N\ 5901. Dinsdag 13 Mei. A'. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAÜTs Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10» Franco per post1.40» Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES 5 V«n 16 regel»....l.Oi. Iedere regel meerQ.t7f. Grootere letun our plutmimU. LEIDEN, 18 Hel. Bij de heden alhier ten raadhuize plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het verrichten van onderscheidene verfwerken enz. in de school voor onvermogenden tusschen de Bran- dewijnsteeg en Vrouwenkamp is als laagste inschrij ver aannemer geworden de heer A. C. Hoppen- brouwer alhier, voor de som van f 566.50. Maandag 26 dezer 's morgens te 10 uren zal ia de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Het natuurkundig examen voor aanstaande vee-artsen zal aanvangen 11 Juni, iu de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Naar de H. C. van welingelichte zijde ver neemt, is de commissie, welke op 1 Mei 11. door ■de Predikanten-Vereenigiug te Utrecht werd be noemd, reeds vergaderd geweest. Zij is samenge steld uit de predikanten Van Toorenenbergen, te Rotterdam; Tinholt, te Koudum; Drost, te Lei den; Van Leenwen, te ZutfenDe Koe, te Utrecht; Bronsveld, te Haarlem, en Loeft, te Dordrecht. Een zevental ouderlingen zijn uitgenoodigd om zitting te nemen in de commissie, welke zich beeft voorgenomen, met kracht zich van haar man daat te kwijten. Op de nieuwe brug aan de Veenkade te *s-Hage zullen aan de hoeken, geheel uit ronde hardsteenen gebouwd, lantaarns van nieuw mo del, zeer eenvoudig, maar fraai, op hardsteenen voetstukken worden geplaatst. Deze lantaarns zijn, met den geheelen bovenbouw, in de fabriek van de heeren Schrellen en Co. te Leiden vervaar digd. De brug zal tegen 1 Juli reeds voor het publick verkeer kunnen worden opengesteld. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 39.00, 19.50, 4.00 en 1.95; de laagste 37.00, 19.00, f 3.70 en f 1.85. Aan de secretarie van den Haarlemmermeer polder is aanbesteed het bouwen van een draaibrug over de Ringvaart bij Sloten. Aannemer werd J. Van den Heuvel Az. te Haarlemmermeer, voor 17,579, zijnde op een na de laagste inschrijver. De besturen van het Sophia-kinderzieken- huis en pleegzuster-vereeniging en van de Ver- eeniging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglijders van Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht tegen het wetsontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in dedoodehand. Het hoofdbestuur der Vereeniging lot af schaffing van sterken drank heeft voorloopig be paald, dat de algemeene vergadering dier vereeniging dit jaar gehouden zal worden te Middelburg, ver moedelijk den 8sten en 9den Juli a. s. De landschapschilder C. J. De Vogel te Dordrecht is op 54-jarigen leeftijd overleden. Hij had nog drie kapitale schilderijen onderhanden, waaraan de laatste hand nu ontbreekt. Aanvanke lijk ouder de leiding van den kunstschilder H. P. Verheggen, ging hij al spoedig zijn voorbeeld zoeken in de natuur en wist hij in zijne land schappen de indrukken daarvan, vooral in de laat ste jaren, zoo weder te geven, dat velen zich in zijne schilderijen, als in de natuur verplaatst meenen. J. Israëls' schilderij „De Koekenbakster" men zal zich ongetwijfeld de moeder herinneren die voor de open schouw het deeg in de pan laat glijden, terwijl hare twee kleinen er met naïef welgevallen naar zitten te kijken is, meldt de „Spectator", dezer dagen in openbare veiling bij Christie and Manson te Londen verkocht aan een liefhebber voor de opmerkelijke som van 1610 guineaszegge 20,286. Zij was oorspronkelijk betaald met 3600; het zou alzoo eene niet onaar dige geldbelegging geweest zijn. Ons heugt de dag waarop eene wederga dezer schilderij, ruim tien jaren geleden, op de Haagsche tentoonstelling voor 1400 te verkrijgen was. Een museumbestuur versmaadde het toen, tot onze groote spijt, haar voor die luttele som te verwerven. Thans is, zooals men ziet, de kans voor onze Hollandsche beurzen verkeken. De Delftsche gemeenteraad heeft besloten opnieuw aan den Koning onl heffing te vragen van de verplichting tot oprichting van een burger- dagschool voor middelbaar onderwijs. Voor de akte in de Pransche taal werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd en afgewezen 6 mann. candidaten. Voor de akte als hoofdonder wijzer 15 candidaten; 10 werden afgewezen en 5 toegelaten, alsD. P. Boterenbrood uit Waddings veen, E. W. Van Manen uit Schoonhoven, H. Plooy uit Lekkerkerk, P. Van Vledder uit Gouda en J. Van der Weiden uit Krimpen aan de Lek. Als kajuitsjongen voor de expeditie met de „Willem Barents" is aangesteld de 18-jarige Sybrand Van der Sterre, van Oudeschild op Tessel. Ten einde aan het schoolonderwijs en al wat, daarmede in verband staat die zorgen te kunnen wijden, welke dat dienstvak zoozeer vordert, heeft men bij het 3de regiment infanterie, te Bergeu- op-Zoom, voor het wetenschappelijk gedeelte een commissie benoemd, bestaande uit één hoofdofficier, drie kapiteins en een luitenant bibliothecaris. Bij de prijsuitdeeling van de Koninklijke Academie te Antwerpen hebben o. a. vier Neder landers prijzen behaald. In de afdeeling schilder kunst verkreeg de heer H. Josselin de Jongh den eersten „prix d'excellence" voor het figuur- schilderen, beDevens prijzen voor historische compositie, gelaatkunde en perspectief. In de afdeeling teekenkunst verkreeg de heer J. Hoynck van Papendrecht een prijs voor historische com positie. In de afdeeling beeldhouw- eu boetseerkuust eindelijk verkregen de heeren P. Van de Laar en L. Bagg een „prix d'excellence." Gedurende het jaar 1878 zijn aan 's rijks Munt vervaardigd en afgeleverd voor rekening van het rijk: 1,000,000 tiencentsstukken, 53,900,000, bronzen centen, 4,000,000 bronzen halve centen; voor rekening van particulieren: 87,310 gouden dukatenongerekend de gouden dukaten te zaraen uitmakende eene nominale waarde van ƒ659,000. Door mevrouw de wed. De VosWurfbain is aan het rijks-museum te Amsterdam ten geschenke aangeboden het portret van den heer Jacob De Vos, in leven lid der 4de klasse van het kon. instituut en van den raad van bestuur van de kon. academie van beeldende kunsten. Het portret, boog 33 en breed 17'/2 cM., ia gemerkt: W. Hendriks, 1811. Bij de opening der nieuwe gebouwen van de rijkslandbouwschool te WageningeD, op 11 Sept. 1877, heeft de heer dr. L. Mulder zijn kostbare landbouw-bibliotheek aan genoemde in stelling geschonken, met dien verstande, dat deze eerst na den dood van den schenker in het bezit der boekverzameling zou komen. In de door hem geredigeerde Landb. Crt. verklaart de heer Mulder thans„Door een opeenstapeling van hoogst in humane bejegeningen gevoel ik mij zoodauig ge krenkt, dat ik mijn geheel belanglooze verklaring niet langer gestand mag doen. Ik trek haar om dies redeB, noode en met leedwezen, openlijk in en herroep haar finaal. Die er belang in stelt, des zeer ernstige redenen te kennen, waardoor ik mijns ondanks tot deze daad gedwongen ben, zal mij ten allen tijde bereid vinden, haar met tal van. brieven toe te lichten. In de orde van den Gouden Leenw van Nassau is benoemd tot ridder tweede kl., com mandeur, jhr. mr. Gevers Deynoot, burgemeester van 's-Gravenhagein de orde van de Eikekroon tot grootkruis mr. C. Eock, commissaris des ko- nings in Zuid-Holland; tot officier de heer K. Van der Heuvel, secretaris der gemeente 's-Gra venhage, en D. Boer, president van het comité uit de ingezetenen van 's-Hage tot aanbieding- van eene ovatie aan den Koning en de Konin gin tot ridders de heeren C. Rutten, secretaris, en Ykema, penningmeester van het comité, en Schmidt, president van de nationale zangschool voor handwerkslieden. Als een gevolg van de verbeterde pensioe nen, die aan de onderofficieren en mindere sche pelingen bij 's rijks zeemacht en voor het corps mariniers zullen worden toegekend, zijn de premie- en aanbrenggelden, die bij de indiensttreding wor den uitgekeerd, opnieuw geregeld en voor een groot gedeelte der verschillende klassen aanmerke lijk verminderd. De gewone audiënties van de ministers van financiën, oorlog en waterstaat zullen Donderdag- niet plaats hebben. Tweede Kamer. Het debat over het kanaal door de Geldersche vallei is heden voort gezet. De heer Van Kerkwijk bestreed het sterk, als onnoodig en bezwarend. Verbetering van de vaart van Amsterdam naar Rotterdam ware z. i. voor alsnog voldoende. De heeren Lenting, Proger en Meinesz verdedigden het nieuwe kanaal oit een technisch- en handels-oogpunt; ook de heer Van Wassenaer, doch deze zou op grond van finan cieel bezwaar tegen de wet stemmen. Volgens een door het departement van oorlog gegeven voorschrift, zal er van elk militair gebouw, dat zich in het rijk bevindt, door de genie een nauwkeurige teekening en z. g. signa- lementstaat worden opgemaakt en aan het departe ment ingezonden. Aan de gcneesinrichting „Betbesda", te Laag-Soeren, zijn benoemd tot directeur en direc trice de heer en mevrouw Van de Poll te Vee- nendaal. G. P. Van Vladeracken, thans controleur der directe belastingen, invoerrechten en acc'jn- zen te Delft, is benoemd tot ontvanger der accijrsen te Haarlem. De onderscheiding van officier der orde vaa de Eikekroon, aan het oudste, niet gedecoreerde lid van den Haagschen gemeenteraad verleend, ia» te beurt gevallen aan den heer P. J. Van der Burgb, die sedert 1851 lid van dien raad is. Het stoomschip „Celebes" vertrok 10 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, passeerd» Vrijdag avond Aden; de „Wyberton", van Rotterdam naar Java, is gisterochtend te drie uren van Southampton vertrokken; de „Prinses Marie" vertrok Zater dag van Amsterdam naar Java en is gisteravond te vijf uren te Southampton gearriveerd-, de „W. A. Scholten" arriveei.-de Zaterdag van Nieuw-York te Vlissingen. Z. M. heeft wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld de kapt. ter zee W. C. Klis,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1