In Kansas en Nebraska heeft een cycloon gewoed, waardoor 40 personen omkwamen en 100 gewond werden, terwijl 50 huizen werden vernield en de oogst aanzienlijk leed. De hertog van Bedford heeft aan al zijne pachters, in aanmerking nemende de slechte tijden, de halfjaarlijksche pacht voor éénmaal kwijtgescholden. Het gezamenlijke bedrag beloopt 70,000 pond sterling. De schoonvader van den hertog van Norfolk, mr. Abney Hastings, heeft 10°/o van de pachtsom afgetrokken die zijne pach ters in Leicester- en Derbyshire te betalen hadden. Op het Eastonsquare te Londen werd eenigen tijd geleden in een steenkolenkelder een lijk gevonden, dat reeds langen tijd daar moest gelegen hebben. Na veel gissing en onderzoek is men eindelijk tot de slotsom gekomen, dat het lijk dat van zekere juflrouw Mathilda Hacker moet zijn, eene reeds bedaagde dame, tot wier zon derlingheden het ook behoorde, dat zij gedurig een anderen naam aannam. Dat zij vermoord is, heeft de jury als zeker verklaard, maar hare uitspraak voegt er bij „door één of meer onbekende personen". Intusschen is zekere Hannah Dobbs nog steeds in hechtenis, op wie ernstige verdenking rust van den moord te hebben misdreven. Te Sundswall, in Zweden, heeft eene werkstaking plaats, die meer dan gewone verhou dingen aanneemt. Ruim vijfduizend werklieden, verbonden aan negentien aldaar zich bevindende zaagmolens, weigeren te werken en eischen hooger loon. Met knodsen gewapend trekken zij door de stad, overal schrik verspreidende. Militaire macht is aangekomen, ten einde het plegen van geweld dadigheden te verhinderen. Nog steeds sluiten zich meerderen bij de oproerige werklieden aan. Volgens een te Londen aan het bureel van de „New-York Herald" ontvangen telegram, kan tusschen 7 en 9 dezer storing in den damp kring verwacht worden met regen, Z.-W. tot naar het N.-W. omloopenden harden wind of storm buien, weerlicht en hooge temperatuur op de kusten van Engeland en Noorwegen en waarschijn lijk ook op de Eransche kust. Een onbekende vrouw heeft zich op klaarlichten dag uit een raam van een huis in de rue BulTon te Parijs op straat geworpen. In ster venden toestand werd de ongelukkige naar een ziekenhuis vervoerd. Zelfs de bewoners van het huis verklaarden de vrouw nooit te voren te heb ben gezien en dus evenmin te weten, hoe zij daar was binnengekomen. Te Boulogne-tur-Mer hadden op één en denzelfden dag, een waren ongeluksdag, de drie volgende onheilen plaats: Zekere Déjardin, een leerling-apotheker, keerde met een zijner beken den, den heer Sauvage, en diens gezin van een concert huiswaarts. Deze noodigde zijn metgezel uit, bij hem nog een glas wijn te gebruiken. Spoedig was men gezeten en Sauvage ontkurkte een flesch, waarvan zijn gast in een enkelen teug het eerste glas ledigde. Doch nauwelijks had hij den inhoud verzwolgen, of onder den uitroep: „Ik ben verloren!" zakte hij ineen. Door eene noodlottige vergissing had zijn gastheer een flesch opengetrokken, gevuld met een scheikundig prae- paraat, uit geoxydeerde glycerine bestaande en dat hij bezigde om het kalkachtige aanzetsel uit stoom ketels te verwijderen. De ongelukkige bezweek na een nacht van vreeselijk lijden. Mevrouw Sauvage, die haar glas ten halve had geledigd, verkeerde volgens het bericht in bedenkelijken toestand. De drie overige personen hadden weinig of niets van den walgelijken drank naar binnen gekregen. Het tweede onheil bestond hierin, dat een jongmensch, die als loteling zich aan een herkeuring moest onderwerpen, zich op het oogenblik dat de genees kundige commissie reeds in de daartoe bestemde zaal aanwezig was, uit de voeten maakte, zich naar huis begaf en zich daar voor hel hoofd schoot. Eindelijk heeft een Pool zich op dienzeli'den dag aldaar met een scheermes den hals afgesneden in een aanval van delirium tremens of dronkenmans- waanzin. Een handelsbediende, die sinds ge- ruimen tijd gescheiden van zijn vrouw leefde, welke haar verblijf hield te Ivry-sur-Seine, begaf zich op zekeren avond te tien uren naar hare woning, en wel op bloote voeten, waarschijnlijk om niet te worden gehoord. De vrouw lag reeds te bed en nu ging hij in den donker bij haar slaapplaats zitten en ving een gesprek aan, dat allengs tot een heftigen toon overging. Omstreeks lialftwee des nachts vernam men eensklaps moord kreten uit de woning. De man had zijn vrouw, met wie hij zich steeds in den donker bevond, zeven messteken toegebracht. Door de duisternis wist het slachtoffer te ontsnappen en had nog kracht genoeg om, met bloed overdekt, de naaste apotheek te bereiken, van waar zij, na voorloopig verbonden te zijn, naar een ziekenhuis werd over gebracht. Yan den moordenaar was geen spoor meer te ontdekken. Zekere Mathurin Rousseau, landbou- wer te Chouron, die in oneenigheid leefde met zijn huisgenooten, mengde, om zich te wreken, arsenicum in het deeg, waarvan voor het gezin brood zou worden gebakken. Allen, die van het vergiftigde baksel aten, werden ernstig ongesteld, en de schoonzuster van Rousseau kwam aan de gevolgen te overlijden. Uithoofde van die misdaad werd de schuldige tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Yoor eenige dagen werd door het hof van assises van Var de zaak behandeld van zekeren Michelon, een daglooner, die beschuldigd werd zijn vrouw te hebben vermoord. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden werd hij tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. In de gerechtszaal bevond zich onder de getuigen ook de moeder van den daglooner. Op het oogenblik nu dat de jury, na in een ander vertrek te hebben beraadslaagd, de zaal weder binnentrad, zakte de vrouw op haar stoel ineen. Ondanks alle onmiddellijk aangewende moeite mocht het niet gelukken haar tot bewustzijn t.' brengen de ongelukkige had den geest gegeven. Ineen stadje, gelegen nabij Pest, gebeurde het volgende. De eigenaar der daar bestaande apotheek was gestorven en de zaak door den provisor voor eigen rekening overge nomen. Zekere dame had den provisor reeds lang met welgevallen beschouwd, en toen het voorwerp harer min in het bezit kwam van een welbeklante apotheek, nam deze genegenheid niet weinig toe. Op zekeren keer bracht ze hem, ge hoor gevende aan de inspraak van haar hart, een bezoek en het ging er zeer teeder toe, toen plot seling gerechtelijke ambtenaren aanschelden om beslag te leggen op de nalatenschap van den overleden apotheker en alles te verzegelen. Snel verborg alsnu de verschrikte provisor zijne ge liefde in een kast, maar o wee! ook deze kast werd gesloten en verzegeld. Men zal kun nen begrijpen welke pijnlijke uren het verliefde tweetal doorleefde. Ten slotte werd het den pro visor toch te benauwd. Hij maakte het gerecht deelgenoot van zijne hartsgeheimen, waarna de ge vangene hare vrijheid herkreeg. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Mei. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn nog de vol gende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. van den gen. staf A. J. Prins en aan de 1ste luit. der inf. J. C. Telders en A. Van den Brandelcr; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den mil. apoth. 2de kl. M. Henstedt. Benoemd: Tot comm. der tweede afd. op Java de gen.-maj. J. W. Auffmorth; tot mil. comm. van Sumatra's Wcstk., de kol. W. G. A. L. Van Bennekom; tot mil. comm. der Moluksche eilandeu de luit.- kol. der inf. H. Demmeni te SamaraDg. Ontslagen: Eervol, de burg. schrijver vijfde kl. bij do mil. adm. A. C. Ph. Vogel sang. Geplaatst: Bij het hosp. te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. P. H. Lainmers en bij den gen. dienst van Banka de off. van gez. 2de kl. L. Weiss; bij het subsistentenk. te Batavia de 1ste luit. J. Speenhoff. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ing. 2de kl. voor scheepsb. bij het mar.-etabl. op Onrust M. W. Schokker; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den bootsman bij het etabl. op Onrust J. G. W. Kriens. Ontslagen: De gezagh. 2de kl. bij de marine H. Bierings; eervol, de 2de stuurman bij de marine D. Buchcll; eervol, met recht op pensioen, de lichtopzichter 2de kl. L. Van Don. Benoemd: Tot ingen. 1ste kl. voor scheeps bouw bij het etabl. to Soerabaia, A. PJjl; tot laten stuurman bij de marine, C. F. F. Ampt; tot adsp. lichtopz. M. Van Mens te Batavia. BUITENLAND. Dwitschland. Men zegt dat de agrariërs cn de industriëelen het eens geworden zijn over een compromis, vol gens hetwelk bij de derde lezing van het toltarief- ontwerp de invoerrechten op ijzer en op rogge beiden met 80 pf. verhoogd zullen worden. Te Berlijn houdt men het er voor, dat graaf Schuwaloff niet lang buiten den Rnssischen staats dienst zal blijven. Het schijnt zeker te zijn dat hij te Londen door een anderen ambassadeur ver vangen zal worden en evenzoo, dat hij voorloopig althans geen minister te St.-Petersburg wordt. België. Yan het wetsontwerp op het lager onderwijs zijn de eerste zes artikelen achtereenvolgens aan genomen. Zij bepalen in hoofdzaak het volgende: In elke gemeente des rijks zal ten minste ééne lagere school zijn, waaraan cursussen voor volwassenen enz. kunnen worden toegevoegd. Twee of meer ge meenten kunnen in geval van nood gemachtigd of zelfs bij koninklijk besluit gedwongen worden, om zich te vereenigen tot het stichten of onder houden van een school. Het getal scholen wordt, den gemeenteraad en gedeputeerde staten gehoord, voor elke gemeente door de regeering bepaald, gelijk ook die scholen door haar worden aange wezen, waaraan bewaarscholen enz. moeten worden toegevoegd. De gemeente is gehouden aan alle behoeftige kinderen in de gemeenteschool koste loos onderwijs te verstrekken. De gemeenteraad bepaalt jaarlijks het getal dier kinderen en de daarvoor uit te trekken som. De gedeputeerden bepalen het aandeel der bureaux van weldadig heid daarin. Het godsdienstonderwijs wordt over gelaten aan de zorg der huisgezinnen en de leeraren der verschillende kerkgenootschappen. Een lokaal in de school wordt ter beschikking dier leeraren gesteld, om er hetzij vóór, hetzij na de schooluren aan de kinderen van hun kerkgenootschap, die de school bezoeken, godsdienstonderwijs te geven. Onder de leervakken wordt ook „de moraal" genoemd. Gl-ooi-15j-i! Ilitnië. Eenige van de voornaamste bankiers en han delslieden der City hebben aan lord Beaconsfield een adres ter hand gesteld om een enquête te verzoeken naar den invloed van de verminderde metaalprijzen op den wereldhandel. Jakob-Khan zal den 8sten Juni naar Kaboel vertrekken. Hij dankte den onderkoning voor zijn ontvangst en deelde hem mede, dat hij hem tegen het einde van den winter zou komen be zoeken, na de zaken van zijn rijk geregeld te hebben. Telegrammen. ALGIERS, 5 Juni. De gebeurtenissen in de provincie Constantino zijn zeer overdreven voor gesteld. Alles bepaalt zich tot een twist met de twee stammen Ouled-Daoud en Ouled-Bouswhinaw, die een kaïd doodden en daarna ook een tweeden kaïd met zijne troepen, die kwamen om hen tot rust te brengen. Daarop zijn troepen uit Constau- tine vertrokken onder aanvoering van SetifBatn» om de orde te herstellen. PARIJS, 5 Juni. De president Grévy teekende hedenochtend een nieuwe lijst, waarbij aan ver schillende personen gratie wordt geschonken. Men verzekert, dat het kabinet hedenochtend besloot ook aan Blanqui gratie te schenken. De geruchten aangaande den dood van Garibaldi worden tegengesproken. De Académie, de onmogelijkheid van een vergelijk inziende, heeft het lid Marinier belast met de taak om de rede van Martin te beant woorden in de plaats van Ollivier. LONDEN, 5 Juni. De prins van Battenberg vertrok heden naar Balmoral om de Koningin te bezoeken. ST.-PETERSBURG, 5 Juni. De „Molwa", een te St.-Petersburg verschijnend blad, meldt, dat de politie te Syzran, in het gouvernement Simbirsk, een aanplakbiljet had afgescheurd, waarin gemeld werd, dat de stad door vuur en ontploffing zou vernield worden, in de nachten van 24, 26 en 28 Mei, en dat hetzelfde lot aan de steden Simbirsk, Samara en Rostofl aan den Don beschoren was. Gelukkig ontstond er geen brand, doch groote schrik heerschte onder de inwoners, van welke velen naar hunne zomerverblijven de wijk namen. Zij, die gebleven zijn, hebben alles wat van waarde is, bijeengepakt. Patrouilles doorkruisen onophou delijk de straten; aan de personen, die zich te 9

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2