Donderdag 19 Juni. N°. 5931 A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers .TT.V.W.V.-W.V.-0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. r-- - DEN ABONNÉ'S die verhuizen of klachten omtrent de be zorging hebben, wordt beleefd verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. LEIDEN, IS Juni. Boor de geneeskundige staatscommissie alhier is beden het getuigschrift uitgereikt aan den heer A. Van de Moer, candidaat-arts. Bij de faculteit der wis- natuurkunde aan de hoogeschool alhier zijn ingekomen twee ant woorden op de door haar uitgeschreven zoölogi sche prijsvraag. Aan een daarvan is de gouden medaille toegekend. Als de schrijver heeft zich bekend gemaakt de heer H. W. De Graaf, stu dent alhier. Aan het andere antwoord, ingezonden onder de zinspreuk: „Naturgeschichte beruht überhaupt auf Vergleichung", zal eene eervolle vermelding ten deel vallen, als de schrijver zijn naam aan de faculteit bekend maakt. Wij ontvingen heden het verslag der com missie van beheer voor de stedelijke gasfabriek over 1878. Daaruit blijkt dat het buizennet eenige uitbreiding onderging. Nadat dit ten behoeve van de verlichting der spoorwegmaatschappij Leiden Woerden van de grens der gemeente buiten de Haagpoort verlengd was tot het stations-emplacement, werd een nieuwe tak buiten de Utrechtsche poort gelegd tot voeding van een aldaar opgericht fabrieksgebouw, particuliere woningen en lantaarns, welke dienen tot verlichting van den straatweg voor rekening der gemeente Zoeterwoude. Met het oog op de nieuw gebouwde woningen op den Morschsingel werd de straatleiding vau bet einde der Steenstraat over de Rijnsburgsche brug ver zwaard, daarin een zijtak gelegd tot aan het einde der vermelde woningenvoorts ook de leiding naar het station der Hollandsche IJzeren-spoorweg maatschappij in verband met de ophanden zijnde uitbreiding aldaar. Buiten de Morschpoort werd een nieuwe tak gelegd laugs den Morschsingel door de Pesthuislaan naar het huis van militaire detentie, hetwelk tegen het einde des jaars met gas der gemeente werd verlicht. De straatver lichting werd vermeerderd met acht nieuwe lan taarns. Van tijd tot tijd werden op de lantaarn- armen eenige lantaarns oud model door nieuw model vervangen, en vele palen voorzien van groot model. De vernummering kwam gelukkig tot stand, waaruit eeu Dieuwe bonverdeeling is gevolgd, om weldra te kunnen aanvangen met de reeds lang ontworpen betere verlichtingswijze, waarbij deze zooveel doenlijk onafhankelijk blijft van de schijngestalten der maan, terwijl de kosten der verlichting op dezen voet geregeld f 2500 meer zullen bedragen, hoofdzakelijk ter bestrijding van meer arbeidsloon. Gelukt deze proef, dan zullen dagelijks omstreeks middernacht 300 lan taarns worden gebluscht, terwijl bij maanlicht (uitgezonderd bij volle maan) toch alle lantaarns tot middernacht zullen branden. In het begin van April 1879 kwam deze nieuwe maatregel in werking. Het personeel der vaste stokers bleef onveranderdmeer moeilijkheid gaf het behoud van geoefende winterstokers, daar ziekte, wispel turigheid en de klimmende behoefte aan meer arbeiders in verhouding tot de grootere productie meermalen noopte naar andere krachten om te zien. De exploitatie bleef, afgescheiden van enkele onverwacht optredende omstandigheden, doorgaaDS zeer gunstig. Het gasde'oiet nam wederom sterk toe, zoodat vermeerdering der drukking aan de fabriek nood zakelijk werd, zoowel gedurende den avond als des daags; daatdoor ontstonden hier en daar klachten over te veel verbruik. Wanneer het verbruikcijfer bij gelijk aantal vlammen vermeer derd bleek, werd de verklaring hiervoor hoofd zakelijk gevonden in het gebrekkig toezicht op de hoofdkranen. Het is buiten allen twijfel dat door dezelfde openingen bij vermeerderde drukkiDg in denzelfden tijd, meer gas zal vloeien dan bij mindere drukking. Brengt men nu door gepasté regeling met de hoofdkranen geen wijzi ging in die openiug, dan zal men voortdurend meer gas gaan gebruiken, zoolang bet toenemend aantal verbruikers in denzelfden tijd meer gas- aanvoer van de fabriek eischt. Aan de vraag van het publiek om ook aan de fabriek geklopte cokes verkrijgbaar te stellen, werd tegen het einde des jaars voldaan, toen een doelmatige machine om de cokes klein te maken in werking was gesteld. Dit werktuig, gedreven door een ook in den loop van dit jaar aangeschafte gas- krachtmachine, stelde in staat, met betrekkelijk geringe kosten, het publiek tegen bijbetaling van 10 cents voor eiken H. L. met kleine cokes te gerieven. De vraag was echter nog niet zoo sterk als verwacht werd, waarschijnlijk door on volledige bekendheid van de afnemers met dezen maatregel. De prijs van het gas bleef 8 cents per M' met restitutie van 5, 10 of 15 pet., naar gelang van een verbruik hooger dan f 500, 1000 of f 1500. Het aantal geplaatste meters bedroeg op 1 Januari 1878: 1688, en steeg op nlt. Decem ber tot 1818 stuks. Deze meters registreerden totaal 1,648,327 M3, tegen 1,448,669 in 1877, waaruit blijkt dat het verbruik- ruim 13.8 pet. steeg. Behalve dit gas werd nog 850 M3 voor abonnementslantaarns verkocht, welk bedrag in volgende jaren hooger zal worden door de plaat sing van eenige abonnementslantaarns voor de publieke verlichting onder Zoeterwoude en op de Pesthuislaan. In 1877 werden 1,949,287 stères gas geproduceerd en in 1878: 2,262,790, hetgeen een vermeerdering aanduidt van 313,503 stères. Op 1 Januari 1878 bedroeg het aantal lan taarns voor de gemeente-straatverlichting 620 met 624 gasvlammen. Het totaal vlammen werd door bijplaatsing van nieuwe lantaarns gebracht op 634, vervat in 632 lantaarns. Het totaal uren brandens bedroeg 1,689,999'/j, verbruikende 287,319 M3. De overige lantaarns verbruikten naar schatting 920 M3. Aan arbeidsloon der lantaarnpoetsers en opstekers werd ƒ4744.47 betaald. Blijkens het overzicht van de exploitatie be droeg in 1878 het totaal der baten f 191,014.46= en dat der lasten f 140,957.465, zoodat een op brengst van f 50,057 werd verkregen. Op de jaarvergadering der Remonstrantsehe Broederschap is art. 1 van het algemeen reglement aldus gewijzigdDe Broederschap der Remon stranten heeft ten doel om, getrouw aan haar beginsel van vrijheid en verdraagzaamheid, op den grondslag van Jezus' Evangelie, het godsdienstig leven te bevorderen. Prof. Tiele is door de commis sie der Broederschap tot haren voorzitter gekozen. Ds. Koelman, van Maasland, heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Rijnsburg bedankt. Volgens mededeeling vanwege den minister van binnenlandsche zaken blijven tooneelvoorstel- lingen en openbare vermakelijkheden gesloten tot heden Woensdag en op den begrafenisdag van den Prins van Oranje. Van particuliere zijde schrijft men aan het U. D. dat op het verlangen van Prins Alexander de leden der hofhouding van wijlen Hd. broeder zich de volgende week naar Parijs zullen begeven tot bijwoning van den lijkdienst, die den dag vóór het overbrengen van het lijk uit Frankrijk naar Nederland zal worden gehouden ten huize van den Nederlandschen gezant, baron Van Zuylen van Nijevelt. Volgens het Vaderland zal het lijk van den Prins van Parijs naar Den Haag worden vervoerd en aldaar den 23sten aankomen. De begrafenis, die, in strijd met vroegere berichten, van uit Den Haag zal plaats hebben, blijft bepaald op den 26sten. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren beslist ten aanzien van de geldleening, groot f 850,000, rentende vier ten honderd, waarvan gisteren de inschrijving gesloten was. Er was in het geheel ingeschreven voor 975,000. Met de commissie van financiën en B. en Ws. was ook de raad van meeuing, dat deze leening niet lager moest worden gegund dan tot den koers van 95 pet., aangezien de toestand van de gemeente kas toelaat, voorloopig niet meer dan een ge deelte te ontvangen van het bedrag der leening, terwijl voor het te kort komende over eenigen tijd eene nieuwe inschrijving kan worden geopend. Op grond hiervan zijn de inschrijvingen tegen 95 pet. gegund tot een gezamenlijk bedrag van f 421,500. Overeenkomstig de voorstellen der belasting-commissie is hetzelfde schoolgeld ad f 60 voor de hoogere burgerschool voor meisjes be paald als op de instelling voor jongens te dier stede wordt geheven. Ter aanstelling van het onderwijzend personeel zijn de volgende voor drachten in de na te noemen vakken aan den raad ingezonden1". voor de Nederlandsche taai en letterkunde H. C. C. Kramers, te Dordrecht, J. II. L. Gonk, te Leeuwarden, H. C. Kruse- man, te Haarlem; 2*. voor de aardrijkskunde en gymnastiek C. H. M. De Cocq, te 's-Graven- hage3°. voor de Fransche taal- en letterkunde E. L. Veuve, te Amsterdam, C. F. J. Van Hoë- vell, te Goes, en A. M. Foretti, te Rijswijk; 4°. voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde S. Mohr, te Amsterdam, J. O. Bisschop, te Leiden, en A. De Vlaming, te Amsterdam5°. voor de wiskunde en het boekhouden mej. F. Jacobs, te Groningen6». voor het handteekenen en de schoonheidsleer M. C. C. Worrell, te Amsterdam, en A. E. Enklaar, te Delft7°. voor de planten en dierkunde, H. M. L. Schaepman, te Leiden, en H. M. Cave, te Amsterdam8'. voor de handwerken, mej. de wed. P. Maurer, geb. Hage van den Heuvel, J. E. G. Boele van Hensbroek en de wed. E. Lange, geb. Pontier, allen te 's-Gravenhage, en 9'. voor de natuur- en schei kunde, dr. A. H. Pareau, te 's-Hage. Van de 14 opgekomenen bij het admissie- examen voor de universiteit te Amsterdam trokken, zich 3 terug, 4 werden toegelaten en 7 afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1