Dinsdag 22 April. N". S883. A". 1879. LEIDSCH FBIJS DEZER COURUST: Voor Leiden per 3 maanden-. 1.10. franco per posta 1*40. Afzenderl^ke Nommera..v.v.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERfESTDW: Tm 1refeli.. Iedere rejel meer Groot ere letten ui 1.0». «WiKVi'in.v a 0.174. pleeteraimte. LEIDEN, 31 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer M. W. Van Haafteu, geb. te Sliedrecht, met academisch proef schrift, get.: „Het bepalen van Astigmatisme." Met het bouwen van een vereenigd stations gebouw alhier voor deu Ilollaudscben spoorweg en de lijn Leiden-Woerden schijnt het nu ernst te worden. De plannen zijn g reed en in de helft der volgende maand zal de aanwijzing in loco plaats hebben, zoodal men eerstdaags de uitschrij ving der aanbesteding kan te gemoet zien. In verband met deze verbouwing zal achteraan op bet terrein nabij de woning van den stationschef een houten hulpstation worden gevestigd en zullen ook andere voorloopige werkzaamheden worden uitgevoerd, waarmede trouwens reeds een aanvang is gemaakt. De drie spoorbanen welke zich thans voor het station bevinden, zullen met één worden vermeerderd en wel op het trottoir, tot heden over den zich daar bevindenden kleinen railweg ook gebruikt bij het laden eu lossen voor het vervoer van goederen van het eene einde van het station naar het andere. Ten gevolge van deze vermeer dering van banen zullen de tegenwoordige rails en dwarsliggers alle opgebroken en zal de grond zelf verhoogd moeten worden. Ook drie bruggen in de nabijheid van het station zullen dientengevolge voor de vier banen een verbreeding moeten onder gaan, terwijl van de tegenwoordige wagenloods aan de achterzijde een gedeelte zal worden afge nomen, zoodat de baan van den Rijnspeor tot dasverre tot het station loopende, dan ook daar vóór zal komen en ter hoogte van Zomerzorg door kropen, om daar op de andere banen te kunnen- overgaan. De brug, welke tot het stationsplein toegaug verleent, zal eveneens voor gemeenschap pelijke rekening door eene nieuwe worden ver vangen en eenigszins meer naar de zijde van de stad, thans misschien vlak vóór den ingang van Zomerzorg, worden verlegd. Ook op het terrein der goederenwagens en veelading zullen verande ringen worden aangebracht. De tegenwoordige voorafgaande werkzaamheden moeten half Augustus worden opgeleverd. In ons vorig nommer leze men in het hoofd artikel „Das Paradies und die Peri", in plaats van „eene schilder ij der reinste en onbaatzuchtigste liefde", eene schildering der enz. Iu de vergadering der „"Vereeniging voor de statistiek in Nederland" is over het voorstel van mr. N. Q. Pierson, betreffende de oprichting van het Statistisch Instituut, geene discussie gevoerd, maar eene commissie van onderzoek uit de leden benoemd. Tot leden zijn o. a. nog benoemd mr. T. P. Viruly en mr. A. Nuhont van der Veen, beiden alhier, en O. baron Van Wassenaer Cat- wijck, lid van de Tweede Kamer. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 36.00, 19.00, 3.80 en 2.00; de laagste 35.00, 18.50, 3.50 en 1.90. Het geschenk van Den Haag aan den Ko ning en de Koningin bestaat uit een massief zil veren plateau met pièce de milieu eu twee cande- labres, ontworpen en vervaardigd in de fabriek van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. De eereplaats van dit kunstwerk wordt ingenomen door eene fraai gevormde am- phore. Aan de voorzijde van de vaas zijn de vor stelijke monogrammen dooreengestrengeld en relief aangebracht in blauw émail en gond, op stillen matten grond, gedekt door de koninklijke kroon en van mirtenloof omgeven. Aan de tegenover gestelde zijde prijken jaartal en datum van het vorstelijk huwelijk in gouden letteren, eveneens in een gekroond medaillon van mirtenloof, terwijl beide medaillons met bloemen worden getooid door twee kunstig bewerkte geniën van kloeke propor tie, in licht geoxydeerden tint, wier vleugelen de vaas omvatten. Aan de voorzijde van het met gouden cannelures versierde voetstuk is in een smaakvol en rijk georneerd schild het wapen der stad met tenanten van massief gond in verschil lende kleuren, in gegraineerd zilver geïncrusteerd. Aan de keerzijde prijkt de inscriptie op gegrai neerd fond: Aan HH. MM. Koning Willem III en Koningin Emma der Nederlanden. Ter rechterzijde der middelgroep verheft zich de Nederlandsclie Leeuw geheel vermeil, houdende het koninklijk wapen in émail en goud; aan de linkerzijde de gouden leeuw van Waldeck Pyrmont met het geëmailleerde wapenschild der Koningin, terwijl beide wapentenanten met onderscheidene kleuren versierde klassieke pijlenbundels omhoog houden, waaruit fraai gevormde lichtkronen ver rijzen, ieder voor negen lichten bestemd. Aan den voet der wapenschilden zijn de wapenspreuken „Palma sub pondere crescit" en „Je maintiendrai" in verheven geplatiniseerde letters op den rand van het plateau aangebracht. Het plateau is naar eene nieuwe methode geheel gegraineerd en zeer spaarzaam met gepolijst zilver en vergulde orna menten afgezet. Het geheel is naar den tijd van Lodewijk XVI zuiver gestyleerd en in alle onderdeeleD zorgvul dig afgewerkt. De rijke kleurschakeering maakt een verrassend nieuw effect.; 'tis iets anders dan men vroeger meestal in zilverwerk zag. De ordon nantie drukt eenvoudig, maar zinrijk, herkomst en bestemming van het stuk volledig uit en is zoo smaakvolhet beeldwerk, dat en ronde bosse be werkt is, is zoo verdienstelijk gemodelleerd, dat de heeren Van Kempen in den vollen zin des woord een voorwerp van kunst-indnstrie hebben geleverd. Door den gemeenteraad van Heemstede is aan den heer J. L. J. Jansen te Hillegom con cessie verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg tot vervoer van personen en goederen door het dorp Heemstede en de Glip naar Bennebroek. Zaterdag werden in Den Haag geëxami neerd voor de akte van hulponderwijzer 13 can- didaten; 4 werden afgewezen en 9 toegelaten, als: mej. L. M. E. Arntzenius, M. C. Baersel- mau, C. J. Koens, L. Ter Maten, F. P. Moulijn, A. A. Van Roon, S. Van de Velde, M. C. Wij- mer, allen uit 's-Ilage en C. J. Tuyt uit Scbeve- ningen. Voor de Fransche taal waren 6 manne lijke candidaten, die allen werden afgewezen. Op Vrijdag den 2den Mei a. s. des namid dags te één uur zal in een der lokalen van het ministerie van waterstaat enz. (Binnenhof te 's-Gravenhage) de aanbesteding plaats hebben van alle postritten in ons land, voor den tijd van vier jaren. De inschrijvingsbiljetten behooren dns vóór of op bovengemeld tijdstip te worden inge leverd. Op alle postkantoren liggen de voorwaar den ter inzage, waar tevens de verdere inlichtingen zijn te bekomen. Uit het jaarverslag van de vereeniging der kan toorbedienden te Dordrecht blijkt de geregelde vooruitgang zoowel in ledental als in reservefonds het laatste bedraagt thans 5400 en het hulp fonds 700 4 pet. Ned. Voor een sterfgeval werd aan eene weduwe uitgekeerd 597.50, een bedrag dat men niet met de dnbbele contributie van eene levensverzekering kon getrokken hebben, en voor eene weduwe, die de geheele of ten minste de voornaamste bron van levensonderhoud moet missen, bij de onverwachte uitgaven op zulk een oogenblik, van hoog belang. Als bewijs van zuinig beheer mag wel vermeld worden de onkostenrekening over het afgeloopen jaar, ten bedrage van ƒ3.47. Morgen zal van Tilburg naar Amsterdam vertrekken eene depntatie van de Zouaven-Broeder- schap „Fidei et Virtuti", om den Koning en de Koningin een geschenk aan te bieden, bestaande in een vuurscherm, vervaardigd door den heer De Vries te Amsterdam en voorstellende de wapens van Nederland en van Waldeck-Pyrmont, op een hermelijnen mantel vereenigd, welke wapenen door een koninklijke kroon, met paarlen en edelge steenten getooid, gedekt wordt. Een gouden blader krans omstrengelt dit geheel en vereenigt zich boven met het pauselijk wapen, waaronder in wit en blauw het zilveren kruis van Mentana „Fidei et Virtuti". Door de commissie voor de inrichting tot opleiding van ziekenverpleegsters te Amsterdam is Vrijdag voor het eerst het examen ter verkrij ging van het diploma van verpleegster afgenomen. De candidaat, mej. A. Broekmeyer, slaagde. Op den lsten Mei a. s. wordt de 2de lui tenant-kwartiermeester J. A. Neuwiller van het 2de bataljon éde regiment infanterie alhier over geplaatst bij het 1ste bataljon van dat regiment, te Delft iu garnizoen, terwijl de 2de luitenant- kwartiermeester P. Vink, van dat zelfde regiment, van het depot te Gouda wordt verplaatst naar het 2de bataljon alhier. Op den lsten Mei wordt de officier van gezondheid W. H. Philipsen, van het depot éde regiment infanterie, thans gedetacheerd bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam, verplaatst Daar het 1ste bataljon van het 1ste regiment infanterie te Leeuwarden. Naar aanleiding der voorgestelde belastiDg op goederen in de doode hand is het zeker niet onbelangrijk den omvang der bezittingen te ken nen, welke onder die belasting zullen vallen. Een inzender in de Pr. Gr. Crt. zijn dusver gèene daarvan nu onlangs opgemaakte staten onder de oogen gekomen. Maar er zijn er van voor een 20 jaren en deze zullen in hoofdzaak nog veelal kun nen gelden. In het Bijblad 1858/59, p. 842, nl. komt de volgende opgaaf voor der onroerende goederen, ten name staande van de instellingen van de doode bandGeestelijke instellingen en gestichten ter grootte van 780 b., 47 r. en 14 ellen. Belastbaar inkomen ongebouwd 11,979.23 en gebouwd f 6,007.00; totaal 17,986.23. Kerken en kosterijen ter grootte van 37,939 b., 49 r. en 26 e. Belastbaar inkomen ongebouwd 677,910.14 en gebouwd 144,155,00; totaal 822,065.14. Instellingen van liefdadigheid (de bezittingen der maatschappij van weldadigheid hierbij niet opgenomen) ter grootte van 43,428 b., 31 r. en 77 e. Belastbaar inkomen ongebouwd f 855,322.08 en gebouwd 278,796.00totaal 1164,118.08. Provinciën, gemeenten, water schappen, ter grootte van 266,190 b., 33 r. en 45 e. Belastbaar inkomen ongebouwd ƒ1093,572.17 en gebouwd f 228,433.00; totaal ƒ1322,005.17. In Juni 1859 is opgemaakt de volgende op gaaf van inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, staande ten zelfden name vaa

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1