Vrijdag 16 Mei. N°. 5904. A*. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CDÜRAÜTi Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franeo per post1«*®» Aboaderl^ke Nomaers.v.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES j Vin 16 regel» Iedere regel meer Sroour» lellen a 1 plaatsruimte. 1.05. 0.17 j. LEIDES, 15 «lel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer H. G. Kronenberg, med. doctorandus. Hedeumorgen werd op het Papegaai-bolwerk aan de Warmonderbrug alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den dezer dagen over leden oud-strijder van Waterloo en van 1830 en 31, den heer H. Van Teeckelenburgh. Aan het sterfhuis hadden zich, behalve de leden der ver- eènigde secties van het Metalen Kruis, met banie ren, deputaties vereenigd der verschillende wapens yan het garnizoen alhier, zoomede ridders van de Militaire Willemsorde en de president en secre taris van de onderofficiers-vereeniging der schut terij, bij welk wapen de overledene alhier inder tijd officier was geweest. De stafmuziek van het vierde regiment infanterie voerde op haren -weg door de stad treurmuziek uit. Op het lijk kleed van den ronwwagen waren de wapeuen en de zeven ridderorden van den overledene beves tigd. Op de begraafplaats werd de kist door man schappen der infanterie onder begeleiding der treurmuziek naar de groeve geleid, terwijl een peloton infanteristen driemaal saluutschoten loste. De lijkbaar werd hier eveneens gevolgd door twee zilverenkruis-ridders. Voordat de overledene in zijne laatste rustplaats werd nedergelaten, hield de heer E. H. Themps, president der vereeniging bet Metalen Kruis, eene korte rede, waarin hij de verdiensten herdacht van zijn vriend en wapen broeder, die steeds zijn leven voor het vaderland had veil gehad, en wel op een wijze dat hij door zijn moedig gedrag, o. a. gedurende het beleg der citadel van Antwerpen, waar hij zich alléén dooreen 250-tal vijanden heensloeg en later, gewond, alvo rens zich over te geven, zijn degen iu stukken brak en deze den vijand voor de voeten wierp, met het schoonste teeken voor een militair werd begiftigd, waarna hij door den Koning nog als blijk van bijzon dere erkenning zijner verdiensten als broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw werd opge- nomeD. Ook als mensch, als lid der maatschappij werd VanTeeckelenburgh door spr. voor velen als een toonbeeld voor oogen gesteld. Daarna werden de ordeteekenen van het lijkkleed genomen en aan de familie overhandigd. Van de treurige plechtigheid waren zeer velen getuigen, die door deu heer D. Delforno, namens de familie, werden bedankt voor de laatste hulde, aan zijn zwager bewezen. De Vereeniging tot verbetering van de volks gezondheid alhier hield gisteravond in het Nuts- gebouw de algemeene vergadering. Daarin had eene belangrijke discussie plaats, naar aanleiding van het verslag der verrichtingen van het bestuur, over maatregelen om den regelmatigen afvoer der fecaliën nit de takriolen te verzekeren. De verbetering der hoofdriolen, waaraan de gemeente reeds vele jaren belangrijke sommen besteedt, bleek, volgens mede- deelingen van het bestuur, niet aan het doel te kunnen beantwoorden, dan wanneer op eene vol doende verbetering der takriolen met de hoofd riolen wordt gelet. Het bestuur meent dat dit. zonder toezicht van gemeentewege niet kan ge schieden en hoopt daarom dat deze belangrijke zaak bij de herziening der politie-verordening zal wor den ter harte genomen en geregeld. Blijkens de verslagen had het bestuur wederom een onderzoek ingesteld naar de deugdzaamheid van eenige voe dingsmiddelen, nl. melk, karnemelk, duinwater, tarwebloem, saffraan en peper, waarvan de resul taten zullen worden gedrukt en den leden toege zonden, alsook publiek verkrijgbaar gesteld. Tot ons leedwezen ontvingen wij heden per telegraaf uit Rotterdam het bericht dat de aldaar gevestigde en algemeen bekende Afrikaansche Handelsvereenigiug in staat van faillissement is verklaard en dat het gerucht er loopt dat nog een paar huizen hnnne betalingen hebben gestaakt. Dinsdag had te Rijnsaterwoude de opening plaats vaa de inschrijvingsbiljetten voor de leve rantie en werkzaamheden voor het te stichten niachinegehouw, steenkolenbergplaats, doorlaatbrug, met de aardewerken, ten dienste van den Wasse- naarsehen polder. Uit de 7 biljetten bleek dat de heer A. Rijneveld te Zoeterwoude de laagste in schrijver is, voor de som van 31.800 de hoog ste inschrijvingssom is 45.200. Het bestuur van het onlangs te Haarlem opgerichte weduwen-, weezeu- en ondersteunings fonds „Lithografia" zal eerlang aldaar eene ten toonstelling met daaraan verbonden verloting van schilderijen houden, waartoe vele kunstenaars van den eersten rang, alsmede bezitters van voorwerpen van kunst, hnnne medewerking toegezegd hebben eu waarvan de opbrengst zal strekken lot stichting van dat fonds. Te rekenen van den 15deu dezer wordt de Fransche post, welke te 5.15 's morgens te Parijs aankomt, in plaats van te 10.25 's morgens, eerst verzonden met den trein, welke te 12,55 's na middags uit Amsterdam vertrekt. Het vertrek uit 's-Gravenhage zal te 2.14 en uit Rotterdam te 2.50 's namiddags plaats vinden. Voorts is, met hetzelfde tijdstip, eene nieuwe verzending naar Frankrijk in werking gekomen, bepaaldelijk ter bespoediging der voor Zuidelijk Frankrijk, Spanje en Portugal bestemde brieven. Deze post zal ver trekken: uit Amsterdam te 7.20 's morgens, uit 's-Gravenhage te 8.36 's morgens en uit Rotter dam te 9.10 's morgens, om te 7.40 's avonds te Parijs aan te komen. Aan deu opper-konstabel in het vaste corps dek- en onderofficieren te Amsterdam A. C. Wiess- ner is de kleine gouden medaille met brevet, benevens eene gratificatie van 50, uitgereikt, voor 36 jaar eerlijken en trouwen dienst. Bestuurderen van de R.-K. ziekenverpleging te Amsterdam zijn, bij openbare veiling, eigenaars geworden van een terrein aan de Keizersgracht tusschen de Leliegracht en Heerenstraat, waar zij, hoezeer aanvankelijk slechts op bescheiden voet, de eerste grondslagen zullen leggen van een gast huis, om, naarmate de middelen dit zullen ver oorloven, aan de verdere uitbreiding daarvan hunne zorgen te wijden. Om één uur stond gistermiddag het corps cadetten in linie opgesteld op het buitenplein der kon. militaire academie te Breda, met het front naar het Valkenberg. Het geheele perso neel der academie en van de applicatie-school was aanwezig, benevens verscheiden officieren van het garnizoen, allen in groot tenue. Het geschenk, aan de academie aan te bieden, was geplaatst op een voetstuk tegenover het front, overdekt met de Nederlandsche driekleur en onder de hoede van vier veteranen van „Bronbeek." Er achter bevond zich eene versiering van groen en bloe men met Oranje-wimpels. Kwartier over eenen verscheen de commissie van het O.-I. leger, be staande uit den gepens. luitenant-generaal Ver- spijck, den gepens. generaal-majoor Smits, den luitenant-kolonel Van Zuylen, de majoors Resner en Ruempol, de kapiteins Staal en Van Haeften en den luitenant Winckel. De commissie inspec teerde het corps cadetten en daarna bood gene raal Verspijck met een toespraak het geschenk aan, dat nu onthuld werd. Hij eindigde met een „Leve Koning en vaderland, leve de militaire stand en de kameraadschap, leve de academie De gouverneur der academie, de luitenant-kolonel Simon, aanvaardde het geschenk, de commissie verzoekende aan de Indische kameraden den dank der academie over te brengen, en bracht een woord van hulde aan de commissie. Hij eindigde met een „Leve het Neerlandsch-Indische leger!" De eerewacht der veteranen werd nu door vier cadet ten vervangen. Het corps cadetten defileerde voor het huldeblijk en voor de commissie, en hier mede was de plechtigheid afgeloopen. Het ge schenk is vervaardigd te Parijs in de fabriek van Detouche, naar een ontwerp van den kolonel Er- meling van het O.-I. leger. Het bestaat uit eer» zilveren zuil, rustende op een voetstuk van zilver en geoxydeerd goud. Op die zuil bevindt zich een Indische leeuw van geoxydeerd goud. hou dende een zilveren schild, waarop gegraveerd „Hulde uit het verre Oosten." De commissie gaf een diner aan het bestaar der academie, aan de feestcommissie voor de feesten van verleden jaar, en aan twee cadetten van elk der vier studie jaren. Het huldeblijk zal op de uitspanningszaal der cadetten geplaatst worden. In het gebouw van kunsten en wetenschappen- te Utrecht kwamen gisteren vijf en twintig wees vaders te zamen ter bespreking van de belangen der weezenverplcging. Alvorens daartoe over te gaan, werd er eene vereeniging geconstitueerd, onder den naam van „Vereeniging van weesvaders". Na het vaststellen van een reglement en de toe treding van al de tegenwoordig zijnde heeren tot het lidmaatschap der Vereeniging, werd het defi nitief bestuur gekozen. Naar aanleiding der vraag r „Wat kan er gedaan worden om de zorgeloosheid bij verpleegden in weeshuizen tegen te gaan", in geleid door den heer F. Heusy, van Kampen, werden er zeer belangrijke discussiën gehouden. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren nog tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer D. De Snoo, geb. te Geervliet, met academisch proefschrift, get.„Over de ontwikkeling van de Epitlieliumcel". Voor de Fransche taal werden gisteren in. Den Haag geëxamineerd 8 candidaten; 7 afge wezen en 1 toegelaten, H. Van Bockel uit Rotterdam. Door het departement van oorlog is in druk openbaar gemaakt het verslag van de commissie, aan welke was opgedragen om, door een verblijf aan de te Baardwijk gevestigde fabriek van schoe nen en lederartikelen, de noodige gegevens op te doen omtrent vervaardiging, keuring enz. van militair schoeisel en ledergoed. In dit verslng- zegt de commissie: dat het schoeisel, hetwelk zij in de fabriek te Baardwijk, gedeeltelijk langs machinalen weg, heeft zien vervaardigen, de voor keur verdient boven het tot nu toe gebruikelijke, geheel uit de hand vervaardigde; dat de wijze waarop dit schoeisel is samengesteld, geen bezwaar oplevert bij later te doene herstellingendat, inge val de levering van geheel gereed gemaakt schoei sel wordt aanbesteed, hij de keuring daarvan niet met voldoende zekerheid over de cjualiteit der grondstof kan worden geoordeelddat alzoo de gelegenheid moet opengesteld worden om, zoo noo- dig, de grondstoffen te keuren, vóórdat daarvan schoeisel wordt vervaardigd; dat nit 'ie confectie van c. q. opengesneden schoeisel, de confectie eener geheele partij met voldoende zekerheid kaïv worden afgeleid en de gevolgen eener ongunstige

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1