Dinsdag 15 April. N°. 5877. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH AGBLAB. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 1O regels1.05. Iedere regel meer.«v.. v 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.o 1*40. Afzonderlijke Nommers s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. Bij den burgemeestervan Amsterdam is weder de som van 1200 ontvangen vaneen belastingschuldige, die ia de plaatselijke belasting op de inkomsten voor dit bedrag te laag is aan geslagen. "Voor de rechtbank te Middelburg heeft zekere D. B., uit Ter Neuzen, terechtgestaan, die beschuldigd wordt van oplichting. Hij zou nl. ziju broeder K. B. een bon voor 100 sigaren, ge drukt in deD vorm van een bankbiljet van/100, hebben ter hand gesteld, met verzoek die banknoot te wisselen. De beklaagde hield vol, dat hij te goeder trouw had gehandeld, daar hij zelf het papiertje voor een banknoot van f 100 had ont vangen. Het O. M. eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 1 jaar celstraf en f 100 boele. Vrijdag 18 April uitspraak. Het dertienjarig zoontje van P. op den Hommelschen weg te Arnhem is, toen hij op het dak van zijne woning een weggevlogen duif wilde vangen, naar beneden geslagen en werd zwaar gewond aan het hoofd en met twee gebroken ribben van den grond opgenomen. In den Opper-Elzas heeft zich een vreeselijk geval voorgedaan. Te Bollweiler kwam op 1 April een man bloedend en deerlijk gehavend, verklarende dat hij door een naakt mensch op het open veld was aangevallen. Men geloofde den man niet en dacht, dat hij in een kloppartij zoo zou zijn toegetakeld. Eenige uren later echter vond men in het veld twee lijken van vrouwen, die daar hadden gearbeid. De hoofden waren volkomen tot gruis geslagen. Toen kwamen ook twee personen zich beklagen dat zij aangevallen waren door een naakt, over zijn geheele lijf met bloed besmeerden man. Zij hadden zich door de vlucht gered. Nu ging men tot eene algemeene jacht over. Eerst des anderen daags gelukte het, den misdadiger in het bosch te vangen. Hij is 34 jaren oud, was vroeger soldaat in Frauschen dienst, heet Gutmann en is te Hagenau geboren. Als beweegredenen voor zijne handelingen verklaart hij, door den duivel daartoe aaDgezet te zijn. „De satan bad als een zwarte gedaante altijd naast hem gestaan en had hem zoo aangezet." De moordenaar was althans in zóóver bij zijn verstand, dat hij zijne wandaden in hare bijzonderheden kon mededeelen. Als een der middelen om onheil te voorkomen, zooals onlangs te Wurzburg heeft plaats gehad, toen een in verzekerde bewaring ge nomes student door den chef der wacht werd doodgeschoten, is dezer dagen door den comman dant dier stad bepaald dat scherpe patronen «iet binnen hel bereik der manschappen zullen liggen. Zij zullen in verzegelde pakken aan den bevel voerende op eiken wachtpost ter hand worden gesteld; door hem zullen zij aan de manschappen worden verdeeld, indien daartoe, ingevolge de algemeene instructie, noodzakelijkheid schijnt te bestaan. Te Parijs zijn meer stadsklokken dan in eenige andere stad, maar geen twee daarvan gaan gelijk. Voortaan zullen zij alle door middel van electriciteit geregeld worden; een telegraafnet zal van het observatorium worden geleid naar 12 gebouwen in verschillende deelen der stad, waar uurwerken ziju, en van daar zullen weer draden loopen naar de groote kerkklokken. Men schat de kosten voorloopig op 80,000 fr. K OLONIE IN". BATAVIA, 8 Maart. Het Alg. Dagblad verneemt dat de eindcijfers der begrooting voor 1880 zijn vastgesteld. Het tekort zal wezen 13 millioen, wanneer geene bij drage aan Nederland wordt uitgetrokken. Anders, zoo de vaste bijdrage op 6 millioen wordt vast gesteld, zou het tekort 19 millioen beloopen. Onder de uitgaven moet 10 millioen voor spoor wegen en havenwerken zijn. De inkomsten der kof fie moeten voor 1880 laag zijn geraamd. De Sumatra Crt. verneemt uit goede bron dat het denkbeeld om Sumatra onder een luite- nant-gouverneur-generaalschap te brengen, kans op verwezenlijking heeft. De Gedeh wierp dezer dagen asch nit. De Smeroe, aan het andere eind van Java, gloeiende lava, die echter ruimte genoeg vindt om schade loos af te dalen langs de zuidzijde van den berg. Gisteren is het examen voor den rang van hoofdonderwijzer afgeloopen. Et hadden zich zes candidaten aaDgegeven 5 mannelijke en één vrou welijke; één candidaat is niet opgekomen, één heeft zich teruggetrokken; twee mannelijke can didaten zijn afgewezen. Geslaagd zijnmej. L. E. Meyer Cluwen en de heer II. D. J. Rijnenberg. Door deD gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejverlof Daar Europa, wegens ziekte, aan den ads.-res. van Tjeringin "W. Linn; idem wegens meer dan 12 jaren onafgebroken dienst, aan den res. van Palembang A. Pruys van der Hoeven; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten commies bij het depart, van binnenl. bestuur A. F. Barthélemy. Benoemd: Tot ads.- res. van Tjeringin C. W. L. Flenrtot lsten commies bij het dep. van fin. F. B. D. Van Slijpebij de Bat. havenw. tot gezagv. de lste stuurm. H. C. Lagers, tot werktuigk. opz. J. J. Van Rossum; tot griff. bij den raad van jast. te Batavia, jhr. mr. H. L. Wicbers; tot griff. bij de landraden te Toeloeng- Agoeng en Trengalek P. J. Lapré; tot contr. lste kl. bij bet binnenl. bestoor op Java en Madura A. C. Schepper; tot on derwijzer 2de kl. C. G. Wemmerslagerbij het dep. van binn. best.: tot lsten comaaies C. P. Doeve, tot 2<len commies C. St.- Nicolaas; bij het binn. bestuur op de bezitt. buiten Java en Maduratot contr. lste kl. G. A. SchouteDtot contr. 2de kl. A. C. Kamp; bij het dep. van oud. enz.: tot 2den comm. J. W. M. Huygens, tot 3den comm. F. D. Meister. O n tsl agen: Eervol, de ambt. op wachtgeld L. A. Van Beusechem; eervol, met behoud van recht op pensioen, de zoutverkooppakhuism. te Baadjermasin J. W. Eysbacbbij de Bat. havenwerken de opz. G. Jaarsma; eervol, de opz. N. Elenbaas, de mach. G. F. Free- main, de werktoigk.-opz. R. Dobson en de gezagvoerder B. H. J. Quant. Geplaatst: Als hoofdond. aan de openb. 1. school te Ambarawa, J. Van den Bos; als hoofdonderwijzeres aan de openbare lsgere meisjesschool te Samarang, A. M. Mikkersals idem aan de te openen openbare lagere meisjesschool te Mees- ter-Cornelis, Ch. C. Rochassen; als 1ste hnlponderwijzeres aan de openbare lagere meisjesschool te SamaraBg, E. C. Gossler. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den oüic. van gez. 2de kl. W. Ha maker; eeD tweej. verlof naar Nederland, wegens 15 jaren onaf gebroken dion9t in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. H. A. "Wijimalen; een tweej. verlof Daar Europa, wegens ziekte, aan den offic. van gez. 2de kl. F. N. Kramer. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behood van recht op pensioen, de majoors der inf. W. E. Berkholst en M. T. H. Perelaer. Geplaatst: Bij het hosp. te Willem I, de off. van gez. 2de kl. F. W. Stammeahaus als adj. bij het 2de depot-bat. inf., de lste luit. N. Ten Broek van dat corps; bij het 10de bat. te Weltevreden, de 2de luit. R. A. Jackson. Overgeplaatst: Van of naar AtjehBij de int. in Atjeb de onderint. 2de kl. H. J. Maasland; bij den gen. dienst in Atjeh de mil. apoth. 2de kl. K. Milius, bij het lste gam.-bat. in Atjeh de l9te luit. S. J. Cochins, bij het garn.-bat. in Atjeh de lste luit. C. H. Apol, bij het 3de gam.-bat. in Atjeh de 2de luit. G. D. Van Epen, bij de magazijnen van oorlog te Kotta-Radja de magazijnm. 3de kl. J. Verfloesen, bij het alg. genie-magazijn te Batavia de magazynm. 3de kl. D. Van Assen, tijdelijk bij den staf der genie in Atjeh de magazijnm. 2de kl. H. F. Ormel. Departement der Marine. Benoemd: Tot loods J. C. H, Hancke. Tijdelyk gedetacheerd: Bij het dep. der marine ten einde te worden belast met het verrichten van astronomische plaatsbepalingen ten behoeve der bydrographie, de luit ter zee lste kl. A. P. Tadema. BUITENLAND. Frankrij k. De „Temps" merkt aan, dat het eiland Mata- cong, van welks bezetting door de Franschen de zer dagen melding is gemaakt, aangezien het ge legen is tusschen de mondingen van de Congo en de Mellakorie, in de nabijheid van eene ontwij felbaar aan Frankrijk behoorende kust, logisch ook Fransch behoort te zijn. Op eene in 1864 op last van den toenmaligen gouverneur van Se negal geteekende kaart staat het wel als eene En- gelsche bezitting aangewezen, maar dit kan, meent de „Temps", het gevolg zijn geweest van de om standigheid, dat het eiland toen eigendom was van een Engelsch onderdaan. Bovendien is in 1855 door de» toenmaligen Engelschen minister van koloniën verklaard, dat Matacong geen Britsch grondgebied was. Zonder op de zaak te willen vooruitloopen, herin»ert de „Temps", dat de En gelschen zich meer dan eens in aangelegenheden van dezen aard vergist hebben en oppert zij het denkbeeld om van deze gelegenheid gebruik te maken, ten einde andere onzekerheden betreffende grenzen, visscherijquaestiën enz. in Newfound land, Guyana, Brazilië, de West-Afrikaansche stations enz. te regelen. De Fransche senator voor het leven, graaf Henri De Greffulhe, is te Parijs overleden. Hij was zeer rijk en een groot grondeigenaar, een der straten van Parijs draagt zijn naam. Hij was het die zich in October 1878 aan het hoofd stelde van het comité om de conservatieve candidaten te steunen. Kort daarna tot senator voor bet leven gekozen, werd hij ernstig ziek, zoodat hij verplicht was den winter te Cannes door te brengenhij bezweek aan een longontsteking in den ouderdom van 64 jaren. Italië. De Fransche ambassadeur heeft zich bij den minister van buitenlandsche zaken beklaagd over sommige dagbladen, die in een lasterlijk verhaal den kolonel Hepp, den militairen attaché der Fransche ambassade, voor Italië beleedigende woor den in den mond hebben gelegd. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat in de leening van 250 millioen pesetas voor het volle bedrag is ingeschreven. Uit Sevilla verneemt men dat de toestand der infante Christina verergerd is. Zwitserland. De internationale conferentie heeft het financieel verslag van den Gothard-spoorweg, waarbij de som voor den aanleg gestort op 227 millioen franken wordt aangegeven, met hare goedkeuringbekrachtigd. Oostenr..Horig. Monarchie. De „Polit. Corr." meldt dat, nadat de beleediging is geconstateerd welke den Oostenrijkscli-Hongaar- schen consul te Widdin door de officieële autori teiten aldaar is aangedaan, er stappen te St.-Peters- burg zijn gedaan, om daarvoor van de Russische regeeriug eene volledige genoegdoening te verkrijgen. Rusland. De „Golos" zegt, dat in den laatsten tijd niet minder dan 1040 personen te Cbarkow werden in hechtenis genomen, als beschuldigd van socialisme zij werden in twee gevangenissen geïnterneerd, maar verscheidenen zijn reeds verbannen. De nieuwe

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1