DAGBLAD. N°. 5900. Maandag 19 MeL A*. 1879. Dit Noinmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.HL Franco per post1.A01* Afzenderl^ke HommersO.W. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regel* J 1.05. Iedere regel meer0.17%» Groeten letters near pbutanlmte. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N«. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week geene personen aan mazelen zijn overleden. Leiden, De Borge mees ter vooruoemd, 17 Mei 1879. V. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Jnni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. STOEKE en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene manufactuur- vervenj, in het perceel aan het Levendaal n* 50. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 15 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 nel. Voor hen, die nog aan de uitrusting voor de Noordpool-expeditie wenschen bevorderlijk te zijn, of mede te werken voor een fonds om eeu geregelde Noordpoolvaart te onderhouden, bestaat gelegenheid bijdragen daartoe iu te zenden bij den heer mr. J. K. J. De Jonge te 's-Graven- hage, penningmeester van het hoofdcomité. Bij de aanbesteding door het departement van koloniën in het koloniaal etablissement te Amsterdam was minste inschrijver voor 325 wollen dekens de heer H. J. Van Wensen alhier, voor de som van f 1243.12'/,. De kapitein Wentzel van het 4de reg. inf. te Delft is overgeplaatst bij het 1ste en de kapt. Hilvers van het 1ste bij het 4de reg. infanterie. De kapt. Coumans van het 1ste bat. 4de reg. inf. is van Delft verplaatst naar Leiden. Aan den kapitein Hilvers zal het commando over de 1ste comp. 1ste bataljon te Delft worden opgedragen, terwijl de kapitein CoumaDS belast zal worden met het bevel over de 2de comp. 2de bataljon. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5269 volwas sen persouen eu van 714 kinderen. Omtrent de zaken der Afrikaansche Handels- vcreeniging meldt men uit Rotterdam aan de H. Crt. dat het reeds sedert een paar dagen aan enkelen bekend was, dat die vereeoiging in finan- ciëele moeilijkheden verkeerde; men hoopte en meende echter, haar staande te zullen kunnen hou den. Woensdag-avond evenwel vernam men, dat de beide directeuren der vereeniging met hunne echtgenooten en kinderen voortvluchtig waren en reeds des ochtends de stad hadden verlaten. De Afrikaansche Haudelsvereeniging deelde steeds goede dividenden uit en had algemeen eu bij een ieder groot crediet. Het opmaken van valsche balansen gedurende acht a tien jaren was niet te controleeren, daar toch de zeilende goederen en vooral de voor raden van goederen aan hunne buitenlandsche factorijen op hunne opgave aangenomen moesten worden. Behalve directeur der genoemde vereeniging was de heer Pincofls president-directeur der handels- vereeniging (werken op Beienoord), welke echter wel goed zal blijven en geregeld kunnen worden voortgezet De tweede directeur van deze zaak, de heer Thenberg, die thans voorloopig aan haar hoofd is geplaatst, is een solied man. De twee boekhouders der Afrikaansche Handelsvereeniging zijn in arrest genomen. De ramp is voor de stad zeer groot; men kan aannemen, dat het verlies, hetwelk daar geleden wordt, 10 millioen kan zijn, wellicht meer; er valt nog weinig met zekerheid van te zeggen. "Volgens het Rott. Nwbl. loopen er aldaar tal van geruchten door de stad, in verband met de betreurenswaardige catastrophe. Van alles wat men hoort is echter zoo weinig zeker, dat niet sterk genoeg kan worden gewaarschuwd tegen het licht vaardig geloof hechten aan allerlei verontrustende mededeelingen, die, wanneer zij niet bevestigd worden, de spanning slechts noodeloos vermeerderen. Het gerucht, dat de werkzaamheden der Rotter- damsche Handelsvereeniging, aan de overzijde van de Maas, gestaakt zijn, is onjuist. Ook volgens de N. R. Crt. zijn de cijfers die genoemd worden, meestal ramingen, vele geheel willekeurig. De verwarriug is te groot, dan dat men reeds terstond de gevolgen zou kunnen over zien. Er worden vergaderingen gebonden, consulten genomen, boeken onderzocht, en de hemel weet, wat ons nog boven het hoofd hangt. Maar tot heden zijn er nog geen andere huizen gevallen. Onuitsprekelijk zwaar, zegt het blad, is onze arme stad getroflen. Diep is het vertrouwen geschokt, nn men zoo schandelijk bedrogen is door den man, in wien men zulk een onbeperkt vertrouwen had gesteld. Volgens berichten van heden werd in het begin dezer week voor rekening van Pincofls te Londen een schip in ballast gecharterd naar het Kanaal voor orders, waaruit men het vermoeden trekt dat de voortvluchtige directeur met zijne familie in het Kanaal aan boord kwam en de bestemmingsplaats van het schip alleen hem en den kapitein bekend is. Het schip zou onder Spaansche vlag zeilen, hetgeen aanduidt dat een bestemmingsplaats is gekozen, van waar niet wordt uitgeleverd. Naar men heden meldt heeft de firma wed. Polak en C». thans hare betalingen gestaakt. Een harer voornaamste firmanten is een broeder van den heer Kerdijk, te Wiesbaden woonachtig. Verder meldt men dat reeds Maandag-avond te Rotterdam eene vergadering is gehouden, waarin Pincofls bekende bedriegerijen te hebben gepleegd. Toen moet een der commissarissen hebben voorgesteld de justitie te verwittigen, maar op voorstel van een der aan wezigen, uit Amsterdam overgekomen, meende men dat men nog moest afwachten, daar de zaak mis schien nog te redden zou zijn. Ouder het opschrift„Ramp in Rotterdam, 15 Mei", bevat het heden verschenen nommer van den Nederl. Spectator een plaat, voorstellende een kamer, waarin een kaart van de kust van Afrika hangt, waarnaast de woorden „Afrikaansche Han- delsvereenigiug" en iu vluchtige trekken de cijfers „800000000" zijn te lezen. Op den achtergrond vertoont zich het geblinddoekte beeld der gerech tigheid, met het zwaard naar beneden in de linker hand, doch de schalen zijn aan haar andere hand ontvallen en liggen op den grond. Op den voor grond bij een tafel zit de Nederlandsche maagd, treurende en peinzende. Naast haren stoei en op tafel liggen een aantal boeken met het woord „balans" tot rugtitels. Onder de plaat leest men de veelbeteekenende woorden„O oude Nederlandsche goede trouw, waar gaat gij heen De Antwerpsche „Précurseur" meldt, dat een heer, die aan het Hotel St.-Antoine afgestapt is en zich onder den naam Carels had doen in schrijven, afkomstig uit Nederland, getracht heeft een einde aan zijn leven te maken door zich met zijn scheermes den hals af te snijden. De ongeluk kige zou een Rotterdamsch bankier zijn, betrokken bij de zaak der Afrikaansche Handelsvereeniging. Hij is naar het Ziekenhuis vervoerd en zijn toe stand is zeer ernstig. Eindelijk dan is de lang gewenschte weers verandering gekomen. De maand Mei, die anders> dikwijls overvloed van zuivel geeft, gaat nu voorbij; zonder gunstige resultateD. Het langdurig koude weder en de hevige nachtvorsten hebben veel wintergraan doen kwijnen, en het teere vlas is op vele plaatsen bevroren. De Staatscourant behelst het verslag aan gaande de kon. academie van wetenschappen te Amsterdam over April 187S tot 1 April 1879. Daaruit blijkt o. a. dat behalve het jaarboek over 1878, waarin aan de nagedachtenis van J. J- Hoff man, door den heer Kern, en aan die van T. J. Stieltjes, door den heer Van Diesen, hulde ge bracht werd, van de afdeeling letterkunde verscheen het 8ste deel van de 2de reeks der „Verslagen en Mededeelingen." Voor de „Verhandelingen" zijn de door den heer Sloet aangeboden stukken betreffende de abdij te Bedbur afgedrukt, ea ont breekt alleen nog de inleidingterwijl de „Nagari- text eener Upanga der Iaina's", aangeboden door dr. S. Warren te Zwolle, tot welks uitgaaf was besloten, mede de pers heeft verlaten; met het drukken van inleiding, aanteekeningen en glossarium is eeu aanvang gemaakt. De afdeeling natuurkunde gaf in het licht van hare „Verslagen en Mede deelingen" 2de reeks, het 3de stuk van deel 12, het 2de en 3de stuk van deel 18 en het 1ste stuk van deel 14, benevens het 18de deel der werken in 4"., bevattende verhandelingen van de heeren Bierens de Haau, wijlen P. Bleeker en H. A. Lorenz. Zware verliezen leed de academie door het overlijden der heeren T. J. Stieltjes en L. Cohen Stuart, gewone leden, en J. Roulez, buiten- landsch lid; terwijl de heer J. Van Geuns onder de rustenden plaats nam. Men verneemt dat kapt. S. te Willemsoord door het hoog militair gerechtshof verwezen is tot zes weken arrest forcé, wegens onrechtmatig beklag tegen een meerdere. De heer J. J. De Wetstein Pfister, lid van de algemeene rekenkamer, ridder der orde van den Ned. Leeuw en commandeur van de Eike- kroon, is gisteren bij Voorburg overleden. Naar men uit 's-Hertogenbosch bericht zouden de Koning en de Koningin voornemens zijn, tijdens het 32ste Nederlandsche landhuis- houdkundig coDgres aldaar een bezoek te brengeD.. Aan de officieren van gezondheid der land macht is het door den minister van oorlog streDg verboden, om voortaan lotelingen, plaatsvervangers en nummerverwisselaars „vooraf te keuren" niet al leen, maar ook om in deze, in vereeniging met burger geneesheeren, als consult diensten te leenen. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suezde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arri- veeide te Suez eu vertrok van daar gisteruamid- dag te vijf uren. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente IJselstein benoemd A. M. E. Des Tombe, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Woudrichem; den kapt. J. M. Bichelmeyer, plaats, adj. 1ste kl. te Maastricht, op nonacti viteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. 1ste klasse den officier van gez. 2de klasse C. J. Schouten van dat personeel.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1