Tot leden van verdienste der Maatschappij tet bevordering der toonkunst zijn benoemd de heeren Boers te Delft en Gernsheira te Rotterdam en tot correspundeerend lid Raja Tagore te Calcutta. Door dien Rajah, directeur der Hindoescbe Muziek school te Calcutta, werd aan de bibliotheek eene keurige verzameling Hindoesche muziek en theore tische werken ten geschenke aangeboden. Ter ver- vauging van wijlen den heer W. Hutschenruyter werd tot lid der commissie voor het kunstenaars fonds gekozen de heer Richard Holherkozen werden de heeren Verhulst en Erans Coenen. Tot het nazien der rekening enz. van het 51ste jaar, waartoe dan ook die van het thans gehouden wordende muziekfeest zal behooren, zijn aangewezen de afdee- lingen Amsterdam, Haarlem en Utrecht. Tot hoofd bestuurder is gekozen de heer Erans Coenen, in de plaats van den aftredenden en niet-herkiesbareu heer J. A. Böhringer, en herkozen de heer Dan. De Lange, beiden met algemeene stemmen. Discussie lokte het voorstel van het hoofdbestuur betredende het onderzoek naar den staat van het volkszangonderwijs; zij betrof echter alleen een ondergeschikt punt, niet den hoofdinhoud van het voorstel, dat door alle afdeelingen werd toe gejuicht als een middel voor de Maatschappij om het nu ingetreden nieuwe tijdperk aan een waardig doel dienstbaar te maken. Besloten werd voor be doeld onderzoek eene commissie door vijf afdeelingen te doen benoemen en de vergadering koos daartoe de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Enkhuizen en Zierikzee. De nasporingen van den hoogleeraar J. P. N. Land te Leiden, in de bi1 liotheek aldaar, zullen het gevolg hebben, dat de Vereeuiging weldra in het bezit zal zijn eener copie van zes sonaten voor 2 violen, violoncel en orgel van den tot hiertoe bijna onbekenden componist Elias Brönnemuller, ge woond hebbende te Amsterdam in 1710. Gemeurd Nicuwsi- Gis teravond omstreeks acht uren passeerde er eene koopvrouw met mandjes door de Hartensteeg. Op het einde van die steeg bij de Nieuwstraat kreeg zij een toeval en zakte ineen. Eenige personen, die van het ongeluk getuigen waren, namen haar op en brachten haar in de werkplaats van den heer Groenloo op den Middel weg. Na verloop van een half uur kwam de vrouw weder bij en werd met een vigilante naar hare woning in de Janvossensteeg gebracht. Door de politie alhier is gisteren naar de gevangenis te 's-Hage overbracht zekere D. M., die verdacht wordt zich aan diefstal van eene pendule te hebben schuldig gemaakt. Tevens is procesverbaal opgemaakt tegen J. M., die uit het plantsoen alhier een rozenboompje ontvreemd heeft. Als een merkwaardig voorbeeld van moederlijke liefde kan worden medegedeeld dat te Noordwijk eene huiskat, die zich in het bezit van vier jonge poesjes verheugen mocht, een jong konijn in het nest barer kinderen bracht en twee maal vier en twintig uren daar hield, waarna het konijn door den eigenaar der kat weder in vrijheid gesteld werd. Gisteravond te halfzeven had te 's-Hage op den hoek van den Scheveningschen weg en de Javastraat een ernstig ongeluk plaats. Een heer wilde op een in volle vaart zijnden tramway- wagen springen, doch hij struikelde, met het ge volg, dat het voertuig over beide beenen ging. De ongelukkige werd per rijtuig naar het gasthuis vervoerd. Te Rotterdam is gisteren aan de Hoofdsteeg tegenover de Kleine Draaisteeg een zestienjarige jongen bij ongeluk tegen het lijf gereden door een met kisten beladen handwagen, ten gevolge waarvan hij met het hoofd tegen de straatstenen is gevallen. Een geneeskundige, die onmiddellijk ter plaatse was, verklaarde dat de jongen hersenschudding had bekomen, waarna hij onder politietoezicht per brancard naar het ziekenhuis is vervoerd. De costumier van den circus Carré heeft zich Donderdag avond, omstreeks een uur vóór het begin der eerste voorstelling te Zwolle, in een der kleedkamers opgehangen. Men heeft het lijk onopgemerkt naar het gasthuis overgebracht, zoodat de voorstelling zonder stoornis kon plaats hebben. Te Utrecht ontstond gisternacht in de Maliebaan brand in een groote houten loods, dienende tot bergplaats van turf, hout en gereed schappen, gelegen achter het koffiehuis „Buitenlust." Gelukkig dat de wind stil was en de loods afge zonderd lag, anders ware de ramp niet te overzien geweest, daar geen der spuiten, door gebrek aan water, kon werken. De oorzaak van den brand is onbekend. De schuur, die tot den grond is afge brand, is geassureerd. Aan de akte van beschuldiging tegen Otte Lieuwes De Jong, oud 17 jaren, boerenknecht, geboren te Jubbega-Schurega en wonende te Hoornsterzwaag, is het volgende ontleendDen 12den April jl. was er boelgoed ten huize van de wed. L. H. Landmeter te Hoornsterzwaag, na afloop waarvan haar zoon H. S. Landmeter en haar knecht naar een herberg zijn gegaan, waar zich dien avond nog meer personen bevonden. In het begin van 'den avond kreeg H. S. Landmeter buiten de herberg ruzie met vreemde kooplieden, doch deze twist werd iu de herberg weer met drank bijgelegd. Nu werd de stemming onder de aanwezigen aangenamer, zelfs werd er gedanst, na afloop waarvan de vrouw van H. S. Landmeter naar huis weuschte te gaan; zij trachtte haren man mee te krijgen, doch deze wilde niet, zoodat zij vertrok met de moeder van Otte. Aan het dansen had Otte geen deel geuomen, maar tus- schen 10 en 11 uren kreeg hij twist met Aaltje, de dochter van den kastelein, en toen zij aan Landmeter een glas drank wilde overhandigen, stootte hij haar tegen eeu tafel, waarop zij hem van zich afstiet. Nu gaf besch. Aaltje opnieuw een duw, zoodat zij tegen de klok aanviel, welke daarop door hare moeder, vrouw Hulst, in veilig heid werd gebracht. Terwijl de vrouw daarmede bezig was, riep eeu der aanwezigen„Otte staat met het blanke mes voor uwe dochter." Tegelijk bracht die persoon Aaltje buiten het bereik van besch. en greep daarna dezen vast, zeggende „geen mes gebruiken." Besch. antwoordde: „neen, dat zal ik niet doen", meteen het mes sluitende en in den zak stekende. Onmiddellijk daarna is besch. met het geopend mes in de hand op H. S. Landmeter, die zonder aan den twist deel te nemen rustig bij een ander persoon zat, aange vallen en heeft dezen op zeer ernstige wijze ver wond, ten gevolge waarvan hij ineenzakte en de besch. over hem heen viel. Toch is Landmeter weer onder Otte weggekomen en naar de gang gevlucht, terwijl besch., opgestaan zijnde, met zijn mes iu het rond en tegen het kabinet sloeg en daarna de deur uitliep Op dat oogenblik riep Land meter uit de gang „moord" en werd in zijn bloed badende gevonden. De aanwezigen namen den ver wonde op, hebben hem onder de pomp afgewasschen en toen met het hoofd op een kussen neergelegd, terwijl hij niets riep dan: „O mijn hoofd, mijn hoofd!" De een legde pluksel op de wond en bond den man een doek om het hoofd, de ander haalde den rijksveldwachter, aan wien Landmeter nog gezegd heeft: „Dat heeft O. L. De Jong gedaanwij hadden in het minste geen ruzie, maar Otte is mij onverwacht aangevallen en heeft mij verscheidene slagen met een mes in mijn hoofd toegebracht." De verwonde is omstreeks midder nacht op zijn verlangen naar hnis gebracht; men legde hem op een kruiwagen, ondersteund door kussens en dekens, terwijl een der aanwezigen daarbij nog zijn hoofd steunde. Zijne vrouw en moeder brachten hem te bedde eerste bleef den ganschen nacht waken, maar heeft haren man niet hooren sprekenslechts een paar malen riep hij „O miju hoofd, mijn hoofd" en kreunde nu eu dan. Overigens lag hij roerloos, zonder veel teeke nen van leven te geven. Den volgenden morgen omstreeks negen uren is hij overleden. In den nacht van Woensdag op Don- derdag is te Brussel brand uitgebroken in een magazijn van brandstoffen, spek, petroleum enz. De bovenverdiepingen waren bewoond door ver schillende huisgezinnen, ten getale van 28 per sonen. Van deze ontwaakten 17 bijtijds om door een verstikkenden rook langs de trap te ontko men, maar weldra bereikten de vlammen eene kamer op de eerste verdieping, welke de eenige toegang was van vijf daarachter liggende kleine kamertjes naar de trap, waarin zich vier vrou wen en zeven kinderen bevonden, die hartver scheurende angstkreten aanhieven. Zoolang zij niet gered waren, mocht door de brandweer geen water worden gegeven, ten einde den rook niet nog te vermeerderen en de ongelukkigen daar door aan den dood door verstikking bloot te stel len. Zeven moedige mannen gingen door de vlammen heen en redden alle 11 personen. Drie der mannen, twee brandwachts en een particulier, echter wilden zich overtuigen, dat er geen men- schen meer in het huis waren en keerden met dat doel terug. Maar toen zij het huis weder wilden verlaten, was hun de terugweg door de vlammen afgesneden. Half bedwelmd door den verstikkenden rook zochten zij, in volslagen duis ternis gehuld, daar hun brandlantaarn door ge brek aan lucht was uitgedoofd, een uitweg, toen de particulier in zwijm viel. De brandwachts pakten hem op, doch bezweken zeiven ook wel dra. Een hunner viel echter gelukkig tegen een deur aan, die uit het slot sprong, waardoor de drie personen in eene kamer te land kwamen, waarin de rook nog weinig was doorgedrongen en die op straat uitzag. Een hunner kwam door den toevoer van versche lucht weder onmiddellijk bij, vloog uaar het raam, sloeg het open en nu waren de wakkere mannen door middel van brandlad ders weldra gered. Toen zij uit het brandende gebouw te voorschijn gehaald werden, ging er een luid hoera onder de saamcestroomde menigte op. De koning heeft, bij het vernemen van de moe dige daad der zeven redders, onmiddellijk 500 fr. gezonden om onder hen te verdeelen. Volgens telegraphisch bericht is het schip „Capella", van Borneo met hout naar Hong kong, totaal verongelukt. De equipage is gered. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van onderwijs heeft bij de Kamer van afgevaardigden het toegezegde wetsontwerp ingediend ter regeling van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs. Bij het ontwerp worden de „lettres d'obédience" afgeschaft. Het bepaalt, dat niemand toegelaten wordt als onderwijzer of onderwijzeres, als hulponderwijzer of hulponder wijzeres, die niet in het bezit is vau een akte van bekwaamheid. I)e bestuurderessen of onderbestnur- deressen van eene bewaarschool, openbare of bijzon dere, moeten eeu certificaat overleggen, waaruit blijkt, dat zij de vereischte bekwaamheid bezitten. De wet zal eerst in werking treden den lsten October 1,882. Zij is niet van toepassing 1°. op de onderwijzeressen eener openbare of bijzondere school, die bij de afkondiging dezer wet tien jaren lang aan het hoofd eener school gestaan hebben, 2°. op de bestuurderessen eener bewaarschool, die tien jaren als zoodanig dienst hebben gedaan. De Eransche Bank heeft gisteren het disconto van 3 op 2 pet. verlaagd. De broeder van den Italiaanschen oud minister Minghetti is, wegens het houden van eene ge heime roulette te Nizza, tot veerlien dagen ge vangenisstraf en eene boete van 500 franken ver oordeeld. Ter markt te Leiden aangevoerd, 23 en 24 Mei. Wintertarwe 10 hectoliter 9.50 a 10.—. Zomer- larwe 10 hectol. 7.50a 8. Winterrogge 14 heet. ƒ6.25 a ƒ6.50. Zomerrogge 14 hectol. 5.50 a 6.— Zomergerst 12 hectol. 5. a/ö 50Chevalier-gerst 12 hectoL 7. a 7.50 Zware Haver 15 heclol. 4.50- a 6. Lichte Haver 15 hectol. f 8.a 3.50. Dui- venboonen 7 hectol. f 8.a ƒ8.50Paardenboonen 7 hectol. 7.50.a ƒ8. Ossen 80 stuksƒ160.—a/230. Stieren, 48 stuks 1 62. - a ƒ125. Veulens stuks/ a Melkkoeien 362 stuks 160.a 262.—. Kalfkoeien 54 stuks 210.— a 285.Varekoeien 284 stuks 145.— a 250.- Vette koeien 52 stuks 210.a 285.—. Kalveren (vette) 64 stuks 34 a f 67.-. Kalveren (magere) 125 stuks /5.— a/ 12.— Kalveren (gras) 60 stuks 28.— a 65.—. Hamels (magere) stuks/ a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 107S stuks 16.— a 28.Ooien (vette) 110 stuks 26.— a 32. - Lammeren (magere) 7694 stuks 6.— a 16.—Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 76stuks^6 a/3S.Varkens(big- gen) 224 stuks 5.a f 14. Grasboter 14>90 kilogr., lste qualit. a vat/ 52 a/56 Schei- 2de qualit. vat f 40 a 44.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.30 a 1.10, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1 a 1.10 Ier markt aancebracht 940 runderen, 189 kalverer, 11SS schapen en 7694 lammeren.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2