Vrijdag SO Mei. i\°. 5915. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10b Franco per post1.40» Afzonderlijke Nommera0.05» Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYERTEKTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters nêm plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Ge meenteblad N°. 11); Brengen ter algeraeene kennis dat tot het doen inschrij ven van nieuwe leerlingen voor de openbare scho len voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager ouderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der lste klasse, voor meisjes, in liet schoolgebouw aan de Boommark t der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Tiet erskerkstr aai der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breesiraat cn wel van den 3den tot en met den 14den Juni e. k., dage lijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halfiioee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d BRAN DELER, Burgemeester. 29 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. DEVILÉ, houdende verzoek om in het pand aan de Middelstegracht N°. 65 een stoomketel te mo gen plaatsen Gelet op artt. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeeBte ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 12den Juni a. 'b voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. p. BRAN DELER, Burgemeester. 29 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 Mei. Heden is aan de lioogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer R. Bijlsma, geb. te Workum, met academisch proefschrift, get.„Over de aanwending van Eserine bij Macula Corueae." Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden tot arts bevorderd de heeren F. A. Simon Thomas en R. F. J. Wijckerheld Bisdom, beiden doctorandus, en is het getuigschrift uitge reikt aan den heer J. C. Th. Bast, candidaat-arts. Na gedurende zeventien jaren met lust zich aan het leiden en aankweeken van de philologi- sche studiën der studenten aan de hoogeschool alhier te hebben gewijd, heeft dr. W. G. Pluygers om gezondheidsredenen aan de regeering zijn ontslag ingediend als hoogleeraar en directeur der academische bibliotheek. Uit de studenten der literarische faculteit heeft zich een commissie samengesteld om den vertrekkende bij deze gele genheid een souvenir en b'ijk van waardeering aan te bieden. Ook de oudleden zullen zich daarbij aansluiten. Den 16den Juni zal te Amsterdam vanwege de IIoll. IJzeren-Spoorwegmaatschappij worden aanbesteedhet leveren en stellen van twee waterkra nen op het gemeenschappelijk station te Leiden, begrooting f 1000het maken van een stations gebouw met marquise op het gemeenschappelijk stations-emplacement aldaar, begrooting f 130,000, en het bouwen van een enkele en twee dubbele steenen woningen op den Oosterspoorweg en den spoorweg AmsterdamRotterdam in twee perceelen, begrooting f 11,000. De lijst der dienstregeling, aanvangende 15 Mei, voor de verzending van brieven bestemd voor binnenland, buitenland of Ned. Oost-Indiê, is thans verschenen en aan het postkantoor alhier verkrijgbaar gesteld. Het nut er van voor velen behoeft niet aangetoond te worde». De prijs is tien cents, terwijl op straffe van schorsing aan de brieven bestellers verboden is, meer dan dien prijs in te vorderen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-lndië, door middel van het stoomschip „Torrington", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 Juni, des morgens te acht uren. Blijkens verslag aan den gemeenteraad van Katwijk was over 1S78 de haringvisscherij zeer ongunstig. Het aantal aangebrachte haring, daar onder de geschonden enz. berekend, bedroeg 9,898,026; ter zouting daarvan werd gebruikt 455,195 kilogr. ruw zout. De prijs der pekelharing was gemiddeld f 15,27 de volle, f 11,75 de ijle; der steurharing f 23 de volle, f 13 de ijle. De zomervisscherij over dit jaar levert mede niets gunstigs op; de visch is duur, maar de vangst geringdaarbij wordt alles opgevangen, zoodat de toekomst niet veel beier zal worden. Ds. W. Van den Bijtel telJlst heeft voor het beroep naar Katwijk aan Zee bedankt. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Lisse is benoemd de heer Kievit, thans te Haarlem, en zulks ter vervulling der vacature ontstaande door het vertrek op 1 Juni a. s. van den heer J. Van Dobbelen, benoemd hoofdonder wijzer te Voorhout. Dezer dagen ontving de Roomsch-Katholieke Vrouwen-vereeniging van moederlijke weldadigheid, tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen en weduwen, te Nieuwkoop, eene gift van 50 van den Koning en de Koningin. Prins Alexander is eergisteren in de residentie teruggekeerd. Het Vaderland verneemt dat het ontwerp tot invoering eener belasting op de goederen in de doode hand voorloopig niet zal worden behandeld. Door bestuurders van het „Fonds der hoog leeraren te Groningen tot bevordering der studie" is verslag uitgebracht omtrent den staat van dit fonds. Daaruit blijkt dat het, in 1843 uit zeer kleine beginselen opgericht, thans is aangegroeid tot een kapitaal van ongeveer f 10,000, zoodat er, met de inkomsten aan vrijwillige bijdragen, twee beurzen, elk van f 300, uit kunnen worden bekostigd. Het is echter niet alleen voor beurzen bestemd, maar voor alles wat tot aanmoediging van studie kan strekken. Zoo is er in vroegere jaren f 458.48 besteed voor het uitschrijven van prijsvragen en f 426.81 tot aankoop van boeken voor de academische bibliotheek, terwijl er van de jaren 1854 tot 1879 f 6325 voor beurzen aan elf studenten is gegeven. Bestuurders van dit fonds zijn de hoogleeraren B. D. H. Tellegen en D. Huizinga, en de oud-hoogleeraar P. Hof stede de Groot, bij wie nadere inlichtingen te ver krijgen zijn en ook bijdragen gestort kunnen worden. In de Dinsdag-avond gehouden vergade ring van het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente te Amsterdam werd uit het voor veertien dagen opgemaakte drietal predikanten, ter vervul ling der vacature Pantekoek, bij eerste stemming tot predikant gekozen dr. A. Kuyper, emeritus predikant te 's-Hage. De gemeenteraad vanAmslerdam stelde gister avond, na eenige discussiëu, de voorwaarden vast eener geldleening van 9 millioen, uit te geven in 9000 obligatiën, elk van 1000, tegen eene rente van 4 pet., waarvan de eerste uitgifte van 3 millioen in Juni zal plaats hebben. Alleen de heeren Ileineken en Pijnappel stemden tegen. Aan de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser, te Amsterdam, is door wijlen den heer F. Th. Everard een legaat van 3000 besproken. Voor de Frausche taal deden gisteren in Den Haag 7 candidaten examen1 werd afge wezen en 6 toegelaten, mej.: J. Ch. Corporaal uit Oudshoorn, A. Koolemans Beyneu uit Voor burg, J. Ch. Overduyn uit Delft, D. B. Roche- dieu en L. Roorda uit Rijswijk en A. S. Ver schoor uit Delft. Op het verzoek, indertijd door jhr. H. P. Tindal, lsten luit. bij het regiment rijdende artil lerie te Amersfoort, gedaan, om de krijgsbedrij ven in Afghanistan, bij het Engelsche leger, te mogen bijwoneD, heeft de minister van oorlog te kennen gegeven, dat daartoe geen vergunning kan worden verleend. Op de in de vorige week te Hannover ge houden internationale honden-tentoonstelling was door prins Albrecht zu Solms-Braunfels eene eere medaille uitgeloofd voor het best geschilderde hondenportret. Bij eene groote concurrentie werd het portret van deu beroemden St.-Bernhard Barry, geschilderd door onzen landgenoot Cunaeus, met dien prijs bekroond. Van 20 April tot 17 Mei zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte in Zuid- Holland 15 runderen aangetast. In het overige provin ciën werd geen geval waargenomen. In de vorige tijdperk van vier weken waren er 28 aangetast. Dr. J. W. C. A. Zürcher te Amsterdam is door den koning van Portugal tot ridder der Christusorde benoemd. Naar buitenlandsche bladen melden heeft het Nederlandsche vredebond aan de regeeringen van Chili, Pern en Bolivia een adres gericht, waarin deze worden vermaand om haar geschil aan de uitspraak van een scheidsgerecht te onderwerpen, en betoogd wordt, hoe wenschelijk zulks zou zijn, vooral nu de doorgraving der landengte van Panama werkelijkheid staat te worden. Het examen, bedoeld bij art. 1 der wet op het notarisambt, zal aanvangen den lsten Juli en worden gehouden te 's-Graveuhage. Benoemd zijn tot lid en voorzitter der staatscommissie belast met het afnemen van het examen, mr. J. Pols, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden lot leden: mr. P. R. Feith, raadsheer in den hoogen raad; mr. M. A. Van den Acker, raads heer in het ger. te 's-Hertogenboschmr. H. M. Van Andel, adv. te's-Gravenhage; W. J. Berdenis van Berlekom, ontv. der reg. en bewaarder van de hyp. te Brielle; mr. H. Van Lier, not. te Assen; mr. P. J. H. Jessé, not. te Maastricht; tot plaatsvervangende leden mr. A. P. Th. Eyssell, adv. en rechter-plaatsv. te 's-Gravenhage; mr. C. Asser, rechter in de arrond.-rechtb. te 's-Graven hage; mr. W. Hcmsing, ontv. der reg. en dom. te Gouda; mr. R. A. J. Colenbrander, not. te Nijkerk; A. G. Bodaan, not. te 's-Gravenhage; tot secretarismr. A. Teixeira de Mattos, comm. bij het departement van justitie. De audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats beb' eu. De Rotterdamsche Bank heeft onder haar activa 5 ton (nominaal) aandeelen der Rotterd. Handelsvereeniging. Deze aandeelen hebben sedert het opmaken der jongste balans een waardever mindering ondergaan van ongeveer 2 ton, welke schadepost alzoo bij de geleden verliezen behoort, te worden opgeteld. Het bedrag van het blanco- crediet der Afrikaansche Handelsvereeniging be loopt, zooals nader wordt medegedeeld, niet ƒ250,000, maar ongeveer f 300,000.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1