DAGBLAD. i\°. 5899. Zaterdag ÏO Mei. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.l.KK Franco per post Afzonderlijke Nommers0.83. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE* x Van 16 regel» iedere regel meer0 Grootere lettor» naar plaatsruimte. DEN A-BONNÉ'S die verhuizen of klachten omtrent de be zorging hebben, wordt beleefd verzocht daarvan schriftelijk aan het Bureel: Dousa-straat N*. 1, kennis te geven. !S T A 1) S - B E R 1 C H T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aanJOANNES HENRI CUS NICOLAAS SCHIMMEL en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichteo van eene smederij in het perceel aan het Galgewater r.° 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 8 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, Mei. Naar aanleiding van de gedachtenwisseling in de beide, laatste vergaderingen van den gemeen teraad alhier over de spelling van den naam vau Boerhaave, zendt ons de burgemeester van Oegst- geest, de heer H. D. Terwee, het volgende af schrift toe van eene missive van den beroemden geleerde aan schout, ambachtsbewaarders en kroos- heemraden van Oegstgeest, door hem zeiven ge schreven en geteekeud op een segel clein van 12 st. en berustende in het archief dier gemeente Ik ondergeschreeve Herman Boerhaave geeve te kennen bij desen, dat mij berigt is, dat de schout, ambagtsbewaarders en kroosheemraadeu van Oestgeest, en Poelgeest, speculatie hebben gemaakt op de bewoording geëxpresseerd in Bil- lietten gedrukt te Leyden bij Pieter van der Aa, ordinaris stadsdrukker, en op verscheyde plaatsen aan geplakt, waar in staat, dat op Donderdag 6 Janua- rius 1729 te koop sijn tot Poelgeest op de eijge laan voor de hovstede Oud Poelgeest, omtrent 250 uytgeroeyde willige boomen, midsgaders een partij uitgeroeyd Essen hout, en een partij tak ken, alle leggeude op de eijge laan van de hov- stad Oud Poelgeesten dat de voorschr. schout, ambagtsbewaarders en kroosheemraaden in die gedagten sijn, dat ik ondergeschreeve, door de voorschreeve woorden van eijgen laan heb willen te kennen geeven, dat de weg, genaamd de Warmon- derweg, geleegen ten westen van de voorschr. hovstad, en waar op de voorschr. boomen en takken, hebben geleegen, en op de voorschr. 6 Januarius geveyid, en verkoft, sijn, soude geen gemeene weg sijn, soo dat ik soude vermogen deselve af te sluyten, of de passagie te belemme ren zoo declareer ik ondergeschreeve, bij dese, uijt eijge, vrije, beweging, dat ik de voorschreeve woorden van eijgen laan in de voorschr. billiet- ten heb doen stellen alleen, om te beter te desig neeren en aan te wijsen, de plaats, alwaar de uytgeroeyde boomen, en takken, door de gegaa- digden te vinden souden sijn, sonder eenigsins daar door imand eenig praejudicie te hebben willen geeven, of eenig regt heb willen beneemen. Actum in Leyden den 14 Junius 1729. (get.) Herman Boerhaave. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft tot de evangeliebediening toegelaten den heer A. P. De Groot, theol.cand. aan de hoogeschool te Leiden. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn voor de evangeliebediening geëxamineerd 4 cand., van welke zijn toegelaten de heeren P. Gemser en A. Steenhouwer, candidaten in de god geleerdheid te Groningen en te Strijen. Voor de Engelsche taal zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten3 afgewezen en 3 toegelaten, als: mej. A. M. Bebb en M. Rahusen uit Voorschoten en mej. A. M. J. Perrin uit Leiden. Voor de akte als hoofdonder wijzer 16 candidaten; 9 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: P. Diederik uit Hillegersberg, J. II. Van der Dusse uit Overschie, J. S. Wieneke uit Delftshaven, J. C. Van der Elburg, M. C. Van Keersop, W. Schrevel en J. H. Kloosterhuis uit Rotterdam. Ds W. Van den Beytel, predikant te IJlst, is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Kat wijk aan Zee. De Staatscourant behelst de bij kon. besluit van 18 April goedgekeurde statuten van de ver eeniging tot ondersteuuing der behoeftigen te Leidschendam, onder de zinspreuk: „Niemand kent zijn toekomstig lot." Zij heeft ten doel, ge durende het winterseizoen bedeeling te verstrek ken aan behoeftigen, zonder onderscheid van ge loofsbelijdenis, bestaande in zoodanige voorwerpen als dienstig zullen worden geoordeeld tot leniging der armoede. De kring, waarbinnen de werkzaam heid der vereenigiug zich bepaalt, omvat het dorp Leidschendam, het overige gedeelte der gemeente Veur, en het gedeelte der gemeente Stompwijk dat bewesten Leidschendam zich uitstrekt langs den Delflandscheu Vliet. De vereenigiug is aan gegaan voor den tijd van 29 jaren en 9 maanden. Heden werd te Delft op „Jaffa" met mili taire eerbewijzen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den aldaar overleden 2den luitenant J. Retgers, van het 1ste hat. 4de reg. infanterie. De stafmuziek van het 4de reg. infanterie was daartoe nit Leiden derwaarts overgekomen. Voor artsen, niet ouder dan 36 jaren, ge huwd of ongehuwd, beslaat er gelegenheid om als officier van gezondheid der 2de klasse bij de zee macht in dienst te treden, ouder verplichting het land acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, en ouder geuot eener premie van f 8000, uit te betalen bij de indiensttreding. Zij, die geneigd mochten zijn om op die voorwaarden te worden aangenomen, behooren zich bij gezegeld adres te wenden tot het departement van marine, met overlegging der vereischte stukken. De orkest-vereeniging „Euterpe" te Haarlem heeft Woensdag-avond in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" een concert gegeven, dat vooral merkwaardig was omdat daarop voor het eerst in Nederland het kinder-oratorium „De wereld in" van P. Benoit is uitgevoerd. Vijfhon derd en vijftig jongens en meisjes verleenden daartoe hunne medewerking, en dat het geene geringe bezwaren inhad hen in betrekkelijk korten tijd zoover te brengen, dat de openbare uitvoe ring met eenige hoop op goed gevolg gewaagd kon worden, laat zich denken. Maar alle moeielijk» heden zijn overwonnen en de uitvoering is uitste kend geslaagd. Daarvoor komt in de eerste plaats lof toe aan den directeur van „Euterpe", den heer W. Robert, die dan ook de onclubbelzinnigste blijken van waardeering zijner onvermoeide pogin gen mocht ontvangen. Een zeer talrijk publiek, waaronder zich ook de heer Nicolaï bevond, als afgevaardigde van den componist, woonde de uit voering bij. Woensdag heeft te 's-IIage de algemeene jaarvergadering plaats gehad van de kon. vereeniging van gepensioneerde officieren van het Ned. leger, welke bijeenkomst door prins Erederik, eerevoor zitter, werd bijgewoond. Nadat deze door den voorzitter, generaal Van Meurs, was verwelkomd^ bracht de secretaris, overste Pélérin, verslag uit over het verhandelde in 1878. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Tot bestuurslid, in de plaats van den heer Ninaber, werd gekozen de majoor Walther. Verder werden nog de volgende besluiten genomen; 1'. de som van f 20(10. door wijlen den minister De Roo van Alderwerelt ge schonken, te voegen bij de gewone inkomsten van dit jaar; 2°. het jaarboekje voortaan slechts om de twee of drie jaren uit te geven3°. aan bet bestuur een onbeperkt crediet te verleenen voor hulpverstrekkiug. Prins Hendrik sloot daarna de vergadering met een toespraak, welke van zijn hooge ingenomenheid met de vereeniging gel uigde. Prinses Hendrik heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den bazaar van de diaconessen- inrichting in het gebouw der Teekenacademie te 's-Hage. Bij hare komst werd haar een bouquet aangeboden. Gisteren werd te Amsterdam de ei wone jaarlijksche vergadering gehouden van het genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Zij werd gepresideerd door jhr. mr, B. De Posch Kemper, die haar opende met eene rede naar aan leiding van twee belangrijke feiten: het interna tionaal gevangeniscongres te Stokholm van 1878 en de indiening van een nieuw wetboek van straf recht door de Nederlandsche regeering in 1879. Spreker trad daarbij in een critiek van eenige hoofdstraffen, bij dat wetboek bedreigd. Hij be streed de levenslange gevangenisstraf, die misschien bij wijze van overgang noodig was, om hij de afschaffing der doodstraf de bekommerden gerust te stellen, maar op den duur een ouwenschelijke straf is, o. a. omdat zij den gevangene levend begraaft, hem alle hoop beneemt en elke hoogere strafoplegging onmogelijk maakt. Hij keurde het af dat de regeering het van den rechter doet afhangen om in plaats van die levenslange een tijdelijke gevangenisstraf op te leggen. Hij betreurde de zoogenaamde progressieve gemeenschap voor hen, die hun straftijd niet in afzondering ver langen te eindigen, na een afzonderlijke opsluiting van hoogstens drie jaren. Hij prees voor het ove rige de hoofddenkbeelden van het ontwerp, name lijk: de invoering der voorwaardelijke invrijheid stelling, de uitbreiding der afzonderlijke opslui ting van een maximum van twee tot een maxi mum van drie jaren, als verplichte regel voor alle gevaugeneu. Hij verdedigde de zoogenaamde hechtenis en vele goede voorschriften over de behandeling der gevangenen en eindigde met het uitspreken der hoop, dat het wetboek, behoudens eenige gewenschle wijzigingen, spoedig zal kunnen worden ingevoerd. De secretaris, dr. E. Laurillard, bracht het jaarlijksch verslag uit, waarbij hij het afsterven vermeldde van den 98-jarigeu hoofdbestuurder Izaak Prius, een man die, reeds in 1824, te Dordrecht de pogingen der stichters ondersteunde, en sinds 1830 als lid van het hoofdbestuur te Amsterdam het genootschap gewichtige diensten bewees. Ook bracht hij hulde aan de nagedachtenis van mr. Abraham De Vries, van 18551863 lid van het hoofdbestuur. Verder werd o. a. mede gedeeld, dat het genootschap in het afgeloopen jaar 81 gewone leden heeft aangenomen, doch 119 verloren. Het is van 2752 tot 2714 terug gebracht. Onder de aandacht werd gebracht het feit, dat de gerechtshoven, blijkens de jongste gerechtelijke statistieken over 1877, 72 pet. vau de door hen veroordeelden tot afzonderlijke op-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1