Maandag 221 April. N". 5882. A". 1879. Tweede Blad. LEIDSOH AGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..".yVT» .Y.f 1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 10 regels...1,05. Iedere regel meer...r6.17J. Groot ere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De kantonrechter te 3- G ra ven h age heeft gisteren vonnis gewezen omtrent de vordering van den baryton bij den kon. Franschen schouw burg Horeb, tegen den directeur Desfossez, strek kende om betaling te erlangen ook voor de avonden dat er ten gevolge van het overlijden van prins Hendrik geen repetitiën zijn gegeven. De rechter heeft de vraag of ten deze aan overmacht moet worden gedacht onbeantwoord gelaten, maar beslist dat het geval dat zich heeft voorgedaan bij het aangaan van bet contract door partijen was voorzien en daaromtrent behoorlijk was overeengekomen. Op dien grond oordeelde bij den eischer r.iet ontvankelijk in zijn eisch en heeft hem dien ontzegd. Eergisterochtend verliet J. Bernard Delft met den trein van 10.47 die, volgens het biljet van de Hollandscha IJzeren Spoorwegmaat schappij, aankomt te Rotterdam, Beurs te 11.24. Toen hij te Delft in den gereedstaanden trein stapte, tweede klasse, naar Rotterdam, toonde hij zijn rood plaatskaartje den conducteur, die het hem niet teruggaf en wien hij toen vroeg Hond je het maar?" Bij zijne aankomst te Rotterdam Beurs, wilde de reiziger zijn koffertje in bewaring geven in de restauratiekamer, tweede klasse, maar werd niet toegelaten en mocht niet van het perron, voor hij vergunning zou gekregen hebben van den stationschef, die nu de vracht van Delft naar Rotterdam nog eens van hem vorderde en hem zeide, dat hij behoorde tot den staatsspoorweg en dat de reiziger dat moest weten. Daar hij evenwel behoorlijk in Delft betaald en zijn kaartje afgegeven had, zoo hij meende in vertrouwde handen, weigerde hij betaling, en nu moest hij zijn naam, ouderdom beroep en woonplaats opgeven, om tegen hem proces-verbaal op te maken, waarbij de stationschef bedreigde dat het. hem nu f 25 zal kosten. Te Rotterdam is gisternacht te half- twee aan den Toesteiger een marinier bij onge luk te water geraakt en ruim een half uor daarna door eenige agenten van politie met behulp van dreggen levenloos opgehaald. Te Kralingen is gistermiddag aan den Zeedijk een vierjarig knaapje, het eenige kind zijner ouders, door een vigilante overreden. Het bekwam zóó ernstige wonden, dat het eenige uren later is overleden. Door het kantongerecht te Gouda is de kapitein van de stoomboot van Breda op Amsterdam, die 5 Maart, doordat niet tijdig bij het naderen van de spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda de vaart van de boot was verminderd, tegen die brug aanvoer, waardoor een paar trei nen eenigen tijd voor de brug moesten wachten, veroordeeld tot. eene boete van f 10 of gevange nisstraf van 2 dagen. De kapitein heeft daaren boven aan de Rijnspoorwegmaatschappij f 150 schadevergoeding moeten betalen. De pi a n o fab ri k au t A. N. Allgauve, vroeger te Amsterdam, thans te Parijs, is door het Fransche gouvernement gebreveteerd voor eene nieuwe vinding in den pianofortebouw, waardoor de piano's een verrassend schoonen toon verkrijgen. Donderdag-avond te acht uren brak op het Hof te Alkmaar een hevige brand uit in de sigarenfabriek van den heer Joh. Stemler. Te tien uren was men den brand meester, maar niet dan nadat de geheele fabriek met het daarnaast staand woonhuis met den winkel van de firma geheel uitgebrand waren. Een oogenblik vreesde men ook voor de belendende perceelen. Sinds 1873 is het de derde maal, dat in dit perceel brand was. Te Groningen heeft eene vrouw eene klacht ingediend tegen eene andere, omdat deze haar het woord mierennest had toegevoegd. Na het proces over het „de commissaris kan stikken"het „leelijke mof' volgt nu een over het woord „mierennest." Onze jurisprudentie op het stuk van hoon dreigt zoodoende rijk te worden. De landbouwer E. N. nit Adorp is Woensdag, terwijl hij dronken te paard zat en zijn evenwicht niet kon bewaren, er af geval.en en in een sloot terechtgekomen, waaruit hij levenloos werd opgehaald. De miliciens van het bataljon mineurs en sappeurs, die voor den krijgsraad te Arnhem wegens eerste desertie in tijd van vrede terecht gestaan hebben, zijn veroordeeld tot 14 dagen detentie en het afnemen der kokarde voor den tijd van 6 maanden; zij moeten alzoo 6 maanden langer onder de wapenen blijven. In het dorp O., p r o vin cie Gron i n gen, verloor dezen winter een arbeider zijn beide ouders. Vervelend en eenzaam sleet hij de dagen in het ouderlijke huis. Op eens komt de gedachte bij hem op om te gaan trouwen. Hij besluit naar een boer onder eene naburige gemeente te gaan en den volgenden morgen ging hij op reis en komt tegen den middag bij den boer aan. Al spoedig vraagt de gast: „Boer mag ik joen maiden wel eins zien?" waarop een toestemmend antwoord volgde. „De groote of de kleine?" vraagt de boer. „De groote moar," antwoordde de arbeider. Hij gaat daarna de groote meid opzoeken en spreekt met deze als volgt: „Wil doe mit mie trouwen, nei of joa? Doe must 't gauw weiten, anders goa ik noar ein ander." Na eenige oogenblikken ant woordde de meid, half verlegen: „Ja" Den daar op volgenden Zaterdag begaven zij zich naar den ambtenaar van den burgerlijken stand te Leek ten einde zich tot het aangaan van een huwelijk aan te geven en eene week later zijn ze getrouwd. De kolossale looi er ij van de lieeren Vickery te Bedminster (Bristol), vroeger behoo- rende aan de firma Pethick, is door brand ver nield. De schade wordt op 60,000 pd. st. begroot. Een geval, dat doet denken aan het- geen hier te lande wel eens ten aanzien van drenkelingen gebeurt, die men aan den kant van het water laat liggen tot de politie er bij is ge haald, deed zich volgens de Soerab. Courant in Modjokerto voor. Twee Europeesche heeren waren des namiddags op jacht gegaan; zij hadden geen stuk wild te zien gekregen, toen tegen liet vallen van den avond een der heide jagers, een paar wilde zwijnen over den weg meenende te zien komen, zijn vuurwapen afschoot en.het ongeluk had een inlander in den rug te schietenhij trof hem in de lendenstreek zoodanig, dat de kogel, vóór uitgekomen zijnde, aan den buik een groote schenr veroorzaakt had, waardoor de darmen gedeeltelijk naar buiten waren gedrongen. De gewonde werd dadelijk bij den wedono gebracht, die zich naar de plek begaf, waar het ongeluk was voorgevallen, en den geblesseerde overliet aan de zorg van een zijner assistenten. De jager, die het ongelukkige schot afgevuurd had, was vroeger verbandmeester bij een hospitaal geweest en had dus eenige kennis van de. behandeling van wonden; hij oordeelde het raadzaam de naar buiten gedrongen darmen weer op hun plaats te brengen en wilde daartoe overgaandit werd hem evenwel belet door de ter plaatse aanwezige inlandsche politiebeambten, die beweerden, dat alles blijven moest, zooals het was bij de verwonding, en dat den gewonde hoegenaamd geen hulp mocht verleend worden, omdat alsdan hun proces-verbaal niet kloppen zon zelfs werd slechts met moeite de toestemming verkregen, om den verwonde door toediening van een weinig laudanum eenigszins te soulasjeeren. Dit belette niet dat, toen de geblesseerde naar Modjokerto vervoerd werd, hij onderweg den laat- sten adem uitblies. Te Cheffield is een inbreker op het ▼eld van oneer gesneuveld. Donderdag-morgen, toen mevrouw Fielsend zich bij den haard warmde, hoorde ze zuchten en kreunen in den schoorsteeB Haar echtgenoot hoorde 't ook en zond om politie, geneesheer en metselaar. Het vnur werd uiteedoofd, de schoorsteen opengebroken en men zag het hoofd van een man in de diepte. Met veel moeite werd hij uit den schoorsteen gehaald, waarin hij vastgeklemd zat. Zijn mond was vol roet, wat men wegnam; men gaf hem wat cognac, hij keek in het rond, kreunde en stierf. Hij was een kleine, bijzonder magere man. Naar het schijnt was hij een hand langer van inbrekers, die hem aan een touw door de schoorsteenen in de huizen deden glijden, om voor hen de deur te openen. Deze schoorsteen was te nauw, of sinds lang niet geveegd, en hij stikte toen het vuur was aangemaakt. Hoe het te Par ij s soms toegaat. Een persoon van nauwelijks twintigjarigen leeftijd treedt binnen bij een schoenmaker en verzoekt hem een laars op de leest te zetten. Terwijl de man de benoodigde werktuigen bijeenzoekt, maakt de ander zich bedaard van een paar uitgestalde bottines meester. De schoenmaker wil het op eeD schreeu wen zetten, maar onmiddellijk houdt de vermetele dief hem een mes op de keel. Gelukkig had een kind op straat het voorval gezien en waarschuwde de buren. Nu eindelijk ging de booswicht op den loop, wierp een concierge, die hem wilde tegen houden, omver en leverde daarna geregeld slag aan twee politiebeambten, die hem trachtten te arresteeren, doch daarin eerst slaagden, toen er nog twee anderen tot ondersteuning kwamen op dagen. De man stond dan ook bekend als de schrik van het quartier des Batignolles. Bij gelegenheid van hetjaarlijksche lentefeest te Bernny vernam men in een tent van goochelaars gedurende de avondvoorstelling eens klaps de kreten brandbrandterwijl men tevens een sterke rooklucht meende waar te nemen. Yreeselijke ontsteltenis onder de toeschouwers, die het doek der tent stuksneden om zich een doortocht te banen. Tot overmaat van ramp ging op dat oogenblik het. gaslicht uit, cn nu ontstond er een gedrang, waarin menigeen onder den voet. geraakte en eene menigte oorringen, horloges, portemonnaies enz. werden ontvreemd, terwijl boven dien later de vrouw, die de taak van kassier vervulde, de geheele doos met de entreegelden, ongeveer 2000 franken, bleek te missen. Men verzekert dan ook, dat hier aan een maar al te goed geslaagde manoeuvre van pickpockets moet worden gedacht. Een man en een vrouw, beiden leden van het voddenrapersgilde, kregen hevigen twist in een kroeg in de rue Aalentin te Parijs. Ein delijk nam de vrouw, buiten zich zelve van woede, een flesch van de tafel en wierp die haar tegen partij naar het hoofd, waarop deze haar met zijn stok een zoo hevigen slag op het hoofd toebracht, dat de ongelukkige terstond dood nederviel üet verhrijzelde hersenpan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1