zij krachtig sympathie zullen vinden bij de werk zaamheden, die hen te dezer zake wachten, stelt het comité voor, eene bijeenkomst te houden te Utrecht, den 19den Mei a. s. Met terzijdestelling van alle kerkelijke quaestiën of theologische ge schillen, zonder de geregelde ontwikkeling der kerk te willen verhinderen, verlangt het comité alleen dat een votnm zal worden uitgesproken„dat het wenscbelijk en noodzakelijk is, de bestaande inrichting onzer kerk met kracht te handhaven tegenover allen, die dreigen haar met geweld te verbreken". De wijze om dat doel te bereiken zal dan van zelf ter spraak komen. De vergadering van de Ned. Herv. Predi kant en vereeaiging die gewoon is in de maand April te Utrecht bijeen te komen, was Woensdag druk bezocht.. De presentielijst bevatte ongeveer 200 namen. Het grootste gedeelte van den dag werd ingenomen door beraadslagingen over het door ds. Gronemeyer van Apeldoorn ingeleide onder werp: welke houding heeft de Ned. Herv. Pred.- vereeniging aan te nemen in zake de naar aan leiding van art. 38 regl. godsd. onderwijs gerezen moeilijkheden en welke gedragslijn heeft zij verder te volgen. Na ampele debatten besloot de verga dering een adres tot de Synode te richten, waarbij wordt aangedrongen op wijziging van art. 38 zoo als dat nu luidt, en de Synode wordt aansprakelijk gesteld voor al de gevolgen, die uit de weigering van dit verzoek zouden voortvloeien. Tevens werd besloten, eene commissie te benoemen, aan welke in mandaat zal worden gegeven van advies te dienen degenen, die znlks ter zake van art. 38 nieuwe redactie zouden mogen verlangen. Tn eene vergadering van „Volksonderwijs" te Dokkuin is besloten om in navolging van Dene marken en Zweden den handenarbeid van kinderen te bevorderen. Men was van oordeel, dat het wen- schelijk en nuttig voor de kinderen was, hun ledigen tijd tnsschen de schooluren eu 's avonds te besteden aan het aanleeren van boekbinden, mandeumaken, matjes vlechten, enz. Eene com missie werd benoemd om te onderzoeken, hoe groot de kosten zouden zijn, aan de oprichting van dusdanige school verbonden. De minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, ten overstaan van welke dit jaar het toelatingsexamen tot de kon. mil academie zal worden afgenomen, den luit- kolonel A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrichting; tot leden: A. S. Kok, R. P. Modderman, J. Leopold en J. C. Koning, leeraren aan de kon. mil. academie; de lste luit. N. C. Grotendorst en G. J. W. Koole mans Beynen, mede van die inrichting; A. J. Nijland, inslituteur te Utrecht; dr. P. Zeeman, leeraar aan de gem. h. burgerschool te's Graven- hageG. J. Legebeke, leeraar aan 's rijks h. burgerschool te Utrecht; dr. B. C. Goudsmit, leeraar aan de gem. burgerschool te Zutfentot secretaris: den lsten luit. J. Van den Berg, werkzaam aan de kon. mil. academie. Van de commissie tot voorlichting der regee ring omtrent de in den loop van 1879 te houden algem. volkstelling, en de herziening van de voor schriften betreflende de bevolkingsstatistiek, zijn tot leden beuoemdmr. C. Fock, commissaris des konings in de prov. Zuid-Holland, tevens voorzitter jhr mr. G. De Bosch Kemper, oud-refer. bij het dep. van binnenl. zakenmr. P. P. Van Cooth, griffier der staten van Noord-Brabant; mr. H. Jacobi, gritlier der staten van Noord-HollandA. Duparc, commies ter prov. griffie van Frieslanden tot secretarisL. J. Brinckman, adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken. De dertigste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskuust zal te's-Gravenhage worden gehouden op 25 eu 26 Juni e. k. Van 23 Maart tot 16 April zijn door longziekte aangetastin Noord-Brabant 2, in Gel derland 1, in Zuid-Holland 25, totaal 28 runderen. In het vorig tijdperk van vier wekeu waren er 18 aangetast. Het stoomschip „Madura", den 16den Maart van Batavia vertrokken naar Amsterdam, is gisteren te IJntuiden aangekomen de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisternamiddag te Napils en vertrok vau daar denzelfden avond. Z. M. heeft baron De Tomaco, vice-presi dent vau den Senaat, buitengewoon gezant van den koning der Belgen, benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuwbenoemd bij het personeel der milit. administr. bij de kwartier meesters tot kapt.-kwartierm. 2de kl. bij het 4de reg. huzaren, den lsten luit.-kwartierm. P. G. Asmus, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit.-kwartierm. bij het 8ste reg. inf. den 2den luit.-kwartierm. K. L. Knauf, van het corps; in hun rang overgeplaatst, bij het reg. grenadiers en jagers, den lsten luit.-kwartierm. J. H. Marckel- bach van het lste en M. H. Kroonenburg van hel 4de reg. inf.; benoemd in de orde van de Eikekroon, tot commandeur, ridder P. De Stuers, raad van legatie; tot officier: graaf A. De Berlay- mont; baron J. Van Zuylen van Nijevelt, officier bij het eerste regiment jagers te paard, en baron August De Tornaco, allen attachés bij het buiten gewoon gezantschap van den koning der Belgen. Gemengd Nieuws. De concierge van het gerechtsgebouw te Haarlem J. Heuskes vierde gisteren zijne veertigjarige echtvereeniging eu tevens den dag waarop hij 40 jaren geleden werd aangesteld tot concierge. De rechtbank vereerde den 75-jarigen jubilaris een prachtigen zilveren inktkoker onder stolp met toepasselijke inscriptie en verder ont ving hij van verschillende zijden blijken van be langstelling en achting. Woensdag heeft de tram te Utrecht onafgebroken gereden; van derailleeren was toen geen sprake meer; met slechts twee kleine rijtui gen zijn reeds ongeveer achttienhonderd personen vervoerd. De verpachting van lander ij en der gemeente Dordrecht bedraagt f 40,327.98, zijnde f 12,387.55 minder dan het vorige jaar. Uit Jaen (Spanje) wordt bericht, dat door het verbrokkelen van een berg 5 huizen van het dorp Veas zijn vernietigd30 personen werden gedood eu 14 gewond. Uit IJsland wordt medegedeeld dat de jongste winter op het eiland over het ge heel draaglijk is geweest. Alleen in de O. en N.O. streken was de koude hevig eu daar vreest men dan ook voor gebrek aan voeder, voordat er nieuwe weide is. De vischvangst was over het geheel niet slecht. De schade, die de inlanders door een minder goede behandeling van hunne visschen, met name op hunne hoofdmarkt Spanje, lang hebben geleden, heeft hen eindelijk op het denkbeeld gebracht om hun visch te pekelen. Een commissie van vijf mannen heeft te dien einde uitvoerige regelen opgesteld en in gedrukte exemplaren verspreid. De custos van de bibliotheek van het gymnasium te Reikjavik, van de IJsland- sche oudheden en van het archief, Jou Arnason, bekend als verzamelaar van IJslandsche sagen en sprookjes, heeft de stichting van een steenen ge bouw aangevraagd om zijn schatten goed te be waren. Men is bezig scholen op te richten. De afgevaardigde van den Althing, Gunnarson, zal een wolspinnerij en weverij oprichten; de rivieren, met haren sterken val, zullen gratis de beweeg kracht ieveren. Deze onderneming belooft veel voor het eiland. Dezer dagen vond mevr. D., des nachts omstreeks een uur met hare beide doch ters in de St.-Orien-straat te Parijs tehuisko- mende, op de trap eene oude vrouw liggen. Men deed de ongelukkige naar het politie-bureel overbrengen, waar zij volgens de „National" als eene Hongaarsche gravin herkend werd, vroeger zeer rijk en wier familie nog millioenen bezit. Zij was twee dagen te voren uit een kamertje gezet waarvan zij de huur niet betalen kon. De uoodige stappen worden bij hare familie gedaan; intusschen schijnt zij in een krankzinnigengesticht verpleegd te moeten worden. Van den lsten Mei af worden bin nen Parijs eene bijzondere soort van telegrammen door middel van saamgeperste lucht door buizen verzonden. De prijs is onafhankelijk van het getal woorden en is voor kaarttelegrammen 50, voor gesloten telegrammen 75 ets. Zij mogen niet zwaarder zijn dan de verkrijgbaar gestelde formulie ren en wordeu anders, evenals wanneer zij naar plaatsen buiten Parijs geadresseerd zijn, over de post verzonden. BUITENLAND. F rankrij k. De „Siècle" meldt dat het besluit, door een vroeger ministerie tegen den voormaligen minister van koning Amadeo, den heer Ruiz Zorilla, uit gevaardigd en waarbij dezen het verblijf in Frank rijk werd ontzegd, door de regeering is ingetrokken. Hij bevindt zich thans in Zwitserland en heeft onmiddellijk, door tusschenkomst van een bevriend lid der Pransche Kamer, van bedoelden maatregel kennis gekregen. Het „Journal Officiel" heeft eindelijk den uitslag der verschillende op 20 April gehouden herstemmingen voor de Kamer in zijn niet officiëel gedeelte openbaar gemaakt, met uitzondering van die te Bordeaux, waar gelijk men weet Blanqui verkozen is. Door aldus te handelen, zegt het „Journal des Débats", heeft het ministerie bedoeld, de quaestie ongeprejudiciëerd te laten voor de be handeling in de Kamer. Belgische mijnwerkers, die den arbeid ge staakt hebben, zijn de Pransche grenzen overge trokken, om de mijnwerkers te Azin, die voor het meerendeel uit Belgen bestaan, aan te sporen hun voorbeeld te volgen; maar de Pransche regee ring heeft maatregelen genomen om hen het land uit te zetten. Te Lyon hebben zestienhonderd metselaars het werk gestaakt, ten gevolge van de weigering der bazen om eene aanzienlijke verhooging van loon toe te staan. De „Rappel" verzekert, dat de regeering, wanneer de Kamers hare werkzaamheden hervatten, zelve de overbrenging van den zetel der vertegen woordiging naar Parijs zal voorstellen, te gelijker tijd wetsontwerpen indienende om hare onafhan kelijkheid ook in de hoofdstad te waarborgen. Hetzelfde blad deelt bijzonderheden mede omtrent onderhandelingen tusschen de ministers en de voorzitters van de groepen der linkerzijde van den Senaat, waaruit blijkt, dat deze laatsten de nabijheid van de vergaderplaatsen der beide Kamers als eene hoofdvoorwaarde aanmerkten en het denk beeld opperden, het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken voor den Senaat te be stemmen. De regeering achtte voor dit doel den zuidwestelijken vleugel der Tuilerieën verkieslijker, omdat voor bovengenoemd departement geen ander geschikt gebouw te vinden zou zijn. Duitschland. De Berlijnsche tentoonstelling van nijverheid is gisteren feestelijk geopend. De tentoonstelling overtreft, naar men meldt, de stoutste verwach tingen. Bijzonder merkwaardig is, dat zij geheel door het initiatief en uitsluitend door eigen middelen der burgerij ontstond, zonder eenige ondersteuning van staatswege. Hoe groot de ver wachting der bevolking van deze tentoonstelling en van den toevloed van vreemdelingen is, blijkt uit het feit, dat de actiën van het paardenspoor 20, die van het aquarium 25 en van de brou werijen 20 pet. aan de beurs gestegen zijn. Luxemburg. De Kamer heeft bij de behandeling van het ont werp tot herziening der kieswet het door de regee ring voorgestelde artikel, waarbij straffen bepaald werden op nalatigheid in het opgaan ter stembus, verworpen. Evenzoo is het artikel verworpen, waarbij onafzetbare magistraats-personen onverkiesbaar werden verklaard. Groot-Britannië. De mijnwerkersbond van Durham en de eige naars der mijnen in dat graafschap zijn overeen- r gekomen elk zeven of negen personen af te vaar digen met volmacht om een schikking te treffen. Men verwacht, dat dientengevolge het werk spoe dig zal worden hervat. Reeds is dat in sommige mijnen geschied. Het graafschap Durham levert alleen jaarlijks meer steenkolen op dan Cumber land, Cheshire, Lancashire, Warwickshire, Derby shire en Leicestershire bij elkander. Het bevat ongeveer 300 mijnen, die 25 millioen ton steen- kolen per jaar geven en aan 50,000 man werk verschaffen. Durham produceert vier soorten van steenkolen, die alle uitstekend zijn. In 1795 wer den slechts 30 mijnen ontgonnen met behulp van

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2