NG. 5929. Dinsdag 17 Juni. A0. 1879. LEIDSCHfllÉMGBLAI) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...7.1.10. Franco per post.....*1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 Juni 1879, des namiddags te drie nren. Punten ter behandeling 1°. Voordracht tot indiening van een adres van ron vbeklag aan H. H. M. M. den Koning en de Koningin. 2°. Voordracht betrekkelijk de tentoonstelling van landbouw (100 en 112). 8°. Idem tot onderhandschen afstand van de tienden onder Lei derdorp (115). 4°. Verzoek van mr. M. d'Anmerie om ontslag als regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis (117) -5°. Idem als voren van C. Van Tiel als leeraar aan de gemeente instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs (118). 6°. Idem als voren van A. Van der Steen, als onderwijzer 2de kl. aan de school N°. 2 voor onvermogenden (119). 7®. Voordracht tot aankoop van Inschrijving op het grootboek voor de administratie der Gast- en Leprooshuizen (122). 8°. Idem tot wijziging van de regeling van het onderwijzend personeel aan de gemeento-inrichting voor O.-I. ambte naren (116). 9°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1878 (105). De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den léden Jnni invorderbaar verklaarde kohier voor het patentrec ;t (schippers, kramers, tappers, enz.) dienst' 1879/80,pijnde een ieder verplicht zijn aanslag op-den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Juni 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 Juni. Maandag 30 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Heden in den vroegen morgen werd het stoffelijk overschot van den Vrijdag alhier over leden verdienstelijken Ind. hoofdambtenaar mr. J. O. Wijnmalen, in 1851 benoemd tot procureur- generaal bij het hooggerechtshof, tevens advocaat fiscaal voor de land- en zeemacht in Ned.-Indië, met allen eenvoud van hier naar Utrecht over gebracht om er in het familiegraf te worden bijgezet. In September 1833 begon hij zijn loopbaan als ambtenaar 1ste klasse voor den Indischen dienst en klom daarin spoedig op. Eene hevige oogziekte dwong hem eindelijk een tweejarig verlof naar Nederland aan te vragen, dat hem werd verleend, doch na het verstrijken van den termijn op zijn ver zoek moest worden gevolgd door een eervol ontslag uit 's lands dienst,daar herstel zijner oogziekte onmogelijk bleek eu eene ongeneeslijke blindheid volgde. Als ambteloos burger woonde hij eerst te Utrecht, later te Leiden, geacht door zijne medeburgers, geliefd en gewaardeerd door die hem van nabij hebben gekend, terwijl hij tot zelfs in de laatste dagen zijns levens levendig deel nam in al wat der belangstelling waardig was op maatschappelijk, kerkelijk en politiek gebied zoowel in Nederland als in Indië. Dat de Indische regeering zijne diensten, vooral ook bij de invoering der nieuwe wetgeving in Indië, erkende, bleek uit zijne be noeming bij kon. besluit van 10 Mei 1849 tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot het organiseeren eener rozeutentoon- stelling te Leiden zijn als commissarissen be noemd: door de afdeeling Leiden en omstreken, de heeren J. Mater en H. Witte, en door de af deeling Boskoop de heeren C. G. Overevnder en C. Van Kleef. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 39.00, f 19.00, f 3.80 en f 1.90; de laagste f 39.00, f 18.50, f 3.50 en f 1.85. Door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij werd heden te Amsterdam bij enkele in schrijving publiek aanbesteed het maken van een vereenigd stationsgebouw met marquise enz., op het stationsterrein te Leiden. Laagste inschrijver was de W. Wienhoven te Sphiedam, voor ƒ157,900. De raming bedroeg f 130,000. Ds. Noordink te Aarlanderveen heeft het beroep naar Warns aangenomen. De koninklijke boodschap, waarbij aan de Staten-Generaal raededeeling is gedaan van het overlijden van den Prins van Oranje, luidt aldus: M. H.Het heeft den Almachtige behaagd Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, onzen beminden zoon, den elfden dezer tot zich te nemen. Met groote droefheid geven wij u kennis van dit overlijden, dat ons en ons huis in diepen rouw dompelt. Yan uwe deelneming in dit zoo treffend verlies, en van die van geheel het Nederlandsche volk houden wij ons verzekerd. En hiermede, M. H., bevelen wij u in Godes heilige bescherming. •De Tweede Kamer is/tegen a., sj'Donderdag des middags te halfvier bijeengeroepen ter ken nisneming van deze kon. boodschap. Uit Parijs wordt aan het Rott. Nbl. ge schreven dat Prins Alexander, die voorloopig nog in het Hotel Continental verblijf houdt, tot nog toe niemand ontvangt. De dood zijns broeders heeft hem geweldig getroffen. Toen de geneesheeren een bode zonden, om Z. K. H. den hopeloozen toestand mede te deelen, waagde niemand het den Prins die tijding te brengen. Eindelijk trad de kamer dienaar van den Prins in zijn kamer en berichtte dat de Prins van Oranje dringend begeerde zijn broeder te zien. Prins Alexander, die eerst twee uren geleden in de Rue Auber geweest was, las op het gelaat van den bediende, welke boodschap deze hem eigenlijk had moeten brengen, en met de woorden: „Hij is zeker reeds gestorven," ijlde hij naar de woning zijns broeders. Hij vond dezen kampende met den dood. Het Indisch genootschap te VHage heeft be sloten de feestviering tot herdenking van het 25-jarig bestaan, die op 21 Juni was bepaald, voorloopig uit te stellen. Ook de schietwedstrijd, uitgeschreven door het bestuur van het oflicieren- schietgezelschap der dd. schutterij aldaar, is tot later uitgesteld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering ter behandeling van het verzoek der Rotterdamsche Handelsvereeniging, na langdurige beraadslaging, met 28 tegen 4 stemmen beslist overeenkomstig een voorstel van den heer Yan Raai te, om het verzoek van adressanten toe te staan, volgens ad vies van burg. en weth., en haar tevens te ver- leenen een uitstel van betaling gedurende twee jaren, mits de Handelsvereeniging de voorwaarden aanneme dat 1°. worde voortgegaan met de rente betaling, en 2°. de R. H. V. zich verbinde, tegen voldoende garantie, ten genoege van B. en W., binnen den tijd van 2 jaren tot afbetaling eener som van f 800,000, tegen afgifte van de obli- gatiën, waaruit het waarborgkapitaal alsdan ?al bestaan. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meert 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Naar men verneemt heeft de firma Symons C°. te Rotterdam hare betalingen, die zij ten gevolge der jongste gebeurtenissen aldaar tijdelijk staakte, hervat en zullen de crediteuren ten volle bevredigd worden. De verbetering van de haven te Maassluis nadert hare voltooiing. Door den aannemer J. P. Cornelissen, van Amsterdam, is het werk, dat ten vorigen jare door de gemeente Maassluis werd aanbesteed voor f 175,000, in behoorlijke orde en volgens bestek opgeleverd. Besteders en directie prijzen zeer de uitvoering van het werk en den geregelden gang, waarmede deze heeft plaats gehad. Aan de verruiming van den havenmond, welke voor rekening van den Staat wordt uitgevoerd, wordt met kracht gearbeid, en wanneer deze weldra mede zal zijn in gereedheid gebracht, zal Maas sluis eene haven bezitten, welker diepte en breedte gelegenheid aanbiedt tot berging van een aantal schepen van het grootste charter. De commissiën tot het afnemen van eind examens en tot het houden der jaarlijksche inspec tie over de kon. mil. academie, die sedert drie weken-onder presidium van den generaal Netscher te Breda werkzaam waren, hebben thans haren arbeid volbracht. De volgende 2de luitenants der applicatieschool hebben met goed gevolg het eind examen afgelegd: Van Altena, d'Hameconrt, De Veer, Kemper, Van Doorninck, Frangois, baron Van Hogendorp en Moll van de artillerie hier te lande; Nebbens Sterling, Jhr. Van Panhuys, Huft- nagel, Ivlobbie en Peletier van de genie hier te lande; Bachofner en Suermondt van de artillerie in Ned.-Indië; Cassa, Zelle, Vlasblom en Schaefer van de genie in Ned.-Indië. De volgende cadetten hebben voldaan aan het examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenantVan Terwisga, Nijland, Huisken, Van Harrevelt en van der Man- dere van de infanterie hier te lande; Peletier, Van Hoogstraten, Masthoff, De Bock, De Koek, Aberson, Houtman en Wolterbeek van de artille rie hier te lande; Vogelenzang, Van Hoogstraten, Bos, Bolomey en Heidenrijk van de genie hier te lande; Bleckmann en Van Swieten van de infan terie, Loke van de artillerie, Leeflang van de genie in Ned.-Indië. Het stoffelijk overschot van den heer D. A. Thieme werd Zaterdag-ochtend op de Oude Be graafplaats te Arnhem ter aarde besteld. Een tal rijke menigte vrienden en vakgenooten had zich om de groeve vereenigd. Namens de administratie van het Vaderland legde de heer Van Reyn een immortellenkrans op het graf. Ongeveer honderdvijftig Scheveningsche matrozen, die zich niet aan de nieuwe bepalingen, door de reeders gesteld, hebben willen onderwer pen, zijn naar Vlaardingen gegaan om op de log gers dienst te nemendaardoor zullen eenige schuiten voorloopig moeten blijven staan; mis schien dat er nog Ec mondsche of Katwijksche visschers te krijgen zjjn. Dat de matrozen, zegt het Vaderland, riCh éindelijk naar den zin der reeders zullen moeten schikken, is zeker; het is maar een 'quaestie van tijd. Met Januari a. s. toch mop [en (je n] at rozen voor een geheel jaar een p''dats nemen en op dat tijdstip zijn er te .rdingen voor de beugvisscherij veel minder b'anden noodig dan op dit oogenblik voor de haringvisscherij.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1