Dinsdag 20 Mei. N°. 5907. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURABT Voor Leiden per 8 «eindofc.l.l<k Franco per poel.'-48 AiMnderUJke Noimner»w. .-."rvr. vi.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 1—8 refeli.1.08. Iedere regel meer,..-.....'...........»... 0.17J. Grooter, lellen naar ptulenümte. STADS-BERICHTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijYing yoof (len schutterlijken dienst aan te melden, uit, zich daartoe als nog te vervoegen ten Raadhuize, op Vrijdag den 23sten Mei e. k.j des voormiddag9 tnsschen 9 en 12 nren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Jüui aanstaande worden gesloten en dat zy, dit zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 19 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordening op het brandwezen, van dea 15den Juni 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van 24sten Augustus r den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage zijn benoemd: tot brandmeesters aan de stadsspuit n°. 7, W. F. ENGELS, thans adjonct- brandmeester aan die spuit, J. J.PLANJERen H. J. LABREE, beiden thans in dezelfde betrekking aan de stadsspnit n°. 3; aan de stadsspuit n°. 5, J. FONTEIN, thans adjunct-brand meester aan dezelfde spuit; aan de stadsspuit n°. 4, J. P. SCHARWaCHTER, thans AdjuDct-hrandmeester aan die 9pnit; aan de stadsspuit n°. 3, P. C. DE VRIND, thans adjunct brandmeester aan de stadsspuit n°. 8, en J. H. GIEZEN, thans adjunct-brandmeester aan de stadsspuit n°. 3; tot adjunct-brandmeesters aan de stadsspuit n°. 8, G. J. C. DE VRIES, koopman in bouwmaterialen aan de stadsspuit n°. 7, J. J. VAN OERLE, thans spuitgast aan de stadsspuit n®. 5, A. RIJK, thans spuitgast; aan de stadsspuit n°. 4, P. F. E. MARKS, thans spuitgast; eu aan de stadsspuit n°. 3, A. VAN ENGELENBURG, thans spuitgast. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 MeI. Voor de verzending van brieven enz. naar Engeland is mede gelegenheid langs den weg over Calais, met den spoortrein, die te 2.50 's avonds uit Rotterdam (uit Amsterdam 12.55's avonds, uit 's-Gravenhage 2.14 's avonds) naar Antwerpen ver trekt. Deze brieven komen te Londen aan te 6.10 van den volgenden morgen. De verzending naar Engeland over Vlissingen heeft voortdurend plaats met den spoortrein: uit Amsterdam 4.45, uit 's-Gravenhage 5.59 en uit Rotterdam 6.30'savonds; aankomst te Londen 7.30 's morgens van den vol genden dag. De brievenmaal naar Engeland over Harwich vertrekt uit Rotterdam te 6 uren 's avonds; aankomst te Londen 10.22 van den volgenden morgen. De verzending naar Engeland over Ostende heeft plaats als volgtvan Amsterdam 8.30 's mor gens en 4.45 's avonds; van 's-Gravenhage 10.35 's morgens en 5.59 's avonds, van Rotterdam 11.55 's morgeus en 6.40 's avonds, aankomst te Londen 8.45 's morgens en 5.45 's avonds van den vol genden dag. De minister van oorlog heeft bevelen uit gevaardigd tot het oproepen onder de wapenen van de verlofgangers der lichting van 1876, be- hoorende tot de regimenten bereden artillerie, namelijkvan 3 Juni5 Juli die van de com pagnie artillerie-trausporttrein van het 2de reg. veld-artillerievan 10 Juli12 Augustus die van de compagnie transporttrein van het 2de regiment veld-artillerie; van 1 Augustus3 September die van de 5de en 6de batterijen van het 1ste reg. veld-artillerie; van 18 Augustus20 September die van de hiervoren nog niet genoemde onder- deelen van de regimenten veld-artillerie en van het regiment rijdende artillerie. Wederom heeft, naar men ons meldt, een der knechten van de firma Sala en Zoon alhier het voorrecht gehad om door zijn patroon met een geschenk vereerd te worden, en wel wegens 28 jaren eerlijke en trouwe plichtsbetrachting. Het geschenk bestaat in een zilveren horloge en dito ketting. Bij de heden gehonden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 19.00, f 3.80 en f 1.95; de laagste 36.00, f 18.00, f 3.50 en f 1.85. Voor de Fransche taal waren Zaterdag in Den Haag 7 candidalen; 3 werden afgewezen en 4 toegelaten, mej.E. H. C. Ch. Gaillard, M. J. Immink, M. Ch. Van der Linden en M. M. J. Van de Watering uit's-Hage. Voor hulponder wijzeres 16 candidaten; .8 werden afgewezen en 13 toegelaten, mej.: P. M. W. Van Boecop, A. L. G. Bosboom, A. H. Brokking, G. P. Eikendal, B. A. Kok, L. C. Kramers, J. Q A. Loth, J. P. Muller, A. J. Van der Schaft en J. Van der Toorn uit 's-Hage, P. W. Cohen Stuart uit Rotterdam, A. Koolemans Beynen en E. M. Van Steeden nit Voorburg. Het resultaat van de onlangs te 's-Hage ge- honden anti-drankmeeting is thans aan den Koning opgezonden in den vorm van 28 adressen met ruim 3000 handteekeningen. Er wordt in aange drongen op wettelijke maatregelen tot beperking van het misbruik van sterken drank. Meest alle ingezetenen, die door hun onderteekening een be wijs van instemming hebben gegeven, zijn hoofden van huisgezinnen, en bijna alle notabelen van Den Haag hebben aan de beweging meegedaan. Van de leden der Tweede Kamer zijn er 47 door hun handteekening vertegenwoordigd. De jury voor den internationalen tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door Amstels Tooneel- Vereeniging „Cecilia", heeft den tweeden prijs, eene gouden medaille ter waarde van /100, uit geloofd door prins Frederik, toegekend aan de „Mertens-Vereeniging" te Antwerpen den derden, van f 50, aan het gezelschap „Ware Vrienden" te Amsterdam; den vierden, een verguld zilveren medaille, geschonken door prins Alexander, aan „Hoop en Liefde" te Antwerpen. De zilveren medailles, door „Cecilia" uitgeloofd voor de beste liefhebbers, werden toegewezen aan den heer Jozef Van Lier te Amsterdam en mej. Jansen van Antwerpen. Den lsten Juni zal de plechtige prijs- uitdeeling plaats hebben. Door wiilen mevrouw de douairière J. Staats Boonen van Wijngaarden is een legaat van 4000 vermaakt aan de commissie tot het bestuur van de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Naar aanleiding van het bericht, als had de overleden schilder C. J. De Vogel nog drie kapitale schilderijen onderhanden, wordt thans medegedeeld dat de bewuste doeken wèl waren afgewerkt. De heer Geertsema, lid der Eerste Kamer, die, ingevolge de wet, tot den 15den Mei gelegen heid had in beroep te komen tegen de weglating van zijn naam van de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Groningen, heeft daarvan geen gebruik gemaakt, en alzoo in die weglating berust. Dientengevolge zullen de staten dier provincie in hun aanstaande zomervergadering moeten overgaan tot de verkiezing in zijn plaats van een lid van de Eerste Kamer. In de afdeelingen der Tweede Kamer toonde men zich nagenoeg algemeen met de bepalingen op de handels- en fabrieksmerken ingenomen. Ia andere landen is men ons daaromtrent voorgegaan en genieten handelaars en fabrikanten de voor- deelen van een meer afdoende regeling van het onder werp. De vraag rees of de regeering bij haar voor stel niet eenigszins verder had kunnen gaan. Zoo vroegen enkelen, of niet ook eenige wettelijke be scherming gegeven kon worden aan de merken, die van overheidswege, vooral ook naar aanleiding van gemeentelijke verordeningen, worden gesteld en die krachlens artikel 13 van het ontwerp be paaldelijk van deze regeling worden uitgesloten. Men wees daarbij, als voorbeeld, op het misbruik dat soms gemaakt wordt door in van gemeentewege geijkte of gemerkte botervaten andere maar slech tere boter, dan waarvoor de vaten gemerkt zijn, in den handel te brengen. Men maakte echter het bezwaar dat de hier bedoelde merken, althans zooals de zaak in bepaalde gemeenten, bij voorbeeld in Overijsel, wordt opgevat, geen waarborg ople veren voor de hoedanigheid der koopwaar, in het gemerkte vat aanwezig. Op de groote markten der genoemde provincie mag geen boter verkocht worden dan in volgens gemeentelijke verordeningen gemerkte vatenmaar die vaten zijn voor iedereen te koop en de inhoud daarvan ondergaat geenerlei keuring. Hoogstens ligt in het merk het bewijs, dat die inhoud van het vat, als uit een bepaald deel des lands afkomstig, in die streek ter markt gebracht is. In de tweede plaats vroeg men, of de voordracht niet evenzeer bepalingen bevatten kon tegen het namaken van fabriek-modellen en tee- keningen, als tegen dat van handels- en fabriek merken. De beide onderwerpen zijn na aan elkan der verwant en de goede regeling van het eene schijnt evenzeer noodig als die van het andere. Ook hier kan men op het voorbeeld van het buiten land wijzen. Bij het bataljon mineurs en sappeurs zullen de verlofgangers der lichtingen van 1876 en 1877 tot het houden van herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen van 7 Juli tot 9 Augustus. De gewone audiëntiën van den minister van financiën, van waterstaat enz. en van oorlog zullen Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam" is Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail en 50 passagiers; de „Maas" is dien dag te Nieuw-York aangekomen; de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, is gisteren van Porj Saïd vertrokken. Dr. A. Kuyper, te 's-Hage, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Rotter dam bedankt. Door bet provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland is op zijn verzoek eervol emeritaat ver leend aan den heer II. Greve, pred. te Groot- Schermer, in te gaan met 1 Juli e. k. Omtrent het Rotterd. faillissement wordt aan de. H. Crt. gemeld dat haar bericht, als zouden de boek houders der Afr. Handelsvereeniging gearresteerd zijn, onjuist is. Alleen is bus verboden de stad te verlaten, natuurlijk ten behoeve der instructie. Zeker is het thans ook, dat Pincofis per spoor de stad heeft verlaten en te Ostende aan boord is gegaan van het nieuw gebouwde stoomschip der Afr. H.-V., genaamd „Prins Hendrik", waarmede hij onder Spaansche vlag en met Spaanscbc be manning heeft zee gekozen. Alle geruchten omtrent zijne arrestatie zijn tot nu toe onjuist, want men weet op dit oogenblik niet, waar het schip lich bevindtdoch tevens wordem alle maatregelen ge nomen om zijne landing 'ce beletten. Volgens de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1