysingatot leden der commissie voor het adres van rouwbeklag de heeren Viruly, Karsten, Voort- huyzen en Den Tex. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Java, passeerde gisteren Malta; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Maandag-namiddag Gibraltar, en de „Schiedam", vau Rotterdam naar Nieuw-York, denzelfden dag Scilly. Z. M. heeft aan den Oost-Ind. hoofdambt, mr. W. Stortenbeker Jr., directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van het Legioen van eer; jhr. C. W. Stern, rijks-ontvanger te Rijsen, benoemd tot dezelfde betrekking te Epeaan den luit.-kol. J. Roosmale Nepveu, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen der Pruisische Kroonorde 2de klasse; benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw mr. A. J. Roest, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotterdam; bij het dep. van financiën benoemd tot hoofdcommies H. G. W. Briedé en H. J. Lammerink; aan den hoofdcommies bij hetzelfde departement S. H. Hertzveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen en met dank betuiging ben. tot ontv. der registratie en domeinen te Sluis E. Nierstrasz, thans comm. bij het dep. van fin.; met 1 Juli aanst. op pensioen gesteld voor den tijd van vijf jaren, den luit. ter zee 2de kl. H. Van Assendelft de Coningh wegens onge schiktheid ten gevolge van in den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een pen sioen van f 475 'sjaars; den offic. van gez. lste kl. J. Van Dorsten, van deu geneesk. dienst der landmacht, op pensioen gesteld, en het bedrag be paald op 2170 'sjaars; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. lste kl., N. Van Rijnberk; belooningen toegekend aan hen, die zich onderscheidden in den strijd met Atjeh, wegeus de verdediging der sterkte te Segli, in April, Mei en Juli 1878: de eeresabel aan den den sedert tot majoor bevorderden kapitein der iuf. J. A. Vetter; wegens de operatiën in het Ghigensche, van 6 tot 24 Mei 1878benoemd tot ridder 4de kl. vau de militaire Willemsordede matrozen lste kl. N. Richard en H. Van den Berg en den serg. der inf. A. J. Orisius; toege kend de eeresabel aan den luit. ter zee lste kl. P. J. Zaalwegens krijgsverrichtingen in Gedoeng, van 4 tot 7 Juni 1878: benoemd tot ridder 4de kl. van de milit. Willemsorde: den kapt. der inf. V. H. Götz en den lsten luit. der inf. J. C. I. Le Cocq d'Armandville, gedetacheerd van het leger hier te lande. Gemengd Nieuws. Zekere A.koopman, wonende op de Middelstegracht alhier, voegde gisteravond te zeven uren, terwijl hij uit de grap zeide: „wil je eens zien, dat ik in het water spring", de daad bij het woord. Het schijnt hem daar echter ofte nat of te gevaarlijk te zijn geworden; althans twee maunen brachten hem weldra aan wal. De torenspits van ons lief kerkje, zoo meldt men ons uit Kaag, werd Maandag avond omstreeks halfnegen door den bliksem ge troffen. Aan de eene zijde zijn de leien er afge slagen. Het plafond der kerk is op eenige plaatsen beschadigd, voornamelijk rondom de verbindings ijzers. Het uurwerk stond stil, doch is gelukkig onbeschadigd. Van brandschade heeft men nergens eenig spoor kunnen ontdekken. Op de gisteren te Rij n sbnrg gehou den paardenmarkt waren ongeveer 350 paarden aan de lijn. De handel vooral in werkpaarden was levendiger dan gewoonlijk, men vond van dit soort dan ook verscheidene goede exemplaren. Het aantal hitten was gering. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden de heeren D. P. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit, met vernietiging van het tegen hen gewezen vonnis door de arrondissements rechtbank, vrijgesproken, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Het Hof nam op grond der verschillende afgelegde getuigenissen aan, dat de -wetenschap der beklaagden betreffende de monstervervalsching niet is bewezen. Al is de zelfmoord van Vos, vóórdat hij geroepen werd zijne verklaring onder eede te bevestigen, geen bewijs van de onwaarheid zijner beweringen, die omstan digheid ontneemt toch de mogelijkheid tot het verkrijgen van het wettig bewijs. Een zeer talrijk publiek woonde de voorlezing van het vonnis hij; M r. B. Oldenkott deelt in de Rott. Crt. het volgende mede: „Woensdag 14 Mei, den dag waarop Pincoffs zich heeft „verwijderd", meldde zich 's avonds te 10 uur bij den heer Viruly Verbrugge aan de subst.-officier Van de Werk. Toen hij daar vernam, dat Viruly Ver- brugge op eene vergadering was ten kantore van de heeren R. Mees Zonen, spoedde hij zich derwaarts. Daar vond hij dan ook bijeen de com missarissen van de Afr. Handelsvereeniging en mrs. Tels en Knottenbelt. Hij zeide, dat by in zijne qualiteit kwam vragen inlichtingen en ge gevens, ten einde de voortvluchtigen gerechtelijk te kunnen achterhalen en vatten. Tels, na aan commissarissen een weuk te hebben gegeven om te zwijgen, antwoordde dat er hoegenaamd geene termen waren om P. en K. strafrechtelijk te ver volgen. „De boeken," zoo zeide hij woordelijk, „zijn wel een beetje geflatteerdmaar dat is ook alles." Mr. Van de Werk, na tevergeefs geïnsis- teerd te hebben, noodigde mrs. Tels en Knotten belt en een van de commissarissen uit, hem te vergezellen naar deu officier van justitie mr. Roest. Aan die uitnoodiging werd voldaan. Onderweg kreeg mr. Knottenbelt pijn in 'tlijf en ...ver wijderde zich. De pogingen door mr. R. v. L. in het werk gesteld, hoe krachtig ook aangedron gen, om Tels en den commissaris tot spreken te brengen over de strafbare handelingen van P. en K., stuitten af op het onverzettelijk zwijgen van Tels en van den commissaris. Ook den volgenden dag, Donderdag 15 Mei, toen mr. Roest met den meesteu aandrang beurtelings bad en smeekte, beurtelings vorderde en eischte, dat hem ter wille der justitie de waarheid werd medegedeeld, bleef Tels zwijgen tot ongeveer 2 uur het uur dat P. den voet zette aan boord van de „Germania", en eerst toen liet Tels los, dat behalve dat de boeken een beetje geflatteerd waren, er ook jaren achtereen valsche balansen waren opgemaakt." Te Gouderak sloeg Maandag-avond de bliksem in eene boerenhofstede. In enkele oogenblikken stond het geheele huis in vlammen, en eer de spuit water kon geveu, was er weinig meer dan een puinhoop over. Van den inboedel, die niet tegen brand verzekerd was, is bijna alles nog gered. Te Katendrecht is Maandag de blik sem geslagen in eene woning, waarbij eene vrouw brandwonden aan het hoofd kreeg. In een land te Overschie werd er eene koe, en in den Prins Alexanderpolder onder Kralingen een paard in de weide door gedood. Uit Messina wordt gemeld dat eene aardbeving rondom de Etna groote schade heeft aangericht te Sautaverina en Gnardici. Er zijn huizen ingestort, waardoor vele personen den dood vonden. Donderdag is een landverhuizerskamp te Buffalo-Gap, in het Americaansche territoir Dakota, door eene waterhoos overvallen geworden. Elf personen kwamen daarbij om het leven. Parmentier, de ontrouwe bediende der Crediet-vereeniging, heeft, volgens berichten uit Nieuw-York, in die stad een koffiehuis opgezet.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2