aardrijkskunde: de heereu dr. J. H. Gallée, te Haarlem, en J. A. Kolpa, te Goes; voor leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde en de wiskundige aardrijkskunde de heeren J. Robbers, te Utrecht, dr. A. Kempe, te Zaandam, en dr. B. J. Goossens, te Amersfoort; en voor leeraar in de natuurlijke historie en de wiskunde de heeren dr. Z. Th. Diehl, te Goes, en Th. W. Van Lidth de Jeude, te Utrecht. Voor de akte van hoofdonderwijzer is heden in Den Haag voldoend examen afgelegd door de heeren De Jong en Labruyère uit Leiden, en Zwanenburg uit Katwijk. Volgens de eerstdaags uit te komen nieuwe formatie der artillerie cal dat wapen met tien ma joors verminderd worden. De groothertog en groothertogin van Saksen- Weimar met gevolg zijn hedenochtend te 6 uren 25 minper Rijnspoor uit de residentie naar Duitsch- land vertrokken. Naar men verneemt is een voorstel van den 'heer De Vries in voorbereiding, om den Amster- damschen gemeenteraad in overweging te geven, «iet meer, gelijk thans geschiedt, volgens het laagste klasse-cijfer de belasting op het inkomen te be rekenen, maar naar het hoogste, wanneer iemand weigert het juiste bedrag van zijn inkomen op te geven. Zij die dat bedrag opgeven, worden dan niet meer naar de klasse, maar naar dat zuiver bedrag aangeslagen. Volgeis de berekening van den voorsteller zal dit een voordeel voor de ge meente van minstens f 180,000 opleveren. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Esuher, is gisteren van Batavia naar Nederland vertrokkenhet schroef- stoomschip „Marnix", onder bevel van den kapt- luit. ter zee G. C. C. Thierens, zou heden de terugreis naar Nederland over de Delagoa-baai aannemen. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Ariadne", van Rotterdam naar Java, is gisteren van Suez vertrokken. Tweede Kamer. De discussie over de kanalenwet is heden voortgezet. De heeren Oorver Hooft, Patijn, Saaymans Vader, Van Nispen, De Bruyn en Heydenrijk ontwikkelden verschillende, vooral financiëele bezwaren, die de meesten nopen zouden althans zonder wijziging tegen de wet te stemmen. De heeren Dijckmeester, Van der Kaay en Hafl'mans bestreden de financiëele bedenkingen; ook de minister van financiën, die daarbij zijne politiek sedert zijn optreden uitvoerig verdedigde deze werken, zeide hij, zijn buitengewone, die de welvaart des lands verhoogen en waarvoor geleend kan worden. Morgen is de minister van waterstaat aan het woord. Z. M. heeft bij den rijkstelegraaf benoemd tot telegr. 2de kl., W. D. Nolting, tot telegr. 3de kl. F. A. Maas, tot dir. van een der rijks telegraafkantoren D. R. Van Wermeskerkenden kapt. A. Kool, van den gen. staf, op zijn verzoek op uonact. gesteld en in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der artillerie. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden G. J. E. Van der Ham, Polak, Zweers, W. Emans, H. Kraayenhaide, W. K. Ferol, Stelling, Schuuring, Wafelbakker, Amsterdam; A. Maas, 2 stuks, Antwerpen; J. J. Werner, Briellejmad. L. Trautman, Crefeld; Kranenberg, Delftshaven; wed. Bieleveldt, Deventer; mej. C. A. Cock, Lei den; raej. Elsener, Roermond; mej. J. Levens, Rotterdam; J. Wesselaar, SassenheimII. Beu- kema, Weltevreden; M. Brugman, Woubrugge; vrouw Mulders, niet vermeld. Gill eng d N ieu w8. Omtrent den diefstal in de branderij van den heer S winkels op de Heerengracht alhier vernemen wij dat de dief zich door verbreking van een hangslot in de Kerksteeg den toegang heeft verschaft tot eene opene steenkolenplaats, van waar hij zich door een gat in den munr, uitkomende in de branderij en gebezigd wordende om daarbinnen steenkolen te werpen,, heeft be geven, blijkens indrukken in de natte steenkolen ter plaatse bij de opening. Al dadelijk bestend het vermoeden dat de diefstal gepleegd was door een vroegeren knecht, genaamd H. J. D., die aan de politiewacht gehaald slechts weinig geld bij zich had, doch waaronder een tiencentstuk was, dat aan eenige ken teekenen herkend werd door den heer Swinkels, die het vijf a zes weken geleden zelf in de geldkist gedaan had. Vervol gens werden bij een huiszoeking in de woning van D. gevonden een paar oude lage schoenen, waaraan zoowel van onderen als ter zijden steen- kolenslijk zat, zoodat het vermoeden tegen D. toenam, die echter op alle door den commissaris van politie gedane vragen halsstarrig bleef ontken nen aan den diefstal schuldig te zijn. Den vol genden dag, Maaudag, had opnieuw eene huisvisi tatie plaats, waarbij in een der laden eener ladetafel een boterhammenzak werd gevonden, geheel gevuld met heele en halve centen, tot een bedrag van f 22. Voor dit nieuw bewijs moest D. ten slotte zwichten, waarna hij bekende den diefstal gepleegd te hebben zooals boven gemeld en wel van Zater dag op Zondag-nacht te drie uren ongeveer. Het gestolen geldkistje was, na den inhoud daaruit genomen te hebben, door hem in den Nieuwen Rijn geworpen, waar het onder toezicht der politie hedenmorgen werd opgevischt. De heer Swinkels heeft als een bewijs van erkentelijkheid in de remuneratiekas der agenten van politie f 25 gestort. Op de paardenmarkt te Haarlem wa ren gisteren aangevoerd 339 paarden; de prijzen voor inlandsch ras liepen van f 90 tot f 1200; de handel was matig. Den 28sten Mei zal voor hetgerechts- hof te Amsterdam de zaak van C. H. Van Santen Kolfl behandeld worden. Voor het- gerechtshof te Amsterdam is gisteren behandeld het appèl van den door de rechtbank veroordeelden kantoorbediende W. C. Schrikker. Het O. M. hield de beschuldiging van diefstal vol en eischte een celstraf van twee jaren. Te Dordrecht is Zaterdag-avond aan gehouden G. Van Saarloos, geboren te Goede reede, wonende te Zuid-Beierland, of den Hitsert, laatst verblijf gehouden hebbende te Alblasserdam, alwaar hij als bakkersknecht heeft gewerkt. Deze persoon, die in 1877 door de politie te Dordrecht werd aangehouden ter zake van oplichting, ten nadeele eener aldaar gevestigde firma in ijzerwa ren gepleegd, en op 10 Februari 11. uit de gevan genis te Hoorn werd ontslagen, had zich nu weder door bedrieglijke voorgevens het vertrouwen van een te Dordrecht gevestigden vleeschhouwer weten te verwerven, die hem f 25 a contant en voor nog f 5 aan waarde had toevertrouwd. Ten einde het vertrouwen van den vleeschhouwer te winnen, gaf hij o. a. op een boer uit Zuid-Beierland te zijn, in het bezit van een veestapel, waarvan hij vier beesten, die gemest waren voor de slachtbank, wilde verkoopen, en die per boot aan den vleesch houwer te zullen zenden, terwijl eerst na aan komst en slachten de bepaling van den prijs onderling zou worden geregeld. Nadat dit was over eengekomen, beklaagde de man zich toevallig niet genoeg geld bij zich te hebben, doch de vleesch houwer schonk hem eenig vertrouwen. De aan gehoudene is ter beschikking van den officier vau justitie gesteld. Te Sas-van-Gend is een vroegere bediende der bloemfabriek van den heer J. Ver schaflei betrapt, even nadat hij door een der ramen de fabriek was binnengedrongen en er 12 kg. bloem had ontvreemd. Hij is onmiddellijk in verzekerde bewaring gebracht, doch heeft zich een uur na zijne arrestatie door ophanging aan een zijner kousebanden van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw en vijf kinderen na. Te Amersfoort brak gistermiddag omstreeks drie uren een felle brand uit in de Koningstraat, die door een sterken noordoosten wind werd aangewakkerd, en in houtmijten, steen- kolenloodsen enz. een rijkelijk voedsel vond. Waar schijnlijk zullen vijf huizen, met de daarachter liggende schuren en bergplaatsen, geheel verloren zijn. Eerst des avonds te zeven uren was men den brand meester. Zondag-middag ontstond brand in hel huis van den veldwachter Snoeyer, te Ambt- Hardenberg. De brand was zoo hevig dat in weinig tijds huis en inboedel een prooi der vlam men zijn geworden. Snoeyer, die ziekelijk was, is aan den schrik overleden. Den lsten Mei is voor het gerechts hof te Arnhem een aanvang gemaakt met de be handeling der zaak van Gerrit Nieuwenhuis, Arend Jongman en Klaas Nieuwenhuis, te Vollenhove,, beschuldigd, gelijk men zich herinneren zal, van moord op twee bedienende beambten de veld wachters Bastings en De Liefde in de waar neming hunner bediening, de eerste bovendien van diefstal van een geweer bij nacht in een bewoond huis, met inklimming gepleegd. Het verhoor van de 41 getuigen en van de beschuldigden is in de zitting van 2 Mei afgeloopen. Jongman bekende volledig als in de akte van beschuldiging hij heeft meegedaan aan den moord van De Liefde, toen Bastings omgebracht was, uit vrees voor Gerrit Nieuwenhuis en om ontdekking te voorkomen. Klaas Nieuwenhuis weet niet, of hij heeft meege daan hij was zoo ontsteld door den moord van Bastings, dat hij niet wist wat er is. gt beurd. Beiden loochenen voorafgaande bedreigingen of een bepaald plan. Gerrit Nieuwenhuis loochent alles. Zaterdag is door den procureur-generaal requisitoir genomen, strekkende tot eene veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf van alle drie beschul digden. Mr. L. J. Van Geleiu Vitringa voerde de verdediging van Gerrit Nieuwenhuisde pleiter wees op de zwakheid der aanwijzingen, die men bij outkentenis van dezen beschuldigde, ten bewijze van zijn schuld aanvoerde. Mr. Scheidius, de ver dediger der beide andere beschuldigden, die bekend hadden, betoogde het onbewezene van voorbedachten rade. Na replieken werd de uitspraak bepaald op 10 Mei te 2 uren. Van verschillende z ij den verneemt men, dat ten gevolge van de uiterst lage boter- prijzen in al onze provinciën, verscheidene fabrie ken van kunstboter tijdelijk haren arbeid hebben gestaakt. Daartoe zal ook wel hebben bijgedragen het feit, dat de laatste bezendingen kunstboter uit sommige plaatsen naar het buitenland onver kocht zijn teruggekomen. Bij de prijzen der ge wone boter op dit oogenblik is de concurrentie voor kunstboter onmogelijk. Te Groot-Schermer is Vrijdag een jongetje van drie jaar achterover in een tobbe met kokend water gevallen. Niettegenstaande spoe dig geneeskundige hulp werd verleend, is het kind den volgenden morgen onder hevige pijnen aan de bekomen brandwonden overleden. Het eiland Sachalin aan de Oostkust van Siberië zal, zoo wordt uit St.-Petersburg be richt, het voorrecht hebben de verbannen nihilis ten te herbergenze zouden op twee stoomschepen daarheen worden gebracht. Tot de personen, die bij de woelingen der nihilisten betrokken zijn, behooreu ook verscheiden dames uit de hoogere kringen: o. a. degravin-weduwe Panin, geb. Malzofl, de vrouw van den sedert de ziekte van den boer Prokowiefl' meer bekend geworden lijfarts van den czaar, Botkin, wier moeder, een vorstin Oboleuskï en een geboren gravin Sumarokoff, in Zwitserland woont en over een zeer aanzienlijk vermogen be schikt eindelijk nog de vrouw van den procureur- generaai bij het ministerie van oorlog Philososoff. Terwijl het aantal gearresteerden klimt en dat der adressen van gelukwenschiig aan den czaar in de duizenden loopt, slaan de revolutionaire bladen een toon aan, alsof er niets gebeurd ware. Het uitvoe rend comité ontkent zelfs in zijn jongste procla maties, dat het betrokken is bij Solowiefls aanslag, Het revolutionair blad „Land en "Vrijheid", van het gerucht gewagende, dat binnenkort een consti tutie zou worden ingevoerd, zegt„Wij verlangen niet naar een constitutiewat zouden wij daaraan ook hebben, zoolang er geen billijkheid in het land is? Men geve ons recht zonder aanzien des per- soons, daarmede zijn wij tevreden. Gat de kar echter voort op den ouden weg, dan handhaven wij ons oud programmaDood aan de hofkliek, dood aan de schurken van beambtenDe Rus sische politie heeft in den laatsten tijd natuurlijk de handen vol. De arrestaties worden geheimge houden, een half dozijn agenten houdt de woning van den gearresteerde in het oog, en de personen, die den gearresteerde komen opzoeken, worden ook gearresteerd. Zoo geschiedde het onlangs, dat een dokter te St.-Pstersburg in hechtenis werd

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2