■■aaftgvtaflcci een prachtig bloemstuk, dat zich aan weerszijden van het tegenover het paleis geplaatste standbeeld zal verheffen, en uit de keurigste exemplaren, welke de broeikas en de koude grond in dit seizoen kunnen opleveren wordt samengesteld, als hulde- bewijs aan den beschermheer der vereeniging. Des avonds zullen gascandelabres met ballons dit bloe- menmonument in het licht doen schitteren. Het vertrek van den Koning en de Koningin per extra-trein uit Den Haag, op Maandag 21 dezer, is thans definitief bepaald op elf uren in den voormiddag. Te 12.15 zullen zij aan het station van het Rijnspoor te Amsterdam aankomen. Door eene commissie uit de vereeniging van officieren van scherpschutterscorpsen zal Dinsdag, namens die vereeniging, hnn in het paleis te Amsterdam het geschenk worden aangeboden. Men deelt aan de Amst. Crt. mede dat bij den Koning en de Koningin het voornemen zou bestaan, om in de zomermaanden een bezoek te brengen sas de zuidelijke provinciën. Met het oog daarop kan de tyd voor het congres en de uit voeringen van het Necteriandsch gymnastiekverbond nog niet worden vastgesteld, wijl de regelings commissie die feestelijkheden wenscht te doen samengaan met de komst van HH. MM. te Maas tricht, waar de gymnasten dit jaar hunne alge- meene bijeenkomst zullen houden. Sedert eenige maanden heeft de zoo gunstig bekende genealoog A. A. Vorsterman van Oyen te Maastricht zich onledig gehouden met de samenstelling van een geslachtsregister met his torische bijzonderheden van het vorstengeslacht, dat in den jongsten tijd zoo nauw aan het huis van Oranje verbonden is geworden. De heer J. L. Beyers te Utrecht, die de uitgave van dit boek op zich nam, heeft er een juweel van typographi- sche uitvoering van gemaakt, waarvan de waarde niet weinig wordt verhoogd door prachtige por tretten in alberttypie, keurige vignetten en titel bladen en een gefacsimileerde lijst van de naam- teekeningen der ISO inteekenaren. Het eerste exemplaar van dit prachtwerk, in rijken fluweelen band gevat, werd gistermorgen aan den Koning en de Koningin overhandigd. De heer Vorster man van Oyen was tot dit einde ten paleize aanwezig. Aan de Midd. Crt. wordt uit Amsterdam gemeld dat in het koninklijk paleis aldaar voor 150 logés plaats bereid is. De minister van marine maakt bekend dat bij zijn departement voor de volgende schepelin gen de achter hunne namen vermelde bedragen zijn ontvangen, wegens hun toekomende buitgel den over 1873 en als vergoeding voor geleden verlies aan kleedingstukken, in den oorlog tegen Atjeh: J. Eykel, matroos 1ste kl., f 312,97; J. Hijsterberg, idem 2de kl., f 312,97F. K. Kop pers, idem 3de kl., f 312,97K. Schaallema, idem 2de kl., 0,85. Deze gelden kunnen bij het departement van marine door de betrokken sche pelingen worden ontvangen, op vertoon van hun ontslagbrief of ander bewijs van identiteit, en tegen onderteekening van aldaar berustende quitantiën. Voor overledenen geschiedt de betaling aan de erfgenamen, tegen overlegging van een verklaring van erfrecht, afgegeven door een notaris of kan tonrechter, waaruit blijkt, dat zij eenig en alleen tol de ontvangst daarvan gerechtigd zijn. Behalve aan de bovengenoemde schepelingen zijn nog aan verschillende officieren, onderofficieren en mindere schepelingen zoodanige gelden uitbe taald als opbrengst van door de gouvernements- stoomers „Telegraaf" en „Pontianak" in 1873 en 1874 op de kusten van Atjeh gemaaktcn buit. De verdeeling daarvan heeft zoolang opgehouden, omdat sedert de wetgeving daaromtrent de ver schillende qualiteiten bij de marine zooveel ver meerderd zijn. Met het vertrek van de „Prinses Amalia" Zaterdag jl. heeft de veertiendaagsche geregelde maildienst van de Maatschappij „Nederland" op Indië een aanvang genomen. Voor de Hoogduitsche taal deden gisteren in Den Haag zes candidaten examen; 4 werden afgewezen en 2 toegelaten, alsH. Siliakus en W. F. Weeren uit 's-Hage. Voor de Fransche taal 9 candidaten7 werden afgewezen en 2 toe gelaten, als: J. E. F. Schut en Ch. L. Waldkotter uit 's-Hage. Blijkens het verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de wetsvoordracht tot heffing eener eflectenbelasting verlaDgde men, en omtrent dit verlaDgen heerschte in twee der afdeelingen nagenoeg eenstemmigheid, een uitgewerkt overzicht te ontvangen van de waarschijnlijke uitgaven en ontvangsten in dit jaar en in de onmiddellijk volgende jaren, zoodanig ingericht, dat daardoor aan den eenen kant de twijfel werd weggenomen of eene duurzame belastiugverhooging nu reeds noodig is, en aan den anderen kant bleek, in hoe ver die belastingverhooging ook in verband staat met uitgaven, waartoe nog niet is besloten en of dus bij het toestaan hiervan nieuwe belas tingen moeten worden geheven of de bestaande verhoogd. De aflevering van de bij de nationale mili tie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal te Leiden geschieden in het inva lidenhuis op Donderdag 15 Mei, 's morgens te halfnegen. Aan het ministerie van waterstaat is heden aanbesteed het onderhoud van en het doen van eenige herstellingen aan het postkantoor te Leiden, gedurende de jaren 1S79, 1880 'en 1881. Minste inschrijver was de heer L. Van der Drift aldaar, voor 1224. De heer L. P. Philippona, in zijn strijd tegen den sterken drank onder den naam van Multaptior bekend, is overleden. Uit de toebereidselen voor de feestvierin gen te Amsterdam vanwege de gemeente, de com missie en particulieren blijkt nu reeds duidelijk dat langs den weg dien de koninklijke stoet zal volgen, verreweg de meeste huizen zullen zijn versierd en dat de stad aan deze zijde een ver- rukkelijken aanblik zal opleveren. Het Damplein, de Hoogesluis en het Rembrandtplein zullen ver rukkelijke punteu worden, door het vele dat daar van verschillende zijden is en wordt gedaan om die plaatsen in feestterreinen te herscheppen. Aan den fakkeloptocht zullen 28 vereenigingen deel nemen waaronder de werklieden van 's lands werf, te zameu 1160 man, en de leden van Neer- lands Werkman, in verschillende groepen. In den stoet bevinden zich 52 transparanten, benevens acht muziekcorpsen, waaronder ook de stafmuziek van het vierde regiment infanterie. Vierhonderd fakkels en ongeveer duizend lantaarns zullen bij dezen optocht dienst doen. Aan de serenade nemen elf liedertafels deel. Slingersgewijze zullen de deel nemers aan den fakkeltocht en serenade op den Dam worden opgesteld. De fakkeltocht neemt den volgenden weg van het Volkspaleis naar den DamUtrechtschestraat, Rembrandtplein, Regu- liersbreestraat, Sophiaplein, Rokin, en terug langs het Paleis, Kalverstraat, Sophiaplein, Singel (zuid zijde), Oude Spiegelstraat, (Wolvenstraat), brug over (Keizersgracht), (Huidenstraat), Heerengracht, Spiegelstraat, Keizersgracht, Amstel, Paleis voor Volksvljjt. De tusschen haakjes geplaatste straten vallen bij ongunstig weder uit. Eerste Kamer. Tegen morgen zijn aan de orde gesteld 22 wetsontwerpen, tegen Maandag 4, waaronder dat betreffende de militaire pensioe nen bij de zeemacht, zoodat dan alleen nog over blijft dat tot herziening der ongebouwde eigen dommen. Het Vad. verneemt dat in de afdeelingen der Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende de militaire pensioenen voor de zeemacht niet gunstig is ontvangen. Het stoomschip „Voorwaarts" arriveerde gisterochtend te Port Said en vertrok te midder nacht de „P. Caland" is eergisteren van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokken met de mail en 40 passagiers; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen bij Lezardde „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is 16 April van Marseille vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot off.-mackinist 2de kl. den machinist 1ste kl. in het vaste corps bij 's rijks stoomvaartdienst C. A. Brandtden kapt. M. De Leeuw, directeur van het garniz.-hospitaal te Vlissingen, in afwachting van nadere beschik king, op nonact. gesteld den ritmeester J. C. Rijn bende, thans 5 la suite van het 4de reg. huzaren, te rekenen van 1 Mei e. k. geplaatst 5 la suite van het 3de reg. huzarenden gen.-majoor W. De Villeneuve, inspecteur der artillerie, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag be paald op f 2700 'sjaars. Gemengd Nieuws. Een hevig alarm van klokgelui ,en tromgeroer door de geheele stad deed even na twaalven de meeste ingezetenen uit hunne eerste nachtrust ontwaken. Er was nl. weder een felle brand uitgebroken, en nu in de sigarenfabriek van de heeren Van Schaik op het Levendaal. Nau welijks was dit ontdekt, of reeds het tot ma gazijn van sigarenkistenhout, drogerij enz. bestemde bovengedeelte van het gelukkig aan drie zijden door den tuin omgeven en alzoo op zich zelf staande gebouw, stond in volle vlam. Nadat het vuur lan gen tijd in dit gedeelte op hevige wijze had huis gehouden, zoodat eindelijk het dak geheel was ingestort en de vlammen zich hoog in de lucht vertoonden en zich over een groote uitgestrekt heid als 't ware een vuurregen verspreidde, werd eindelijk ook de daaronder liggende verdieping aangetast, met het gevolg dat weldra de vlammen uit alle openingen sloegende geheele omgeving, hel verlicht en opgepropt met een onzaglijke meu- schenmassa, leverde vooral toen een indrukwek kend doch tevens onheilspellend schouwspel op. Steeds woedden de vlammen verschrikkelijker, tot dat eindelijk de handspuiten en de stoomspuit te zamen er in slaagden door een kolossalen toevoer van water het benedengedeelte van het gebouw, eveneens reeds aangetast, tegen verdere uitbreiding van het vernielend element te beschermen. De beide bovenverdiepingen zijn echter totaal uitgebrand. Het lange doch smalle terrein aan de gracht leverde voor de brandweer in den beginne nogal moeilijkheden op om spoedig en voldoende water te geven, daar het, vooral aan de z(jde van het brandende perceel waarheen de richting van den wind was, vrij onveilig bleek. Trots den vuur regen waaraan zij waren blootgesteld, bleven de spuitgasten daar echter dapper doorwerken. De fabriek was tegen brandschade verzekerd, doch omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De huzaar, van wien gisteren mel- ding werd gemaakt, moet niet G. H., maar G. St. genaamd zijn. Te Delft zijn gisternacht te halfeen bij de heeren Gebr. Dercks op het Oude Delft, eenige horloges gestolen. Zekere B., pas uit de gevangenis ontslagen, verbrijzelde een spiegelruit, ten einde den diefstal te kunnen plegen. De politie betrapte hem op heeterdaad. Het heeft al den schijn alsof de man, zekere II. B., horlogemaktr, die behalve een gouden dameshorloge in zijn broekzak nog vijf zilveren remontoirs in zijn jaszak bleek geborgen te hebben, cn vroeger bediende bij de heeren Dercks geweest was, het misdrijf pleegde om weder in de gevangenis te komen. Gistermorgen is aldaar uit de Westvest bij de badinrichting opgehaald het lijk van den heer W. F. H., die sedert eenige dagen vermist werd. Gisternacht omstreeks halftwaalf is te Zandvoort een felle brand uitgebroken en wel in het hotel „Bellevue" van den heer C. L. E. Kauffmann. Uithoofde van den zeewind en de hooge ligging van het gebouw liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Het hotel was geheel van hout, zoodat in een uur tijds slechts een brandende en smeulende massa over was. Van blusschen kon geen sprake zijn. Het gebouw en de inboedel waren verzekerd. Te Amsterdam heeft een werkman, aan de Ilollandsche suikerraffinaderij bezig met ophijschen van balen beetwortelsuiker, vier balen, die uit het bovenzolderluik naar beneden stortten, op het lichaam gekregen. Hij is kort daarna overleden en laat eene weduwe met drie kinderen na.' In het verslag van de inrichting voor blinden te Utrecht komt de volgende merk waardige opmerking voor. Een blinde weigerde dit jaar opgenomen te worden in de werkinrich ting, indien men hem geen f 13 loon gaf; die som kon hij met bedelen ook ophalen. Het bericht dat te Oud-Beierland een knaapje ten gevolge van mishandeling zou over leden zijn, blijkt gelukkig onwaar te zijn. Woensdag-middag omstreeks één uur ontlastte zich boven de gemeente's-IIertogeubosch een hevig onweder, vergezeld van slagregen en hagel. De bliksem sloeg in een windmolen aan het uiterst oostelijk deel der stad, zette een der wieken in

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2