De broeder van Troppmann is wegens het slaan van valsche munten door het hof van Col mar tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ook in Frankrijk, o. a. in den omtrek van Angers, hebben groote overstroomingen plaat», zoodat de spoorweggemeenschap tnsschen Quincer Brissac, Juigné en Martigné verbroken is. Bij laatstgenoemd station is een trein blijven steken. Te Berlijn zaten eenige vroolijke jongelieden, die op gemeubileerde kamers wonen, bij elkander. Het gesprek liep ever de schade lijkheid van koffie. Een der aanwezigen, de archi tect 8., verklaarde zich bereid het bewijs te leveren dat koffie niet schadelijk was. In tegen woordigheid van zijne vrienden trok hij van een half pond beste koffie een klein kopje vol, dat hij in één slok ledigde. Tien minuten later ver toonden zich verschijnselen van vergiftiging. De onvoorzichtige begon eerst te braken, de oogen puilden uit de kassen, schuim bedekte de blauwe lippen, het lijf begon te trillen en het zweet brak den lijder uit. Dadelijk werd een dokter geroepenhij noemde den toestand zorgelijk en vreesde voor een beroerte. Na heel wat moeite en na tegengif te hebben toegediend, gelukte het den dokter den zieke in het leven te behouden, maar het zal nog weken duren alvorens hij geheel hersteld is. De wereldtentoonstelling te Nieuw- York zal in 1888 worden gehouden; de eerste steen van het tentoonstellingsgebouw zal in 1880 worden gelegd op den lsten April, den dag waarop Washington als eerste president van de "Vereenigde Staten werd geïnstalleerd. De Zwitsersche couranten deelen de volgende gebeurtenis mede, die in een huisgezin te Uster voorviel. Het gezin had een prachtige volière met zeldzame vreemde vogels. Eenige dagen nadat het eene nieuwe zending vogels uit Pest had ontvangen, werden vier huisgenooten ernstig ziek; weldra bleek dat men met zoogenaamde long- typhus te doen had en de ziekte aangebracht moest zijn door de Hongaarsche vogels. Een blikslager, die iets aan de kooi had gerepareerd, overleed aan dezelfde kwaal, terwijl een buurman en diens vrouw, die eenige der nieuw aangekomen vogels in hun huis hadden genomen, eveneens door typhus werd aangetast. Men heeft terstond alle noodige maatregelen genomen. De kooi en de vogels werden gedesinfecteerd, het huis onder toe zicht geplaatst. Een vreeselijke gebeurtenis heeft Marseille in opschudding gebracht. Een steen kolenhandelaar, die een jaar of drie geleden, na den dood zijner vrouw, reeds een paar maanden in een krankzinnigengesticht had doorgebracht, heeft in een plotselingen nieuwen aanval van razernij zijn negenjarig dochtertje gedood door haar met een kruik op het hoofd te slaan. Het arme kind, dat aan de mazelen te bed lag, was spoedig bezweken aan de hevige wonden, door haren vader haar toegebracht. Den rampzaligen krankzinnige moest men binden om hem opnieuw en thans voorgoed naar een gesticht over te brengen. Te Bassan, bij Bé zier s, is door twee buiten het dorp op het veld spelende kinderen het verminkte lijk gevonden van zekeren Arrival en weinig tijds daarna, toen de dorpelingen, door de kleinen gewaarschuwd, hun nasporingen vervolgden, niet ver van die plek het lijk eener 45-jarige vtouw, die met Arrivat samenwoonde. De beide ongelukkigen schijnen vermoerd te zijn in hun een weinig afgelegen huis. Arrivat stond als een gierig aard bekend. Hij had allerlei soort van zaken aan de hand, en had daarmee een vermogen van om streeks 50,000 fr. bijeengebracht, waarvan echter in huis natuurlijk niets meer werd gevonden. Een jeugdige dienstbode teToulouse erfde dezer dagen bij testament het geheele ver mogen van haar overleden 70-jarige meesteres, niet minder dan 80,000 fr. Niet lang echter had zij genot van haar schat, want dezer dagen heeft de politie haar in arrest genomen. De familie der overledene heeft de dienstbode namelijk beschul digd van geweldpleging tot het verkrijgen van het testament. Uit de schouwing van het opge graven lijk is gebleken, dat de overledene een onnatuurlijken dood is gestorven. Ten stadhuize te Toulouse had dezer dagen een zeker hoogst zeldzame plechtigheid plaats; drie zusters werden daar op denzelfden dag en hetzelfde uur in het huwelijk verbonden. Om aan dat ongewone feit meer plechtigheid bij te zetten, had de ambtenaar van den burgerlijken stand de groote zaal der mairie daarvoor openge steld en daar werd het drievoudige huwelijk vol trokken in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden. Een landlooper werd door de recht bank van Dinan tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen bij het vonnis vernam, wendde hij zich tot den rechter met den uitroep„Schur ken zijt ge, canaille!" Die taal bekwam hem echter slecht; hij werd voor dat feit tot vijfjaar gevangenisstraf veroordeeld, met bijvoeging dat hij vervolgens nog vijfjaren onder toezicht der poli tie zou blijven. In een trein van Calais naar Par ij s had het volgende ongewone voorval plaats. Be halve zekere L. bevonden zich in een waggon 1ste klasse twee Franschen, een Bus en een Engelsch- man. De heer L. was tegeiover een der Franschen gezeten, die, hem plotseling woest aanziende, hem toevoegde„Ge hebt mijn pet gestolen." Ver volgens viel hij den heer L. aan en bracht hem een geweldigen vuistslag in het gelaat toe. De Bus, die tusschenbeide wil komen, ontvangt een trap tegen de borst. Inmiddels luidden de andere Franschman en de Engelschman uit al hun macht de in de waggon aangebrachte alarmbel, doch daar dit niet baatte, opende eerstgenoemde het portier en begaf zich op de loopplank, waar hij aanhoudend om hulp riep. Noch het een, noch het ander werd door den conducteur gehoord. In middels trachtten de reizigers in de waggon den woesten aanvaller in bedwang te houden, wat hun slechts met groote moeite gelukte tot aan het sta tion Abbeville. Daar werd de man naar het com missariaat van politie gebracht en nu bleek het, dat hij door een plotselingen aanval van krank zinnigheid was getroffen. De ongelukkige is een rijk grondeigenaar. Een moeder in een achterbuurt te Parijs vermiste op zekeren dag haar aanvallig vijfjarig dochtertje. Eenige dagen reeds was het kind weggebleven en de wanhopige moeder scheen de hand aan zich zelve te willen slaan, toen een buurvrouw baar verzocht bij haar te komendaar zou zij haar kind terugvinden. Werkelijk bleek dat waarheid te zijn en nu bekende de kinder dievegge, dat zij voor de verzoeking was bezwe ken, daar zij vroeger net zoo'n lief kind had ge had, dat echter overleden was. De wanhoop der moeder ziende, had zij het echter niet langer ver borgen willen houden. In de blijdschap over het terugvinden van haar kind, schonk de moeder haar buurvrouw vergiffenis; doch ook der politie was de zaak ter ooren gekomen, en ofschoon zij deze niet kon vervolgen, dewijl er geen aanklacht was ingediend, werd de kinderroofster aan het bureel ontboden en ontving daar een zeer scherpe berisping. BUITENLAND. Frankrlj lx. De minister van binnenlandsche zaken en eere- dienst heeft bij den raad van state eene klacht ingediend betreffende den herderlijken brief van den aartsbisschop van Aix over de onderwijs- quaestie. De regeering heeft er zich niet tegen verzet, dat de bisschoppen hunne bezwaren, in den vorm van verzoekschriften en brochures, met beroep op de vrijheid en het algemeene recht, openbaar maaktenmaar men verzekert, dat zij vast besloten heeft te beletten, dat daarover eene pole miek zal gevoerd worden in den vorm van her derlijke geschriften, bestemd om van den kansel afgelezen te word»n en zoodoende de politiek met den godsdienst te vermengen. Het „Journal des Débats" bericht, dat de regeering bij de weder-bijeenkomst der Kamer het initiatief zal nemen, om de nietigverklaring der verkiezing van BlaDqui voor te stellen. In strijd met de bewering van sommige dagbladen, meldt het blad verder, denkt de regeering er niet aan, hem amnestie te verleenen. België. Het blad „Les Nouvelles du jour" zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat de Koning in een schrijven aan den Paus zijn leedwezen të kennen geeft over de ernstige verdeeldheid, waar aan België blootstaat ten gevolge van de opvatting door de geestelijkheid van de herziening der on derwijswetten. De Koning heeft in antwoord daarop een eigeihandig schrijven van den Paus ontvangen, waarin deze zijn spijt betuigt dat de Belgische regeering die wet wil veranderen; hoe wel in het wetsontwerp tot herziening der onder wijswet geen radicale inbreuk wordt gemaakt op de rechten der kerk, hoopt de Paus, dat de Bel gische regeering in den loop der discussiën over dit ontwerp nog eenige concessiën doen zal. Italië. De „Capitale" meldt dat Garibaldi, by het het ontvangen eener deputatie voor „Italia Irre denta", beloofde alles te zullen opofferen om het nationale werk te voltooien. Hij nam daarop het initiatief tot eene inschrijving voor het aankoopen van een millioen geweren om de natie te wapenen. Ook bracht hij een heilgroet toe aan de provin ciën Istria, Triest en Trente. Grroot-Britannië. Stratford-on-Avon zag er feestelijk uit Woens dag, den dag waarop de Shakespeare-feesten een aanvang namen. Men begon met een feest-lunch in de Town Hall, waaraan 250 personen deel namen, onder welke vele dames, en waarbij het natuurlijk niet aan toosten ontbrak. Doch het hoofdmoment van den dag was de inwijding van het „Memorial Theatre", opgericht dicht bij New- place, waar het huis van den onsterfelijken dichter stond. Wel was de schouwburg nog niet geheel af, maar hij maakte toch een gunstigen indruk. 800 personen ongeveer kunnen daarin plaats nemen Na een toespraak in verzen van dr. Westland Marston werd „Much ado about nothing" opge voerd. Den volgenden avond zou „Hamlet" worden gegeven en hedenavond zal gewijd zijn aan Shake- spearsche liederen en ballades, met muziek van Engelsche componisten. Oostenr.«Hong. Monarchie. De „Pester Corr." meldt uit Weenen, dat de gemeenschappelijke minister-conferenties zijn afge- loopen. Ten aanzien van alle drie punten, name lijk het bestuur van Bosnië en de Herzegowina, de aansluiting der Servische spoorwegen en het handelsverdrag met Servië, is eenstemmigheid verkregen. Donderdag zal de groote ministerraad de eindbesluiten vaststellen. In beginsel is beslo ten, dat Bosnië en de Herzegowina in het Oos- tenrijksch-Hongaarsch tolverbond opgenomen zul len worden; de onderhandelingen over de wijze waarop zullen weldra beginnen. De Hongaarsche ministers zijn naar Pest teruggekeerd en komen Donderdag weder naar Weenen. Rusland. Te Vladikawkas is een prefect van politie ver moord. De dader is gevat. In een dorp nabij Kiew zijn acht boeran in hechtenis genomen, omdat zij een aantal exemplaren van een revolutionair vlug schrift hadden verspreid. Te Toropoiso, een dorp niet ver van daar, is eene geheime drukkerij ont dekt. De man, die het geheim verraden had, is vermoord gevonden in zijn bed. Terwijl er zoo gedurig berichten van nihilistische woelingen inko men, vindt men ook berichten van greote wreed heid en willekeur der ambtenaren. In het district Bjasan liet een politie-commissaris veertig boeren, die de belasting niet konden betalen, op de onmen- schelijkste wijze geeselen. Hij had trouwens van den gouverneur bevel gekregen om bij het Innen der belastingen ook „krachtiger middelen" aan te wenden. De uitvoering van generaal Gourko'k 'voor schrift, om aan elk huis een portier aan te stellen, stuit op groote zwarigheden, daar het geheime comité met plakkaten heeft laten bekend maken, dat allen, die zulk een post als portier aannamen, met den dood bedreigd werden. Niemand durft zich daarom voor die betrekking aan te melden en generaal Gourko zal verplicht zijn, de solda ten als portiers ook aan de particuliere woningen dienst te laten doen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2