De geheele som, die de ontvanger hem toever trouwde, bedroeg vijftienhonderd gulden. Onge veer vijfhonderd gulden bad hij van die som uitgegeven, zoowel om zijne eigene schulden te betalen als aan eenige onderwijzers. Hoogst waar schijnlijk is hij met het restant over de grenzen gegaan. M aan dag - a von d omstreeks tien uren werd aan het straatpubliek te 's-Hage een gratis- voorstelling gegeven door een welgekleed persoon, die door den invloed van Bacchus in den waan gebracht scheen, dat het Plein zijn slaapkamer en een modderpoel tusschen de hoornen zijn ledikant was. De man ontdeed zich successievelijk van zijn hoed, jas, vest en boordje, strekte zich toen wel behaaglijk op zijn vermeend rustbed uit, maar kon den slaap niet vatten en wentelde zich eenige malen om, zoodat hij weldra van top tot teen met straatvuil was bedekt. Dat dit tooneel groote vroolijkheid wekte bij de toeschouwers, laat zich begrijpen. De politie maakte ten laatste een einde aan de vertoouing, door den dronkaard op een wagen naar het commissariaat te brengen, een maatregel, waartegen het individu zich krachtig verzette. Gistermorgen heeft zich te Rotter dam een manspersoon in een der publieke pri vaten aan de Coolvest door ophanging van het leven beroofd. Nadat de dood door dr. Schuyt was geconstateerd, is het lijk naar het drenkeling huisje op Crooswijk overgebracht. Proeven met een Amerika a nsche stoombrandspuit te Amsterdam genomen, hebben de voortreffelijkheid van dit fabrikaat boven de in gebruik zijnde stoomspuiten aangetoond, vooral omdat de wijze van werking de slijtage der slangen tot een minimum brengt. De illuminatie der Heeren-en Keizers grachten te Amsterdam met Bengaalsch vuur zal op 22 dezer volgens het vroeger programma door den heer A. W. Groote worden uitgevoerd, aan wien de commissie uit de bewoners deze taak heeft opgedragen. Men meldt uit Dokkum dd. 7 April: In Moddergat woont een echtpaar, wier kindje vermoedelijk lijdende was aan hersenziekte. Al wat er aan gedaan werd baatte niet en men kwam daardoor op het denkbeeld dat het kind „betsjoend" (van den duivel bezeten of behekst) was. Die dui vel moest volgens de gewone uitspraak de eerste persoon zijn, die op zekeren dag de hieminge (erf) van het zieke kind betrad. Deze nu was eene jonge visschersmeid, die ledige vischkorven kwam bren gen, en zij werd zonder iets kwaads te vermoeden dadelijk door den vader van de hieminge gejaagd en later in het dorp zoodanig met stokken ge slagen en mishandeld, dat zij in zorgwekkenden toestand verkeert. Het doel van dit slaan was, dat men den duivel, waarvan men die meid bezeten dacht, er uit wilde slaan. Naar men verneemt heeft de politie zich reeds met de zaak bemoeid. Na de arrestatie van den weger K. aan het staatsspoorweg-station te Maastricht, be schuldigd van diefstal van handschoenen, is door de maréchaussees bij huiszoeking gevonden eene kist, inhoudende zijden dassen, pennemessen, een groote hoeveelheid papier, enveloppen, enz., enz., welke goederen naar de rechtbank zijn overgebracht. Het negenjarig zoontje van een te Sleeuwijk voor stroom liggend schipper is Maan dag overboord gevallen en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Tevergeefs heeft men naar den drenkeling gevischt. De Oostenrijksche consul te Widdin is, zooals nader blijkt, door Bulgaarsche politie ambtenaren en later zelfs door den Russischen gouverneur, generaal Kischelski, op de grofste wijze beleedigd. Een herbergier van Oostenrijksche natio naliteit was door de Bulgaarsche rechtbank tot betaling eener schuld veroordeeldzijn aanteeke- ning van hooger beroep tegen dit vonnis werd eenvoudig ter zijde gelegd en, zonder kennisge ving aan den Oostenrijksch-IIongaarschen consul, wilde men tot gerechtelijke executie overgaan. De herbergier riep in zijn nood den consul, die krach tens de capitulaties en het tractaat van Berlijn, eerbiediging van het Oostenrijksch-Hongaarsche grondgebied eisohte, als hetwelk de woning van een Oostenrijker geldt. De militaire gouverneur riep daarop in woede uit: „Wat! gij wilt protes teeren een vreemde wil zich in onze zaken men gen! Wij kennen geen consul; hier zijn wij in het vrije Bulgarije, waar slechts de Russen te bevelen hebben." Hij beval daarop aan de politie ambtenaren den consul uit" het huis te verwijderen en gaf zelf het voorbeeld door hem bij de borst te pakken. De consul werd daarop mishandeld, en er ontbrak slechts weinig aan, of het volk had de verklaring van den Russischen generaal: „gij behoort aan de overzijde van den Donau thuis", al te letterlijk opgevat en den consul in de rivier geworpen. De officieuze Weener biaden zwijgen over dit voorval, hoewel het. eerste bericht daarvan reeds Vrijdag door de „Neue freie Presse" openbaar gemaakt werd. De Morgue, de nuttige, maar weinig aantrekkelijke plaats te Parijs, waar de lijken van onbekende drenkelingen, vermoorden, soms ook de voorwerpen, waarmee een misdaad werd gepleegd, ter herkenning worden heengebracht, is juist niet geschikt om bezocht te worden door personen met een bijzonder prikkelbaar zenuwgestel. Dat bleek weer dezer dagen, toen een voorbijganger, een aan tal nieuwsgierigen het gebouw zieude ingaan, er ook binnentrad. Nadat hij eenigen tijd de ten toongestelde voorwerpen had beschouwd en daar onder een ponjaard, waarmee onlangs een vreese- lijke misdaad werd gepleegd, doch waarvan de eigenaar tot dusver onbekend bleef, stiet hij plot seling een doordringenden kreet uit en viel in zwijm. Eindelijk weder bijgekomen, werd hij voor een commissaris van politie gebracht, die hem na een kort verhoor echter spoedig weer ontsloeg. Onder de omstanders liep natuurlijk weldra het gerncht, dat de vreemdeling den ponjaard had her kend, ja eindelijk zelfs, dat hij de moordenaar was. Eu toch, de al te fijngevoelige toeschouwer was iemand, die den vorigen dag van het platte land gekomen en dus met dergelijke Parijsche ge heimenissen ten eenenmale onbekend was. Een kuiper in de rue S ain t-Péters- bourg te Parijs had zijn vrouw reeds geruimen tijd aanleiding tot ontevredenheid gegeven wegens zijn ongeregeld leven en zijn aanhoudende dron kenschap. Waarschijnlijk zou zij hem dan ook reeds lang hem hebben verlaten, had haar liefde voor hare kinderen haar niet. teruggehouden. Op zekeren dag echter liep de twist tusschen de echtelieden zoo hoog, dat de man zijn vrouw op ongehoorde wijze mishandelde. Om aan die ge welddadigheid te ontsnappen, deed de arme moe der een wanhopigen sprong uit het raam van het echtelijk verblijf op de zesde verdieping, met. het. noodlottig gevolg, dat zij beide beenen brak en iu stervenden toestand naar een ziekenhuis moest, worden vervoerd. Te Par ij s is een meisje van twaal jaren betrapt op het oplichten van godsdienstige inrichtingen. Zij placht eerst op te letten, door welke bleekers deze werden bediend en meldde zich vervolgens, kwansuis uit naam van haren patroon, om een voorschot op afrekening aan, het welk haar bijna altijd gegeven werd. Zij werd einde lijk betrapt, toen zij zich aanmeldde uit naam van iemand, die juist den vorigen dag was betaald geworden. Het kind was ondanks hare jaren eene ijverige bezoekster van openbare danshuizen en leidde reeds een losbandig leven. De politie heeft haar echter niet kunnen vatten, daar zij met hare moeder verdwenen was toen men ten harent ver scheen. BUITENLAND. Italië. Generaal Garibaldi heeft zich van zijn eiland naar Rome begeven, waar hij Zaterdag-middag aankwam. Ofschoon het tijdstip zijner aankomst eerst laat bekend werd, bevonden zich velen aan het station. Hij werd gedragen op een rustbed, waarop hij in zijne geheele lengte lag uitgestrekt. Zijne oogen waren gesloten en hij had een rooden doek om het hoofd gewonden. Zoo werd hij, met rustbed en al, in het rijtuig gelegd, dat hem wachtte, met het hoofdeneind rustende op de neergeslagen kap. Een zonnescherm werd hem boven het hoofd gehouden en zoo ging het lang zaam voort, te midden der menigte, naar de woning van Menotti. Het was zoo onmogelijk voor den patiënt om zich te bewegen, dat men te Civitta Vecchia een stuk uil de zijde van den waggon had moeten zagen, ten einde hem op het bed naar Rome te vervoeren. Spanje. De „Gazeta Universa" zegt dat het Brilsche kabiset bij het Spaansche gouvernement eene nieuwe maritieme zone voor Gibraltar eischt. Het blad zal daaromtrent nadere bijzonderheden mede- deelen en hoopt dat het ministerie aan dien eisch niet zal toegeven. Groot-Britannië. Het lijk van den Eugelschen luitenant Harford, die in de Kaboel-rivier verdronk, is thans terug gevonden en begraven. Volgens nadere berichten uit Lahore verloren de Kugianis in het gevecht tegen de Engelschen onder generaal Gough 400 man, terwijl 100 werden gewond. De Engelschen telden 86 dooden en gewonden. Het Lagerhuis heeft na langdurige debatten de wet op de legertucht in tweede lezing aange nomen en daarna zijne zittingen tot den 17den dezer geschorst. Het „Journal de St.-Pétersbourg" meldt, dat op de eenparige aanbeveling der gezondheidscom missie onder generaal Loris Melikoff, de nomadi sche Kalmukken, die gedurende den winter de eilanden in de Wolga bewonen, na de desiufectie hunner tenten naar de steppen voorbij de quaran taine-grens zullen worden gezonden, om er gedu rende tien dagen in strenge afzondering te blijven. Al de besmette huizen van Wetlianka zijn thans verbrand, en nieuwe bankbiljetten hebben de oude vervangen. Men verwacht van deze maatregelen veel goeds voor de verbetering van den gezonds- heidstoestand in het rijk. Egypte. De heeren Rivers Wilson en Blignières weige ren hun ontslag aan te nemen, tenzij zij hiertoe door het Britsche en het Eransche gouvernement worden gemachtigd. Gisteren is eene officiëele verklaring afgekon digd, inhoudendedat het nieuwe ministerie ver antwoordelijk zal zijn aan den raad van gedele geerden, die bekleed zal worden met eene vol macht op gelijke wijze als de Europeesche Kamers. Telegrammen. KAIRO, 8 April. Het ministerie is samengesteld als volgtCherif, president, buitenlandsche en binnenlandsche zaken; Zulficar justitie, Rhageb financiën, Sabat onderwijs, Zecchi openbare werken, Chain oorlog. PARIJS, 8 April. De directe belastingen hebben in het eerste kwartaal van dit jaar zeventien mil- lioen fr. meer opgeleverd dan de raming. MADRID, 9 April. De inschrijving op de schat kistbons bedraagt 208 millioen, de provinciën niet medegerekend. De dagbladen van Gibraltar melden dat een verschrikkelijke sporadische koorts te Casa-Bianca heerscht. Zoowel inboorlingen als Europeanen worden er door aangetast. De in fante Christina blijft in beterschap toenemen. LONDEN, 9 April. De „Standard" verneemt dat in den kabinetsraad ten opzichte van de Egyp tische aangelegenheden besloten is, om de voor- loopige samenwerking met Frankrijk te handhaven. Aan den heer Rivers Wilson is nog geen volmacht tot aftreden gegeven. De „Times" acht het mogelijk dat Frankrijk gemeenschappelijke dwangmaatrege len voorstelde, maar de Britsche regeering zou zulk een politiek niet zonder zeer ernstige gronden kunnen aannemen. Uit Kaapstad wordt van 25 Maart gemeld Eene proviand-colonne, begeleid door 104 man van het SSste regiment, werd 12 Maart bij het aanbreken van den dag op den weg van Derby naar Luneberg door 4000 Zoeloes onder Umbe- lini aangevallen. Ten gevolge van een voorafgaand alarm stonden de manschappen onder de wape nen, doch moesten voor de groote overmacht des vijands bukken. Veertig man, onder welke de aanvoerder, sneuveldentwintig man worden ver mist. Een veertigtal sloeg zich door den vijand heen en toog naar Luneberg. Later zijn de kanon nen en eenige ainunitie herkregen, doch twintig wagens met proviand en amunitie zijn verloren gegaan. Vijf transportschepen met versterkingen zijn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2