N°. 5898. Vrijdag 9 Mei. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10* Franco per po6U1.4Ö» Afzoaderl^kc Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uiteonderiBg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vtn I0 regelsl."a. [eden regel meer(U7J. Grootere letten uur ptsstsrnimts. LEIDEN, 8 Nel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer G. De Rooy en het getuigschrift uitgereikt aan den heer B. E. Scheltema, beiden doctorandus. In de maand April zijn binnen deze ge meente geboren 132 kinderen, als: 62 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelingge boortenoverleden 115 personen, als: 19 mannen, 19 vrouwen, 39 zoons en 38 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 2gehuwd 29 paren. Het vervoer langs den spoorweg LeideD Woerden heeft gedurende de maaud April opge bracht aan reizigers ƒ6044, aan goederen 4864; te zamen 10,90S. Sedert 15 October 1878 was de opbrengst aan reizigers en g'ederen 57,524. Het provinciaal kerkbestuur vau Gelderland heeft tot de evangeliebediening toegelaten de heeren P. H. Edling en C. I. Montijn, candidaten in de godgeleerdheid, de eerste te Leiden en de andere te Utrecht. Wie in het maatschappelijk leven eene vergissing begaat, komt er op terug en maakt, zoo noodig, zijne verontschuldiging en alles is weder in orde. Alleen de rechter, die een dood vonnis uitsprak over een onschuldige, en de spoor wegwachter, die den wissel verkeerd stelde, kun nen zelfs door de oprechtste schuldbelijdenis hunne vergissing niet meer goedmaken. De doodstraf is afges haft en de rechters zijn dus voor zulke nood lottige abuizen bewaardmaar de wi-selwachter blijft, zoolaug er treinen zullen loopen, blootge steld aan eene vergissing, die aan velen het levea kosten kan. Wanneer men dit in aanmerking neemt, dan begrijpt men volkomen de daad van den Leidschen tabakshandelaar, die bij zijn vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest aan alle baanwachters op de lijn AmsterdamRotterdam, aan wier oplettendheid hij bij zijne talrijke reizen het behoud van zijn leven te danken had, een kistje sigaren en twee pond tabak heeft geschonken. Voor deze menschen ware bet te wenschen, dat geheel Nederland zoo dankbaar was en op soortgelijke wijze dit gevoel uitte. Dit zal wel niet gebeuren, maar misschien, nu deze zilveren bruidegom het voorbeeld gaf, zullen meer landgenooteD op het denkbeeld komen, dat er nog andereu zijn dan verpleegden in ge stichten, wien men bij feestelijke gelegenheden be lenken kan allereerst de baan-en wisselwach ters op onze spoorwegen. Ter vervanging van den heer L. Kortekaas is tot lid van het bestuur van den Palensteinschen Polder, gemeente Zegwaard, verkozen de heer W. Noordam. Ds. J. Yan Walsem, te Alfeu aan den Rijn, heeft voor het beroep naar Delftshaven bedankt. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad tc Nieuwkoop, ter vervanging van het op 2 Jan. jl. overleden lid J. Nieuwendijk, wer den uitgebracht 114 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Met 101 stemmen tegen 12, op 7 ver schillende personen uitgebracht, werd gekozen C. Van der Maal Jz. Gistereu werd te Schiedam door den bis schop van Haarlem de eerste steen gelegd van de in aanbouw zijnde R.-K. Bijkerk van de paro chie van den II. Joannes den Dooper, aan den Singel aldaar. De plechtigheid werd voorafgegaan door eene godsdienstoefening in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper aan de Lange Haveu. Gedurende de mis werden eenige litur gische gezaBgen uitgevoerd door den bisschop, daarin bijgestaan door pater A. Van der Geest, prior te Utrecht, en den rector J. H. Wientjes te Voorschoten. Vervolgens begaf men zich naar het met vlaggen versierde terrein van de in aanbouw zijnde kerk, waar de bisschop werd ontvangen door de breede schare van geestelijken, die hem ook in de kerk had opgewacht en hem, voorafge gaan van misdienaren, die den hoeksteen met bloemkransen versierd op een berrie droegen, naar de plaats begeleidden waar na het voorafgaand ceremonieel op de gebruikelijke wijze de steen door den bisschop, bijgestaan door den architect, werd aangelegd. Daarna had de onderteekening der op perkament bewerkte oorkonde plaats en werd zij, in een looden koker gesoldeerd, in den steen besloten. Burg. en Weth. en de Kamer van koop handel en fabrieken te Haarlem hebben zich per adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek dat zij, bij de behandeling van hét wets ontwerp betreffende de verbetering van verschil lende waterwegen hier te lande, van het haar toegekende recht van amendement gebruik make en daarin pok opneme de verbetering van het Spaarne met een nieuwe sluis te Spaarndam, waar voor een rijkssubsidie van ƒ90,000 gevraagd wordt. De minister van waterstaat euz. heeft aan de Kamers van koophandel en fabrieken in overwe ging gezonden een plan tot reorganisatie dier Ka mers. Het ontwerp bevat in de eerste plaats enkele wijzigingen in het kon. besluit van 9 Nov. 1851 en de later ter aanvulling daarvan uitgevaardigde besluiten. Deze wijzigingen komen hierop neer, dat voortaan, om benoembaar te zijn tot lid eener Kamer van koophaudel, niet meer, als tot dusverre, het vijfjarig bestuurderschap eener te plaatse ge vestigde onderneming van haudei en fabriekwezen gevorderd zal worden. De eenige voorwaarden van benoembaarheid zullen zijndertigjarige leeftijd en woonplaats in de gemeente waar de Kamer ge vestigd is. Voorts wordt in de wijze van ver kiezing deze verandering gebracht, dat de aan slagen voor het bedrijf van tapper of slijter niet langer bevoegdheid zullen geven om kie zer te zijn voor leden van de Kamers van koophandel. De gemeenschappelijke werkzaamheid der Kamers wordt in hoofdzaak geregeld door de volgende bepalingen Bij den aanvang van elk jaar wijst de minister de Kamers aan, die door mid del van afgevaardigden in vereenigde zitting te 's-Gravenhage zullen bijeenkomen, en bepaalt te vens het aantal afgevaardigden, door welke de Kamers vertegenwoordigd zullen worden. Elke drie maanden wordt eene gewouc vergadering gehou den, onder presidium van een voorzitter of plaats vervangend voorzitter, die, evenals de secretaris, door de leden bij den aanvang des jaars gekozen wordt. De te behandelen onderwerpen worden veertien dagen voordat de vergadering plaats heeft door den secretaris schriftelijk ter kennis van de zitting hebbende Kamers gebracht. Buitengewone vergaderingen hebben plaats wanneer de minister dit noodig oordeelt, of wanneer een der zitting hebbende Kamers daartoe een voorstel duet, dat door twee andere Kamers ondersteund wordt. De vergaderingen zijn openbaar, tenzij de minister of de voorzitter het tegenovergestelde verlangt. De besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen, waarbij ieder afgevaardigde eene stem uitbrengt. Een verslag van het in de vergadering verhandelde wordt zoo spoedig mogelijk aan den minister ingezonden. Ter bestrijding barer onkos ten wordt van rijkswege aan de vergadering een krediet gesteld. Voor de Fransche taal deden gisteren in Den Haag 8 candidaten examen en werden allen afgewezen. Voor de wiskunde 6 candidaten toe gelaten werden M. H. Lem, A. Van de Nidort en B. M. Wepster uit Leiden, en J. W. H. T.' Buyze nit Katwijk aan Zee. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be sloten, aan de Maatschappij t. b. v. toonkunst, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan en ten hehoeve der alsdan te honden feestvieringen, een subsidie van 2500 nit. de gemeentekas te ver- leeuen; aan de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak een plek grond in het plautsne i aan de Weteringschans nabij de gasfabriek in erf nacht af te staan, ten einde aldaar eene openbare -peel- plaats aan te leggenen ten behoeve van het overzetveer over het IJ, van de gemeente Rotter dam voor de som van 13,000 aan te knopen de stoomboot, gevaren hebbende in het veer op Katendrecht. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare Tusschenscholen werd benoemd de heer .1. De Koning, en tot hoofdonderwijzer aan de openbare kostelooze scholen de heer H. Kroonder ihans beiden 1ste hulponderwijzer aan de openbare koste looze scholen aldaar. De kapitein-kwartiermeester W. J. Lefèbre van het 4de reg. huzaren te Deventer wordt als zoodanig overgeplaatst bij het 7de reg. infanterie te Amsterdam, de kapitein-kwartiermeester J. M. Van Rijen van het 7de reg. inf. te Amsterdam is overgeplaatst bij het 2de reg. veld-art. te 's-Hage, de officier van gez. Y. G. De Rotte van h> l 2de reg. veld-art. te 's-Hage is gedetacheerd hij het garnizoen te Willemstad. Door wijlen den heer F. Th. Everard zijn nog besproken: een legaat van 3000 aan het R.-K. Oude-armenkantoor en een gelijk Kedrag aau het Oudevrouwen- en mannenhuis St.-Jacob te Amsterdam. Het 25-jarig bestaan der vereenigins; van christelijke onderwijzers in Nederland zal 5, 6 en 7 Juni te Utrecht feestelijk herdacht woriien. De afdeeling Levensverzekering van „Eigen Hulp" zal naar men verneemt met 1 Juni a. s. in werking treden. Zij telt 41 agentschappen en ruim 500 leden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van officieren der schnlterij in Ne derland zal dit jaar op 25 Juni te Zutfeu worden gehouden. Op verzoek van het regelings-comité zullen de officieren door het stedelijk hestunr worden ontvangen, waarvoor de gemeenteraad een krediet heeft toegestaan. Den 26sten Jnni zal er tusschen de leden der vereeniging een schietwed strijd worden gehouden op daartoe zeer geschikte terreinen, onder de naburige gemeente Gorsel. Door wijlen mejuffrouw S. Pannekeet, echt- genoote van den heer E. Klaver, is een legaat van 2000 besproken aan het R.-K. liefdegesticht te Medemblik. De minister van oorlog heeft bepaald dat, evenals de officieren van het leger en op dezelfde voorwaarden, ook de schutterij-officieren revolver- patronen kunnen ontvangen tegen betaling van 3.80 per 100 stuks. Voor de betrekking van machinist leerling 2de klasse hij de marine hebben zich 102 sollici tanten aangemeld. Het examen wordt in den loop dezer maand te Hellevoetsluis afgenomen. Het aan tal plaatsen bedraagt 40. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam, is gisteren te Batavia aangekomende „Wyberton" vertrok gisteren van Maassluis naar Ned.-lndié.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1