N. B. Crt. is van een vertrek per stoomschip uit een der Noordzeehavens bij onderzoek niets geble ken. Het eenige dat men met genoegzame-zekerheid ■weet, is dat hij Woensdag-avond omstreeks zeven uren te Brussel aan de „Gare du Midi" is geweest. Te Botterdam verkeert men nog tusschen hoop en vrees. Hoe groot de opschudding aldaar is, blijkt o. a. hieruit, dat de Spaarbank, welke hoegenaamd niet in de zaak betrokken is, in de laatste dagen als het ware belegerd wordt, terwijl het publiek in <le grootste spauning verkeert. Dit was te erger, daar het juist de termijn was, dat de Spaarbank eenige dagen gesloten was, als gewoonlijk, voor het opmaken der balans en het bijschrijven der rente. Tot geruststelling hebben directeuren dezen ter mijn eene week verkort, voor zoover de terugbe taling betreft, en dus kon de gelegenheid daartoe onmiddellijk geopend worden. De procureur- generaal, een raadsheer-commissaris en de griffier van den hoogen raad zijn Zaterdag ten kantore der Afrikaansche Handelsvereeniging verschenen, tot het doen van onderzoek, en hebben de boeken in beslag genomen. Bij de huiszoeking, welke ten huize van Pincoffs is gehouden, is slechts voor f 25 ongeveer aan geldswaarde gevonden. Zaterdag morgen is de firma Kerdijk Pincoffs, waarvan leden zijn L. Pincoffs en H. Kerdijk, inqualiteitvan commissionnairs en kooplieden, als voortvluchtig en niet hebbende gesteld orde op het beheer hunner zaken, in staat van faillissement verklaard. Rechter commissaris in deze zaak is mr. Bouvin en curators zijn de heeren mr. Driebeek en mr. Trostorff. Voorts wordt gemeld dat Kerdijk te Antwerpen door vier politie agenten wordt bewaakt en dat eene som van 264,000 in zijn bezit is gevonden. De wonde door het scheermes aan zijn hals veroorzaakt, is volgens het R. Nbl. niet gevaarlijk. Hij wordt ter beschikking van het gerechtshof te 's Graven- hage gehouden. Men zegt dat de regeeriug aan Portugal de eventuëele uitlevering van Pincoffs ge vraagd heeft. Ook de firma Symons en C°. heeft hare betalingen gestaakt. liet Hbl. zegt met volkomen zekerheid te kun nen melden, dat Kerdijk Woensdag-morgen Rot terdam heeft verlaten, geheel alleen, slechts met een klein valiesje bij zich, en een som gelds, drie honderd franken niet te boven gaande. Van de groote som, die hij volgens de H. Ct. bij zich zou hebben gehad, blijkt niets. Zijn huisgezin, dat wel wist dat er moeilijkheden waren, maar niet dat. bedrieglijke handelingen waren gepleegd, bleef zonder cent achter. Pincoffs verliet met vrouw, drie kinderen en een groot aantal koffers, men zegt wel dertig, in deu namiddag Rotterdam. Ofschoon Kerdijk zich in den beginne in het hotel St.-Antoine vrij opgewonden toonde en het zweet hem van het voorhoofd parelde, vatte niemand achterdocht. Op zijn verzoek werd hem een vrij copieus souper voorgediend, dat door hem met veel eetlust op zijne kamer werd genuttigd. Omstreeks vier uren in den morgen werden de hotelhouder, zijne knechts en de in de omliggende vertrekken gelogeer de reizigers plotseling opgeschrikt door twee pistool schoten, kort na elkander in N°. 32gelost. Onmiddel lijk toegesneld, vond men Kerdijk ongedeerd en betrekkelijk kalm. De pistoolkogels waren in de zoldering terechtgekomen. Alvorens de schoten te lossen, had Kerdijk eene hoeveelheid chloroform ingenomen, te gering echter om daardoor zijn leven in gevaar te brengen. Toen Kerdijk daarna eenige oogenblikken alleen werd gelaten, heeft hij van zijne eenzaamheid gebruik gemaakt, om zich met een oud, versleten en afgestompt scheermes eene onbeduidende wonde aan den hals toe te brengen, waarna hij zich eveneens twee weinig doorgedrongen sneden nabij de polsaderen heeft gegeven. Ook deze poging tol zelfmoord was volkomen onbe- teekenead. De groote militaire manoeuvres zullen dit jaar plaats hebben in de tweede week van September. Tweede Kamer. Heden is het debat voortgezet over art. 1. van de kanaalwet. Onder deel C, voltooiing der Noordervaart van Nederland naar Venloo, is afgehandeld na eene discussie, waarbij de minister ontkende dat het Antwerpen zou bevoordeelen. De heer Brouwers hield dit vol en stelde als amendement voor een kanaal van Venloo naar Helmond. Een amendement van den heer Schepel e. a. om in het artikel op te nemen een verbindings.kanaal van het Wiuschoterdiep naar het Eemskan.aal werd door den minister aan de beslissing der Kamer overgelaten. Morgen voort zetting. In de residentie is in den ouderdom van 53 jaren overleden mr. H. Beyers, advocaat en notaris aldaar. Tot ridder der orde van de Eikekroon is benoemd de heer A. Artz, president van het schilder kundig genootschap „Pulchri Studio" te 's-IIage. Door het groot aantal personen, dat zich in den laatsten tijd tot vrijwillige dienstneming bij het corps mariniers heeft aangeboden, heeft men aanleiding gevonden, het handgeld aanmerkelijk te verminderen. Zoo is aan sommige elders geënga geerde personen vijftig en zelfs honderd gulden minder ter hand gesteld, dan waarop zij aanvankelijk gerekend hadden. Gemengd Ai e u w w. Zaterdag-middag had op de Middel stegracht alhier een vrouw, die een kind op den arm droeg, het ongeluk, toen zij over de loopplank tegenover de zeepziederij van den heer Dros ging, het kind van haar arm in het water te laten glijden. Het werd echter spoedig opgemerkt door eenige personeu, die daar aan het werk waren, wien het gelukte het kind uit het water te halen en aan de moeder terug te geven. Hedenmorgen omstreeks zeven uren geraakte op het Rapenburg eene juffrouw bij on geluk te water, doch werd spoedig door de hulp van drie personen op het droge gebracht. Zaterdag zijn t e K a t wij k aa n ge k om en 16 noordvisschers, die besomden f 130 a f 240 in 10 a 14 dagen, 24 binnenlekkers, die besomden f 50 a f 120 in 5 dagen. Er werd besteed: voor tarbot f 1.50 a ƒ5, tong 12'/a a 25 ets., benscbol 50 a 75 cis. per stuk, binnenlek-schol f 3 a ƒ4.50, buitenlek-droogschol 6 a 7.25, braad 2.50 a 3, scharren 3.50 a f 5 per mand. Zaterdag-namiddag heeft een militair in de Frederiks-kazerne te 's-IIage een kameraad een gevaarlijke wonde met een mes toegebracht. De gewonde is per brancard naar het hospitaal ver voerd; de dader werd in hechtenis gesteld. Gisteren is te Katwijk een vijfjarig kind, dat al spelende in het Prins-IIcndrik-kanaal viel, verdronken. Tevergeefs waren de pogingen om de levensgeesten op te wekken. Van de ongeregeldheden, die te Hee renveen na de voorsteling van den circus Sanger hebben plaats gehad, is, zegt men, eene kleinig heid de aanleiding geweest, en wel het koopen van een haring door een van het personeel van het paardenspel. De haring was niet naar genoe gen van den kooper, die daarom den verkooper met het corpus delicti in het aangezicht sloeg. Van weerskanten trok men partij en kwam het tot een verwoed gevecht. Bij gelegenheid van het feest na de aanbieding van het huldeblijk uit Indiê aan de kon. milit. academie, is door den generaal-majoor Smits, commandant van het kon. milit. invaliden huis, aan ieder cadet een vouwbeen aangeboden, door een invalide gesneden uit het hout van een boom te Bronbeek, aldaar geplant door den Koning, bij gelegenheid der inwijding van het gesticht. Aan de eene. zijde staat K. M. A., aan de andere 18281878. De locomotief, die Zaterdag-avond te halftwaalf den trein van Zwolle naar Kampen zou brengen, liep tegen een ledigen wagen, zoo dat deze geheel verbrijzeld werd, zonder echter verdere ongelukken te veroorzaken, Zaterdag-nacht te halfdrie had te Rotterdam een arbeider, werkzaam aan den Ned. Rijnspoorweg, bij het rangeeren van een goederen trein het ongeluk met beide beenen onder een goederenwagen te geraken, met het gevolg dat hij wellicht zijne beenen zal moeten missen. Onder de miliciens, die dezer dagen bij het 2de reg. infanterie te Maastricht zijn inge lijfd, behooren ook een krankzinnige uit Ell en een doofstomme uit Weert. Laatstgenoemde was zelfs 8 jaren in een instituut verpleegd. Beiden zijn naar hunne woonplaatsen teruggezonden. In sommige bladen is gemeld, dat de persoon behoorende tot het personeel van den circus Sanger, die verleden Zaterdag te Wijlie van een praalwagen viel, in het ziekenhuis te Deventer zou zijn overleden. Dit bericht is, naar thans medegedeeld wordt, onjuist. De toestand van den man, voor wiens verpleging de heer Sanger een flinke som gedeponeerd heeft, is zeer bevre digend en geeft alle hoop volkomen herstel. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. Op verzoek van het centraal comité voor het huwelijksgeschenk aan den Koning is bekend ge maakt, dat voor het meerendeel de inteekening#- lijsten terug ontvangen zijn en daaruit gebleken is, dat er voor ruim 36,000 is ingeteekend» Z. M. heeft op daartoe per telegraaf gedaan ver zoek doen antwoorden, dankbaar het Indisch ge schenk te aanvaarden, maar de keuze daarvan aan het comité over te laten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z\jn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Dpartement. Ontheven: Onder Dadere goedk. dee konings, op verzoek, eervol nit zgne betr., wegens ziekte, mr. G. G. Van Harencarspel, lid in den raad van Ned.-Iodië, in gaande met den dag van zijn vertrek naar Europa; eervol, van het voorzitterschap van den landr. te Pamakassan, de voorz. van de landr. te Soemanap en Pamakassan, mr. R. Z. Danoen- borgh. Ontslagen: Eerv., J. H. M. Thissen, laatst. 1ste hulponderwijzeres aan de openb. lag. meisjesschool te Samarang; eerv. de griflier bij den landr. tc Bodjonegoro, J. H. L. Burer; eerv.. wegeDS ziekte, de grifl. bij de landr. te Serang en Anjer, C. J. H. Van Egeraat; eerv., w. ziekte, de comm. op het resid.-kant. te Pamakassan W. R. Huber. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, w. ziekte, aan den ambt. op wachtg. mr. A. Dull en aan den griflier bij den landr. te Cheribon C. A. W. Franzen; een tweej. verl. uaar Europa, wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in deze gewesten, aan den lsten coram, bij het dep. der burg. openb. werken A. Regensburg; een tweej. verl. naar Europa, w. ziekte, aan den direct, der bnrg. openb. werken H. J. Bool, aan den opvoeder van het gymn. Willem III te Batavia Van Leyden en aan den 3den hulponderw. aan de openb. lagere school te Djokjokarta A. J. Pontier. Benoemd: Tot hoofdinsp. voorde suiker- en rijst.- cult. enz., L. Wes9els; bij den waterstaat enz. tot ing. lste kl. J. F. Van Lakerveld, tot ing. 2de kl. D. Crok, tot iDg. 3de kl. J. C. Heioing; tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Socrabaia rar. II. J. A. "Wilmar; tot off. van just, bij den raad van ju9t.te Ambonia, mr. F. Ch. Vijzelaar j te Makassar, mr. F. G. A. Reitz; tot griff.: bij den raad van jast, te Makassar, mr. J. Sprnyt; bij den landr. te Cheribon, L. M. Van der Eerden; tot ond. lste kl., W. Brïeltot ond. 2de kl., J. A. J. Vorderman, W. F. Feb en C. Stolp; bij de staatsspoorwegen op Java: tot bouwk. ambt. lste kl., li. L. C. H. Sarolea en J. Bouwens. Ingetrokken: Het aan den griff. bij den landr. te Poerwodadi P. R. Bronwer, wegens ge wichtige redenen, voor den tijd van zes maanden, buiten be zwaar van den lande, verleend verlof naar Nederland. Tijde lijk gesteld: Ter beschikking van den gouv. van Atjeh, de contr. 2de kl. P. H. Kennis. BUITENLAND. Frankrijli. De senaat heeft zijne commissie benoemd tot onderzoek van het door eenige leden der rechter- en linkerzijde ingediende wetsontwerp, volgens hetwelk het onderzoek naar het vaderschap in som mige gevallen geoorloofd zal zijn. De meerderheid der commissie kan zich tot zekere hoogte met het ontwerp vereenigen. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Parijs heeft den voorzitter der Kamer verlof gevraagd tot het vervolgen van Paul de Cassag- nac wegens een door hem geschreven artikel in de „Pays". De president der republiek heeft Zaterdag de nieuwe lijst vau geamnestiëerden onderteekend. Duitsclilaml. Op den stedendag waren vertegenwoordigd 72 steden. De voorzitter zeide, dat er geen hoop meer bestond op eene verwerping der rechten op land bouwproducten, maar dat de vertegenwoordigde gemeentebesturen toch behooren te protesteeren om alle verantwoordelijkheid omtrent de invoering van zich af te werpen. Er werden vijf besluiten ingediend, hoofdzakelijk inhoudende: de rechten op landbouwproducten brengen duurte teweeg voor de levensmiddelen; onvoldoende voeding doet de productie der werkende klasse verminderende ge noemde rechten belemmeren de ontwikkeling van handel en nijverheid in de steden, zij veroorza ken vermindering van verbruik en zijn hinderlijk aan de materiëele ontwikkeling. De vertegenwoor digers van Stettin, Berlijn en Keulen spraken ten gunste dezer resolutiën. Die van Essen en drie kleinere steden verklaarden er zich tegen. Daarna werden de resolutiën met 68 tegen 4 stemmen aangenomen. Bij de voortzetting van het debat over de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2