DAGBLAD. N°. 5921. Zaterdag 7 Juni. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COÜRAJST: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per postL40* Afconderi^ke Nommers.~r.~0.03. Deze Courant wordt dagelijts, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB ADVEBTESXIEKj Van 16 regels105. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters near plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Bnrgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 5den Juni invorderbaar verklaarde kohier voor het patentrecht, 4de kwartaal, dienst 1878/79, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Jnni 1879. V. d. BRANDELER. LEIDER 6 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. W. Spin, geb. te Amsterdam, met acad. proefschrift, get. „Bijdrage tot de leer van de verjaring in straf zaken." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer O. F. Cannegieter, candidaat-arts. Gedurende het eerste kwartaal van 1S79 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der adressanten niet bezorgd konden worden AmerikaJ. Gussenhoven, Denver. België Beeck- mans, Antwerpen; Regard Benoit, BrusselA. Van Dammen, Gent; Fr. Brekepot, Schaerbeek. Duitsch- landC. Deusseu, CrefeldTh. Van Ghemen, Lobith Schlieker, Schnittorf. EngelandEdward Rooze, Wm. Herbert Saunders, P. J. Crombet, E. Fairfax, Londen. FrankrijkLouise Hélène, St.-MartinA. Potet, Parijs. De commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker en van de practische examens van hulp-apotheker zal zitting houden op Vrijdag 20 Juni en volgende dagen te Amsterdam. Den lsten September van dit jaar zullen jongelieden worden toegelaten om bij het garni- zoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. Onders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen daartoe worden opgeleid, moeten daar toe vóór 16 Juli een verzoek indienen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht. Er worden voor officier van gezondheid zes, voor apotheker twee plaatsen opengesteld. Uit Noordwijk wordt ons gemeld dat de heer P. Alkemade Mzn. zijn ontslag heeft genomen als lid der commissie voor den hoofdelijken omslag, omdat hij zich niet kon vereenigen met de besluiten, door de meerderheid dier commissie genomeD, als zijnde volgens zijne begrippen in strijd met den eed door hem als lid van den gemeenteraad afgelegd. Ds. P. A. J. Jas te Beusichem heeft het beroep naar Sassenheim aangenomen. De 26ste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden te Amsterdam op Zaterdag 14 Juni 1879, des voormiddags te 11 uren, in het gebouw der Maat schappij tot nut van 't algemeen. Onder de pun ten van behandeling komen voormededeelingen van het bestuurontvangst van de leden der Sumatra-expeditiemededeelingen betreflende het congres over het iuteroceanisch kanaal door Middel- Amerika; voordracht over het onderzoek der Kara- zee en den Nederlandschen IJszee-tocht, door prof. C. M. Kan, en gelegenheid tot het doen van mede deelingen. In het kerkgebouw der Evang.-Luthersche gemeente te 's-Hage had gistermiddag eene open bare les der leerlingen van de doofstommen-inrich ting te Rotterdam plaats. Van de kleinsten tot de grootsten, die zelfs versjes reciteerden, gaven de jongens en meisjes allen blijk niet alleen van goed te hebben leeren spreken, maar ook van uit stekend te hebben leeren begrijpen wat zij zeg gen, doen of zien. Aandoenlijk was 't een der meest gevorderden aan 't einde zeer duidelijk een toespraak te hooren honden. De Rotterdamsche doofstommen-inrichting laat %&iter wat den finan- ciëelen toestand betreft te wehschen over, zoodat zij steun behoeft. Voor de leerlingen zelf was 't overigens een vroolijke dag. Zij werden 's och tend in 't gereformeerde weeshuis onthaald, bezoch ten na de les den zoölogischen tuin, waar zij het middagmaal gebruikten, en deden des namiddags een tochtje naar Scheveningen. Gisteren heeft ter civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Arnhem mr. M. d'Aumerie, kantonrechter te Doesburg, als zoodanig den vereischten eed afgelegd. De Staatscourant van heden meldt dat de berichten omtrent de ongesteldheid van den prins van Oranje gunstig luiden. Z. K. H. neemt in beterschap toe. Men meldt ons heden uit Den Haag dat vol gens de laatste uit Parijs ontvangen berichten de toestand van den prins zeer voldoende is. Als bewijs van belangstelling in het Neder- landsch archiefwezen heeft mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, te Arnhem, ten behoeve van het oud provinciaal archief van Gelderland een aantal belangrijke oude bescheiden ten geschenke aangeboden. De Koninklijke Academie van Wetenschap pen, afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, zal hare gewone ver gadering houden op Maandag a. s. in het Trip penhuis te Amsterdam. Onderwerpen van behan deling zijnVerslag over de door den heer Moll aangeboden verhandeling; nadere toelichting tot den aanslag op Maastricht in 1594; bijdrage van den heer Knoop; mededeelingen over het hand schriftvan het Javaansch tooneelstuk „Irawan rabi", door den heer Kern. Heden is aan de Utrechtsche hoogeschool de heer A. D. De Vries Az., geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechten, na openbare verdediging van stellingen. Bij de verkiezingen voor het polderbestuur van Stolwijk werd als schout herkozen de heer M. Verdoold Cz.tot heemraden werden gekozeD de heeren G. Verkaik en J. Kool Jz., in plaats der aftredende C. J. De Vries en K. Van Meyere. Tot gecommitteerden werden herkozen de heeren J. Verkaik en A. Gaveland, en gekozen de heeren M. Verdoold en W. De Vries, in plaats der af tredende K. Berger en J. Timmer. Te Strijensas, gemeente Strijen, zal een evangeliesatiegebonw worden gesticht, waartoe reeds een perceel grond is aangekocht. Prins Frederik schonk voor dit doel f 1000. Het geheel wordt uit vrijwillige bijdragen en rentelooze aandeelen gevonden. Door den machinist 2de kl. bij de marine C. A. Van der Steen is voor eene commissie te Hellevoetsluis zeer voldoend examen afgelegd voor machinist lste klasse. In doorloopende bijvoegsels tot het nommer der Staatscourant van heden wordt een overzicht van het schoolverzuim op de dagscholen voor lager onderwijs in de maanden April, Mei en Juni 1878 opgenomen, hetwelk op gelijke wijze is ingericht als dat over de drie eerste maanden van 1878, opgenomen in bijvoegsels van N°. 14 dier courant. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Java, is gistermiddag te twee uren te Southampton aangekomende „Madura", van AmsterdaÖt" -haar—Batavia*- passeerde Gibraltar 3 Juni des namiddags. Z. M. heeft aan den Oost-Ind. ambtenaar A. E. Smits, gew. ambten, ter beschikking bij het binnenl. bestuur in de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof in Europa, wegens ziekte, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Wel was de Stadszaal gisteravond, ongetwijfeld ten gevolge van het eerste avond concert op „Musis", niet zoo goed bezet als den vorigen, doch het gezelschap van den heer Pickaneser werkte weder zoodanig, dat bijna ieder nommer ten gevolge van de gedurige terugroe pingen werd herhaald of door twee of drie ande re gevolgd, zoodat het programma, dat binnen een paar uren kon afgewerkt worden, eerst te twaalf uren geheel was uitgevoerd. Voor de ge ringe entree wordt er alzoo veel, en daaronder ook veel nieuws en bezienswaardigs, aangebodeD. Vooral wat de gymnastische toeren enz. aangaat, overtreft dit gezelschap vele andere; terwijl het gehalte van het vocale en instrumentale gedeelte voor vroegere z. g. „cafó-chantants" niet behoeft onder te doen. In den zang o. a. ligt iets eigenaardigs, dat men bij andere dergelijke gezelschappen zelden vindt en dat den hoorder aantrekt. Hedenavond heeft de afscheids-voorstelling plaats. G is termorgen werd in Den Haag een meisje overreden in het Oog-in-'t-Zeilstraatje, ten gevolge waarvan een der beentjes en een der armpjes werden verbrijzeld; het kind werd na voorloopige verpleging naar de ouderlijke woning overgebracht. Des middags te twee uren is in de Koediefstraat aldaar het kindje van veertien maanden van de echtelieden L., terwijl het met een bal in het midden der straat voor de woning speelde, door een sleeperswagen, met lood bela den, overreden. De voerman bracht zijn paard terstond tot staan en de verschrikte omstanders poogden het arme kind te redden, maar tever geefs. Het hoofdje was onder het voorwiel ge raakt en derwijze gekneusd, dat dr. Hoven, ter stond om hulp ontboden, slechts den dood kon constateeren. De leden van de Duiven-Sociëteit „de Snelvlieger" te Haarlem hebben op uitnoodiging van den heer Th. W. Van Lith de Jeude, zoöloog aan boord van de „Willem Barentsz", elf hunner beste postduiven afgestaan, ten einde daarmede een proef te nemen om berichten naar het vaste land te zenden. De consuls van de omliggende rijken zijn uitgesoodigd om hiervan aan hunne respectieve mogendheden kennis te geven. De duiven zijn op beide vleugels gestempeld „Willem Barentsz Noordpool". De bendezoogenaamde Zigeuners, die zich hier te lande ophoudt, zal morgen haar kamp te Haarlem opslaan in de Parklaan. In den afgeloopen nacht zijn te Am sterdam drie agenten van politie, bij de arrestatie van een beschonkene op de Prins-Hendrik-kade, zoodanig verwond, dat zij zich naar het binnen gasthuis moesten begeven om te worden verbonden. De dader, die met de sabels der agenten kennis maakte, is in hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1