DAGBLAD. Zaterdag 26 April. N°. 5887. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1AO. Afzenfierltfke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYERTENTIEK: V«n 1e regïl*...1.05. Ieder» regel nmr.r.tr..-.to-.tvo 0.174- Groolere letter* neer plutsnilmte. LEIDER 25 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot. doctor in de rechten de heer F. N. Yan der Bilt, geb. te ïholen, met academisch proef schrift, get.: „Over het Pruisische grondboekstelsel." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer W. J. Areuds, doctorandus, en het getuigschrift uitgereikt aan den heer D. De Snoo, doctorandus. Den lsten Mei e. k. zal alhier een aan vang worden gemaakt met de beschrijving der patenlplichtigen en den 7den met de beschrijving der belasting op het personeel voor het dienstjaar 1879/80. Gedurende de tweede helft der maaud Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Gaajem, H. M. Vink, J. T. B. Baert, Amster dam; W. Hartman, Calbroek; C. Van Haasteren, Gouda; J. Korenhof, I. O. E. Van Dijk, 's-Gra- venhage; Boon, 's-GravesandeI. Blauw, Leiden W. A. Meyer, RotterdamP. Van der Woude, Vaassen; Wed. Drost, niet vermeld. Briefkaart: Bartman, Delft. Te beginnen met 26 April a. s. zullen de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland", welke tot dusverre des Zaterdags om de drie weken uit Nieuwediep naar Indië vertrokken, des Zaterdags om de veertien dagen van Amsterdam afvaren. De brieven bestemd om rechtstreeks met de bedoelde stoomschepen uit Nederland naar Iudië te worden verzonden, moeten uiterlijk te negen uren 's morgens van den dag van vertrek der stoomschepen ten postkautore te Amsterdam aan wezig zijugedrukte stukkeu en monsters van koopwaren den vorigen avond. In de omgekeerde richting, namelijk uit Iudië naar Nederland, zullen de bedoelde stoomschepen, te rekenen van den 21sten Juni e. k., mede om de 14 dagen vertrekken. Op een erfhuis dat den 29sten te Hille- gom gehouden wordt, komt in veiling oud Sak sisch, Doorniksch en Japansch porselein, waaronder Saksische beeldjes; twee gestipte Wolfglazen, een voorstellende Johan Van Oldenbarneveld en het ander de Hollandsche vrijheideen schilderij van Palamedes van 1664, enz. Bij gelegenheid der gala-voorstelling gister avond werden de Koning en de Koningin bij het binnentreden van den schouwburg gecomplimen teerd en werd hun een programma aangebeden met den tekst van het op te voeren gelegenheids stuk, aan Z. M. een exemplaar in fluweel gebonden roet het Nederlandsche wapen in goud, aan H. M. een dergelijk met het wapen van Waldeck-Pyrmont versierd. Door de met bloemen en gewassen ver sierde vestibule begaven de vorstelijke personen met gevolg zich naar de koningsloge. Bij hun binnentreden stonden alle aanwezigen van hunne zitplaatsen op en speelde het orkest de volkslie deren. De Koning, in admiraalsuniform, nam plaats met de Koningin aan zijne rechterhand. H. M. was in wit gala-kostuum en droeg een diadeem en een flonkerenden collier van edelgesteenten. De groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach nam plaats aan de zijde, des Konings, de groothertog aan die der Koningin. Achter het kon. echtpaar namen de leden van het corps diplomatique en de verschillende gezanten plaats, in en naast de koningsloge de groot-dignitarissen van het kon. huis. De gordijn ging op en men zag op het tooneel geschaard de zangers, die onder leiding van den heer Heinze den door hem gecompo- neerden welkomstgroet gingen voordragen. Daarop volgden de vier eerste tooneelen uit het derde bedrijf van Schillers „Maria Stuart", naar de metrische bewerking van Ten Kate. Mevr. Kleine speelde de rol van Elisabeth, mej. Josephine De Groot die van Maria; Morin was Leicester, Van Ollefen vervulde de rol van Shrewsbury. Mevr. Kleine, prachtig gekostumeerd, vorstelijk in houding en gebaar, trok aller aandacht tot zich. In de derde, vierde en vijfde tooneelen van het vierde bedrijf -uit Corneilles „Horace", bewerkt door den heer J. L. Wertheim, gaf mej. De Groot als Camille andermaal het bewijs van grooten aanleg bij reeds gevorderde ontwikkeling. Na een kort muzikaal intermezzo volgde nu de opvoering van „Oranje en Nederland", eene bladzijde uit de ge schiedenis des vaderlands, door H. J. Schimmel. De apotheose behelsde onder meer een zinrijk op schrift ter eere van de Koningin. Den geheelen avond was niet geapplaudiseerd. Iedere poging om de beide, actrices toe te juichen werd onderdrukt door hen, die van oordeel waren, dat bij eene gala-voorstelling geen teekenen van goedkeuring behooren gegeven te worden, zoolang de Koning niet een signaal geeft, waarmede men instemt. Toen echter na de apotheose het orkest bij het vallen van de gordijn het volkslied aanhief, ging er een juichkreet op ter eere van den Koning en de Koningin. Hunne Majesteiten verhieven zich van hunne zetels, welk voorbeeld door ieder gevolgd werd, en groetten de menigte minzaam. Zij verwij derden zich daarop, doch vonden in de aanhoudende toejuichingen aanleiding om nogmaals terug te keeren en opnieuw de hulde, die hun werd gebracht, op de minzaamste wijze te beantwoorden. In de Leid- schestraat en op het Leidscheplein was veel volk op de been, zoowel bij de aankomst als bij het vertrek van het koninklijk echtpaar. Van een aantal huizen werd Bengaalsch licht ontstoken, ten einde den vorstelijken stoet nog eens te kunnen beschou wen, waarin men dan ook slaagde. Hedenmiddag t.e halfdrie is het droogdok door de Koningin ingewijd. Tevens bezochten IIH. MM. de nieuwe groote stoomboot van de Maatschappij Nederland, de „Prinses Marie", welke gisteren langs het Noordzeekanaal binnen is gekomen. De stoomboottocht, dien HH. MM. maakten, van den Westerdoksteiger tot aan het Dok, dus langs de ge- heele stad, werd door het schoonste weder begunstigd. Eene gansche vloot van stoombooten, zeilschepen en roeischuitjes vergezelde de koninklijke boot- De manschappen van de „Castor" en dc „Ternate", die op stroom lagen, paradeerden in het want en gedurende den geheelen tocht werden saluutscho ten gelost. Het Droogdok ligt aan den overkant van het IJ en is opgericht door de medewerking van de Maat schappij „Nederland", om er hare schepen te ont vangen. De lengte van het dok is 122 en de breedte tusschen de zijkasten aan den bovenkant 21.65 meter. Een boot, na hare lading gelost te hebben, kan aan het etablissement der Maatschappij komen, gedokt, gerepareerd, van brandstof voorzien wor den en geheel ingericht een volgende reis aan vaarden. Zonder dit dok, hadden de booten der Maatschappij „Nederland" niet te Amsterdam kunnen komen. Het is in ruim een jaar tijd voor de som van f 622,563 door de fabriek de „Union" te Dortmund gemaakt en behoort aan de Amster- damsche Droogdokmaatschappij. Bij eenige Amsterdamsche ingezetenen moet het voornemen bestaan morgenavond de illuminatie toestellen weder te ontsteken, bij gelegenheid dat voor het eerst een mailboot naar Indië langs het Noordzeekanaal vertrekt. Dinsdag a. s. zullen de heeren graaf W. Van Tjimburg Stirum, voorzitter, en C. J. Van Van der Oudermeulen, ondervoorzitter van de eerewacht uit den adel, die bij den intocht van den Koning en de Koningin in de residentie zich in den stoet zal bevinden, aan de leden der eerewacht een diner aanbieden in het hotel Paulez. Mr. J. C. G. Boot heeft in de heden gehou den zitting van den hoogen raad den eed als advo caat afgelegd. Tot grootkruis der orde van de Eikekroon is benoemd de heer De Stolipine, buitengewoon gezant van Rusland bij het Nederlandsche hof. Na de opening van het station van den staatsspoorweg op het Beursplein te Rotterdam is het verkeer door de Kleine Draaisteeg aldaar zoozeer toegenomen, dat in het belang der openbare veilig heid verbreeding van deze slechts 5'/a meter breede steeg gevorderd wordt. Om daartoe te geraken, is een ontwerp tot onteigening aan de Tweede Kamer aangeboden. Prins Alexander is Dinsdag te Parijs aan gekomen en afgestapt in het Hotel Continental. De prins van Oranje bracht dienzelfden avond ziju broeder een bezoek. Volgens een bericht in het U. D. kan binnen eenige dagen het kon. besluit worden verwacht, waarbij de militaire geneeskundige school te Am sterdam, wat betreft de opleiding voor artsen bij de marine en de koloniën wordt opgeheven en eene regeling der opleiding voor officieren van gezondheid der vloot en voor het Indische leger wordt vastgesteld. Voor de Hoogduitsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten5 wer den afgewezen en 1 toegelaten, J. H. Toole uit Rotterdam. Voor de akte als hulponderwijzer 10 candidaten4 werden afgewezen en 6 toegelaten, alsJ. Van den Berghe, J. P. F. Dicke en B. Goudswaard uit Rotterdam, H. L. Brons en C. Den Ouden uit Schiedam en J. Van der Waal uit Charlois. Tot directeur der op te richten hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Brielle ia benoemd dr. R. Sinia, leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn. Uit Deventer wordt gemeld dat een schil derij, op een erfhuis aldaar aangekocht door den heer J. Kriening, leeraar in het handteekenen aan de hoogere burgerschool, voorstellende „een carna valsfeest", den naam zou dragen van Jan Steen. De commissie, belast met het afnemen van het veearlsenijkundig examen, zal zitting houden Dinsdag 1 Juli e. k. en volgende dagen in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Gistermorgen omstreeks zeven uren arriveerde te IJmuiden het nieuwe stoomschip „Prinses Marie", van de maatschappij „Nederland". De kajniten, salons en hutten van dit prachtige vaartuig zijn sierlijk en zeer doelmatig ingericht. De „Prins van Oranje", de eerste boot van „Nederland", die rechtstreeks uit Amsterdam naar Java gaat, vertrekt Zaterdag omstreeks elf uren van Amsterdam met eene volle lading stukgoed en een groot aantal passagiers. De boot zal door eenige stoomschepen uitgeleide gedaan worden. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez en vertrok van daar gistermorgen; het praaide den 17den April de „Koning der Nederlanden."

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1