Maandag 28 April. N°. 5888. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH AGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mainden..f 1.10. Franco per post.1.40. Alzonderlyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. PUIJS DEB ADVERTENTlENj Vu 16 ngeli..1-0*. luier, regel meer<H7|. Groolere letten njtr pluunumt*. I Gemengd Nieuwe. Gistermorgen kwam in Den Haageen jongen, die een pony aan een halster leidde, door het Voorhout, toen plotseling het paardje schrikte en steigerde, waarbij het den knaap een zoo gevoe- ligen slag op het dijbeen toebracht, dat hij den halster moest loslaten en de omstanders hem ter hulp moesten komen. De pony rende nu in volle vaart eerst in de richting van de Vos in 't Tuintje, doch werd daar door een werkman met een ladder tegengehouden; daarna holde het dier den kant van den Kneuterdijk op, maar eindelijk gelakte het een aantal personen het tot staan te brengen. De jongen moet vrij ernstig bezeerd zijn. Donderdag-ochtend is in een pakhuis van den heer Boots, likeurstoker te Amsterdam, een knecht in brand geraakt; een ander heeft zich weten te redden, maar eerstgenoemde is zoo deerlijk gebrand, dat hij, naar men zegt, reeds aan de bekomen wonden is overleden. Naar de N. Bred. Crt. meldt heeft een gepasporteerd militair van het O.-I. leger, zekere H. V. P., te Oudenbosch, een viertal revolverschoten op zijne zuster gelost, zonder haar echter te treffen. Woensdag, toen een aantal kinderen in de St.-Josephkerk te Delftshaven hunne eerste communie aflegden, hebben een vijftal jongens, allen tusschen de 11 en 13 jaren oud, twee porte- monnaies met geld uit de zakken van dames ge rold. Door de nasporingen van een agent van politie en een rijksveldwachter is het gelukt de jeugdige dieven in handen te krijgen. Onder de vele der gelijke diefstallen, door hen zoowel te Rotterdam als te Delftshaven gepleegd, behoort ook het ledigen van de armenbus in de St.-Josephkerk. In het café „Aarsen" aan het Vaste land te Rotterdam is gisternamiddag brand uit gebroken, naar het schijnt in de plafondruimte boven het sousterrain. Het onderste gedeelte van het pand is in het midden uitgebrand, terwijl het voor- en achtergedeelte veel schade heeft geleden. Te Deventer en omstreken heeft Don derdag een zeer hevig onweder gewoed, vergezeld van regen- en hagelbuien. De goten waren niet in staat al het water af te voeren, zoodat het gedurende geruimen tijd in sommige straten bleef staan. Den 30sten dezer zal door den koning van Zweden en Noorwegen de eerste steen gelegd worden voor het universiteitsgebouw te Upsala. In het historisch-archeologisch mu seum te Odessa is onlangs een brutale diefstal gepleegd. Men heeft zich meester gemaakt van de geheele verzameling Oostersche munten in de Ivrim geslagen. Voor de geschiedenis is daardoor een wellicht onherstelbaar verlies geleden, want het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn een nieuwe collectie van dien aard bijeen te brengen. Men schijnt zelfs geen spoor van de dieven te hebben ontdekt tot heden. Het slachtmasker, dat voor eenige jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen, heeft, naar men uit Bazel schrijft, daar plaats gemaakt voor een „schietmasker". Dit bestaat uit eene lederen kap, die het te dooden dier over den kop gegespt wordt, en een korten geweerloop, welke gemakkelijk aan het masker zoodanig wordt bevestigd, dat hij op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuift men een patroon, welke door een lichten slag afgaat, zoodat de puntkogel in de hersenen tot aan den zesden of zevenden hars wervel doordringt en het dier terstond dood neder- valt. In Aarau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven, in Zurich en Bazel door tal van slagers ingevoerd. In de eerste week der volgende maand zullen de werkzaamheden tot het lichten van het wrak van de „Grosser Kurfürst" een aanvang nemen. Met de voorbereidende werkzaamheden, waartoe in de eerste plaats het vervaardigen van de noodige werktuigen behoort, is men thans geheel gereed. Het allereerst zal men thans overgaan tot het kappen van het touwwerk en de masten, die nog aan het wrak zijn te vinden, eene taak die veel tijd zal vereischen. Vervolgens zal het groote gat, dat indertijd in den romp werd gestooten, waterdicht worden gesloten en daarna het geheele schip zorg vuldig worden onderzocht, met het oog op kleine openingen, die zich misschien in den romp bevinden en gesloten moeten worden. Is dat alles afgeloopeu, dan zal het ruim met lucht worden volgepompt, de pontons zullen worden aangehecht en naar men hoopt zal daarna de reuzenarbeid volbracht zijn en het wrak naar de oppervlakte van het water rijzen. Uit de „Glasgow Herald" blijkt, dat de zoogenaamde Edmond d'Orval de Eontenay, de diamantendief, in Juli 1877 te Glasgow diaman ten heeft gestolen ter waarde van ƒ18,000. Waar schijnlijk zijn het deze steenen, die hij te Amster dam in dat jaar verkocht. De justitiëele politie aan het hoofdbureel aldaar herinnerde zich na de arrestatie, dat in een Duilsch politieblad de aan houding werd verzocht van een persoon, verdacht van diefstal te Glasgow te hebben bedreven. Eerst werd de politie te Amsterdam van de aamhouding in kennis gesteld en toen werd 's mans portret overgezonden. Allen die in 1877 te Glasgow met d'Orval in aanraking waren, die daar een anderen naam droeg, hebben den man herkend als een lang gezochten dief. Als d'Orval dus hier is ge vonnist en zijn straf heeft ondergaan, wacht hem de uitlevering aan Engeland. Reeds geruimen tijd kwamen er bij de politie te Parijs klachten in over het ontvreem den van handwagens, waarvan de bestuurders zich een oogenblik hadden verwijderd om hun komst aan te kondigen. Die voertuigen vond men dan later hier of daar terug, doch zonder de goederen, die er op geladen waren geweest en die gewoon lijk in de buitenwijken werden te gelde gemaakt. Dat begon den eigenaar van een magazijn in de rue Vauvilliers, een oudgediend kurassier, die reeds meermalen het slachtoffer van dergelijke praktijken was geweest, geducht te vervelen en hij besloot zich zelf recht te verschaffen. Daartoe kreeg hij spoedig gelegenheid, want op zekeren dag, dat iemand eenige goederen uit zijn pakhuis had opgeladen, was in een onbewaakt oogenblik eensklaps weder de handwagen met zijn inhoud verdwenen. De ex-kurassier ziet nog juist in de verte een persoon zich met het voertuig verwij deren, snelt hem ijlings achterna, haalt hem einde lijk in en pakt hem bij den kraag. Natuurlijk biedt de vervolgde tegenstand, daarin bijgestaan door drie andere personen, ongetwijfeld zijne hand langers. Onze oud-soldaat laat echter niet los, drijft de anderen door zijn manhaftige houding op de vlucht em brengt vervolgens zijn gevangene zonder eenige hulp naar het naaste politiebureel. De arrestatie van dit individu, dat een gewezen besteller bleek te zijn, had de gevangenneming van niet minder dan 18 medeplichtigen ten gevolge, zoodat vooreerst die soort van straatroof te Parijs wel niet meer zal voorkomen. Te Komorn in Hongarije heeft een kanonnier een einde aan zijn leven gemaakt en ging daarbij zeer vreemd te werk. Hij plaatste zich voor den mond van een kanon van klein kaliber, wist het schot te doen afgaan en werd onmiddellijk daarop in duizend stukken gereten. Hij vreesde geen kans meer te hebben om tot luitenant te worden bevorderd, omdat hij wegens een vergrijp tot vijf dagen arrest was veroordeeld en besloot daarom de hand aan zich zei ven te slaan. Te Beuthen heeft een echtpaar te rechtgestaan, beschuldigd van de afschuwelijke misdaad hun kind langzaam door onthouding van voedsel en mishandelingen te hebben vermoord. De bijkomende omstandigheden waren zoo ijzing wekkend, dat het openbaar ministerie voor beiden 15 jaren tuchthuisstraf en verlies van eer voor den tijd van 10 jaren eischte. De man werd ten slotte veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. De vrouw zal 12 jaren tuchthuisstraf hebben te ondergaan. Een inwoner van Mogador in Ma- rokko hangt een ontzettend tafereel op van de gevolgen van den hongersnood, die sedert eeni- gen tijd in het land heerscht. Duizenden menschen die er als geraamten uitzien, zijn van alle voedsel verstoken. Het vee, het gevogelte en andere die ren sterven in groote massa's. De hongerige hon den werpen zich op de menschen om ze te ver scheuren. Te Mogador alleen, een plaatsje met ongeveer 2000 inwoners, werden reeds 1300 personen de slachtoffers dezer in razernij verkee- rende dieren. In de Jodenwijk ongeveer een vijfde van de inwoners bestaat uit Joden gelijken de huizen hospitalen. Tegen middernacht, bij het uitgaan der schouwburgen, rijdt een fiacre, door drie an dere rijtuigen gevolgd, in vrij snellen draf over den boulevard bij de Porte Saint-Denis te Parijs. Eensklaps stort het paard der fiacre en wordt daarin gevolgd door den viervoeter van het tweede rijtuig, dien de koetsier niet meer kon inhouden. Hetzelfde had plaats met de beide volgende voer tuigen. Men kan zich het zonderlinge tooueel voorstellen van vier rijtuigen met evenveel ge vallen paarden, waarvan elk onder het daarvoor staande rijtuig was geschoten. Met hulp van eenige welwillende omstanders was het vierdub bele ongeval spoedig verholpen zonder belangrijke schade. Aan het station van Ménilmontant der ceintuurbaan van Parijs waarschuwde een poli tiebeambte een reiziger, dat hij aan de verkeerde zijde uitstapte, en begaf zich naar hem toe om hem terstond weder te doen instijgen, want er was werkelijk groot gevaar, daar namelijk aan den tegenovergestelden kant een trein in aantocht was. De reiziger wist zich nog bijtijds uit de voeten te maken, doch de politiebeambte, wien het gelukt was hem het leven te redden, had de» tijd niet meer zich zelf te bergen. Door de loco motief van den aankomenden trein werd hij zoo geweldig getroffen, dat men niets meer terug vond dan een vreeselijk verminkt lijk. Door een en denzelfden persoon te Saffres (Cote-d'or) is iemand de hals afgesneden, aan een ander een messteek in de borst toege bracht en eindelijk een vrouw ernstig in het ge laat verwond. De dader van die driedubbele mis daad is een doofstomme van 75-jarigen leeftijd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1