Haag geëxamineerd 3 candidaten, waarvan 2 werden toegelaten, J. J. Garjeanne uit Delft en J. Schaaff uit Wateringen. Voor de Engelsche taal 10 can didaten; 6 werden afgewezen en 4 toegelaten, W. G. Th. Aalbersberg uit Leiden, J. C. Pietera uit Botterdam, G. P. Stutterheim en J. Vreeburg uit 's-Hage. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4869 volwas sen personen en van 1113 kinderen. Omtrent de opening van het Droogdok te Amsterdam wordt nog gemeld dat het door de Koningin is gedoopt met den naam van „Konin- ginnedok". Ook de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar waren tegenwoordig. Het dochtertje van den heer Bienfait bood H. M. een fraai bouquet aan. De Koningin droeg een kleed van brons-moirée zijde, met een noisetkleurig jacquet en een wit stroohoedje met veeren en fluweel van dezelfde kleuren. De Koning was in admiraals-uniform. De vorstelijke familie nam plaats op den troon, in de smaakvol gedecoreerde tribune, waarin tal van autoriteiten en de leden der diplomatie, in gala gekleed, vereenigd waren. "Van daar kon de handeling van den doop door Koningin Emma geschieden en had men tevens het gezicht over het dok. Onmiddellijk na hunne komst volgde de dooping. H. M. de Koningin sloeg met een zilveren hamer op een knopje, in verbinding staande met een electrische batterij. Een champagne-flescb, nationaal versierd, sprong daardoor stuk tegen den wand van het dok en de naam van het „Koninginnedok" kwam daarop plotseling te voorschijn. De heer jhr. Tindal, president der Dokmaat schappij, dankte hierop HH. MM. en de overige hooge gasten voor bun gewaardeerd bewijs van belangstelling; hij wierp een terugblik op den handel en de scheepvaart onder 's Koniugs regee ring en wees op het vele goede, dat zij hem te danken hebben. Speciaal dit werk, dat een gevolg van 's Konings bevel was, opende een nieuwen toegang tot de hoofdstad van uit zee voor groote schepen. Hij gaf een schets van de wordingsgeschiedenis van dit dok, waardoor de hoofdstad een eervolle plaats onder de groote koopsteden van de geheele wereld zou innemen. In 's Konings komst bij deze plechtigheid zag hij een bewijs van goedkeuring van het streven van handel en scheepvaart en hij rekende zich innig gelukkig, dat ook H. M. de Koningin daaraan de wijding wilde verleenen. Daarna werd door de vier vorstelijke personen een fraaie door den heer Grevenstuk gecalligrapheerde oorkonde met een gouden pen geteekend. De heer Tindal hervatte daarop zijn rede en sprak in het bijzonder H. M. de Koningin toe, om haar vooral te danken voor de handeling van den doop, waarvoor Amsterdam haar dankbaar zou blij ven. De hoofdstad was er trotsch op dat zij door het verleenen van haar naam aan het dok een nieuw getuigenis had willen geven van den nauwen band tusschen Vorst en Volk. Hij wierp een blik op onze historie om te doen zien wat door dien baud reeds werd tot stand gebracht en besloot zijn toe spraak met de bede dat HH. MM. nog lang ge spaard mochten blijven tot bevordering van het welzijn der natie en het geluk hunner onderdanen. Er werd een collation op de nieuwe mailboot „Prinses Marie", naast het dok gelegen, gebruikt. De Amst. Crt. deelt mede dat de Koningin den bloemkrans, door de beide weesmeisjes C. Steinmetz en C. Jeckering, uit het Burgerweeshuis en uit het R.-K. Maagdenhuis, haar in de Nieuwe Kerk aangeboden, niet aan mevrouw de groot meesteres, baronesse Van Hogendorp, die de overige ontvangen voorwerpen tijdelijk in bewa ring nam, heeft afgegeven, maar in de hand ge houden heeft. Wat men echter wellicht niet weet, zegt het blad, is dat H. M. zelve den krans, bij het verlaten van het kerkgebouw, in het rijtuig heeft meegenomen en naar hare vertrekken in het paleis gebracht, waar hij nog hangt, om zoo lang mogelijk eene herinnering te blijven van de aandoenlijke plechtigheid. In „Felix Meritis" waren gisteravond bij het gala-concert alle plaatsen door een talrijk en uit gelezen publiek bezet. De dames en heeren waren in gala en de zaal zag er feestelijk uit. Toen de koninklijke stoet te ongeveer acht uren aankwam, vond hij den voorgevel van het gebouw geïllu mineerd. De Koning en de Koningin, de Groot hertog en de Groothertogin, met hun aanzienlijk gevelg hunne rijtuigen verlaten hebbende, begaven zich in een groot vertrek, onmiddellijk ter rechter zijde aan den hoofdingang grenzende. Ter begroe ting van de Koningin en de Groothertogin be vonden zich daar een viertal dames, het bestuur van „Felix" nam de honneurs waar, de voorzitter sprak een korten welkomstgroet en bood der Koningin een bonquet aan. De heer Tiadal, lid van het bestuur, bood der Groothertogin een bonquet aan, terwijl daarna door den secretaris pracht-exemplaren van het programma aan de vorstelijke personen werden aangeboden. H. M. droeg een kleed van rose zijde met zeer langen sleep, omzoomd met grijs bont; corsage en robe waren met prachtige bloemen gegarneerdeen diadeem van edelgesteenten dekte het hoofd, terwijl een korte hermelijnen mantel als sortie diende. Toen Hunne Majesteiten in de koningsloge ver schenen, werden zij door alle aanwezigen in staande houding ontvangen, terwijl het orkest het Volkslied speelde, waarvan een gedeelte werd gezongen door de vijf pensionnaires, die dezen avond optraden. Geapplaudisseerd werd ook nu niet, omdat de Koning daartoe het signaal niet gaf. Tot 3lot hief het orkest het Volkslied aan. De vorstelijke perso nen vertoefden vóór hun vertrek nog eenige oogen- blikken in de receptiekamer, waar zij hunne hand- teekeningen in het gedenkboek van „Felix" zetten. Het voorgenomen bezoek aan „Arti" had heden plaats. Ook thans vergezelde het groothertogelijk echtpaar van Saksen HH. MM. De zalen waren keurig ter ontvangst van de hooge kunstbeschou wers ingericht en slechts opengesteld voor de werkende leden der Maatschappij en hunne dames, zoodat men zich gemakkelijk in de voor zulk een gelegenheid zeker niet al te groote ruimte kon bewegen. Door het bestuur aan de trap ontvangen, werden HH. MM. naar boven geleid, waar zij werden toegesproken door den president, den heer Cunaeus. Der Koningin beval hij de Maatschappij in hare welwillendheid aan, in de hoop dat zij als be schermvrouwe der Maatschappij dezelfde toegene genheid zou schenken, die haar door den vorste- lijken beschermheer wordt verleend. Daarna wer den de teekeningen in oogenschouw genomen, die, smaakvol in de zaal gerangschikt, door 92 kun stenaars zijn vervaardigd, en het geschenk uitma ken, door de werkende leden van Arti den Koning aangeboden. Bij die teekeningen behoort een fraaie kunstkast, welke naar voren openslaat, zoodat de kartons, waarop de bijdragen zijn gehecht, gemak kelijk blad voor blad omgeslagen kunnen worden. Ze is vervaardigd van! blank Italiaansch noten hout; het wapen der Maatschappij op het mid den der voorklep van diezelfde iets donkerder getinte Spaansche houtsoort. Ze is vervaardigd door de heeren J. B. Bleesing en Zn. te Amster dam. De Koning stelde vele schilders en het bestuur van „Arti" aan zijne gemalin voor. Te vens ontving Z. M. een geschenk van 39 teeke ningen van zijne pensionaires en oud-pensionaires. Mej. L. Charlotte Van der Keilen bood der Ko ningin een prachtig bouquet aan. Bij beide geschenken behooren oorkonden, die bij de teeke ningen waren tentoongesteld. Het koninklijk echtpaar bracht hedenmorgen ook een bezoek aan het Burgerweeshuis en werd er door de kinderen met gezang verwelkomd. Aan den Koning werd een fraaie beurs en der Koningin een voetkussen, beide in de Amsterdamsche kleuren en door de weezen zeiven vervaardigd, aangeboden. In den middag werden de verpleegden smakelijk onthaald. Hedenavond te acht uren zal er ten Paleize een gala-bal plaats hebben, terwijl HH. MM. morgenochtend de godsdienstoefening in de Oude Kerk zullen bijwonen, waar ds. J. J. L. Ten Kate als voorganger zal optreden. Het vertrek van het vorstelijk echtpaar uit Amsterdam is bepaald op Maandag-morgen te elf uren en de plechtige in tocht in Den Haag te twaalf uren. Tan het Rijn- spoorstation af zal de stoet zich begeven langs de Prinsessengracht, door het Korte Voorhout, over het Tornooiveld, den Vijverberg en de Plaats, naar het koninklijk paleis in het Noordeinde. Denzelfden dag zal de aanbieding van het geschenk in zilver der gemeente plaats hebben, terwijl er 's avonds zal worden geïllumineerd. Het eerste mailstoomschip, de „Prins van Oranje", is heden feestelijk van Amsterdam uit geleide gedaan. Door de op het IJ liggende oorlogs vaartuigen werden saluutschoten gelost. De Koning en de Koningin zullen zich den 5den Mei naar het Loo begeven. Het in den maand Juni a. s. te houden onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal geschieden te Leiden, voor de gemeente Leiden, lichtingen 1875-78 4 Juni 's namiddags te half- twee, voor de overige gemeenten van het kanton 5 Juni 's morgens te halfelf. Jhr. mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Amsterdam, is door den Koning-groothertog benoemd tot grootofficier in de orde van de Eike- kroon en mr. H. J. Van Lennep, voorzitter der feestcommissie, tot officier in dezelfde orde. De toestand van jhr. mr. Van den Berch van Heemstede, lid der Tweede Kamer, was heden vrij redelijk. Naar men verneemt hebben de erfgenamen van den heer Groen van Prinsterer diens kost bare nagelaten boekerij aan den Staat aangeboden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Java, laatst van Marseille, is in den afgeloopen nacht te Maassluis binnengekomen en opgestoomd naar Rotterdamde „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen vroeg bij Lezardde „Conrad", van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Port Said gistemamiddag en vertrok vandaar hedenmorgende „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Sagres. Telegrammen. MADRID, 25 April. De infante Christina is stervende. De koning begeeft zich per extra-trein naar Sevilla. Canovas zal weldra een reis naar het buitenland ondernemen. ST.-PETERSBURG, 25 April. De „Novoe Vremya" bevat een telegram uit Tashkend, be treffende de aankomst aldaar van dr. Yavorsky en twee tolken. Zij zijn de laatste leden van het Russische gezantschap, die na het vertrek van generaal Stoliteff en de andere voornaamste leden iu Afghanistan waren achtergebleven. Dr. Yavorsky behandelde Shere-Ali bij zijn laatste ongesteldheid te Kuhlm. Uit Baku wordt gemeld, dat de Turkomannen van Tekke een strooptocht hebben gedaan op 4000 kameelen, behoorende tot de Russische expeditie. Zij maakten er een honderdtal buit, doch werden teruggeworpen door generaal Loma- chine met het garnizoen, dat twintig man verloor. Uit Moskou wordt aangaande de overstrooming bericht, dat verscheidene honderden huizen ender water staan. De gemeenschap in vele straten ge schiedt door middel van booten. Vele personen waren genoodzaakt de vlucht te nemen naar hooger gelegen verdiepingen, waar zij den ge- beelen dag zonder voedsel bleven. De bladen melden ernstige ongevallen en de schade aan eigendommen wordt op eenige millioenen roebels geschat. KONSTANTINOPEL, 25 April. Verscheidene Muzelmannen zijn hier aangekomen om de slechte behandeling door de Bulgaren te ontgaan. Te Castoria (Macedonië) is een opstand uitgebroken, WEENEN, 25 April. De soirée bij graaf An- drassy was schitterend. De keizer woonde gedu rende een uur het feest bij. WASHINGTON, 25 April. In den schouwburg te Chicago heeft zekere Gray twee revolverschoten gelost op den acteur Booth, terwijl deze op het tooneel was. Booth bleef ongedeerd. De aanleiding was eene persoonlijke wraakoefening. KAIRO, 26 April. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering gereed is met de betaling van de coupon en de amortisatie der leening van 1864, en van de coupon der geünificeerde schnld. ST.-PETERSBURG, 26 April. Generaal Gurko werd onvoorbereid herwaarts ontboden en zal eerst na terugkeer van de plaats waar hij zijne fami lie heeft achtergelaten, de volledige uitvoering van de hem opgedragen taak op zich nemen. De verordening voor de troepen der garde in het militaire district van St.-Petersburg schrijft voor, dat de militairen van de in hun bezit zijnde wapenen opgave moeten doen aan de overheid, evengoed als dat voor de burgers bepaald is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2