Donderdag 15 Mei. N°. 5903. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGELA D. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mamd&a..l.ltk Franco per post1.40. Afiwiderl^ke NommersO-W. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vjlü 1ft regels.1.05. Iedere regel meer0.17%. €rootere letters oatr plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van VERVOOREN en BENSCHOP, wijn handelaars en likeurstokers alhier, houdende verzoek om het pak huis aan de Hoogewoerd u°. 12 in te richten tot hkeurslokerij-, Gelet op artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1S75 (Staatsblad H°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Donderdag den 29sten Mei a. 8., 's voormiddags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. LEIDER 11 Mei. Directeuren van het Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam benoemden in hunne vergadering van 21 April 11. tot leden consultanten de heeren H. A. Lorentz, lioogleer.iar te Leiden, en J. H. Van 't Hoff, hoogleeraar te Amsterdam, en tot leden de heeren J. Pli De Bordes, pres.-directeur der Zuid-Ooster spoorwegmaatschappij te 's-Hage; H. S. J. Rose, hoofd ingenieur van 's rijks waterstaat 1ste klasse, te 's-HertogenboschA. De Brnyee, luit. ter zee lste klasse, commandant der „Willem Barendsz"; P. P. baron Van Ileerdl, directear der afdeeliug „waarnemingen ter zee" van het koninklijke Ned. meteor instituut te Utrecht; en ,T. Tideman, secretaris van het kou. instituut van ingenieurs te 's-Grnvenhage. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Doesburg mr. M. d'Aumerie, vroeger griffier bij het kantongerecht te Leiden. Zmulag-morgen werd de evangelist Weitner in de gemeente Kaag ingeleid door den heer Sigal, predikant te Lisse. Des namiddags begon hij zijn dienstwerk in tegenwoordigheid eener buitengewoon groote menigte belangstellenden. De gemeenteraad te 's-Graveuhage heeft gisteren besloten tot het oproepen van sollicitan ten voor de betrekkingen van leeraressen en leeraren aan de hoogere burgerschool voor meisjes, tegen 1 September 1879; en wel: leeraressen op eene jaarwedde van f 1500 voor een of meer der volgende vakken de Nederlandsche taal- en let terkunde; de Pransche taal- en letterkunde; de Hoogduitsche taal- en letterkunde; de geschie denis, de rekenkunde, de beginselen der stel- en meetkunde en die van het boekhoudeneen leerares voor de aardrijkskunde op eene jaarwedde van 1000 leeraressen op eene jaarwedde van f 500 voor elk der volgende vakken de plant en dierkunde, de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, de gymnastiek; een leerares of leeraar in het handteekenen en de schoonheids leer op eene jaarwedde van ƒ1200, en een leerares of leeraar in de natuur- en scheikunde op eene jaarwedde van f 1500, met bepaling dat voor het geval leeraressen of leeraren voor meer dan «én vak worden aangesteld, de jaarwedde in bil lijkheid kan "worden verhoogd, maar in geen geval hooger dan f 1800 zal zijn. Van de 21 adspirauten voor de rijks-nor maalschool te Aalsmeer zijn er 16 toegelaten. De cursus is aangevangen met 15 kweekelingen, omdat ééne zich heeft teruggetrokken om elders geplaatst te worden. Voor gymnastiek werden gisteren in Den Haag van de 3 candidaten toegelaten R. Tjerkstra en P. T. Werkhoven uit 's-Hage. Voor hoofd onderwijzer waren 14 candidaten6 werden afge wezen en 8 toegelaten, als: O. L. C. Van der Brandt, C. Maris en J. Polderman uit Charlois; J. Broekhuysen, Q. J. De Man en Z Van Schelt uit Dordrecht, A. Goudswaard en W. Rank uit Ridderkerk. Door bet officieren-schietgezelschap der 's-Gravenhaa^sche schutterij is een algemeene schiet wedstrijd uitgeschreven, die op 30 Juni, 1, 2 en 3 Juli e. k. nabij 's-Gravenhage zal worden ge houden en tot deelneming waaraan de rustende en dienstdoende schutterijen, de scherpschutterscorpsen en weerbaarheidsvereenigingen, de marine en het leger zijn uitgenoodigd. Voorts zal voor iedereen de gelegenheid worden opengesteld tot het houden van wedstrijden op vaste en vrije banen. Er zal worden geschoten met het geweer op 200 en 300 passen en met den revolver op 25 passen. Een 60-tal prijzen zijn voor deze gelegenheid reeds toegezegd. Dat zich de strengere eischen omtrent het aannemen van plaatsvervangers bij de nationale militie thans meer en meer doen gevoelen, zegt het Hbl., kan blijken uit het volgende. Aan een dezer dagen gepasporteerd milicien, die zich als plaatsvervanger weder wilde verbinden, is het daar toe benoodigde certificaat van „goed gedrag" ge weigerd, op grond dat zijn doorgaand gedrag niet van dien aard was, dat men hem weder in de gelederen terugwenschle, zoodat hij als plaats vervanger werd afgewezen. Door den minister van oorlog zijn strenge maatregelen genomen ten opzichte der werkzaam heden, die soms aan militaire oppassers worden opgedragen. Z. Exc. wenscht den soldaat niet langer als sjouwerman buiten en als keukenmeid in het huis te laten dienst doen. Door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Amsterdam is thans het volgend drietal opge maakt ter beroeping van een predikant in de plaats van wijlen ds. Pantekoekdr. A. H. De Hartog, te Rotterdamds. W. J. Geselschap, te Rotterdam, en dr. A. Kuyper, em. pred. te's-Gra venhage. Het verschil van gevoelen, in de vorige vergadering ontstaan over de al of niet benoem baarheid van laatstgenoemde, was door den kerke- raad ter beslissing aan het kiescollege geren- voyeerd, dat, volgens de H. Crt., voor het opma ken van het drietal bij meerderheid van stemmen had uitgemaakt, dat er geene wettige bezwaren tegen de benoeming van dr. A. Kuyper bestaan. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Hertogenbosch heeft besloten het traktement der drie predikanten uit de kerkfoudsen met f 200 te verhoogen, en om daartoe te geraken tevens bepaald, dat er geen voorlezer of voorzanger bij de godsdienstoefeningen meer zal fungeeren. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer A. Cr. Steehouwer, van Strijen, caudidaat aan de Utrechtsche universiteit. Door een aantal officieren en oud-officieren, die in 'net jaar 1855 als cadet tot de koninklijke militaire academie zijn toegelaten, of in 1859 die inrichting verlaten hebben, is het plan ontworpen tot het houden van een algemeen réuniefeest op den 4den Juli e. k„ ter gelegenheid van het 20-jarig officierschap van laatstgenoemd gedeelte der bedoelde kameraden. Men heeft zich voorge steld op dien datum een gezameolijken maaltijd te houden in een der zalen van „de Witte Sociëteit", te 's-Hage, en daarna den avond te Scheveningen door te brengen. De Koning en de Koningin zullen, volgens de Haagsche kroniek der N. Gron. Crt., zich in Juli naar Arolsen begeven, om enkele weken aan het Waldecksche hof, in het ouderlijke huis van H. M., door te brengen. De vermeerdering der opbrengst van 's rijks middelen heeft over de eerste vier maanden des jaars, niettegenstaande de werking van het succes sierecht in de rechte lijn, slechts rnim 200,000 bedragen. Het successierecht heeft wel is waar ongeveer f 600,000 meer opgebracht, maar dat voordeel is nagenoeg opgewogen door de vermin derde opbrengst der registratie- en hypotheekrech ten met ruim 5 ton. De accijnzen hebben geza menlijk f 160,000 meer opgebracht, voornamelijk door het gedistilleerd. Verder hebben de invoer rechten, de posterijen en de telegraphie wat meer opgebracht en zoo is men tot het resultaat geko men van een kleinen vooruitgang. Tegenover de- raming zou de uitkomst als zeer treurig moeten gerekend worden, want daar blijft de opbrengst 2,784,000 beneden. Maar de eerste maanden des jaars brengen altijd minder op dan het gemid delde van het geheele jaar. De heer A. Faassen, militair student (arts), van Dordrecht, heeft aan het aanvulliugs-.examen van officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Oost-Indië voldaan. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald, dat de volgende ambtenaren bij de adm. der posterijen hun functiën zullen uitoefenen als volgt: de comm. 3de kl. G. H. Van Senden ten postkantore te Zwolle, de comm. 4de kl. C. E. Van Der Loeff ten postk. te Nijmegen, de surn. G. W. W. C. Diest Lorgion ten postk. te Breda. Door de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is aangenomen het vervoer van eenige honderden spoorwegwaggons naar Poti, ten gevolge waarvan vier stoomschepen met tusschenruimte van eene maand naar genoemde haven in de Zwarte Zee zullen worden afgezonden. Den 2den Juni zullen in de Belgische gemeente Selzaete luisterrijke feestelijkheden plaats hebben, bij de opening van het thans gedeeltelijk verlegde en verbeterde kanaal van Gent tot voorbij Selzaete, bij de Nederlandsche grenzen, zijnde het Belgische gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen tot Gent. Tweede Kamer. Het debat over het kanaal door de Geldersche vallei werd heden voortgezet. De minister van waterstaat verdedigde het uit alle gezichtspnnten en beriep zich op de eenstemmige zienswijze der technici. De minister van oorlog verklaarde dat dit kanaal eer voor- deelig dan nadeelig zal zijn voor de defensie. De heeren Van der Linden, De Jong en Teding van Berkhout bestreden het kanaal. Morgen voort zetting. Aan de Utrechtsche hoogeschool is heden de heer A. C. Labouchère bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Iets over de bekrachtiging van ver dragen met vreemde mogendheden." Tot lid van den raad der gemeente Zoeter- meer is gekozen de heer II. Vrijenhoek. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Bank, heden te Am sterdam gehouden, is de indeeling over het boek jaar 1878/79 vastgesteld op f 254 per aandeel. Tot directeur werd herkozen de heer J. Van Heukelom en tot commissarissen de heeren C. P. Van Eeghen, mr. W. H. Dullert en M. H. Insinger. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde hedenmorgen kwart voor zevenen Dungeness. Z. M. heeft aan mr. G. Schot, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Fra- neker; benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht, ter standpl. de gem. Barneveld, D. La Grappe

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1