plants gehad van belangstellenden in het voort bestaan der Duitsche Opera aldaar. Het behoud dezer instelling voor het eerstvolgend seizoen is verzekerdthans gold het, intijds plannen te be ramen voor haar toekomstig bestaan. De voorzitter, de heer Burger, gaf eenige inlichtingen omtrent den tegenwoordigen toestand, waaruit o. a. bleek, dat de orkest-directeur Muller, de heeren Gross, Fischer, Beinhold en Ossenbach, alsook de dames Kempner en Beihl zijn gereëngageerd. Voor de gymnastiek werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 4 candidaten, 3 afgewezen en 1 toegelaten, H. M. Heesterman uit Delft. Voor hoofdonderwijzer waren 16 candidaten; 9 werden afgewezen en 7 toegelaten: Ch. Friedhoff, J. Van Gelderen, Ch. Van Haastert, J. Landsman, H. K. A. "Vosbergen en J. Wielinga uit Botterdam, en Th. P. Biemstra uit Kralingen. In het verslag der commissie van rappor teurs over het ontwerp tot verhooging van hoofd stuk I der Staatsbegrooting voor 1S79, ten be hoeve der koninklijke stallen, wordt gezegd, dat dit ontwerp algemeen met weinig instemming werd ontvangen. Men meende ten sterkste tegen de aanvraag der verhooging ad 75,000 te moeten protestceren, terwijl men opnieuw zijn afkeuring te kennen gaf over het ook nu weder gebleken betreurenswaardige feit, dat bij groote werken schier geregeld de oorspronkelijke raming door de einduitgaven wordt overtroffen. Men berekende, dat de uitgaven voor de stallen, aanvankelijk ge raamd op f 380,000, nu reeds bedragen de som van f 600,000. De volgende geschenken zijn nog ingekomen ten dienste der „Willem Barendsz": van de firma Boer en Timmers te Botterdam, 20 (lesschen beste Genua-olie; van Herman Van de Velde te Beuver (Limburg), 12 flesschen Bjonekampbittervan Scheltema te Leiden, 10 wolleu dekeus; van Venema en Mulder uit Veendam, 3 gros steeiinoot-knoopen. Tweede Kamer. De discussie over het kanaal door de Geldersche vallei is heden afge- loopeu. Na verschillende replieken bestreed de minister van waterstaat sterk het amendement om dit kanaal uit de wet te schrappen. De aanneming van het amendement zou het algemeen landsbelang ten zeerste schaden. Naar aanleiding der discussie stelde de heer Fransen van de Putte eene motie voor, om ds stemming over art. 1 aan te houden tot na de beslissing over art. 3, waarop hij eene wijziging zou voorstellen om het financieel bezwaar weg te nemen. Deze motie werd verworpen met 38 tegen 37 stemmen. Plet debat over de Gel dersche vallei is daarna geëindigd, evenzoo dat over de verbetering van deu waterweg Meppel Zuiderzee. De discussie over de Noordervaart is aangevangen. De heer Van Naamen heeft als amen dement voorgesteld dit onderdeel te schrappen. Maandag voortzetting. In de zitting te Dordrecht van de rijks commissie voor de exameDS ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen werd gisteren uitgereikt liet diploma van 3den stuurman op de groote vaart aan A. W. Dreux van Veendam en H. Eebes van Harlingen twee candidaten werden afgewezeu. Den 20sten dezer vertrekken van liet instr.- bat. te Kampen naar de reg. inf. 14 korp.-t.it. terwijl tegen den 21sten 58 volontairs ter dienst neming zijn opgeroepen. Bovendien werden vier sergeanten als zoodanig overgeplaatst en gingen twee korp., die hunne opleiding tot fourier ont vingen, naar hunne corpseu terug. De gunsiige bepaling van den minister van oorlog, dat op jeug digen leeftijd korporaals mogen worden overgeplaatst, doet vermoeden dat de volgende zes weken veel korporaals naar de regimenten zullen gezonden worden. Sinds 1 Jau. 1S79 hebben zich 198 jon gelingen als volontairs ter dienstneming aangemeld. Als eene bijzonderheid meldt, liet Handels blad dat een in de rechten gepromoveerd persoon, na afgelegd examen, door het prov. kerkbestuur van Gelderland tot de evangelie-bediening in de Herv. kerk is toegelaten. Bedoelde persoon is de lieer mr. W. Van deu Bergh. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padang; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisternamiddag te Port Said en vertrok van daar hedenmorgen. liet Staatsblad n'. 99 behelst het kon. besluit van den 2den Mei jl., tot regeling van de voorwaarden en wijze van keuring van den gekaakten haring, afkomstig van de Nederlandsche zeevisscherijen, en zulks met intrekking der ko ninklijke besluiten van 4 Maart 1860, 24 Pebr. 1861, 11 Mei 1868 en 27 Maart 1875. Het besluit treedt in werking op 1 Juni e. k. Z. M. beeft aan G. A. Verlj, geboren te Neuvillers (Elzas), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws. Voor bet gerechtshof te 's-Graven- liage stond gisteren terecht H. De G een arbei der uit Sliedrecht. Na in 1847 en 1856 reeds te zijn veroordeeld geweest, heeft hij in het laatst van 1S78 en in het begin van dit jaar zich, onder het opgeven van valsche en telkens andere namen, achtereenvolgens vervoegd bij de notarissen Slotemaker te Sliedrecht, De Kleyn te Gorcum en Geluk te Giesendam, wien hij allen mededeelde dat zijn vader kort te voren gestor ven was en dat hij en zijne broeders een aan zienlijk onroerend goed hadden geërfd, hetwelk zij nu wilden laten verkocpen .dcor dien notaris. Daarbij noemde hij telkens den naam van den geen bij wieu hij zich bevond. Na door mede- deeling van allerlei bijzonderheden zijn verhaal waarschijnlijk te hebben gemaakt, vroeg hij hij het heengaan eeuig voorschot, hetwelk de notaris dan later van zijn portie zou kunnen afhouden. Dit gelukte hem bij de drie geuoemde notarissen, waarvan de heer De Kleyn hem f 200 en de beide anderen ieder f 100 gaven. Ten behoeve der heeren Slotemaker en De Kleyn ondertee- kende hij met valsche namen twee schuldbeken tenissen, terwijl de heer Geluk dit niet eens verlangde. Dat bedrog kwam spoedig uit en De G. bekende dadelijk zijne schuld. Na gisteren ter terechtzitting eerst van aandoening te zijn in onmacht gevallen, herhaalde hij die bekentenis. De adv.-gen. mr. v. d. Hoeven requireerde schul digverklaring van De G. aan twee valschlieden in onderbandsche geschriften en aan bedrieglijke oplichting en zijne veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak luidde5 jaren tucht huisstraf. twee boeten van 50 en eene boete van 25. Zaterdag-avond werd aan de spits van den toren der Nieuwe kerk te Delft licht gezien, dat door velen voor brand werd gehouden en dientengevolge ernstige ongerustheid baarde. Dit licht zal echter in den eersten tijd nog meer malen worden ontstoken en staat in verband met proefnemingen op het observatorium te Leiden. Bij den veehouder G. Van Leeuwen Pzu. te Bijswijk is de besmettelijke longziekte ouder het vee uitgebroken. Vier stuks zijn ont eigend, afgemaakt en begraven, terwijl de geheele koppel, bestaande uit 38 stuks, verdacht is ver klaard en op last, van den minister van binneu- landsche zaken zal worden onteigend en afgemaakt. Door een Gooischen visscher is gis termiddag te Nieuwediep aangebracht het, lijk van een E?monder of Sclieveninger visscher, ter hoogte van IJmuiden door hem in de kor opgesleept. Gisternacht is een der opvarenden van het Noorsche schip „Oscar II", liggende nabij de spoorwegbrug te Dorureclit, bij het. aan boord gaan te water gevallen. Hoewel men hem spoedig door middel van eene boot. uit het water haalde en terstond geneeskundige hulp inriep, bleek echter dat de man reeds was overleden. Woensdag-namiddag is te Dordrecht eene 75-jarige weduwe in hare woning overleden gevonden. Zij had het ongeluk, terwijl zij zich in hare bedstede bevond, door het breken van een richel, waarop de onderlagen van haar bed lagen, naar beneden te storten in een kelder, die zich onder die bedstede bevond, en schijnt de kracht gemist te hebben zich weder te kunnen oprichten, waarop zij vermoedelijk in die positie zal zijn gestikt. Thans is het gebleken, zegt de Nijm. Nieuwsbode, waaruit liet gerucht omtrent eene nieuwe en ernstige verzakking op den spoorweg Arnhem-Nijmegeu ontstaan is. Ten gevolge van vroegere grondverplaatsingen was een duiker zoo gescheurd, dat bij noodzakelijk een geheele her stelling behoefde. Daartoe moest de grond er boven ter hoogte van 10 M. worden afgegraven. Uit de verte gezien meenden oniugewijden, dat hier eene nieuwe en ongehoord omvangrijke verzakking had plaats gehad. Het bericht van het Geldersche Nieuwsblaadje, dat het herstellen van de verzak king van den spoordijk bij Elden is aanbesteed voor f 8000, is dan ook onjuist. Te Heespe nabijNieuw-Schoonebeek had Zondag een treurig voorval plaats. Een boeren knecht, Bobbers genaamd, 24 jaar oud, ging verhuizen en wilde daarom zijne goede kennissen nog eens flink trakteeren. Men begaf zich daartoe naar eene herberg, waar o. a. ook nog een paar personen tegenwoordig waren, die meenden een oude rekening met Bobbers te moeten verelleuen. Door den drank verhit, kwam het tot een woor denwisseling en voorts tot eene vechtpartij, waarbij Bobbers zoodanig met een stuk hout op het hoofd werd geslagen, dat hij den volgenden dag over leed. Als vermoedelijke daders zijn gevangenge nomen en naar Osnabrück getransporteerd de zoon van een welgesteld landbouwer uit Heespe eu een boerenknecht nit Nicuw-Biuge. De „Arrogante"', de Fransche drij vende batterij, welke voor eenigen tijd bij Toulou plotseling zonk, zoodat een groot aantal personen om het leven kwamen, is weder vlot gemaakt. In de rue Sainte-Pauline te Mar seille had oulangs een vreeselijk drama plaats. De 24-jarige vrouw van een matroos van het Fraïi- sche transportschip „Touquiu", ter reede van Toulou, zat bij een buurvrouw, die zij was gaan bezoeken, tegenover de voordeur met haar slapend kind, een meisje van 1S maanden, op den schoot. Eensklaps gaat de deur open en haar mail stnift binnen met van woede fonkelende oogen, een revolver in de hand houdende. Iu koelen bloede legt hij op zijn vrouw aan eu geeft, tweemaal vuur. De ongelukkige, onder de rechterborst ge troffen, stort bewusteloos neder; ook de zuigeling blijkt ernstig te zijn gewond. „Nu is het mijn beurt," roept de matroos uit, plaatst den loop van de:i revolver iu den mond en brandt drie maal los. Hij stort neder, doch zonder liet be wustzijn te verliezen. Hoe wouderlijk het ook scliijne, de wonden van den man bleken minder gevaarlijk te zijn dan die der vrouw, welke met haar kindje in hopeloozen toestand naar een zie kenhuis werd overgebracht. De matroos verklaarde bij een voorloopig ingesteld onderzoek, dat de reden tot zijn moordaanslag gelegen was iu het ongeregeld gedrag zijner vrouw, waarover hij zich sinds lang had te beklagen. Bij gelegenheid van een feestelijken wedstrijd te Marseille had een der ingezetenen den voorgevel geïllumineerd en daartoe lampions gebezigd, met petroleum gevuld. Een dezer ge vaarlijke verliclitingsraiddelen viel en de brandende pit. en het grootste gedeelte van het ontbrandbare vocht kwamen neder op een artillerist, die daar juist voorbijging. In een enkel oogenblik was de man van alle zijden door vlammen omringd en wentelde zich op den grond onder het uitstooteu van de akeligste kreten, totdat een voorbijganger de tegenwoordigheid van geest had zijn overjas uit te trekken en deu ongelukkige daarin te wik kelen. Met ernstige brandwonden overdekt, werd de man naar het militaire hospitaal overgebracht. BUITENLAND. Pranbrij 1:. In den Senaat interpelleerde gisteren Chesnelong de regeering. Hij vroeg naar de reden waarom de oplossing werd vertraagd van de quaestiën, die door verscheidene congreganistisclie onderwijzers tegen prefectorale besluiten bij het staatsbestuur waren te berde gebracht. De heer Eerry antwoordde dat de regeering niets had gedaan dan haar wettig recht uitoefenen en niets vuriger verlangde dan over die quaesties van gedachten te wisselen. De regeering maakt een ontwerp gereed ter opheffing van de „lettres d'obédience". Zij werpt ver van zich het verwijt dat. zij het den congegranisten moeilijk maakt zich te verdedigen. De verdediging moet voor ieder vrij zijn. In de pers en den preek stoel ontaardt echter dikwerf de vrijheid in los bandigheid.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2