LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 4 Juni. N°. 5918. A0. 1879. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......f 1.10» Franco per posts 1.40» Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES l Van 1O regels1.05. Iedere regel meera Q.i7|» Grootere Letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van <len Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Juni 1S79, des avonds te zeven nren. Punten ter behandeling 1°. Benooining van een onderwijzer 2de klasse aan de jongens school lste klasse. (104) 2e. Rekeuing van het Stedelijk Werkhuis, over 1878. (105) 3°. Idem van de dienstdoende Schutterij, over 1S78. (100) 4°. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme Oade Mannen- en Vrouwenhais, over 187.8. (107) 5°. Verzoek van M. Van Steen, om eene waterloozing te leggen. (108) 6°. Idem van H. Martijn, om eene hardsteenen stoep te leg gen. (109) 7°. Idem van het Bestuur van Rijnland, om baggerspecie te bergen. (110) 8°. Concept-Verordeningen betreffende de regeling van het Gym nasium. (102) 9°. Her/iening van de Algemeene Politieverordening. LEIDEV, 3 Juni. Donr de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer L. Steinmeyer, eaadidaat-arts. Bij de lieden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 34.00, f 17.00, f 3.40 en f 1.70; de laagste 34.00, f 17.00, f 3.30 en f 1.65. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2371 portiën, als: 2020 warme spijs, 275 vleesch en 76 spek. De synode der Ned. Herv. kerk, welke in Juli vergadert, zal zijn samengesteld uit de volgende praeadviseerende ledenprof. dr. E. F. Kruyf, te Groningensecundus prof. dr. C. P. Hofstede de Groot, aldaar; prof. dr. J. G. R. Acquoy, te Leiden; sec. prof. M. A. Gooszen, aldaar. Voorts uit 35 stemhebbende leden, van welke 9 tot de moderne, 7 tot de evangelische en 3 tot de ortho doxe partij behooren. Door burgemeester en wethouders van Bode graven is gunstig geadviseerd op het verzoek van de heeren Maarschalk en Bok aan den minister van waterstaat enz. tot het verleenen van concessie voor de exploitatie van een tramway tusschen de gemeenten Leiden en Woerden. Aan de school voor lager en uitgebreid lager onderwijs te Boskoop is tot hulponderwijzer be noemd de heer C. Verheul, van Benthuizen. Te Warns en Scharl is beroepen ds. P. A. J. Noordink te Aarlanderveen. De commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 16 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht. Omtrent de ongesteldheid van den prins van Oranje wordt gemeld, dat Z. K. H. eene bezetting op de borst heeft, waarbij diaphragmatische pleuris gekomen is. Vrijdag en Zaterdag was de toestand gevaarlijk; sedert Zondag-avond gaat het beter. De ziekte volgt haren geregelden loopeen goede uitslag wordt verwacht. Drie geneesheeren zijn dagelijks in consult. Prins Alexander gisterochtend te Parijs aangekomeD. Prinses Mathilde verzorgt den zieke. Vele vrienden informeeren naar den prins, maar niemand wordt bij hem toegelaten. Het programma van de feestviering ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van het regi ment grenadiers en jagers luidt als volgtZon dag 6 Juli, te twee uren, ontvangst der réunis- len in de „Witte Sociëteit", muziekuitvoering in de tent in 't Bosch; daarna diner op het Bad huis; muziekuitvoering, aangeboden door de offi cieren der dd. schutterij verlichting van het terras. 7 JuliRevue in de Maliebaandes middags feestmaaltijd, des avonds muziek in den kon. zoül. bot. tuin. 8 Juli: Volksspelen voor de man schappen van het regiment grenadiers en jagers muziek, aangeboden door de officie reu van het regiment huzarendes avonds vuurwerk in de Maliebaan, aangeboden door het gemeentebestuur. Daarna: Bal van de onderofficieren vau het regi ment grenadiers en jagers. 9 JuliMaaltijd voor de onderofficieren eu minderendes avonds mu ziek in de tent in het Bosch en groote taptoe door alle tamboers en militaire muziekcorpsen in Den Blaag. Zaterdag zijn in Den Haag geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten voor de Fransche taal; toegelaten mej.M. W. Ch. Ter Braak uit Delftshaven, S. J. De Haan en P. A. Van Maar- seveen uit Rotterdam. Voor hoofdonderwijzeres 10 candidaten; 7 toegelaten, mej.: C. C. W. Van Amerom uit Gouda, N. Hannik uit Rotterdam, J. Van der Bloeven uit Kralingen, M. M. Vau Katwijk, M. J. Van Lessen en A. Weits uit Dordrecht, M. A. Zeeman uit Gorcum. - Heden werdeu voor het Frausch geëxami neerd 7 candidatentoegelatenmej. M. De Visser eu W. Van Romburgh uit Leiden en B. Bernadou uit Voorschoten. Zaterdag-middag is te Rotterdam onder presidium van den heer Van der Hoop Jz., voor zitter van commissarissen, eene vergadering ge houden van aandeelhouders in de Afrikaansche HandelsvereenigiDg. De stemming was waardig en kalm onder de ongeveer 150 aanwezigen. De heer Van der Hoop wees er in zijne openings rede op, dat de commissarissen geheel en al door den schijn van eerlijkheid, welken Pincoffs zijn geheele leven door wist te behouden, bedrogen waren geworden. De reden, dat hij niet dadelijk in de handen der justitie was gesteld geworden, moest daarin worden gezocht, dat elke overijlde stap door de hoogste financieële autoriteit des lands werd afgeraden. De heer Mees sprak in denzelf den geest en lichtte de wijze, waarop men tot de ontdekking gekomen was, toe. Ook wees hij op het ingewikkelde der gepleegde fraude, welke bij goed sluitende balansen onmogelijk, bij vol ver trouwen, kon ontdekt worden. Door verschillende aandeelhouders werden o. a. de volgende vragen gedaanWaarom na de be kentenis van Pincoffs niet doortastend gehandeld is? Waarom niet krachtens de statuten de direc teuren dadelijk na de ontdekking der fraude ge schorst wareu Hoe het kwam, dat de wisselruiterij commissarissen en vooral den heer Mees niet ver dacht is voorgekomn? Of de hoofdagent aan de Kust bij de knoeierij is betrokkenzoo neen, of dan eene vergelijking van zijne staten met die van directeuren eenig licht heeft verspreid? Waarom commissarissen niet gezorgd hebben, dat Pincoffs niet kon ontsnappen? Of hel bekend is, welke waarde door de directeuren is medegeno men? Of commissarissen niets verdachts hebben gezien in het feit, dat in 1877 eerst het kapi taal met 3'/j millioen is vergroot en daarna in dat zelfde jaar nog eene leening is gesloten van 4 millioen? Al deze vragen werden door den voor zitter breedvoerig toegelicht, tot tevredenheid van de vergadering. Nog werd gevraagd, of het gerucht waar was, als zou de administrateur van de goederen van prins Hendrik aanleiding hebben gegeven tot de ontdekking van het bedrog. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. De vraag, of de aandeelen der Afrikaansche, die vóór den dag, dat het be drog algemeen bekend werd, aan de Beurs zijn gebracht, vau commissarissen afkomstig waren, werd door ieder der commissarissen voor zijn privé ten stelligste ontkennend beantwoord. De heer Schalkwijk wees o. a. nog op de volkomen goede trouw in dezen van de firma R. Mees Zonen, welke firma beschuldigd werd als zou zij zich intijds hebben weten te dekken. Bij het einde der vergadering sprak de beer W. S. Burger namens de vergadering zijn vol komen vertrouwen in commissarissen uit en ver zocht hun verdere medewerking tot ontwarring van deze zaak. Naar men aan de H. Crt. mededeelt is Vrijdag door een der familieleden van Pincoffs te Rotterdam een telegram van den voortvluchtige uit Nieuw-York ontvangen, meldende zijn adres aldaar. Bn de „Liverpool Mercury" wordt gemeld dat de geheime politie te Liverpool na de aankomst van Pincoffs, op last van haar chef, dezen niet uit het oog verloor; maar de voor aanhouding noodige papieren waren niet in zijn bezit. Volgens dat blad stelde hij zich dadelijk in verbinding met de Nederlandsche autoriteiten. Voordat echter antwoord was ontvangen, was Pincoffs uitgezeild. Zeer kort daarna arriveerde uit Londen een officier der politie met de noodige papieren voor de aan houding. Nu werd van het voorgevallene naar Nieuw-York telegraphisch bericht gezonden, maar, zooals men weet, zonder succes. De „Willem Barentsz" heeft heden van uit Amsterdam zijn tweede reis naar de Noord poolstreken aauvaard. Niettegenstaande het ongun stige weder waren velen tegenwoordig om der bemanning het vaarwel toe te roepen. De drie kleur in top, voer de Nederlandsche Noordpool- vaarder het BJ af, het kanaal in naar BJmuiden. Door mej. F. Homan, onlangs te Groningen overleden, is aan het pleeggesticht en toevluchts oord aldaar de som van f 1000 vermaakt. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot heffing eener effectenbelasting, kennis genomen hebbende van de memorie van beant woording op het door de Tweede Kamer uitge bracht voorloopig verslag omtrent deze voordracht en van het daarbij gevoegd gewijzigd ontwerp, waarbij de voorgestelde belasting tot schuldvor deringen wordt uitgestrekt, en in aanmerking nemende, dat het nieuwe wetsontwerp gewichtige wijzigingen bevat, waaronder er zijn, die niet of slechts terloops in al de afdeelingen besproken zijn, acht eene nieuwe overweging te dezer zake wenschelijk en noodig. Tot ridder der orde van de Eikekroon is benoemd de heer P. Ricard, kunstvuurwerkmaker van den Koning der Belgen. De gewone audiëntie van den minister van fiuanciën zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is 31 Mei van Batavia naar Amsterdam vertrok ken de „Prins Hendrik", van Batavia, 24 April van Penang vertrokken, is Zondag te Amsterdam aangekomende „Ariadne" is den 31sten Mei te Tjilatjap aangekomen; de „Schiedam" arriveerde Zondag van Nieuw-York te Hellevoetsluisde „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is 31 Mei van Aden vertrokkende „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisternamiddag van Aden; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gistermorgen Kaap St.-Vincent.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1