ter» uitgedrukt zij2°. ijzeren gewichten van den zoogenaamden bomvorm, met handvat en justeer- opening." Het eerste lid van art. 68 wordt gele zen als volgt: „Op de ijzeren gewichten, bedoeld in art. 59 en snb 1 van art. 60 van dit regle ment, en op de koperen gewichten van een kilo gram en daarboven wordt de benaming aangeduid door het woord kilogram, of, bij verkorting, kilog., met het cijfer, vermeldende het getal kilogrammen, hetwelk het stuk bevat, terwijl op de ijzeren ge wichten, bedoeld sub 2 van art. 60, het woord kilogram door een enkele K kan worden aan geduid." De minister van oorlog heeft bepaald dat de practische oefeningen der officieren gedurende het aanstaande zomerseizoen zullen bestaan in het uit kiezen van tactische stellingen, het uitwerken van onderstellingen, ontwerpen van veldwerken, leggen van kleine veldbruggen, enz.; een en ander in de nabijheid der garnizoensplaatsen. In de gisteravond gehouden algemeeie ver gadering der „Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam" is besloten, op den dag van den intocht van de» Koning en de Koningin, ook het Verenigingslokaal niet open te stellen en op de kantoren niet te leveren of te ontvangen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde gisteravond Aden; de „Celebes," van Nieuwediep, arriveerde eergisteren te Batavia. Z. M. heeft den 2den luit. G. Blaauw, van het lste reg. inf., voor vijf jaren gedetacheerd bij de inf. i» Ned.-Indië; bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger i» Oost-Indië benoemd tot oft. van gez. 2de kl. den student voor gen. dienst (arts) F. G. A. Huber; aan D. Post, met ingang van 1 Mei a. s., op zijn verzoek, eervol entslag verleend als comm.-tit. bij het dep. van waterstaat enz., behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Bij de Valkensteeg is hedenmorgen te halfelf zekere G. H., huzaar (hoefsmid), alhier in garnizoen, in het Galgewater gesprongen, doch spoedig zonder letsel door eenige schippers gered. Naar men verneemt zou hij tot die wanhopige daad zijn overgegaan, omdat zijn meisje, waarmede hij eerstdaags zou huwen, zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt. I» de zaak van den Parijschen fabri kant L. en de Haagsche firma v. d. S., waarbij het betreft eene vordering tot terngbekoming van juweelen die de bekende N. van den fabrikant had weten te verkrijgen en bij de firma v. d. S. ge deponeerd, heeft de arrond.-rechtbank te 's-Hage het beslag, dat door den eischer op de juweelen was gelegd, nietig en van onwaarde verklaard en hem veroordeeld om aan de gedaagde firma te ver goeden alle kosten, schaden en intressen door en ten gevolge van het beslag geleden en nog te lijden. De rechtbank overwoog o. a. dat al waren de be drieglijke handelingen, waarop de eischer zich heeft beroepen, volkomen bewezen en die als oplichting te qualificeere», hem toch zijn eisch niet kon volgen en het ten bewijze der bedrieglijke handelingen aangeboden getnigenbewijs niet ter zake dienende en afdoende was. Voor de harddraverij met paard ea chais, welke vanwege het bestuur der Amsterdam- sche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw 24 dezer op de Stadhouderskade zal worden gehouden, zijn als prijzen uitgeloofd: een fraai bewerkt zilveren theeservies op zilveren blad, benevens voor den rijder eene premie van f 50 twee zilveren presenteertrommek op dito blad, en een zilveren diner-garnituur. Gistermorgen is te Amsterdam bij het ophalen der dubbele wipbrug over den Zwanenburg wal, bij het Diaconie-Weeshuis, het achtergedeelte der wip tegen de stijlen geslagen, waarvan het gevolg was dat de brug is ingestort en in de gracht terechtkwam. Ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. Naar men meldt zal de verplaatsing van den zetel der maatschappij „Nederland" naar Amsterdam de verhuizing van 2100 menschen van Nieuwediep naar de hoofdstad ten gevolge hebben. De militieraad te Zwolle heeft uit- spraak gedaan in zake den loteling H. Bijker te Steenwijkerwold, die vermeende wagens broeder- dienst vrij te zijn. I zaak is dezeA. Bijker, loteling van 1875, verisselde zijn hooger nummer met dat van L. Denm uit Oldemarkt, en trad dus voor dezen als nmmerverwisselaar in dienst. Na verloop van eenig dagen werd echter ook het nnmmer van A. Bijsr dienstplichtig, waardoor L. Denne» dienen most of weer iemand in zijne plaats moest stellen, ooals ook geschied is. Nu was H. Bijker in d meening dat zijn broeder A. Bijker dieDde al milicien en hem dus vrij maakte, maar de mitieraad heeft beslist dat A. Bijker, in dienst gekmen als nummerverwisselaar, dat bleef en dus n;t voor zijn eigen nummer dienende, zijn broede niet vrijmaakte. Bijgevolg is ook deze laatste vor den dienst aangewezen. Te Oud-Beierlnd werd in de vorige week een knaapje vn tien jaren zoodanig door een kameraad geslagei dat hij eergisteren aan de gevolgen is overleden. Een zuivere vinst van 19,900 pet. werd dezer dagen doe een heer uit Horssen be haald op vier porselinen beeldjes, welke hem bij een boedelscheidag voor f 25 waren toebe deeld en uit zijne haiden in die van een antiquaar overgingen voor f 50)0. Te Paesens is door den schipper B. Groen in het Moddrgat in de Noordzee opge- vischt een kakebeen van p. m. 14 voet lengte, waarschijnlijk van eet walvisch. "Vier man hadden moeite het over den .eedijk te dragen. Door een brood akker te Utrechtwerd Zaterdag 11. aan elk ie bij hem een brood haalde, ee» krentenbroodje peseut gedaan. Dit lokte koo- pers; eergisteravond 7erd hetzelfde herhaald, maar toen was de toevloed 166 groot, dat de hulp der politie moest wordei ingeroepen om den bakker het uitgeven mogelij: te maken. Naar men zegt geschiedde de uitdeeliig op last van een vischkooper, die onlangs een lot mn de 100,000 trok. DenachtvorsteihebbenverledeDweek aan de hyacinten greote schade toegebracht. Een groot gedeelte van d( bloem is daardoor zoodanig geknakt, dat men het verrukkelijk gezicht va» in vollen bloei staande bloemvelden dit jaar niet zal kunnen genieten. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is C. K. M., huzaar bij het 2de regi ment huzaren, veroordeeld tot vier maanden deten tie wegwus misdaad tegen den dienot en insubor dinatie in tijd van vrede, door een meerdere in ra»g aan te gr ij pea, tegen den grond te werpen en te slaan, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Het hoog militair gerechtshof aldaar heeft C. v. G., hnzaar bij het tweede reg. huzaren, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot twee jaren correctioneele gevangenisstraf we gens diefstal bij nacht ia een bewoond huis, en twee diefstallen door een loonbediende gepleegd, ten nadeele van een persoon, in de woning, waarin hij zich met zijnen meester bevond, met aanneming van verzachtende omstandigheden. De koning van Spanje heeft gratie verleend aan ze9 personen, die ter zake van den opstand te Saragossa in 1873 ter dood waren veroordeeld, alsook aan een militair veroordeelde. Van regeeringswege is aan de Russi- sche nieuwsbladen verboden omtrent den moord aanslag voorloopig andere berichten dan de offici- eele te publiceeren. Eveneens worden voorloopig alleen die dépêches overgebracht, die de officiëele berichten zonder verdere aanvullingen bevatten. Daar de dader kort vóór het plegen van het feit zich door middel van arsenicum trachtte te ver geven, werd hij eerst in de cliniek gebracht en daar met tegenmiddelen behandeld. Hij beet en sloeg woedend om zich heen, werd ten slotte ge kneveld en met geweld stortte men hem warme melk in de mond. Het gerucht is in omloop dat de onder sterk escorte «aar de Peter-Paulvesting gevoerde misdadiger aldaar reeds overleden is, dat echter zijn dood zoolang officieel zal worden ont kend, tot verdere sporen zijn gevolgd, die grond geven tot het vermoeden dat er medeplichtigen zijn. De Russische ministerraad is bijeengekomen, om buitengewone maatregelen te nemen tegen de socialistische woelingen. Men verwacht proclama- tiën, waarin de staat van beleg van St.-Petersburg wordt afgekondigd. De „Golos" zegt vernomen te hebben, dat tot het doen van uitspraak over den sluipmoordenaar een buitengewoon hooggerechtshof zal bijeengeroepen worden. De ovaties nemen geen einde. De keizer vertoont zich telkens aan de deputaties e» antwoordde aan een van hen„Ik dank aan Gods voorzienigheid mijne joDgste redding, waarin ik eene vingervfy- zing wil zien, dat mijn leven voor het lieve vader land nog noodig is. Met dezelfde liefde als gedu rende mijn geheele leven, zal ik het ook de laatste jaren mijns Tevens »o» wijden." De „Petersburgkja Wjedomosti" beschrijft de bijzonderheden aldus Bij het omgaan van den hoek van het gebouw van don generalen staf kwam de aanrander den keizer te gemoet. De deurwachter Maimaun riep hem toe: „Plaats! de keizer komt," waarop de misdadiger van het trottoir afging, maar den keizer te gemoet bleef loopen. Toen hij op dezelfde hoogte als deze gekomen was, maakte hij op militaire wijze front en groette den czaar. Deze beant woordde dien groet vriendelijk, doch op het zelfde ooge»blik greep de aanrander een revolver uit den zak van zijn jas en schoot eenmaal op den czaar, in wiens onmiddellijke nabijheid hij thans stond. De czaar zag echter zijne beweging en sprong op zijde, waardoor het schot miste. Toen keerde de keizer zich om en liep op bet paleis van Gort- schakoff toe, waarvan de poort open 6tond. De misdadiger rende den czaar na en loste onderwijl nog drie schoten op hem. Toen echter werd hij door den deurwachter Maimann, den litograaf Leibowitsch en den soldaat Grigorowitsch achter haald, die zich op hem wierpen. Hij verzette ziek echter krachtig, doch werd door de menigte over meesterd en ernstig toegetakeld. Naar de Duitsch» „St.-Petersb. Zeitung" vermoedelijk nit authen tieke bron verneemt, heet de misdadiger werkelijk Alexander Konstantinowitz Solowjew en is hij een voormalig student van de St.-Petersburgsche uni versiteit. In December van het vorige jaar was hij te St.-Petersburg gekomen, als ontslagen huis onderwijzer uit de stad Toropez, in het gouver- neme»t Moskou gelegen. Zijne moeder, broeder en zuster wonen te St.-Petersburg; eerstgenoemde heeft haar zoon in den kerker bezocht. Eergiste ren verklaarde de misdadiger dat bij den aanslag had bedreven, omdat hij door bet lot daartoe was aangewezen. In zijne kleeding heerscht een zon derlinge tegenstrijdigheid, in zooverre zijne boven- kleederen nieuw, elegant en zindelijk waren, Zijne o»derkleederen daarentegen vuil. BUITENLAND. Italië. Behalve de gedelegeerde van België waren ook die van Oostenrijk, Duitschland, BeiereD, Dene marken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Zweden en Noorwegen, Rusland, Nederland, Por tugal en Zwitserland tegenwoordig bij de opening van het meteorologisch congres te Rome. De ver tegenwoordiger van Amerika werd binnenkort ver wacht. De minister Depretis opende het congres met een redevoering, waarin hij wees op hetgeen de meteorologie reeds had gedaan e» hetgeen haar nog te doen stond. De Pranscbe gedelegeerd® hield daarop een rede Het congres koos vervolgens Cantini tot voorzitter, Plantamour (Zwitserland) en Wild (Rusland) tot vice-voorzitters. Z witserl and. Het hof van assises te Neufchatel heeft Brousse, uitgeweken internationalist en redacteur van ,,L'Avant-garde", tot twee maanden gevan genisstraf en tien jaren ballingschap veroordeeld, als schuldig aan opruiing tot koningsmoord tegen met Zwitserland bevriende monarchen. Rusland. In antwoord op eene toespraak van den adels- maarschalk heeft de keizer verklaard, dat hij, wat er ook gebeure, op wettig terrein wil blijven.' De vermetelheid echter waarmede de jongste moord aanslagen zijn gepleegd, is van dien aard, dat hij tegen wil dank genoodzaakt is buitengewone maat regelen te nemeD, niet voor zich zeiven, maar voor allen, voor de maatschappij, voor Rusland. De Russische regeering heeft, naar een telegram uit Pest meldt, bevolen, omtrent de aangelegenheid te Widdin een streng onderzoek in te stellen, terwijl zij tevens aan vorst Dond»- koff-Korsakoff heeft opgedragen, de door de capi tulatie» gewaarborgde privilegiën der vreemde lingen en de beschermrechten der consuls te handhaven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2