Woensdag 21 Mei. N°. 5908. A°. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZES GO UB AST: Voor Leiden per 8 matnden.f l.l(k Franco per postIJ®» Afzonderlijke Nommers0.08. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 18 regel*.1.0#.. Iedere regel meerQ.17J. Grootere lellen naar plaatsruimte. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal deze courant Donderdag niet verschenen. STADS-BERICHTEN. 11V§CHRIJFIN« SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebeatunr bepaalde dagen ter inschrijving YOOr den Schutterlijken dienst aan te melden, nit, zich daartoe als nog te vervoegen ten Raadhnize, op Yrijdag den 28sten Mei e. k.j des voormiddags tnsschen 9 en 12 oren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Jnni aanstaande worden gesloten en dat z\j, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zallen worden. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Burgemeester. 19 Mei 1S79. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Hel. Door de geneeskundige slaatscommissie alhier zijn heden tot arts bevorderd de heeren J. Rut- gers, doctorandus, en L. P. Van der Spil, can- didaat-arts, en is het getuigschrift uitgereikt aan den heer Th. J. Brouwer, doctorandus. Wij vernemen met genoegen dat de heer Völlmar Zondag jl. de muziek in het Haagsche bosch weder voor het eerst na zijne ziekte heeft gedirigeerd. Door de directeuren van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen is voor de uit rusting der tweede Noordpoolexpeditie opnieuw een bijdrage van f 300, en aan de commissie van de in Nederland gevestigde Waalsche kerken, die zich met het verzamelen der bouwstoffen voor het schrijven van een geschiedenis der Waalsche ker ken in Nederland bezig houdt, voor de drie eerst volgende jaren een jaarlijksch subsidie van ƒ100 toegekend. Voor het te Parijs op te richten stand beeld voor Clande Bernard is een bijdrage van 100 franken gezonden. Tot binnenlandsche leden der Maatsch. werden benoemd prof. Kuenen te Leiden en prof. Gunning te Amsterdam, en tot bui- teulandsch lid de Berlijnsche hoogleeraar Helmholtz. Voor den natten polder Nieuwkoop zijn de beide aftredende heeren P. Groenendijk en L. Van Leeuwen als heemraden herkozen, de eerste met 743, de tweede met 670 van de 800 uit gebrachte stemmen. Nog waren uitgebracht: ter vervanging van den heer P. Groenendijk op de heeren K. Van der Weide 22, S. Bodegraven Sr. 21 en Cs. Verburg 14 stemmen, en ter ver vanging van den heer L. Van Leeuwen op de heeren N. Van der Weide 11, J. Bunnik 97 en II. Van Niekerk 22 stemmen. Gisteren is aan het gebouw van het provin ciaal bestuur te 's-Hage aanbesteed het maken van een peilput, terp en gebouwtje voor eene zelf- registreerende peilschaal aan het Haringvliet te Hellevoetsluis. Minste inschrijver was de heer Ph. Verbrugge te Waddingsveen, voor f 5555. Voor de Hoogduitsche taal zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten 1 werd afgewezen, 7 toegelaten, mej.J. H. Adriani uit Gorcum, H. Elias, M. J. C. Frackers, M. A. Hulstijn en M.' De Jager uit Botterdam, A. G. Stronk uit Kralingen en M. J. G. Van de Watering uit 's-Hage. Mr. H. Ameshoff, president der Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij, is benoemd tot officier en de heer J. J. Uytwerff Sterling, secretaris dier maatsch., tot ridder van de orde der Eikekroon. Aan den geluidkundige L. I. Lefèbre te 's-IIage werd door de Académie Nationale te Parijs in haar laatstgehouden zitting verleend de medaille van verdiensten eerste klasse (zijnde de gouden medaille), voor de voortreffelijkheid zijner acousti- sche signaaltoestellen. Ter verkiezing van juryleden voor de Arn- hemsche tentoonstelling is een commissie benoemd van vijf leden, bestaande uit de heeren Delprat, Hamelberg, Stork, Mouton en Van Oordt, die, in overleg met het bestuur der tentoonstelling, een lijst van beoordeelaars voor de verschillende groepen zullen opmaken. Het getal inzenders is tot bijna twee duizend geklommen, terwijl zich honderd vijf en zestig mededingers voor den internationalen wedstrijd hebben opgedaan. Ook voor de electrische verlichting der terreinen hebben eenigen zich aange meld. Er zal aanvrage worden gedaan om een post- en telegraafkantoor tijdelijk op het terrein der tentoonstelling te vestigen. De opening der tentoonstelling door den minister van waterstaat is thans bepaald op Zaterdag 14 Juni. Blijkens het wetsontwerp tot regeling van het onderhoud van historische gedenkteekenen en het verleenen van subsidiên voor het onderhoud en de instandhouding van gebouwen die oudheidkundige of kunstwaarde hebbeD, beschouwt de wet als historische gedenkteekenen, waarvan het onder houd ten laste is van het rijk: de Gevangenpoort te 's-Gravenhage, het slot Brederode, het slot te Muiden, het monument te Heiligerlee, het monu ment te Soestdijk, de naald te Rijswijk, de Hel poort te Maastricht, den Kronenburger toren te Nijmegen, den Kloostergang te Utrecht, de voor malige kerk te Veere, de praalgraveu van vader- landsche land- en zeehelden en de aan het rijk in eigendom beboorende hunnebedden in de pro vincie Drente. Er kunnen subsidiên worden ver leend tot onderhoud en instandhouding vanhet raadhuis te Heusden, den toren te Hulst, de kerk te Brouwershaven, de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, de St.-Janskerk te 's-Hertogenbosch, de Hooglandsche kerk te Leiden, de St.-Servaaskerk te Maastricht, de St.-Janskerk te Maastricht, de Munsterkerk te Roermond, de Domkerk te Utrecht, de Nederlandsch Hervormde kerk te Eraneker, de geschilderde glazen in de kerk te Gouda en in die te Rijp. Geen subsidie ten behoeve vau een der genoemde voorwerpen kan meer bedragen dan tien duizend gulden in het jaar, noch langer dan gedurende tien jaren worden genoten. Bij elk subsidie worden de voorwaarden, waaronder het verleend wordt, door den Koning bepaald. Die subsidiên worden niet verleend dan na voorafgaande goedkeuring bij de wet. De heer J. A. Strieker, doctorandus in de let teren te Noordwijk-binnen, is door den raad van Zwolle benoemd tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium aldaar, op een jaarwedde van f 2400. In eene conferentie van gecommitteerden uit ged. staten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht was voorgesteld, de kosten der ver hooging van den Lekdijk Bovendams te doen dragen voor */20 door elk der drie genoemde provinciën, voor 6/20 door het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams en voor s/29 door het rijk. Daar echter op de rijks-bijdrage niet te rekenen valt, is in de laatste vereenigde vergadering van Rijnland besloten, aan ged. staten van Noord- en Zuid-Holland te kennen te geven, dat Rijnland met Amstelland gezamenlijk de 5/20 van het rijk voor hunne rekening nemen, zoo Amstelland daartoe gezind blijkt, onder voorwaarde, dat de dijk 0.50 M. boven den Zuider-Lekdijk wordt verhoogd en nog dezen zomer tot uitvoering van het werk wordt overgegaan. De heeren M. M. De Monchy, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, benevens de heer L. W. Scholier, lid der firma W. Schöfler Co., hebben, naar de Rott. bladen vernemen, op verzoek van commis sarissen der Rotterdamsche Handelsvereeniging, zich bereid verklaard mede in de directie op te treden. De officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam is te Antwerpen aangekomen. De heer S. A. Kerdijk te Wiesbaden is, naar het Hbl. nu meldt, niet firmant, maar commanditaire vennoot van de firma wed. B. Polak Co. De heer Kerdijk, directeur der Afrik. Handelsver eeniging, is een neef, niet de broeder van den heer Kerdijk te Wiesbaden. Aan het Vaderland schreef men gisternamiddag uit RotterdamDe stemming is kalmer, wat vooral daarin verklaring vindt, dat de handel over het algemeen weinig geïnteresseerd is bij den val der Afrikaansche Han delsvereeniging. De Rotterdamsche Handelsver eeniging houdt zich ferm en zal, naar men gelooft, de moeilijkheden weten te overwinnen. Wanneer de door de Commauditaire Bankvereeniging ge vraagde surséance wordt verleend, verzekert men, dat alle schuldeischers zullen worden betaaid. De schuldeischers der firma wed. Polak Co. zijn door haar rechtsgeleerde raadslieden, mrs. Goud smit en Rombach, tegen Woensdag bijeengeroe pen, om over de maatregelen ter voorkoming van een faillissement te beraadslagen. De Indische Gasmaatschappij lijdt bij de Afrikaansche Han delsvereeniging een gevoelig verlies wegens aan deze geleende gelden. Deze Maatschappij zal dit verlies echter weten te boven te komenvoor haar is het slechts de quaestie van enkele jaren dividend. Aangaande de vlucht en de aanhouding van den heer Kerdijk te Antwerpen wordt nog van daar aan het Hbl. gemeld dat hij aan de geneesheerea van het gasthuis verklaard heeft dat hij gemeend had zich door innemen van chloroform den dood. te kunnen toebrengen. Wat de twee pistoolschoten aangaat, gaf hij op dat die hun doel gemist hadden door de valsche weerkaatsing van het mikpunt in den spiegel waarvoor hij zich geplaatst had. Zeker is het dat een der twee kogels, welke nagenoeg tegelijkertijd moeten afgeschoten zijn, hem slechts eene lichte, thans reeds schier onzichtbare schram aan het voorhoofd heeft toegebracht, terwijl de andere hem hoegenaamd niet heeft geraakt De derde poging tot zelfmoord eindelijk, gepleegd na dat hij onder allerlei voorwendsels zijne bewakers, door zijne kalmte misleid, voor een oogenblik uit het vertrek had weten te verwijderen, was de on beduidendste van alle. Het is niet veel meer dan dat de huid aan den hals en de beide polsen door sneden werd. De geneesheer van het gasthnis gaf de verzekering, dat hij met het gevoelen der politie- instemde, als zou Kerdijk niet de ernstige bedoe ling gehad hebben zich te dooden. Keidijk is reeds- voldoende hersteld om onmiddellijk het gasthuis te kunnen verlaten. Hij legt daar steeds de grootste kalmte en tegenwoordigheid van geest aap. den dag. Heden werd aan het departement van marine aanbesteed: het maken en leveren var. een ijzeren lichtopstand, bestemd voor Tondjong Piering, benoorden Sembilangan (straat Mad ura), met aan kleve van dien. De kon. grofsmederij te Leiden en de heer II. Oosterbroek te Gorcum hadden het minst ingeschreven voor een. gelijk bedrag van f 2190. De beslissing zal later aan belanghebben den worden medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1