klasse bedroeg f 544, der 2de klasse f 4,36.50, der 3de klasse 427, der 4de klasse 337, der 5de klasse f 236 en der 6de klasse f 123. Iu het bestuur der vereeniging was de secretaris, de heer J. P. Lancel, vervaDgen door den heer J. Wuyster. Een hartelijk woord van dank werd door den voorzitter namens de vereeniging aan den afgetreden secretaris gebracht voor de belang rijke diensten, gedurende eene reeks van jaren aan de vereeniging bewezen. Het voorstel van het bestuur om, in plaats van 'boven de 45, niemand boven de 35 jaar als lid toe te laten, werd aangenomen. Uit het verslag van de Leidsche Spaar bank, opgericht door het departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, blijkt dat het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest in 1877 f 236,549.75 en in 1878 272,501.86 en dat der terugbetalingen in 1877 ƒ152,885 99'^en in 1878 206,671.87'/j. Het kapitaal aan de inleg gers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg iu 1877 528,997.72en in 1878 638,250.05. De bezittingen van bet hoofdkapi taal vertegenwoordigen in 1877 een waarde van 528,997.72'/a en in 1878 eene van ƒ638,250.05. Aan rente is in 1877 ontvangen of te goed f 20,960.49'/j en in 1878 27,133.06'/, en bijgeschreven in 1877 16,604.17 en iu 1878 f 20,320.11. Het reservefonds bedroeg aan het eind van 1877 40,017.26 en van 1878 43,079.95'/,. Het aantal inlagen heeft bedragen in 1877 8937 en 10002 in 1878; dat der terug betalingen in 1877 2780 en 2839 in 1878. Als nieuwe inleggers zijn er ingeschreven in 1877 832 en 1074 in 1878. Het getal van geheel afgeloste boekjes bedroeg in 1877 528 en 560 in 1878, en dat der inleggers in 1877 4342 en 4856 in 1878. Hiervan hadden op 31 December 11. 1389 personen te vorderen van f 5 en daar beneden, 879 van f 5 tot f 25, 1211 van j 25 tot ƒ100, 1102 van 100 tot 500, 212 van 500 tot 1000, 93 van 1000 en daarboven, waaronder van corporatiëndus behoorende aan vele personen. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger ver schuldigd bedroeg ƒ131,431/!. De Spaarbank keert aan rente uit 4 pet. van elke 5 die zijn ingelegd tot aan de eerste f 1000. Wat daarboven is inge bracht geniet 3'/s pet. De rente gaat iu met eiken 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October. De kiezersvereeniging „Het algemeen Be lang" alhier heeft heden met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer L. M. De Laat de Kanter, wethouder dezer gemeente. Op de heden te Botterdam onder voorzitter schap van prof. S. Vissering gehouden jaarlijksche vergadering van de „Vereeniging voor de statistiek in Nederland" zijn mrs. W. Van der Kaay, C. 'C. N. Krom en Van Veen alhier tot leden benoemd. Voor de Engelsche taal waren gisteren in Den Ilaag 6 candidaten3 werden afgewezen en 3 toegelaten, zijnde K. Van Duinen uit Oudewater, S. Hoogstra uit Leiden en J. De Jong uit Wou- brugge. Voor het teekenen 2 candidaten, die beiden werden toegelaten, zijnde A. G. De Jong en P. Jongeman uit 's-Hage. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5167 volwas sen personen en van 913 kinderen. Bij de herstemming voor een hoofdingeland in het 8ste district van Bijnland tusschen de 'heeren mr. C. P. D. Pape en J. J. Duynstee waren ingeleverd 806 briefjes. Hiervan kreeg de beer J. J. Duynstee 454 en mr. C. P. D. Pape 352 stemmen, zoodat de eerste als hoofdingeland is gekozen. Ds, F. Van Spall te Leimuiden heeft voor het beroep naar Dirksland bedankt. Het gevolg, dat den Koning naar Amster dam zal vergezellen, bestaat uit de heeren mr. B. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, groot meester, baron Pagel, baron Van Wassenaer van Catwijck, jhr. Van Capellen, graaf Dumonceau, baron Snouckaert van Schauburg, baron De Pos- son, jhr. Van Bronkhorst en verscheidene kamer- heeren, adjudanten en ordonnance-officieren. De 'Koningin zal worden vergezeld door barones Van Hogendorp, grootmeesteres, barones Van der Goes en jonkvrouwe Huydecoper, hofdames. Het Vad. verneemt dat de heer Bart Van Hove, beeldhouwer, thans te Parijs, een rijks subsidie heeft verkregen tot voltooiing van zijne studiën in Italië. Prins Prederik Karei, de vader van prinses Hendrik der Nederlanden, heeft, naar uit Berlijn gemeld wordt, schriftelijk aan den Luxemburgschen minister Blochausen zijm leedwezen betuigd over de dwaze geruchten, die omtrent het testament geloopen hebben. Prinses Hendrik, de koning der Nederlanden en de groothertogin van Saksen Weimar hebben in volkomen overeenstemming met elkander een gemeenschappelijken executeur in de nalatenschap benoemd. Wijlen mevrouw E. M. P. Van der Hoop, wed. van den heer G. Groen van Prinsterer, heeft een som van f 3000 vermaakt aan de diaconie der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage. Het bestuur der tentoonstelling te Arnhem heeft besloten om, wegens de groote uitbreiding der inzendingen, alsnog op het Velperplein een gebouw te zetten, bestemd voor expositie, en het welk in rustieken stijl zal worden opgetrokken. Het gebouw zal geplaatst worden aan den voet der overbrugging aan de zijde van Musis Sacrum, met de achterzijde naar het Velperplein gekeerd. Aan 's rijks-marinewerf te Amsterdam is bij enkele inschrijving in het openbaar aanbesteed het bouwen van een buskruitmagazijn en verdere werken te Kadoelen, gemeente Landsmeer. Dit werk werd aangenomen door den heer L. De Neef, te Brielle, voor de som van 110,489. Voor den tweeden Noordpool-tocht is te Amsterdam ingekomen: van H. Van Veen Zoon een aanbod voor 400/2 KG. rundvleesch, van W. P. Van Beugen C°. een zelfde voor benoodigd leder, van G. Hakvoort voor zout en zeep, van K. N., fabriek van suikerwerk, chocolade en likeu ren, voor een kist chocolade. Ook aan de beambten en werklieden van 's rijks marinewerf te Amsterdam wordt Maandag vrijstelling van dienst met behoud van daggeld verleend. De graanmarkt te Amsterdam zal Maandag eveneens gesloten zijn. De Eerste Kamer heeft heden al de 22 ont werpen, gisteren aan de orde gesteld, aangenomen na korte discussie over die betreffende de grens- verandering te Almeloo en de besmettelijke ziekten. Maandag zullen al de overige ontwerpen, ook de herziening der ongebouwde eigendommen, behan deld worden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 28 April, 's namiddags te drie uren. Ter voldoening aan het verlangen des Konings heeft de minister van justitie de leden van de rechterlijke macht, die genoemd zijn in het programma van den intocht van den Koning en de Koningin in de residentie op 28 April a. s., uitgenoodigd om bij die gelegenheid tegen woordig te zijn aan het station van den Ned. Bijnspoorweg aldaar, ten einde hen te ontvangen en te complimenteeren. Des avonds zal het Voor hout met 5000 gasvlammen verlicht worden. Beeds nu levert deze wandelplaats een eigenaardig ge zicht op door de duizenden witte ballons om de gasbekken bevestigd. Volgens de heden ontvangen mailberichten van 15 Maart is het adres der Bataviasche han delaren door de regeering eenvoudig gedeponeerd. Een kopie er van is aan den minister gezonden. In de heden te Amsterdam gehouden ver gadering der Nationale Hypotheekbank werd o. a. door het bestuur medegedeeld dat een dividend wordt uitgekeerd groot 25 per aandeel; terwijl de waarborgkas door bijvoeging der rente voor 1878 is geklommen tot 92,118.51. De groothertog en groothertogin van Saksen Weimar zullen zich reeds morgen, Zondag, naar Amsterdam begeven. De Staatscourant bevat het reglement op het examen, voorgeschreven in art. 1, lit. 6, van het koninklijk besluit van 13 Pebruari 1878 (Nederlandsch Staatsblad n°. 9, en Indisch Staats blad n°. 154), betreflende de voorwaarden, waarop eenige wetenschappelijk gevormde taalkundigen aan den burgerlijken dienst van Nederlandsch Indië kunnen worden verbonden, en het uitgewerkt programma der vereischte kundigheden. Het stoomschip „Drente", van Botterdam naar Batavia, is gisteren van Aden vertrokken; de „Prinses Amalia" vertrok gisterochtend van Southampton naar Java; de „Madura", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde gistermiddag te Napels en vertrok 's avonds; de „Overijsel", van Botterdam naar Batavia, passeerde gistermorgen Gibraltar. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Brielle, mr. P. Van Andel, notaris aldaar. BUITENLAND. Rusland. De Parijsche correspondent van de „Times" deelt een brief mede, dien hij dezer dagen uit St.-Petersburg ontvangen heeft, waarin o. a. het volgende geschrevea wordt: „De hoofd-ambtenaren van de geheime politie denken, naar men beweert, er ernstig over om hun post neer te leggen, daar zij ontdekt hebben, dat drievierden van hunne agenten in betrekking met de nihilisten staan. De kracht der nihilisten moet overigens niet over dreven worden. Zij zijn eigenlijk niet talrijk, maar zeer woelig en werkzaam. Zij trachten ijverig proselieten te maken en fanatisme 1e wekken en verspreiden schrik door hunne stoutheid. Maar wat hen vooral steunt is de apathie van de middel klasse. Deze, de geleerden, ambtenaren, kooplieden en een aantal officieren, zijn in hun hart zeer vijandig aan het autocratisch regeeringsstelsel. Zij zijn allen liberaal, verlangen een ernstigen consti- tutioneelen regeeringsvorm en willen, dat de natie ten minste het recht en de middelen hebbe om de regeering te controleeren. Dit deel van de bevol king, dat, vooral in de steden, het talrijkst en het meest verlicht en invloedrijk is, ziet met ergernis, dat landen als Montenegro en Bulgarije constitutiën en wetgevende lichamen krijgen, terwijl het groote Bnsland de eenige Europeesche staat is, die daarvan verstoken is." In de gisteren openbaar gemaakte keizer lijke ukase, gedagteekend van den 17den, wordt gezegd dat nit de jongste gebeurtenissen blijkt dat eene zoo al niet talrijke dan toch overmoedige bende boosdoeners naar ondermijning van den Staat en van de openbare orde streeft. De jongste moord aanslagen maken tijdelijke buitengewone maat regelen noodzakelijk om eene strenge bestraffing der boosdoeners mogelijk te maken en aan de re- geeringsambtenaren buitengewone volmacht te ver- leenen ten einde voor de handhaving der openbare orde te kunnen waken. Aan het gezag van de tijdelijke gouverneurs-generaal worden alle plaat selijke en burgerlijke ambtenaren op dezelfde wijze onderworpen als in tijd van oorlog onder het gezag van de legerbevelhebbers de ambtenaren in die gouvernementen gesteld zijn, waarin de staat van beleg is afgekondigd. Aan hun gezag worden ver der alle inrichtingen van onderwijs onderworpen, terwijl het aan de gouverneurs-generaal wordt overgelaten alle burgerlijke personen in de onder hun gezag staande plaatsen zoo noodig onmiddel lijk voor den krijgsraad terecht te stellen. Zij hebben de bevoegdheid langs administratieven weg alle personen uit hunne districten te verwijderen, wier verblijf hun schadelijk voorkomt, op hun per soonlijk bevel ieder, wien ook, in hechtenis te doen nemen, en zoo het hun noodig voorkomt de dag bladen en andere periodieke geschriften geheel of tijdelijk te verbieden, indien zij van oordeel zijn dat hunne richting eene verderfelijke is, in het algemeen al die maatregelen te nemen, welke hun voor handhaving van orde en rust noodzakelijk toeschijnen. Te St.-Petersburg, Charkow en Odessa zijn voorloopige gouverneurs-generaal aangesteld, met uitgebreide buitengewone volmachten. Gelijke vol machten zijn voorloopig aan de gouverneurs-gene raal te Moskou, Kiew en Warschau opgedragen. De persoon die den moordaanslag pleegde op den adjudant-generaal Drenteln is nog niet ge vat, doch het staat vast dat hij Mirsky heet. Volgens geruchten zou de regeeriag voor den post van gouverneur-generaal te St.-Petersburg den generaal-adjudant Gourkho willen bestemmen. De „Agence russe" meldt, dat de keizer en keizerin den 24sten dezer maand naar Livadia zullen vertrekken. Een bericht dat de Bussische regeering aan de Engelsche de uitlevering gevraagd heeft van de schuldigen aan de jongste moord aanslagen, welke naar Londen uitgeweken zijn, en dat dit verzoek van de hand gewezen is, wordt door hetzelfde blad onwaar genoemd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2