DAGBLAD. Woensdag 14 Mei. N°. 5902. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COÜRASTt Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1-^D» Afzenderlgke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiBg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES t Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere UlUn uur plaatsruimte. Bij dit nummer wordt onzen Abonné's binnen de stad een spoorweglijstje met de Zomerdienstregeling van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de lijn Leiden Woerden aangeboden. STADS-BERICHTEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN' brcn- gen ter kennis van de ingezetenen dat op han verzoek eervol zijn ontslagen: de heer H. VAN BORSELEN, als brandmeester aau de stads- spuit n°. 5, en de heeren J. G. HOEFHAMER, A. BOEKWIJT en L. MAAS, als brandmeesters aan de stads-spuit n°. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 12 Mei 1S79. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet vau 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretension over het jaar 1S7S, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars raoeteQ worden ingeleverd eD dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Burgemeester. 18 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. Een ingezonden stuk van den lieer Liernur. De beide in de naburige residentie verschijuende bladen bevatten dezer dagen een ingezonden stuk van den heer Charles T. Liernur, dat, ofschoon de aanleiding tot het schrijven daarvan ineen zaak van louter localen aard moet. worden gezocht, toch om enkele zinsneden, die daarin voorkomen, van genoeg algemeen belang is om er ook in ons blad de aandacht op te vestigen, te meer daar hier ter stede het Lieruur-stelsel, dank zij den proefaanleg, dien wij volgens dat systeem bezitten, reeds sinds laug geen vreemde zaak meer is. Wat de gedeeltelijk locale kleur van het inge zonden stuk betreft, stippen wij in het voorbij gaan aan, dat de schrijver het opstelde ter voor koming van onjuiste gevolgtrekkingen, die naar zijn meening zouden kunnen worden afgeleid uit hetgeen «enige dagen te voren over het Lieraur- cf liever liet „tweeledig rioolstelsel" werd gespro ken op een vergadering der bekende vereeuiging „llaudel en Nijverheid" naar aanleiding van het rapport, door een daartoe benoemde commissie daaromtrent uitgebracht. Met de geschilpunten tusschen den heer Lier nur en die commissie ons niet inlatende, vestigen wij vooreerst de aandacht op den naam „tweeledig rioolstelsel". Die naam, welke wij bekeDnen het gulweg ons tot voor korten tijd onbekend was, en, naar wij ons overtuigden, aan velen met ons, duidt op den aanleg van een dubbel buizennet, het eeue tot verwijdering der faecaliën, het andere tot afvoer van het huis- en hemelwater. Waartoe dat dubbel buizenstel? zal men vragen. Om te voorkomen, dat ook het huis- en hemel water of, wil men liever, het gootsteenwater even eens door de faecaliën-buizeu moet worden ver wijderd, dewijl de ondervinding heeft geleerd, dat door vermenging van het gootsteenwater met de faecaliën de laatste door al te sterke verdunning haar grootste waarde voor de bemesting verliezen. Geen wooder, als men dit in aanmerking neemt, dat de tot dusver volgens het Lieruur-stelsel met enkel buizennet verkregen faecaliën zoo weinig aftrek vonden, waardoor dan ook de geheele aanleg zoo slechte financiëele uitkomsten opleverde.' Met het oog op die noodzakelijkheid van een dubbel buizennet is het der moeite waard akte te nemen van de volgende in het ingezonden stuk des heeren Liernur voorkomende verklaring„In mijn wederlegging hiervan gaf ik echter gaarne toe, dat die onjuiste opvattingen veroorzaakt waren door de omstandigheid dat de eerste proeven uit sluitend op het faecaalbuizennet betrekking hadden en het mij niet dadelijk mocht gelukken om ge meentebesturen tot een proefneming met het huis- en hemelwaterbuizennet te bewegen." En nu vragen wijWas het den heer Liernur, toen hij met de betrokken gemeentebesturen onder handelde over het maken van een proefaanleg, bekend, dat zulk een aanleg met een enkel bui zennet voor faecaliën tot geen voldoende uitkom sten zou kunnen leiden? Zoo ja, dan had hij, met het oog op de belangeD dier gemeenten, moeten blijven aandringen op het aanleggen van een twee ledig buizennet en bij voortdurende ongeneigdheid der gemeentebesturen om iu zulk een aanleg toe te stemmeu, van de geheele proefneming moeten afzien. Zoo neen, dan valt het niet te ontkennen, dat de heer Liernur bij de gemeentebesturen aan klopte tot het nemen van kostbare proeveD, voor en aleer hij zelf iu staat was zich rekenschap te geven van de uitkomsten dier proefnemingen. In beide gevallen wie zal het loochenen was de gemeentekas, waren de belastingschuldigen der betrokken gemeenten de dupe der geheele ge schiedenis. Aangenomen echter voor een oogenblik, dat die gemeenten, waar thans een proefaanleg vol gens het Lieruur-stelsel met enkelvoudig buizen net bestaat, geneigd mochten zijn het verlangde tweede buizennet voor afvoer van huis- en hemel water aan te leggen 't zou haar weinig baten. Voor een goede werking van het „tweeledig rioolstelsel" is een onmisbaar vereischte een eigen aardige inrichting der gootsteenen. Wat nieuw te bouwen huizen betreft, zou die voorwaarde wel licht te vervallen zijnin de bouwverordening zou men daaromtrent desnoods een bepaling kun nen opnemen. Doch langs welken weg zou men de eigenaars of bewoners van eenmaal bestaande huizen kunnen nopen hun gootsteenen volgens de methode-Liernur te veranderen? Te Amster dam althans schijnt men daarin niet geslaagd te zijn, wat ons volstrekt niet verwondert. Een laatste punt, waarop wij wilden wijzen, is de verklaring van den heer Liernur, dat dit dekken der kosten (van aanleg en exploitatie) alleen dan niet mogelijk is, indien de aanleg op te kleine schaal plaats heeft (bijv. steden of buur ten er van, van slechts 10- a 12000 inwoners). Wij brengen alle hulde aan het vernuft van den uitvinder van het pneumatisch rioolstelsel, maar willen toch vragen Welke gemeeutevertegenwoor- diging zul het voor haar verantwoordelijkheid durven nemen, op het gezag van een enkel per soon -t— of al wareD het er zelfs meer de zeer aanzienlijke som te voteeren, benoodigd voor een volledige toepassing van het tweeledig riool stelsel met inbegrip der vrij problematische ver anderde gootsteenen? Waarschijnlijk geen enkele; althans tot dusver heeft niet één gemeente in ons land tot zulk een algemeene toepassing besloten; „fle proef op de som" is dus steeds uitgebleven e/n, ronduit gezegd, gelooveu wij niet, dat de lezing van 's heeren Liernurs ingezonden stuk (bevorderlijk kan zijn aan zulk een algemeene toepassing. •i LEIDEN, 13 Hel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer M. Polak, candidaat-arts. Met den zomerdienst, aanvangende 15 Mei a. s., zullen van hier naar Woerden en van Woerden naar hier dagelijks weder vier treinen loopen. De ver trekuren van Leiden zijn bepaald op 7.30, 9.35, 2.5 en 7.10; van Hazerswoude Koudekerk 7.44, 9.50, 2.19 en 7.24; van Alfen 7.52, 10, 2.26 en 7.31; van Zwammerdam 8, 10.10, 2.34 en 7.39; van Bodegraven 8.9, 10.19, 2.41 en 7.47; aankomst te Woerden 8.25,10.35,2.55 en S.2; aankomst te Harmeien S.36, 10.44, 3.6 en 8.14; aan komst te Utrecht 9, 11.10, 3.35 en 8.39. De dienst der afkomende treinen is geregeld als volgtvan Utrecht 7, 10.12, 3.28 en 9.8; van Harmeien 7.25, 10.35, 3.49 en 9.35; van Woerden 7.37,10.43, 3.57 en 9.43; van Bodegraven 7.52,10.57,4.12 en 9.58; van Zwammerdam 8,11.4 (de derde trein loopt door) en 10.5; van Alfen 8.10,11.12,4.26 en 10.14; van Hazerswoude-Koudekerk 8.20, 11.20, 4.33 en 10.22; aankomst te Leiden 8.40, 11.40, 4.52 en 10.40. Het aantal der weinige nog in leven zijnde en alhier woonachtige oud-strijders van 181315 is weder met twee verminderd ten gevolge van het overlijden van Ilermanus Van Teeckelen- burgh en Jacobus Vijlbrief, beiden in den ouder dom van 84 jaar. Het stoffelijk overschot van eerstgenoemde, tevens ridder der Militaire Willems orde en br. van den Nederlandschen Leeuw, zal, naar wij vernemen, Donderdag-morgen met militaire eerbewijzen en door de vereeuiging het Metalen Kruis worden ter aarde besteld. De stafmuziek van het vierde regiment inf. zal daarbij insgelijks tegen woordig zijn. Ook volgens de Arnh. Crt. zal de tentoon stelling aldaar in den loop der maand Juni door een eigenaardig feest worden opgeluisterd. De com missie voor de Nederlandsche afdeeling op de Parijsche tentoonstelling heeft nl. aan het bestuur der Arnhemscbe tentoonstelling het voorstel ge daan, om de bekroningen, door onze industrieëlen te Parijs behaald, aldaar te doen uitreiken. Dat voorstel is door het bestuur volgaarne aanvaard en daarvoor voorloopig de 24ste of 28ste Juni a. s. aaugewezen. Die uitreiking zal met groote feestelijkheden gepaard gaau. De heeren A. F. De Savornin Lohman c. s., door de Unie der locale comités belast met de behartiging van de belangen der vrije christelijke scholen, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend ter zake van het ontwerp van de wet tot heffing eeuer belasting op de goederen in de doode hand. Zij hebben namelijk bezwaar, dat er volgens dit ontwerp aan den lande belasting zal moeten wor den betaald van alle fondsen, uitsluitend bestemd tot het geven van liooger, middelbaar of lager onderwijs, tot onderwijs en opvoeding van ver waarloosde kinderen, tot. bewaarscholen, kweek scholen voor onderwijzers of voor de zeevaart, met uitzondering alleen van de gebouwen met aanhoorige erven en tuinen. De heer M. Parser, fabrikant en reeder te Scheveningen, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij deze verzoekt, bij de regeering te willen aandringen op het spoedig indienen van een wetsontwerp, waarbij de bepaling van art. 2 der wet van 7 Mei 1856 (huishouding en tucht op de koopvaardijschepen) zooveel noo- dig ook toepasselijk wordt verklaard op de vis- scherijschepen, en, mocht die aandrang bij de regee-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1