Vrijdag 125 April. N°. 5886. A0. 1879. LEIDSCH DACTBLA I). PRIJS DEZER COURAST i Voor Leiden per 3 meenden.....f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nomine0.05. Deze Courant wordt dagelij kB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 16 regel*....1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere lellen nier pleelsrnimte. LEIDEN, 24 April. Het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen zal plaats hebben op Woensdag 9 Juli e. k. en volgende dagen. Belanghebbenden moeten zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 20 Juni e. k. bij den directeur der school aan melden, met overlegging van de vereischte stukken. Tot hoofdonderwijzeres aan de Christelijke bewaarschool te Rijnsburg is benoemd mej. W. J. Sturm, te Leiderdorp. Voor de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 3 caudidaten, die allen werden afgewezen. Voor wiskunde 8 candidaten 5 werden afgewezeu en 3 toegelaten, alsH. Barendregt uit 's-Gravendeel, W. H. Van Rave- steyn en W. Van der Schuyt uit Dordrecht. Omtrent het Vaderlandsch Album, dat den Koning en der Koningin is aangeboden, verneemt de Amsterd Crt. het volgende: Het album bevat 434> bijdragen van geleerden, letterkundigen en beoefenaars van kunst en wetenschap, bestaande uit: 23 letterkundige voortbrengselen in proza, 41 dito in poëzie, 52 teekeningen (aquarellen), 20 muziekstukken, 38 bouwkundige ontwerpen, 26 gravures, etsen, enz., 41 prachtwerken in kleuren druk, 75 afbeeldingen van groote werken in Neder land, 99 afbeeldingen van Nederlandsche spoor wegen en 15 photographieën van kunstwerken. Voorts eene statuette. Aan de afdeelingen proza, poëzie en toonkunst zijn als titels toegevoegd 2 wapenkundige ontwerpen en 1 calligrapbische tee- kening. De bijdragen liggen in portefeuilles, ge plaatst in eene prachtige kunstkast, hoog 1.50 M., lang 1.65 M. en diep 1 M., van een geheel Neder- landsch karakter. De wapens van Nederland en Waldeck versiereu de kroonlijst, in wier fries aan de hoeken prijken de busten van Rembrandt, Vondel, Boerhaave, Sweelinck, Van Campen en Christiaan Huygens. De kastdeuren vertoonen de zinnebeelden van kunst en wetenschap; de beide pilasters aan de voorzijde de naamcijfers der Ko ningin. Bloemen, loover en vogels zijn op verschil lende punten aangebracht. Een tiende portefeuille bevat de naamlijst der medewerkers. Tevens vindt men daarin de oorkonde der aanbieding. Toen de heer Maesdijck Z. M. eene schilderij ten geschenke aanbood, sprak hij den Koning in het Fransch toe. Z. M. vroeg hem schertsend, of hij geen Hollandsch verstond. De heer Maesdijck, een Belg, antwoordde dat hij te Brussel was ge boren en zich moeiehjk in het Hollandsch uit drukte. De KoniDg antwoordde dat ook hij te Brussel was geboren, en zette het gesprek in het Nederlandsch voort. Het succès van onze tentoonstelling, zegt de Arnhemsche Crt., is verzekerd. Een telegram, gistermorgen te elf uren vijf minuten verzonden, bracht daar ter stede te negen uren vier en twin tig minuten alzoo schijnbaar twee uren vddr de verzending, maar in werkelijkheid slechts vijf uren daarna eene tijding uit Solo, die alge meen indruk zal maken. De zoo welwillende aan bieding van den heer Nieuwenhuizen, oud-vice- president van den raad van Indië, om de fraaie Javaansche instrumenten welke hij bezit, ter be speling op de tentoonstelling af te staan, welk aan bod dankbaar aanvaard werd, gaf aanleiding dat de commissie zich wendde tot den van Solo's keizer onafhankelijkeu prins Pangeran Adepatti Ario Mangkoe Negoro, om van dezen Indische muzikanten te bekomen. De prins antwoordt thans per telegraaf, dat hij de groote complete gamelang zijns zoons zal overzenden met het voltallig per soneel van spelers en rongings (dansmeisjes.) Gaat men na, dat de gamelang des keizers vijftig duizend gulden kost, dan kan men daaruit ook wel de waarde afleiden van dien des prinsen, die zeker eveneens vele duizenden waard zal zijn. Behalve het hier aangeboden prachtexemplaar, zul len ook de fraaie instrumenten, door den heer Nieuwenhuizen ter beschikking gesteld, welke voor bepaalde doeleinden bestemd zijn, bespeeld worden. Het aantal muzikanten bedraagt zestien en het lijdt geen twijfel, zegt het blad, of hunne con certen zullen duizenden ook uit het buitenland naar Arnhem lokken. -De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting 1878, die niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, den 26sten April a. s. met onbepaald verlof huiswaarts zul len worden gezonden. De proeven te's-Hage met de gasverlifchting in het Voorhout genomen hebben zeer aan de ver- wr.chting voldaan. Op de bloemententoonstelling te Amsterdam zijn zilveren vergalde medailles toegekend aan W. C. De Boer te Boskoop voor eeDe verzame ling van 20 conifeeren en voor eene verzameling van 12 groeubloeiende heesters. Voor het gerechtshof te Amsterdam zal den 5den Mei behandeld worden het hooger beroep van W. C. Schrikker en 9 Juni dat van D. P. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit. Aan de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van moderne theologen werd door 155 leden deelgenomen. In plaats van de heeren Acquoy, Böbringer en De Bussy zijn als leden van het bestuur gekozen de heeren L. Mees, S. Hoek stra Bz. en J. Ilooykaas Herderschee, terwijl de heer J. Knappert herkozen werd. In den loop van het jaar 1878 zijn in Nederland geboren 73,352 jongens en 69,204 meisjes, totaal 142,556; overleden zijn 46,556 van het mannelijk geslacht en 44,007 van het vrouwelijk, totaal 90,563 personen, zoodat meer zijn geboren dan gestorven 51,993. In 1877 werden meer geboren dan overleden zijn 56,154. Van 1860 tot 1869 overtrof het meerdere bedrag der geboorten dat van de sterfgevallen gemiddeld jaarlijks met 34,573. Het detachement schepelingen van de marine, dat overmorgen met de „Prins van Oranje" naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, bestaat voor het grootste gedeelte uit lichtmatrozen, afkomstig vau de opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal van Wassenaer", en dus door de ma rine zelf gekweekt. Het geleide over dat transport is opgedragen aan den bootsman in het vaste corps dek- en onderofficieren B. Witteveen. Als maatregel van bezuiniging is door den miuister van oorlog bepaald, dat al de wapenrokken in de wapenkamers, voor zooverre die niet ge meente-eigendom zijn, bij de aanstaande garnizoens verandering, naar het nieuwe garnizoen moeten worden medegenomen. Het stoomschip „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is 22 dezer des voormiddags Malta gepasseerdde „Schiedam" vertrok gisteren van Rotterdam naar Nieuw-Yorkde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok hedenmorgen van Penang. Z. M. heeft vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van de orde- en eereteekenen achter hunne namen vermeld, aanJ. Israels te 's-Gravenhage, ridder der orde van de Kroon van Italië, D. Yan der Made te Dordrecht, ridder der 3de klasse van de orde van St.-Stanis- laus van Rusland. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag is te Amsterdam brand ontstaan in een spirituspakhuis bij de Mostaard- potsteeg. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte weldra de vlammen. Ongelukkig kon een der werklieden niet bijtijds gered wordenhij stikte in den rookeen ander, wiens kleederen in brand stonden, srpong in den Voorburgwal en werd daaruit gered. Te Zwolle is door de politie gearres teerd een 21-jarige Duitscher, Otto Winter, van beroep colporteur, wonende te Amsterdam. Voor de boekhandelaren Eisendrath te Amsterdam en Vorsterman van Oyen te Zwolle colporteerde hij eenige tijdschriften en boeken. Bij het doorwan delen der straten noteerde bij eenige namen, die hij op de deuren der woningen las, plaatste die met verdraaide hand op zijn inteekenlijsten en ont ving daarvoor de provisiën. Deze jeugdige, geluk zoeker was vroeger holmeester op een der tusschen Zwolle en Amsterdam varende stoombooten en daarna kellner te Amsterdam. B. Rietveld te Berkel, beschuldigd van moordaanslag op den burgemeester dier gemeente, is na een voorloopige gevangenschap van zes weken ontslaeen en te Berkel teruggekeerd. Te Kasan werden onlangs vier perso nen gearresteerd, die op politie- en andere hooge beambten hadden geschoten. Een dezer was een 17-jarig meisje. Een der slachtofters, de districts- opzicliter Nowikoff, had vóór den aanslag in eeD restauratie een glas brandewijn besteld en zeide tot den kellner„Misschien is het wel het laatste." Bij het verlaten der restaurntie werd hij door een kogel doodelijk getroffen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn door een sneeuwstorm groote verwoestin gen aan de telegraaflijnen in Duitschland aange richt. Daaromtrent worden uitvoerige mededeelingen gegeven, waaruit blijkt dat van de 200 te Berlijn uilloopende ÜjDeu 82 onbruikbaar werden en dat zonder de in de laatste jaren aangelegde onderaardsche draden de gemeenschap dier stad met geheel het zuiden en het westen, in het bijzonder met Beieren en Wurtemberg, zou zijn afgesneden. Thans heeft het verkeer geene noe menswaarde stoornis ondergaan en zijn Zaterdag bijna 6000 telegrammen en bovendien een aantal dagbladberichten met 5717 woorden langs de oideraardsche lijnen overgebracht. Volgens berichten uit Mons had gis teravond de werkstaking een ernstig aanzien. Te Jemappes heerschte eenige gisting, oproerige werk stakers schoolden samen voor een bergplaats van graan, die zij dreigden te plunderen. Een bataljon was uit Mons vertrokken. Uit zee terug kwam te Batavia den lOden Maart het schip „Bastiaan Pot", kapt. Muller, met volle lading van Tjilatjap naar Neder land uitgezeild. Op reis brak ouder de bemanning de zoo gevreesde Tjilatjapsche koorts uit, waaraan, de gezagvoerder, de 2de stuurman, de kok, de timmerman en 7 matrozen overleden, terwijl het overige gedeelte der equipage zoo verzwakt was, dat zij het vaartuig niet meer konden besturen en hulpeloos ronddreven. Uit dezen toestand wer den zij gered door de assistentie van een Engelsch schip, dat een gedeelte zijner equipage afstond,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1