LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 3 Juni. N°. 5917. A0. 1879. Eerste Blcid. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..T.Tif 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vin 18 regel».105. Iedere regel meer....Q.I7J. Groolere lettere nasr pUatsruimte. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze Courant Maandag niet worden uitgegeven. Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den op Donderdag den 5den Juni 1879 des avonds te zeven uren. LEIDEN, 31 Mei. De commissie van financiën raadt tot goed keuring van de rekening van liet Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis, in ontvangst tot f 6.094.S2, in uitgaaf ad f 6,092.23, en alzoo met een batig saldo van f 2.585. Voor de betrekking van ouderwijzer 2de kl. aan de jongensschool 1ste kl., op eene jaarwedde van f 800 en f 50 voor het geven van onderwijs in de Eransche taal, is de volgende voordracht opge maaktG. Walch te Velp, H. J. Van Dongen te Etteu en Leur, en J. Gediking te Nijmegen. De commissie van financiën adviseert tot goed keuring der rekening van het stedelijk Werkhuis over 1878, in ontvangst en in uitgaaf ƒ22,470.84, mitsdien sluitende quite. Zij raadt tot voorloo- pige vaststelling der rekeniDg en verantwoor ding van de dienstdoende Schutterij over 1878, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 8933.25, alzoo sluitend quite. Nog raadt zij tot goedkeuring van de rekening van het Ger. Minne- of Arme oudemannen- en vrouwenhuis, over 1878, in ontvangst tot f 13,220.71, in uitgaaf ad f 12,935.22, sluitende derhalve met een batig saldo van f 285.49. B. en Ws. raden gunstig op een verzoek van M. Van Steen, om vergnBning tot het leggen van eene loozing tot afvoer van water uit zijne paarden- stalling aan de Oude Heerengracht n°. 25, door de straat naar die gracht. Zij adviseeren mede gunslig op een verzoek van H. Martijn, om eene hardsteenen stoep te mogen leggen voor zijn huis ia de Kaiserstraat n*. 11 en daarbij 4 hardsteenen palen te plaatsen. B. en Ws. geven nog in overweging, aan dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland de door hen gevraagde vergunning te verleenen om, bij de aanstaande uitdieping van de Leede tusschen den watermolen van den Zwanburgerpolder en de Groote Sloot, tot losplaats van de uitgebaggerde specie aan te wijzen het gedeelte van de Spriet aan de zuidelijkste punt van den Klein Hemmeerpolder. De jaarlijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandscbe letterkunde alhier zal worden gehouden Donderdag 19 Jnni. Ter benoeming van een hulponderwijzer voor de nieuwe school aan den Blaakschendijk te Hei- nenoord zullen aan den raad worden voorgedragen de heeren: A. Van der Steen, Leiden; G. W; Hollander, DordrechtW. I,a Roy, Amsterdam W. Van der Schnyt, P. Janese en J. H. Van Dorsten, Dordrecht. Donderdag had te 's-Hage de eerste alge- meene vergadering plaats van de „Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsch leger". Vele ledenen belangstellenden, waaronder ook afgevaardigden van Amsterdam, Gouda, Leiden, enz., waren opgekomen om van hunne belangstelling blijk te geven. De voorzitter opende de vergadering met een rede, waarin hij vooral voor hen, die nog niet genoegzaam met de reglementen en statuten bekend waren, het doel der vereeniging uiteenzettein de eerste plaats hulp te verleenen aan oud-militairen, hun weduwen en weezen, die door hun sober pensioen (voor zoover dit althans werd toegekend vóór het tot stand komen der wet van Mei 1877) in treurige omstandigheden verkeeren. Hij betoogde dat het de plicht was van allen, die zich het lot van den oud-gediende ter harte nemen, te trachten ver hooging te verkrijgen van het vroeger toegekende pensioen, tot het bedrag gelijkstaande met het tegenwoordig toegekende aan oude en gebrekkige militairen. Bij de daarna gevolgde bespreking werd met genoegen er op gewezen, dat deze zaak door den heer Kool in de Tweede Kamer aan de aan dacht des ministers van oorlog was aanbevolen, terwijl de heer De Bieberstein zich daarbij had aangesloten. Men verwachtte, dat, nn in de ver tegenwoordiging stemmen opgingen ter verwezen lijking van het doel der vereeniging, de tijd niet verre meer verwijderd zou zijn, waarop dat doel bereikt zal worden. Daartoe blijft intusschen nog krachtige medewerking van alle belanghebbenden en belangstellenden noodig. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5365 volwas sen personen en van 914 kinderen. In de gisteren te Noordwijk gehouden raadsvergadering werd besloten1'. Op een nader te bepalen dag in het openbaar aan te besteden het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan de brug of duiker in de oude Zeestraat te Noordwijk- binnen bij de woning van J. Van der Voort. 2'. Naar aanleiding van eene missive van den directeur van het post- en telegraafkantoor, aan den betrokken minister te verzoeken, de regeling der diensturen in zoover te wijzigen dat het kantoor zal zijn geopend 's namiddags van halfdrie tot 4 uren in plaats van 3 tot halfvijf, en voorts aan den genoemden directeur te kennen te geven dat de raad overigens geene wijziging in de diensturen noodig acht, hoezeer hij ook zou wenscheu dat het kantoor in plaats van 6 tot 8 geopend was van 7 tot 9 uren 's avonds. 3°. Op zijn verzoek wordt den hulponderwijzer G. P. Loeber te Noordwijk-binnen eervol als zoodanig ontslag verleend. 4°. De heer Alkemade stelt voor de plaatselijke schoolcommissie om in lichtingen te verzoeken ten aanzien van eenige punten betreffende het onderwijs en eenige onder wijzers aan de openbare school te Noordwijk- binnen, door de schoolcommissie in haar jaarver slag over 1878 besprokeD. 5'. Wordt besloten eene commissie te benoemen van 3 raadsleden, welke met eene commissie uit de plaatselijke school commissie de maatregelen zal bespreken welke mochten worden wenschelijk geacht tot het behou den eener gelegenheid ter erlanging van onder richt in de vakken van meer uitgebreid lager onderwijs, dewijl de inrichting van den heer Harms na de aanstaande groote vacantie wordt gesloten. Bij de eerste' stemming wordt als lid die com missie benoemd de heer P. Alkemade Mz., en bij herstemming tevens de heeren mr. Th. W. Van der Schalk en W. Boomkamp, welke beide laatst genoemden echter voor de benoeming bedanken. Daar bij de hierop gevolgde 2de vrije stemming geen volstrekte meerderheid werd verkregen, wer den bij herstemming gekozen de heeren C. L. C. J. Pické, burgemeester, en dr. J. Everwijn. De heeren Alkemade en Pické verklaarden de benoe ming aan te nemen, terwijl den heer Everwijn van de benoeming zal worden kennis gegeven. f Door stemgerechtigde ingelanden der Hazers- woudsche droogmakerij onder Hazerswoude en Benthuizen is in hare vergadering van 28 Mei met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen mr. C. Van der Vlies. Blijkens het in de Staatscourant voorko mende verslag omtrent het rijksarchief te 's-Hage over 1878 zond de heer mr. C. W. Hubrecht aldaar San het archief eenige belangrijke papie ren betreflende de eilanden Urk en Schokland. Voorts eene merkwaardige verzameling stuk ken betreffende de Oost-Indische Compagnie, afkomstig van den advocaat der Compagnie mr. Meerman van der Goes, loopende over de jaren 1776 tot 1790. Zij bevatten besognes ge houden in de vergadering der zeventienen over het redres der Compagnie etc., eene belangrijke correspondentie met den raadpensionaris Bleiswijk, den boekhouder Titsing en anderen, en eindelijk een aantal stukken over de Kaap, den Levant- schen handel etc. Bij de geschenken van particu lieren, kwamen nog eenige stukken die van col- legiën werden overgenomen, omdat zij tot den werkkring van het rijksarchief schenen te behoo- renzoo van de rechtbanken te 's-Hertogenbosch, Breda en Tiel onderscheidene administratieve pa pieren uit den aanvang van deze of het laatst der vorige eeuw, vooral domeinverkoopingen en tiend verpachtingen in verschillende plaatsen betreffende, en van de rechtbank te Amsterdam dergelijke over Leimuiden en Vriesekoop. De toestand van het gebouw voor het rijksarchief is bij voortdu ring voldoende. Sedert dat voor eenige jaren de zolders van een overmatigen last van onnutte papieren ontheven zijn, hebben zich geene verdere scheuren in de muren of andere gebreken van dien aard voorgedaan, maar aan loca'iteit begint het meer en meer te ontbreken, zoodat het van het departement van koloniën toegezonden archief der kust van Guinea in kisten gepakt in het voorportaal moest blijven staan, omdat er nog geen geschikte plaats voor te vinden was. Tot kapelaan te Zoetermeer is door den bisschop van Haarlem benoemd de heer W. C. Kor- tekaas, laatstelijk adsistent te Nienwveen. Heden is te Rotterdam een vergadering van aandeelhouders in de Afrikaansche Handels- vereeniging gehouden. Zij werd]door den commis saris Van der Hoop geopend; mr. M. Mees zette den toestand uiteen als secretaris van commissarissen en lid der firma R. Mees en Zonen. Het gerechtshof te 's-Hage deed heden uit spraak in het appèl van den officier van just, te Rot terdam en van A. J. De Jongh, tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij laatstgenoemde wegens bedrieglijke oplichting is veroordeeld. Het hof heeft het wederzijdsch beroep teniet gedaan en het vonnis der rechtbank bevestigd, zoodat de straf van 1 jaar cellulaire gevangenis en f 1000 boete is gehandhaafd. Aan de rechtbank tegen de heeren Lede- boer en De Witt is door beklaagden dd. 8 April een uitvoerige gedrukte memorie van grieven aan de leden van het gerechtshof te Amsterdam ge zonden tegen het veroordeelend vonnis der recht bank. Zij vleien zich dat bet hof de bekendheid der beklaagden met de gepleegde monsterverval- sching als niet overtuigend bewezen zal oordee- len en op dien grond, met vernietiging van het geïncrimineerde vonnis, de appellanten alsnog zal vrijspreken. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteravond bij Scilly's.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1