Donderdag 8 Mei. N°. 5897. A*. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..........1.10. Franco per post1.40. Atzenderl^ke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RIJS DEB ADVERTENTIES t Van 10 rebels1.05. Iedere regel moer0.17$. Grootere letters ni*r plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), een aanvang aal worden ge maakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1845 tot 1853 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in schrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achter in de registers, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1854 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te wetenhet eerste van den jare 1879 en het tiende, of dat der geborenen in 1844, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge stelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 Staats blad n°. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15den Mei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde lingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bij voeging van het woordambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder loting, bij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo danig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver minderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den 31sten December 1832 Staatsblad n®. G7), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voorraiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende eenieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd dat zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats, benevens het straatnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af deeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afioope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1879, de bewoners van wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1379, de bewoners van wijk IV en V Op Zaterdag den 17 Mei 1879, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1879, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke nit het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 {Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 100,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den lsten Mei 1879. LEIDEN, 7 Hel. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden het getuigschrift uitgereikt aan den heer P. Stolp Jr., candidaat-arts. Op de voordracht ter voorziening in de be trekking van leeraar in de Bngelsche taal- en let terkunde aan de hoogere burgerschool te 's-Hage zijn geplaatst: de heer C. Van Tiel, leeraar aan de h. b. s. te Leiden, en de heer D. Goslings, leeraar aan de h. b. s. te Delft. Uit eene circulaire van den heer Sijthoff alhier aan de hoofden van drukkerijen blijkt, dat volgens het oordeel van den advocaat Vlielauder Hein, niet de suelpersen, maar de salineerpersen als molens worden beschouwd, als vallende onder de werktuigen om eenige grondstof of voorwerp te glanzen of te polijsten. Is die opvatting juist, zegt de Arnh. Crt., dan zullen alle photografen als molenaars moeten aangeslagen worden. Dat de fiscus hiervoor terug zou deinzen is niet waar schijnlijk; als men boekdrukkers als molenaars patenteert, bestaat er geen enkele reden die belet, om hun photografen tot collega's te geven. Voor de Engelsche taal zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 4 vrouwelijke oandidaten, 3 afgewezen eu 1 toegelaten, mej. Ch. M. Menger uit Rijswijk. Voor het teekenen 2 candidateD, 1 toegelaten, mej. R. Swaab uit 's-Hage. Voor de akte als hoofdonderwijzer 15 candidaten, 8 afge wezen en 7 toegelaten, alsP. Van den Brand en C. Kok uit Voorburg, P. De Jong en B. La- bruyère uit Leiden, D. Koumans en C. Zeelenberg uit Delft en A. Zwanenburg uit Katwijk aan den Rijn. De hoofdonderwijzer K. J. Van Tussenbroek te Woudrichem vierde eergisteren zijne 40-jarige ambtsvervulling. Een groot aantal prachtige ge schenken werden hem door verschillende corpo- ratiën aangeboden. Opgeluisterd door de muziek der stedelijke schutterij van 's-Hertogeubosch, werd door de schoolkinderen, begeleid door de feestcommissie, een optocht door de stad gehou den, waarna zij op chocolade, koek en krenten brood werden onthaald, 's Avonds was er muziek en uitvoering der rederijkerskamer „Altena". In de gisteren gehouden algemeene vergade ring der Amsterdamsclte Bank is het dividend voor 1878 bepaald op 6'/4 pet. De algemeene vergadering der stoomvaartmaatschappij „Neder land" heeft het dividend voor 1878 op 2'/j pot. bepaald. Er is besloten tot uitgifte van een obli gatielening van een millioen. Directeuren van de Hollandsche Maatschappij der wetenschappen hebben aan de bibliotheek der rijkslandbouwschool te Wageningen een volledig exemplaar geschonken van de door die Maat schappij uitgegeven „Archives néerlandaises des sciences exactes et naturelles", terwijl in het vervolg de verschijnende afleveringen zullen wor den toegezonden. Behalve deze belangrijke werken ontvangt de rijkslandbouwschool ook geregeld de periodiek uitkomende werken van de kon. acade mie van wetenschappen, het Bataafsch genoot schap voor proefondervindelijke natuurkunde en het provinciaal Utrechtsch genootschap voor kun sten en wetenschappen. Zij heeft in deze vt el te danken aan het initiatief en de medewerking van prof. P. Harting te Utrecht. Van mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer ontving zij ten gebruike voor de leerlingen eene talrijke bezending fraaie geïllustreerde werken. Van de werf der Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Eeienoord is gisteren de eer-te in Nederland gebouwde torpedoboot te water gelaten. De Koning heeft, als beschermheer van de zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor", voor den door die vereeniging uitgeschreven internationalen wedstrijd de groote gouden medaille van verdien sten beschikbaar gesteld. Tot officier der Eikekroon zijn nog benoemd de heeren Mendes, oudste lid van den gemeente raad, en Van Hoorn, gemeente-ontvanger, te Amsterdam. In verband met de nieuwe dislocatie van het leger worden de garnizoens-infirmerieën te Neuzen en te Woerden opgeheveD, terwijl de garnizoenshospitalen te Vlissingen en te Maastricht worden vervangen door garnizoens-infirmerieën. Te Roermond wordt opnieuw een garnizoens- iofirmerie gevestigd. De heer H. Lieftinck, sedert bijna 50 jaren predikant bij de Hervormde gemeente te Odoorn, heeft wegens zwakte tegen den eersten November e. k. zijn emeritaat aangevraagd. Naar men verneemt zal door de regeering aan de spoorwegmaatschappij Tilburg-Den Bosch- Nijmegen een leening van f 3,000,000 voor rente en aflossing van rijkswege worden gegarandeerd. Door wijlen mevrouw de douairière Staats Boonen van Wijngaarden, geb. Borski, te Amster dam overleden, is aan de diaconie der Herv. ge meente te Bloemendaal gelegateerd de som van tweeduizend gulden, vrij van alle rechten. Aan P. Meeter te Amsterdam, directeur der Zuiderzee-Stoombootmaatschappij aldaar, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Zaandam, Amsterdam, Kampen eu Zwolle. C. P. R. Milisch, benoemd tot consul der Nederlanden te Macao, is door de Portugeesclie, G. De Marsanich, benoemd tot consul der Neder landen te Civita-Vecchia, is door de Italiaansche en B. H. De Waal, door den consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad tot zijn vice-consul te Durban (Natal) benoemd, is door de Britsche regeering in die hoedanigheid erkend.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1