Zaterdag 17 Mei. JX°. 590a. A'. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40# j Abenderitfke Nommers0.08. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiBg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vin 10 regels1.05. luiere regel meer0.174. Groolere lellen uur plnlflniimle. LEIDES, ie Mei. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer W. F. Jong, med. doctor. Het bestuur der sociëteit „Musis Sacrum" wil trachten om in Juni a. s. een buitengewoon concert te doen geven door een of ander buiten deze gemeente bestaand muziekcorps, zooals b.v. dat der Belgische Guides of der Rotterdamsche Schutterij of van het Parkorkest van Stumpf. Het zal daarbij gebruik makeu van zijne bevoegdheid om het terrein dier sociëteit gedurende dien avond in het algemeen voor de leden te sluiten en slechts toegang te verleenen aan de leden en hunne in troducés die 50 cents per persoon willen bijdra gen. Van de deelneming zal natuurlijk grooteudeels afhangen welk corps men zal kunnen engageeren. Eene subeommissie is reeds benoemd om zulk een concert te helpen organiseeren, en eerstdaags zul len bij de leden lijsten ter inteekening rondgaan. Naar het Vaderland verneemt is er ernstig sprake van eeu verloving van den Prins van Oranje, een tijding, die zonder twijfel door geheel Neder land met belangstelling zal worden vernomen. Kiescliheid verbiedt voor alsnog bijzonderheden mee te deelen. De minister van oorlog verklaart in zijne memorie van antwoord dat hij zich ook u.et de strafwetgeving reeds heeft beziggehouden, en uat hij zijne denkbeelden zoowel dienaangaande, als omtrent het ter hand nemen van eene verbete ring der militaire strafrechtspleging, reeds aan de audere daarbij betrokken ministers heeft mede gedeeld. Met het ter sprake gebrachte geval, waarin een gebiedend voorschrift der bestaande rechts pleging willekeurig zou zijn ter zijde gesteld, heeft men ongetwijfeld het oog gehad op de zaak van den kapitein der artillerie jhr. A. L. P. Van de Spiegel (de naam van den officier wordt hier ge noemd, opdat men niet ten onrechte aan anderen denke), die met eene gelijkluidende voorstelling der feiten zich in een adres aan den minister be klaagd heeft over zijn chef, die hem wegens eene ernstige overtreding der krijgstucht eene discipli naire straf had opgelegd, waartegen adressant voor ziening had gezocht bij het hoog militair gerechts hof. Ook in een der dagbladen is deze zaak als eene verregaande willekeur ia het uitoefenen van het militair gezag voorgesteld. De waarheid is iutusschen deze, dat het gebiedend voorschrift van art. 19 der rechtspleging, waarbij binnen 24 uren de benoeming voorgeschreven wordt van twee officieren-commissarissen die den gearresteerde moe ten hooren, volgens den duidelijken samenhang der wetsbepalingen slechts geldt voor het gewone strafproces, wanneer iemand wegens misdrijf voor den krijgsraad terechtstaat, doch niet voor de behandeling van een geval als dit. Zoo levert ook deze zaak, zegt de minister, weder het bewijs, hoe overdreven en onjuist dikwijls in publieke geschriften en in mededeelingen, die aan leden der Kamer worden gedaan, de feiten worden voor gesteld, wanneer men reden meent te hebben om zich over zijne meerderen te beklagen en men daartoe die wegen inslaat. De klacht van bedoel den kapitein is volkomen regelmatig behandeld. De heeren mr. J. M. Van Maanen, oud president van het voormalig provinciaal gerechts hof in Noord-Holland, en J. M. A. Cazaux van Staphorst, oud-notaris te Rotterdam, hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, om ter zake van de effectenbelasting nader te wijzen op „een zaak van gemoed en geweten" het eedsformu lier in art. 21 bedoeld. Na een breede uiteen zetting van de daaruit voorvloeiende moeielijk- heden verzoeken zij dat formulier iu dien zin te wijzigen, dat de eed in suhstantie luiden zou: „Ik zweer (verklaar) dat mijne aangifte (in hoe danigheid van voor gedaan voor de effec tenbelasting over het dienstjaarter goeder trouw is geschieddat zij, naar mijn beste weten, niet is beneden de waarheid en dat ik in geen der hoedanigheden, vermeld iu art. 4, verplicht ben tot aaugifte van andere effecten dan door mij zijn aangegeven. Zoo waarlijk enz. Het doel van dat verzoek is dus alleen ruimte open te laten voor te hooge. aangifte en gevallen van onzeker heid, de bevestiging onder eede alleen hiertoe te bepalen dat de aangifte niet is beueden de waarheid. Door wijlen mejuffrouw W. Van Zaanen, wed. van P. Van den Berg, te 's-IIage, is gele gateerd aan het R.-K. weeshuis aldaar de som van f 1000, vrij van successierechten. Door wijlen den heer J. R. Kemper te Amsterdam is bij testament bepaald, dat eene som van ruim 200,000 moet worden vastgesteld op het Grootboek der Nationale Schuld, waarvan de rente zal strekken ten voordeele van verschillende door hem aangewezen personen. Nadat al die per sonen zullen overleden zijn, wordt het dan door opgeloopen rente vergroote kapitaal het eigendom der Evang. Luthersche gemeente te Amsterdam, met speciale opdracht om voor dat geld te bou wen woningen voor den kleinen burger en werk man, terwijl de netto opbrengst van de pennin gen, door verhuring dier woningen verkregen, als dan ter beschikking komt van het armbestuur dier gemeente, om verbruikt te wordeu in den geest van den testateur. Door wijlen mevrouw de wed. J. J. Beere- kamp, geb. S. M. G. Schottelink, iu November des vorigen jaars te Amsterdam overleden, zijn ouder andere legaten vermaakt: aan diakenen der Gereformeerde gemeente aldaar f 10,000, gelijke som aan de diakouiescholenaan de diakouie der Hervormde gemeente te Nederkorst den Berg f 1000, de kerk aldaar f 2000, de renten ge deeltelijk als bijdrage tot verhooging van het traktement van den predikant aldaar; aan de diakonie te Barneveld 500, hetzelfde aan het Geref. proveniers- of gasthuis aldaar; het arm bestuur der Portugeesch Israëlitiesche gemeente te Amsterdam f 300 en de Ned. Israël, gemeente f 500, Ned. Bijbelgenootschap f 500, Ned. Zen delinggenootschap f 'i00, Ned. Traktaatgenootschap f 200, Genootschap voor de Waldenzen f 300, Instituut voor bliuden te Amsterdam f 300, In stituut voor doofstommen te Groningen f 300, Vereeniging te Amsterdam tot opbeuring van boet vaardige vrouwen 200, Nederlandsch Mettray f 300, het Zeemanshuis te Amsterdam f 300 en aan de Inrichting voor ziekenverpleging f 300. Het bericht dat de Afrikaausche Handels- vereeniging te Rotterdam haie betalingen heeft gestaakt en de directeuren Pincofls en Kerdijk voortvluchtig zijn, verwekt overal groote agitatie en maakt een diepen indruk. Er werden reeds dadelijk namen genoemd van firma's en vennoot schappen, die bij de catastrophe zouden betrokken zijn, met de bedragen barer verliezen. Ten gevolge van den val der Afrikaansche Ilandelsvereeniging, waarvan de omvang thans nog niet is te overzien, heeft de Commanditaire Bankvereenigiug Rensburg en Van Witsen te Rotterdam surséance van be taling gevraagd. Ook moet de Rotterdamsche Han- delsvereeniging, een maatschappij, wier kapitaal voor het grootste gedeelte in Duitsche handen zit, voor een aanzienlijke som in de Afrikaansche Han- delsvereeniging geïnteresseerd zijnzoo ook de Rotterdamsche Batik. In den gemeenteraad werd door den heer Van der Hoeven tot het dagelijksch bestuur de vraag gericht, of dé waarborgen, welke de gemeente bezit voor de gelden, waarvoor zij in de Rotterdamsche Ilandelsvereeniging betrokken is, voldoende zijn voor het geval, dat deze den nadeeligen invloed van de catastrophe mocht onder vinden. De wethouder van financiën, de heer Van Gennep, gaf in antwoord hierop de meest gerust stellende verzekeringen. De schuld der Handels vereniging aan de gemeente is reeds gedaald tot 1,500,000 en als waarborgen daarvoor bezit de gemeente een millioen in effecten en heeft zij hypotheek op al de gronden, welke de Handels vereniging bezit. Wel zijn de effecten zeiven voor een deel in de catastrophe betrokken, voor zoover zij de Afrikaansche Handelsvereniging aangaan, doch al brengt men die op nul, dan houdt men nog 5 ton over en, deze van de schuld aftrekkende, blijft nog wel een millioen over, doch de gronden, welke de gemeente in hypotheek bezit, zijn veel meer waard. Mocht der Handelsvereniging dus al iets overkomen, de gemeente is toch altijd gedekt. Het gerucht gaat dat. de balansen der gevallen Vereeniging in de laatste acht jaren niet naar waarheid zouden zijn opgemaakt, en tevens dat een der zonen van den heer P., directeur van de Oost-Indische Gasmaatschappij, mede het land verlaten heeft. Te Berlijn was de beurs gisteren eveneens zeer ontstemd op het aldaar algemeen verspreide gerucht van het Rotterdamsche faillis sement. Gisteravond liep te Rotterdam het gerucht, dat de heer Pincofls te Parijs was gearresteerd, terwijl zijn mededirecteur Kerdijk zich te Antwer pen voor het hoofd geschoten zou hebben. Men vermoedt dat zij met eeu eigen stoombootje Rot terdam verlieten en elders op den trein zijn ge gaan. Eene buitengewone algemeene vergadering van genoemde vereeniging is bijeengeroepen legen 31 dezer. In overleg met commissarissen en voorts door de advocaten mrs. Tels en Knottenbelt is eene oproeping gedaan van alle schuldeischers der Vereeniging, te houden op 20 dezer. Met zekerheid kan worden medegedeeld dat alle arbeiders voor de Rotterdamsche Handelsvereeni- ging aan de in uitvoering zijnde groote werken gedaan hebben gekregen. De justitie heeft zich onmiddellijk met een onderzoek der boeken en bescheiden van de gefailleerde Afrikaansche Ilandels vereeniging belast. De Rotterdamsche Ilandelsvereeniging zit voor twee en een half millioen in de massa. De Indi sche Gasmaatschappij te Rotterdam lijdt, naar men met zekerheid meldt, eveneens een groot verlies. Gemelde maatschappij had voor eenigen tijd een leening gesloten van f 600,000, doch dit geld voor 'toogenblik nietnoodig hebbende, had zij dit op prolongatie gegeven en daarvoor in onderpand ge kregen aandeelen Afrikaansche Ilandelsvereeniging. Ook een tweede zoon van den heer Pincofls, lid van de firma Hoyack en Pincofls, is vertrokken. De valschheden kwamen aan het licht door onderzoek van de administrateurs van den boedel van wijlen prins Hendrik. Een algemeen verspreid gerucht dat de firma wed. B. Polak en C°. te Rotterdam hare betalingen zou hebben gestaakt, werd tot dusver niet bevestigd. Wel was zij ter Beurze heden niet vertegenwoordigd. Te Rotterdam heeft weer een bijeenkomst

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1