Vrijdag 18 April A*. i«79. N°. 1880. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 miucbo.•••••-. l.Kk 'Franco per poel1.40. v* ."Vm 0 0.0®. AfMndertQke Noomere Deze Courant wordt d^el^jks, met uitzondering ran Zon- en Feetdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKBTEHTIEKl Vu 1regïla LO». Ieder, regel meer0.174» Grooier, lettere uur pJeeterahate. LEIBES, lf'Aprll. Bij de algemeene numerieke staten, aan duidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 Januari van dit jaar, is de eerste ban gesplitst in twee categorieën. De eerste cate gorie bevat de leden, die tbais nog ongehuwd, •n die gehuwd of weduwnaars zijn, zonder kind •f kinderen; de tweede categorie de leden, die na hnnne inlijving gehuwd zijn en in het bezit van kind of kinderen zijn gekomen. Blijkens dezen 3taat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van de reserve, op 1 Januari jl.: die der eerste categorie 87,444. man, die der tweede categorie 14,270 man, te zamen 41,714 man. Van dit getal man schappen hebben 10,672, derhalve ruim '/4 van het geheel, vroeger, hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als soldaat of milicien bij het leger gediend. Op 1 Januari 1878 bedroeg de sterkte van den lsten ban der dd. schutterijen die der late categorie 27,354 man, die der 2de 14,083 man, te zamen 41,387 man. De sterkte, met inbegrip der reserve van den eersten ban der rustende schutterijen, bedroeg op 1 Januari jl.: die der eerste categorie 55,560 man; der tweede categorie 20,962 man, te zamen 76,522 man. Van dezen hebben 17,979 man, dus ruim 2/, van het geheel, vroeger als onderofficier, korpo raal, soldaat of milicien bij het leger gediend. Op 1 Jan. 1878 bedroeg de sterkte van den eersten ban der rustende schutterijen in alle provinciën die der eerste categorie 54,891 man en die der tweede categorie 21,255 man, tezamen 76,146 man. De geheele sterkte van de beide categorieën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te zamen bedroeg 118,236 man op 1 Januari 1879, tegen 116,938 op 1 Januari 1878. Te Leiden bedroeg de 1ste categorie 1 bataljon van 6 compagniëeu met 9 officieren, 11 onder officieren, 5 korporaals en twee tamboers. Er waren 229 actieve schutters, 252 reserve, samen 481 zoodat het totaal was 508. De 2de categorie telde: 1 officier, 7 onderofficieren, 12 korporaals, 66 actieve schutters, 221 reserve, samen 287; zoodat het totaal was 307. Het totaal der sterkte van beide categorieën van den lsten en 2den ban bedroeg 815. De kapitein Oosterman, van de 3de afdee- ling vesting-artillerie, is overgeplaatst bij het 4de regiment infanterie, en de 1ste luitenant-kwartier meester Torre van het 1ste bataljon van dat regi ment te Delft verplaatst naar het depot te Gouda. Uit Haarlemmermeer wordt ons gemeld dat de stand der wintergranem bevredigend is. De tarwe, daar hoofdproduct, staat goed. Over 't algemeen is de machinaal gezaaide, uithoofde eener gelijk matige en diepere beworteling, aanmerkelijk beter dan die, welke met de hand gezaaid is. Ook de wintergerst, die men er vindt, staat uitmuntend. De grond was in geen jaren zoo gemakkelijk en goed te bewerken als nu; de strenge vorst had de bovenkorst van den taaisten kleigrond geheel verkruimeld. De zomergewassen zullen daarvan den weldadigen invloed ondervinden. In de weilanden ziet men nog geen gras; wel loopt hier en daar reeds jong vee in de weide, doch 't is voor de dieren gemakkelijk om veel beweging, maar uiterst moeilijk om toereikend voedsel te vinden. De nachten van 11 tot 13 April waren verschrikkelijk koud, vooral voor beestjes die pas den warmen stal hadden verlaten. Ook voor de o»twikkeling der tuingewassen rijn de koude nachten zeer nadeelig. De vxuchtboomen prijken met veel bloesmknoppen, die voor de machtvorsten gelukkig mg gesloten zijn. Onder begunstiging ran het aangename lente weder, zoo schrijft menons uit Benthuizen, heeft de bearbeiding en bebawing van den grond een krachtigen aanvang gencnenterwijl het zaaien, po ten, plantem en leggen vin aardappels in vollen gang is. De toestand van he koolzaad, zoowel als die der overige winterprodcten, mag in deze streken over het algemeen bevtdigend heeten. De examens vor lager onderwijs in de provincie Zuid-Holland zijn gisteren aangevangen. Voor de wiskunde weden geëxamineerd 7 can didates 3 werden afgerezeu en 4 toegelaten, als G. J. Van Hemert lit Gorcum, P. Klok uit Krimpen a/L., K. H. Van Meekeren uit Moor drecht, D. J. Ruyter lit Gorcum. Voor de En- gelsche taal 6 candidate, 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, alsTh. J. Bnrgerhoudt, K. Mun- tinga, J. J. Schweuck(, allen nit 's-Hage, B. J. F. Varenhorst uit Rjswijk. Voor de Fransche laai 7 candidaten, tagelate» J. L. Ph. Duyser uit 's-Hage. Aan de gemeeite Haarlem is ontheffing verleend van de verpjichting tot oprichting van eene burger-dagschool voor middelbaar onderwijs, voor den tijd van vijf jaren. Maandag a. s. zal de Groote Koopmansbeurs te Amsterdam gesloten zijn. De heer Den Tex. burgemeester van Am sterdam, is uit het buitenland in zijn gemeente teruggekeerd. Het bericht, dat bij voornemens is in den loop van den zomer zijn ontslag te vra gen, wordt door het „Hbl." wel niet stellig tegen gesproken, maar toch zeer onzeker geacht. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren aan het bestuur van Amstels tooneel- en instrumeitale vereeniging „Caecilia" eene gouden medaille ter waarde van f 100 toegezegd, als prijs voor den nationalen en internationalen too- neelwedstrijd, in Mei e. k. aldaar te houden. Tevens heeft de raad besloten, de percentage voor de inkomstenbelasting over 1879 vast te stellen op 34/,0 pet. en voorloopig te innen 3 pet. De inrichting ter behandeling van ooglij ders te Amsterdam heeft van wijlen den heer W. P. Willink va» Collen een legaat ontvangen groot f 5000, van wijlen den heer J. R. Kemper een legaat groot 1000, beide vrij van rechten; voorts van de erven van den heer P. H. B. eene gift van f 2000. Bij gelegenheid van het zendingsfeest op Woensdag 2 Juli a. s. te Wolfhezen is men voor nemens extra-treinen uit Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Leiden, Woerden, Arnhem, Almeloo, Zwolle, Nijmegen, Winterswijk, Zutfen en Kampen naar Wolfhezen te doen loopen, bestaande uit lste, 2de en 8de klasse wagens en tegen dezelfde lage vrachten als bij vroegere dergelijke gelegenhedon. De minister van waterstaat enz. heeft naar aanleiding van art. 2 der wet van 4 Juni 1878 een commissie ingesteld tot onderzoek van die weegwerktuigen, waarvan de aanwijzing en toela- tiug op grond van het aangehaalde wetsartikel wordt verlangd. Tot leden dier commissie zijn be noemd de heerendr. J. Bosscha, hoogleeraar- directeur der polytechnische school, tevens voor zitter, dr. J. A. Snijders C.Jz., hoogleeraar aan de polytechnische school, en A. J. H. Van der Toorn, inspecteur van het ijkwezen. De gladde ijzeren kanonnen, thans nog bij de vesting-artillerie in gebruik, zulle» vervallen, behalve het kanon van 9 centimeter. De hierdoor beschikbaar komende vuurmonden in de verschil lende vestingen en forten zullen publiek verkocht worden. Het Vad. verneemt dat de Koniagin rich bereid heeft verklaard als beschermvrouw van d» industrieschool voor meisjes te 's-Hage op te treden. Uit Paramaribo wordt gemeld dat ook aldaar zich voor omstreeks negen maanden een commissie vormde om volgens den wensch der ingezetene» een bewijs van belangstelling te geven ter gele genheid van het huwelijk va» prins Hendrik. Met geestdrift werd aan de roepstem dier commissie gehoor gegeven en eene voor deze verarmde kolonie niet onbelangrijke som vloeide samen. De commis sie besloot dat het geschenk zou bestaa» uit een meubelstuk, uit fraaie Snrinaamsche houtsoorten vervaardigd. Zij stelde zich in verbinding met ee» der voornaamste houthandelaars aldaar, de Gebrs. Smitter, die op uitnemende wijze deze opdracht volvoerden, daar aan de stad uit de ver verwij derde bosschen werden bezorgd elf houtblokken, alle van de fraaiste meubelhoutsoorten welke Suri name kan opleveren en van uitstekende hoedanig heid. Juist werden deze blokken ter beschikking der commissie gesteld, toen de tijding kwam dat prins Hendrik was overleden. Er werd toen be sloten de stukken hout te verkoopen, wat waar schijnlijk, dank zij de medewerking van sommigen, zonder verlies zal kunnen geschieden, e» de gelden voorloopig in kas te houden, totdat bekend zal worden welke plannen in Nederland worden ont worpen, om de nagedachtenis van den prins te vereeren, hetzij in den vorm va» eene nattige of philanthropische instelling, hetzij in dien van ee» monument. Ze zullen daarna ter beschikking van de Nederlaudsche commissie, belast met de uit voering van zulk een ontwerp, worden gesteld. Het jaarverslag van het Nederlandsch_gjm- nastiekverbond over 1878 is verschenen. Daaraan is het volgende ontleend: Op 1 Jan. 1878 telde het verbond 34 vereenigingen met 1159 leden; het ledental vermeerderde met 21 en klom tot 1180; 11 vereenigingen met 271 leden zijn toe getreden, zoodat het verbond op het einde van het jaar 45 vereenigingen met 1451 leden telde, zijnde eene vermeerdering van 292 leden of 25 pet. In verschillende afdeelingen van het verbond werden uitvoeringen gegeven. Te Haarlem werd op 24 Juni de 9de openbare uitvoering gehouden onder zeer gunstige omstandigheden. De rekening over 187S sloot met een batig saldo van 150.78. Behalve de gewone contributie, bedragende/"705.80, schonk de heer M. Dentz eene bijdrage van f 25. Benoemd werden tot leden van het bestuur op de algemeene vergadering de heeren G. De Yries, voorzitter, Amsterdam; A. S. Yan Reesema, vice- voorzitter, RotterdamCh. P. Kok, secretaris, AmsterdamU. A. Brandts, 2de secretaris, Am sterdam; R. Bloembergen Ez., penningmeester, Leeuwarden J. J. Wijnstroom, commissaris, Am sterdam, en J. L. Grüber, commissaris, Utrecht. Het Staatsblad m'. 54 behelst het kon. be sluit van den Ssten April jl., tot wijziging va» het reglement betreffende den vorm, de samen stelling en de afmetingen der maten en gewich ten, vastgesteld bij kon. besluit van 16 October 1869. Art. 60 wordt gelezen als volgt„Behalve de in het vorig artikel genoemde ijzeren gewich ten, is het geoorloofd te gebruiken1*. ijzeren gewichten, voorzien van een opstaanden rand, zoo danig, dat de looden kraag van het gewicht bin nen dien rand besloten en op dien rani de bena ming van het gewicht door gegoten cijfers en let-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1