Gemengd Nieuws. Aan het station van den Holl. spoor weg alhier werden gisteren in het geheel afge geven 402 retonrbiljetten eerste, 852 tweede, 2738 derde kl. en 64 aan militairenvoor enkele reis 15 eerste, 23 tweede en 50 derde klasse; te zamen 4144 plaatskaartjes. Ondanks alle drukte is door de goede zorgen van onzen stationschef alles zonder de minste stoornis afgeloopen. De laatste trein arriveerde alhier 's morgens te half- vier. Naar wij vernemen zijn er gisteren ruim 14000 reizigers per Holl. spoorweg naar Den Haag vervoerd en met den Rijnspoorweg 5000. Gisteren had te Lisse eene veiling, de eerste in die gemeente, van te veld staande hyacinten en andere bloembollen plaats. Vele gega digden, zoowel handelaars als kweekers, waren op gekomen. Verschillende groote partijen werden aangeboden en tegen hooge prijzen verkocht. Dit handelsartikel maakt wel eene uitzondering op de thans zoo algemeen heerschende flauwte. De bij deze veiling genomen proef om ververschingen voor gegadigden niet meer kosteloos maar tegen een, zelfs zeer matig, tarief verkrijgbaar te stellen, bewees dat dergelijke afwijking van een vast ge bruik niet in den smaak van het publiek valt; men kan de proef dan ook wel als mislukt be schouwen en verwachten dat de maatregel, geno men ter voorkoming van vroeger voorgekomen misbruiken, geen navolging zal vinden. Te midden van het feestgedruis in de residentie werd gisteravond in de Assen- delftstraat met behulp der politie en der waterlei ding een daar ontstane brand spoedig gebluscht. Bij den Loosduinschen weg moet gis teren ee» twist tusschen twee broeders zoo hoog geioupïP Z1J2, dat de een den ander met een zwaaf voorwerp zoodanig op het hoofd sloeg, dat de ge slagene in levensgevaar verkeert. De bloembollenveilingen te Haarlem en in den omtrek zijn weder in vollen gang. Werden er in het vorige jaar hooge prijzen be steed, thans worden de prijzen zoo hoog opgevoerd als in de laatste jaren niet het geval was. O. a. werden een 28tal dubbele roode hyacinten, genaamd „Maria de Medicis", voor een prijs van f 22 per stuk verkocht. Zondag-namiddag woedde te Deven ter een hevig onweder, vergezeld van geweldige regen- en hagelbuien. Het onweder hield een paar uren aan en er viel zooveel regen, dat sommige straten geheel onderliepen. Te Renkum is een kind van anderhalf jaar, dat door de moeder die uit werken ging bij eene buurvrouw ter bewaring was gebracht, achter over van een stoof, waarop het was geklommen, in een pot met kokend water gevallen. Ten gevolge van de bekomen brandwonden is het kind na een smartelijk lijden overleden. Terwijl Zondag-middag omstreeks halftwee boven Tilburg een hevig onweder woedde, sloeg de bliksem in den kerktoren aan den hei kant, zonder belangrijke schade aan te richten, terwijl van een moleu de wieken werden afgeslagen. Te Veendam heeft een vader Zaterdag zijn vierjarig kindje bij ongeluk met een revolver doodgeschoten. Te 's-Hertogenbosch is Zondag een dertienjarige knaap in de Binnen-Dieze te water geraakt en verdronken. Door den ambtenaar van het open baar ministerie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch is conclusie genomen in de zaak van het klooster te St.-Agatha. De conclusie strekt, den eischer (het klooster) niet ontvankelijk te verklaren en te veroordeelen in de kosten. Te Roermond zijn gevankelijk binnen gebracht drie personen, beschuldigd van in ver- eeniging met anderen den opzichter van de lijn AntwerpenGladbach, den heer Hallé, en diens echtgenoote en ouders op Zondag den 21sten dezer te Buggenum aangevallen en deerlijk mis handeld te hebben. De andere medeplichtigen wor den opgespoord. Nieuwe berichten omtrent de over strooming van de Moskowa melden dat te Moskou eenige honderden huizen geheel onder water staan en dat men op de meeste plaatsen der stad met booten gemeenschap met elkaar heeft. Vele spoorwegbruggen zijn geheel vernield en in het algemeen is er groote schade veroorzaakt. Menschen schijnen bij deze overstrooming niet omgekomen te zijn. De „Kölnische Zeitung" deelt, eenige inhechtenisnemingen te St.-Petersburg vermeldende, waaronder die van Alexandrow, den advocaat van Vera Sassoulitsch en van Petlin, afdeelingschef aan de rijksbank, ook het volgende medeBen heer en eene dame wandelden 19 April door St.-Petersburg en werden door een agent der ge heime politie gevolgd. Bij eene brug gekomen, boog de dame zich voorover over de leuning, zoodat haar hoed in het water viel. Aanstonds sprong zij dien na, maar werd ook in het water door den agent gevolgd en daar gegrepen. De dame bleek een jonkman van de nihilistische partij te zijn, die, toen hij zich ontdekt zag, een einde aan zijn leven schijnt te hebben willen maken. K OLONIE IN". BATAVIA, 22 Maart. In een brief uit Atjeh aan de Locomotief leest menToekoe Baid moet om een geschenk van 1000 dollars gevraagd hebben, hetgeen door den gouverneur, naar men zegt, geweigerd is. Het gevolg hiervan zou een vrij brutale brief zijn, waarin hij te kennen geeft, dat als de Compagnie hem niet helpt, hij de Compagnie niet helpen wil en niet meer aan den aanleg van wegen enz. doet. De „Penang Gazette" maakt bekend, dat, behalve voor oorlogs-contrabaude, de blokkade der Atjehsche havens is opgeheven. Rijst, opium en provisiën worden ook niet meer als contrabande beschouwd, kunnen dus weer worden ingevoerd in de havens der Oostkust. Doof den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V erleendEen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den hoofdond. aau de op. 1ste lag. school te Soerakarta J. J. Fonteyneen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den res. van Kediri J. H. Hagen en aan den landm. bij de stat. opname te Samarang, Th. Anschütz. Benoemd: Tot vice-pres. van den raad van just, te Batavia, mr. W. A. Engelbrecht; tot adv. en proc. bij den raad van jnst. te Sama rang, mr. M. H. C. Van Oosterzeo; tot ads.-res. van Brebes, C. E. G. Ottenhoff; tot leeraar in de nat. gesch. en de waren kennis bij de afd. hoogere burgerschool van het gymn. Willem III te Batavia dr. C. Ph. Sluiter; tot offic. van just, bij den raad van just, te Samarang, mr. M. C. Piepers. Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. lste kl. C. M. E. Merens, tot contr. 2de kl. K. H. F. Koos. Bij het lager onderwijs voor Europ. en met dezen gelijkgest.: tot onderw. 2de kl., Th. J. C. Klaar; tot onderwijzeres 2dekl., L. E. Meyer Cluwen; tot 3den holponderw. aan de op. 3de lagere school te Soerakarta H. A. De Nooy; tot 2den huipond. aan de op. 1ste lagere school B te Samarang J. L. Van der Made; tot 4den huipond. aan de op. 2de lagere school te Padang H. Th. J. Uytterbroeck; tot huipond. aan de op. lagere school te Tondano M. H. Burger. Ontslagen: Eervol, hot lid in den raad van just, te Soerabaia, mr. M. H. C. Van Oosterzee; eervol, w. ziekte, de and. mil. bij den krijgsdienst te velde te Atjeh, mr. J. J. F. Rigail Certon, en de griff. bij den landr. te Madioen, E. O. Hinze. Geplaatst: Als hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Japara, C. G. Wemmerslager. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. jhr. J. J. Saudberg; een tweej. verlof naar Ned., w. vijftien jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den lsten luit. der inf. P. M. Dusser de Barenne; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten lait. der inf. J. A. Kalshoven. O ntslage n: Op verzoek, eervol, w. volbr. diensttyd met behoud van recht op pens., de onder-int. 2de kl. bij de mil. adm. J. Maurer; op verzoek, eervol, de mil. ap. 3de kl. F. H. Eydman; op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de maj. der inf. W. G. L. Kretschmer. Geplaatst: Bij het hosp. te Weltevreden, de mil. apoth. 3de kl. H. B. Cayauxby dat te Padang, de mil. apoth. 3de kl. H. Duursma; bij het 10de bat. inf., de 2de luit. R. A. Jackson; bij het 17de bat., de 2de luit. P. J. T. A. Battaerd. Bepaald: Dat het aan den maj der inf. G. P. Eyken wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in. Ned.-Indië verleend tweejarig verlof naar Ned. alsnog wordt beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Bevorderd: Tot maj. bij de inf. J. A. Vetter, tot magazijnm. 2de kl. by de art. J. Vervloesen. Benoemd: Tot modelmaker lste kl. bij den art.-constr.-winkel te Soerabaia J. J. Van der Linden. Vergund: Aan den van het leger in Ned. b\j dat in Ned.- Indië gedet. lsten luit. der inf. J. De Blom op zijn verzoek wegens ziekte om naar Nederland terug te keeren. Departement der Marine. Ontslagen: Eervol, de loodsleer- ÜDg te Soerabaia C. S. Gebhardt. Benoemd: Tot 2den ge- zagh. van het lichtschip in de Lucipara-passage J. Van Mens, BUITENLAND. FVankrij k. Vrijdag heeft in het hotel der Nederlandsche ambassade een diner ter eere van prins Alexander plaats gehad, gevolgd door een schitterende receptie, waarbij, zegt de „Francais", de zalen van den baron Van Zuylen te klein waren om de genoodig- den te bevatten. De president der republiek heeft wederom aan 807 wegens medeplichtigheid aan den com mune-opstand van 1871 veroordeelde personen gra tie verleend. Dnitschland. Het crimineele gerechtshof te Berlijn heeft in de rechtszaak tegen de drie studenten Gurevitz, Ahronson en Lieberman, beschuldigd van versto ring der openbare rust en deelneming aan een geheim genootschap, uitspraak gedaan. Gurevitz en Liebermann zijn tot negen maanden, en Ahronson is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Italië. De Kamer heeft met groote meerderheid de sup- plementoire conventie met Zwitserland en Duitsch- land tot voltooiing van den Gothard-tunnel aan genomen. Groot-B ritannië. In het Lagerhuis verklaarde gisteren sir North- cote dat Frankrijk en Engeland geene gemeen schappelijke nota tot den khedive hebben gericht. Zij oordeelen het echter noodig, den khedive hunne meening te zeggen omtrent zijne wijze van handelen. De heer Bourke deelde mede, dat de Oost- Rumelische constitutie door den sultan nog niet was geratificeerd. De onderhandelingen betreflende Oost-Rumelië duren voort. Van alle zijden bestaat het voornemen om mede te werken het Berlijnsche tractaat behoorlijk ten uitvoer te leggen. Op Creta is de toestand zeer onbevredigend; de Britscbe consul meende dat de oorzaak van het kwaad gelegen was in het ontbreken eener goede politie. Denemarken. De regeering heeft bij den rijksdag een ont werp ingediend om 273 familiën te Frederikstad, op het eiland St.-Croix, wier eigendommen door den negeropstand hebben geleden, te gemoet te komen door eene toelage van 55,000 en eene leening van 50,000 kronen. Rusland. De uit St.-Petersburg te Berlijn ontvangen be richten luiden geenszins geruststellend. Sedert den moordaanslag op den keizer zijn er niet minder dan 2000 personen gearresteerd, waarvan velen echter ook weder vrijgelaten zijn, ten deele on voorwaardelijk, ten deele onder borgstelling. Onder de ontslagenen bevinden zich ook dames. De rijke haudelsraad Eliffejew, die een schrijven met be dreigingen had ontvangen, heeft zich een gelde lijk offer van 30,000 roebels getroost, om niet vermoord te worden. De hoogere beambten rijden er slechts in gesloten rijtuigen uit, welke door kozak ken begeleid worden. De Berlijnsche correspondent van de „Daily News" meldt dat de regeering plan heeft het leger met honderd vijftig bataljons te vermeer dereu, dus ongeveer met 125,000 man. Hij acht dit des te opmerkelijker, omdat door de aanstaande ontruiming van Rumelië een aanzienlijk aantal troepen voor den biunenlandschen dienst beschik baar zal gesteld worden en het dus des te moei lijker aan te nemen is, dat de groote vermeerde ring van het aantal troepen alleen ter voorziening in de behoefte van binnenlandschen dienst moet strekken. "Vereenigde Staten. De emigratie der negerbevolking in de Zuide lijke Staten trekt zeer de aandacht. Te Nieuw- York is eene groote bijeenkomst gehouden om gelden voor de negers bijeen te brengen; ook te Boston zou dit geschieden en de gouverneur van Kansas, naar welken Staat de stroom van land verhuizers voornamelijk gericht is, heeft bij het congres een adres ingediend, verklarende, dat een groot getal negers te Wyandotte aan alles gebrek hebben en dat van regeeringswege legertenten en voedsel verschaft moeten worden, totdat de bevol king den ongelukkigen gelegenheid zal kunnen geven om zeiven in hun onderhoud te voorzien. Ook de hulp van het congres wordt ingeroepen. Bij den senaat is reeds een wetsontwerp in dien geest ingediend, waarbij de regeering tot het ver strekken van hulp gemachtigd wordt en 100,000 dollars tot naderen onderstand wordt uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2