N°. 5930. Woensdag 18 Juni. A0. 1879. 2333 sjgawimm I i li n LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.r«.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers/ITrï^r^ïT'.'TT'rc?... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels....1.05. Iedere regel meere 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 Juni. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden bevorderdtot arts de heeren P. J. W. Dautzenberg, doctorandus, en J. C. Th. Schetter, candidaat-arts, eu tot tandmeester de heer H. S. Pinkhof. Burg. en Weth. raden, aan den heer A. Van der S een, op diens verzoek, een eervol ontslag te verleenen als onderwijzer 2de klasse aan de openbare school N°. 2 voor onvermogenden, met ingang van 1 Augustus e. k. Op voordracht van commissarissen der stede lijke gasfabriek stellen Burg. en Weth. voor, eeue som vau f 20,000 beschikbaar te stellen tot uitbreiding van het bedrijf kapitaal dier fabriek, te v; .den door het aangaan eener geldleening. De commissie van financiën vereenigt zich met dat voorstel. Verder stellen Burg. en Weth. voor, eene som van f 346,12,'/j ontvangen wegens eenige cijnzen en erfpachten ten behoeve der voorm. administratie der vereenigde Gast- en Leproosthuizen aan te wen den tot den aankoop van inschrijving op het Groot boek der nationale schuld, op het hoofd van reke- üing: Leiden (de gemeente), voor de kapitalen af komstig van de voormalige Gast- en Leprooshuizen. De commissie van financiën heeft tegen dat voor stel geeue bedenking. Burg. en Weth. leggen aan den gemeeuleraad over een voorstel van commissarissen der stede lijke gasfabriek, daartoe strekkende, dat de jaar wedde van den directeur worde bepaald op f 3500 benevens het genot van vrije woning, vuur en licht. Laatstelijk werd die jaarwedde vastgesteld op f 3500, zonder meer, met bepaling dat, wan neer eene directeurswoning op het. terrein der fabriek zou zijn gebouwd, de regeling dier jaar wedde een pint van nadere overweging zou uit maken. Commissarissen meenen nu dat in tie vermeerdering der werkzaamheden, sedert de vast stelling dier jaarwedde, aanleiding kan worden ge vonden om de jaarwedde van den directeur tot het tegenwoordig cijfer te behouden en hem boven dien het vrije genot van woning, vuur en licht toe te lgennen. Burg. en Weth. eu de commissie van financiën ondersteunen dat voorstel. Dezer dagen vevzond het bestuur der Nc- derlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plan tenkunde afdeeling Leiden en omstreken ean uit- noodiging aan hare leden om een uitstapje te maken op Vrijdag den 27sten dezer naar de prach tige buitenplaats „Oud Wassenaar" van den heer C. J. Van der Oudermeulen, die daartoe zijne toestemming gaf. Velen zullen zeker gretig gebruik maken van de gelegenheid tot het bezoeken van dit buiten, dat als een der schoonste bekend is. De onkosten voor rijtuigen, zijnde 1.25, kunnen betrekkelijk gering genoemd worden. Vóór Zon dag wacht de secretaris de heer P. Stokhuyzen de toezegging tot deelneming aan een tochtje waarvan zeker niemand onvoldaan zal terugkeeren. Te Rotterdam had Zaterdag de gewone jaarlijksche zomervergadering plaats der Nederland- sche Dierkundige Vereeniging. De vergadering was uitsluitend bestemd voor het doen van weten schappelijke mededeelingen. Als sprekers traden op de heer Van Bemmelen, president der Vereeni ging en directeur der Rotterdamsche Diergaarde, d.". Hubrecht, prof. Hoffmann, dr. Hoek, de heeren Vcsmaer en Van Haren Noman, allen uit Leiden. De vergadering duurde tot vijf uren. Daarna ver eenigde men zich aan een gezelligen maaltijd. Tijdens de vergadering werd nog medegedeeld, dat het rijkssubsidie voor het zoölogisch station en hulp van den kant van het departement van marine opnieuw was toegezegd, en de commissie voor dat station dientengevolge had kunnen be sluiten het verplaatsbare gebouw weder te West- Terschelling te vestigen. Ook de veelzijdige gelde lijke steun van particulieren en genootschappen, aan het station bij voortduring ten deel vallende, werd dankbaar herdacht. Met 1 Juli zal, op last van den minister van waterstaat enz., op de lijn LeidenWoerden aan den zoogenaamden Papendijk, gemeente Waar der, eene halte geopend worden. In de heden gehouden buitengewone vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid-Holland ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal is gekozen jhr. mr. F. G. E. Merkes van Gendt met 41 van de 72 stemmen. De heer W. C. M. Begram bekwam er 22. Ge deputeerde Staten werden gemachtigd namens de Provinciale Staten aan den Koning een adres van rouwbeklag te zenden wegens het overlijden van den Prins van Oranje. De jaarlijksche vergadering der loges van vrijmetselaren, die Maandag te 's-IIage is gehou den, en die anders met een feestbanket wordt be sloten, heeft nu, uithoofde van het overlijden van den Prins van Oranje, zonder eenige feestelijkheid plaats gehad. Prins Erederik, die de vergadering pleegt te leiden, was uithoofde van den ronw niet tegenwoordig. Bij beschikking van den minister van water staat enz. van 14 Juni, afd. telegrafie, is aan de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij tot wederopzeggens toe vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik eener telegraaflijn onder den grond tusschen 's-Gravenhage en Scheveningen. Naar men verneemt hebben de inschrijvin gen voor de nieuw te bouwen kerk van de Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam reeds een bedrag van ongeveer f 170,000 bereikt, zoodat Maandag a. s. de onderhandsche aanbe steding van de fundeeriDgwerken enz. van dit gebouw, te plaatsen aan de Stadhouderskade, hoek Tesschelschadestraat, zal geschieden. De architect A. J. Van Beek aldaar heeft de plannen ontworpen, die door de daartoe benoemde com missie zijn goedgekeurd. Aan de andere zijde van de Tesschelschadestraat zal het nieuwe weeshuis der Hervormde gemeente verrijzen, waarvan de fundeering reeds gereed is. Door wijlen rnej. A. Bosman, wed. G. La House, is een legaat van f 2000 besproken aan het weeshuis der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Thans heeft een tweede adspirant-verpleeg ster, mej. J. J. Offers, met voldoenden uitslag examen afgelegd voor de commissie der vereeni ging „het Witte Kruis", afd. Amsterdam. Gisteren werd op het raadhuis te Amster dam aanbesteed de vaste brug voor de Jacob-van- Campenstraatminste inschrijver J. P. Comelissen, voor f 16,939. De bouw van de ongeveer /a meter hooge onderpui van het Rijksmuseum aan de Stadhouderskade aldaar, uit zwaar arduin samen gesteld, is gereed. Zaterdag heeft Prins Alexander in tegen woordigheid van dr. Vinkhuyzen en baron Sir- tema van Grovestius in bijzonder gehoor ontvangen de geneesheeren, die den Prins van Oranje in zijne laatste ziekte verzorgden. Nadat zij hem een uitvoerig rapport rapport over de ziekte van den Prins van Oranje hadden overhandigd, be dankte Prins Alexander, diep aangedaan, zeer hartelijk de geneesheeren voor hunne goede zor gen, en stelde hun daarna uit naam van den Koning de volgende onderscheidingen ter hand aan professor Peter het commandeurskruis, aan de geneesheeren Dieulafoi en Aimé Martin het officierskruis, en aan den interne den heer Gail- leret het ridderkruis van de Orde der Eikekroon. Het Vad. verneemt, dat de hofmaarschalk van den vorst van Waldeck, baron Von Hadeln, near Den Haag gezonden zal worden, om bij de plechtige bijzetting van het lijk van den Prins van Oranje tegenwoordig te zijn. De aankomst van het stoffelijk overschot te Delft, hetgeen, naar men verneemt, in den avond van den 25sten Juni te negen uren zal plaats hebben, zal met bijzondere plechtigheid vergezeld gaan. Ook te Rotterdam zal een officiëele hulde aan de laatste overblijfselen van den ontslapen vorst worden gebracht. Een aantal hooggeplaatste dames uit Den Haag, die zich daartoe vereenigden, hebben op de lijkkist een krans van witte rozen doen plaatsen. Zaterdag-namiddag te drie uren zijn de verschillende tentoonstellingsgebouwen en terreinen te Arnhem voor het publiek opengesteld, doch zonder eenig ceremonieel, zonder 't geringste van staatsie of plechtigheid. Wel zou de commissie met een eenvoudige samenkomst te één uur de gewichtige gebeurtenis inleiden, doch de klok had reeds lang het vastgestelde uur doen hooren, toen de bedrijvigheid op het terrein bleef voortduren en de heeren van het bestuur hun ronde onver moeid voortzetten, zonder dat het tot een rendez vous kwam. Toen werd het duidelijk dat ook van die formaliteit was afgezien en men alleen het uur afwachtte, waarop den bezoekers, die zich reeds in tallooze groepen voor de entrée hadden verzameld, de langgewenschte toegaug zou worden verschaft. Toen eindelijk alle hekken werden geopend, trad, of liever stroomde het binneneen woelige, saam gedrongen menigte, die zich langs de vele slin gerpaden van het terrein verdeelde. De dertien gamelan-spelers met twee Javaansche danseressen zijn per stoomschip „Celebes" van Java vertrok ken, om op deze tentoonstelling de gamelan van prins Mangko Negoro te bespelen. In een hoffelijk telegram, gericht aan het bestuur der tentoonstel ling, wordt door den prins van liet vertrek der muzikanten kennis gegeven, tevens met bericht, dat znn zoon met hetzelfde stoomschip eene reis naar Europa gaat ondernemen, om ook Nederland en de tentoonstelling te Arnhem te bezoeken. De prins gaat te Napels aan wal en vertrekt direct naar Arnhem, cm bij de aankomst van het muziek corps tegenwoordig te zijn. Aan de hoogeschool te Utrecht is gisteren de heer A. J. E. A. Bik, geb. te Cheribon, be vorderd tot doctor in de rechten, met academisch proefschrift, get.„Iets over het conflict tusschen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1