i\°. 5874. Woensdag 9 April. A0. 1879. Premie: HET VERLOREN KIND. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 ma&ndeü.f 1.10» Franco per postE4& AfzenderUjke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEKTIEN: Van 16 regel*1.05. Iedere regel meera 0.i7jv Grootere letter* near plaatsruimte. Voor hen, die heden niet in de gelegen heid waren de premie van het Leidsche Dagblad tegen afgifte van den b o n en beta ling van 50 cents af te halen, is ze mor gen, voor zoover de voorraad strekt, op de zelfde voorwaarden nog ter beschikking van tien tot zes uren. Tegen overmaking van 70 cents wordt ze den Abonné's toegezonden. 8 April 1879. DE UITGEVER. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS yam LEIDEN herinDeren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de ver ordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad n°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den Jlden April e. k. zal worden gehouden op Woensdag den 9den April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V, d. BRANDELER, Burgemeester. 2 April 1879. E KIST, Secretaris. Een lastige quaestie. Toeval of niet? zoo zouden wij willen vragen. Ongeveer ter zelfdertijd dat hier ter stede een talrijk bezochte vergadering werd gehouden ter bespreking van de middelen tot wering van het misbruik van sterken drank, deden zich dergelijke bewegingen ook hier en daar in het buitenland voor, bewegingen van nog veel meer beteekenis. Is men toch hier ter stede, ja op verschillende plaatsen des lands nog steeds doende om de zaak bij hooger macht aanhangig te maken, getuige het van hier aan den Koning gezonden adres buiten onze grenzen, met name in Engeland en Duitschland, hebben de vertegenwoordigers des volks zich het zoo hoogst belangrijke onderwerp aangetrokken. Wel een bewijs, dat er periculum in mora is ook daar, evenals hier. Inderdaad, wie, die het wèl meent met zijn vaderland, zou niet wenschen, dat die kanker der volkswelvaart met wortel en tak werd uitgeroeid neen, laat ons matiger zijn in onzen eisch, althans zooveel mo gelijk werd beperkt? Of leverde niet weder de staat van de opbrengst der rijksmiddelen over de twee eerste maanden des jaars het treurig bewijs, dat, terwijl bijna alle andere inkomsten een lager cijfer aanwezen dan dat van dezelfde maanden des vorigen jaars, daarentegen de opbrengst van het gedistilleerd weder was vermeerderd Over de wenschelijkheid om het misbruik tegen te gaan, zullen dan ook wel allen het eens zijn. Doch gaan we slechts één stap verder en trach ten we de grens tusscheu misbruik en gebruik aan te wijzen, tien tegen één dat de eenstem migheid van allen reeds terstond verdwijnt. Hij, die zooveel sterkedrank gebruikt dat zijn ver standsvermogen er tijdelijk door wordt beneveld, maakt ongetwijfeld misbruik; doch hij, die in den loop van een geheelen dag slechts een paar borrels neemt, terwijl hij weet, dat het den zijnen te huis aan het noodige ontbreekt, maakt ook misbruik. De eerste misdoet alleen tegen zich zelveu, de tweede tegen de zijnen en hij is veel schuldiger. Die quaestie van gebruik en mi sbruik stipten wij alleen aan om te doen uitkomen, op hoe moeilijk terrein men zich hier beweegt. Doch zelfs aangenomen, dat het misbruik geheel objectief ware aan te wijzen, dan nog zou men blootstaan voor het gevaar van mis te tasten in het aanwijzen der middelen om dat misbruik tegen 'te gaan. In de motie, ter vergadering van den Sisten Maart hier ter stede aangenomen, lezen wij daaromtrent: „Daaronder behoort in de eerste plaats beperking van het recht om tapperijen en slijteryen op te richten. Niet onbelangrijk kan het zijn met die zinsnede eens te vergelijken, wat de commissie uit het Eugelsche Hoogerhuis, belast met het uitbrengen van rapport in zake het misbruik van sterken drauk, in hoofdzaak zegt. „Het sterkst is het kwaad in de groote steden, en wel daar, waar de bevolking het dichtst is. Er scheen geen verband te bestaan tusschen het aan tal kroegen en het sterkedrankver- bruik. In de groote sleden in het Noorden b. v. is het aantal kroegen gering, maar vele zijn de gevallen van dronkenschap; langzamerhand ver mindert het aantal kleinere kroegjes, die door groote kroegen worden vervangen." Geen verband tusschen het aantal kroegen en het drankverbrnik. Maar zoo dit waar is, wat zou dan het in de Leidsche motie voorgestelde middel van beperking van 't recht om tapperijen en slijterijen op te richten, nog baten? Niet minder merkwaardig is de verklaring der Hoogerhuis-commissie, „dat de gevallen van dron kenschap in het openbaar ten gevolge van de stren gere wettelijke bepalingen op de kroegen veelvul- diger zijn". De reden ligt voor de hand: als de kroeg moet worden gesloten, neemt de drinke broer wat hij meent dat hem nog te kort kwam, op .straat of in huis mede. Vandaar de vermeer dering der gevallen van openbare dronkenschap; van die te huis, naar evenredigheid wellicht vertiendubbeld, kan een commissie natuurlijk geen statistiek leveren. Jammer genoeghet zou anders hoogstwaarschijnlijk blijken, dat beperkingen de vreeselijke ondeugd slechts verplaatsen van de kroeg naar het gezin en daardoor de onzedelijk heid van het misbruik nog vergrooten. De Engelsche commissie stelt dan ook een an der middel voor tot wering van het kwaad de invoe ring van het Gothenburg stelsel, hierin bestaande dat de gemeente-autoriteiten de kroegen overne men en besturen en de prijzen zoo regelen, dat er niet aan verdiend wordt, zoodat niemand er voordeel bij hebben kan sterkedrank te verkoopen of de bezoekers tot meerder gebruik aan te sporen. Nog daargelaten, dat het Eugelsche Parlement reeds eenmaal een ontwerp in dien geest met over- groote meerderheid verwierp onder de juiste op merking, dat het op den weg noch van staat, noch van stad lag, als kroeghouder of tapper op te treden, zou men kunnen vragen of die goed- koope prijs, gevoegd bij goede hoedanigheid, niet juist de liefhebbers zou lokken. In ons land, waar de accijns op het gedistilleerd een zoo aanzien lijke bijdrage voor de schatkist levert, zou de in voering van het Gothenburg-stelsel ten eenenmale ondoenlijk zijn. Aan de eene zijde de belangen der schatkist, bij toenemend drankverbrnik gebaat, aan den anderen kant de eischen der volkswel vaart, tot matigheid aansporende waarlijk het contrast zou al te groot zijn. Intusschen, men ziet het, er valt in het bui tenland ook op dit stuk nog wel iets voor ons te leeren. LEIDES, 8 April. De 55ste verjaardag van de grootherlogin Sofia van Saksen Weimar Eisenach, zuster des Kouings, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. C. G. Boot, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift, get.„Kan een uitgeleverde worden vervolgd wegens een ander misdrijf dan dat, waar voor zijne uitlevering heeft plaats gegrepen?" Heden werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „de Leidsche Bouwvereenigiug" ge houden. Het bleek uit de rapporten van het be stuur en de gecommitteerden tot het nazien der rekening, dat de toestaud alleszins gunstig te noemen is. In het afgeloopen jaar werden 24 nieuwe arbei derswoningen op den Singel tusschen de voormalige Ilijnsburgsche- en Marepoorten gebouwd, welke terstond gretig huurders vonden, en alle aan de vereeniging behooreude woningen van duinwater voorzien. Het aftredend lid van het bestuur, de heer S. B. Vos, werd herkozen en tot gecommit teerden tot het nazien der rekening in het volgende jaar werden de heeren mr. H. L. A. Obreen en P. L. C. Driessen aangewezen. Voor het verrichten van eenige werken aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier zijn aanne mers gewordenvoor perceel N°. I de heer S. Van Leeuwen voor f 6900 en voor perceel N9. 2 de heer P. C. De Vrind voor f 4087. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Maart 11. op gebracht aan reizigers f 4743, aan goederen f 3399: te zaraen f 8142. Sedert 15 October 1878 was de opbrengst aan reizigers en goederen 46,616. Men meldt ons uit Wassenaar dat het paleis op het buitengoed „Backershage" van prins Erederik in gereedheid wordt gebracht tot de ontvangst van prinses Hendrik, die naar men zegt aldaar voor eeuigeu tijd haar verblijf zal houden. In de Vrijdag te Waddingsveen gehouden raadsvergadering is met algemeene stemmen be sloten, aan vier leerlingen der openbare school, hoofdonderwijzer de heer A. Brandes Jz., te ver gunnen gratis van het meer uitgebreid onderwijs gebruik te maken, overtuigd dat de betrokken ouders het schoolgeld van f 30 per jaar, plus de kosten van schoolbehoeften en boeken, niet kunnen betalen. Dat het blijken moge, dat deze gunst door de belanghebbenden wordt gewaardeerd. De te Aalsmeer opgerichte rijksnormaalschool zal eerstdaags geopend worden met. 16 leerlingen. Directeur is de heer G. Dros te Kudelstaart; tot ouderwijzer is benoemd de heer De Groot te Leiden en tot leeraars de heeren Van Dalfsea en Braak te Amsterdam. Ter benoeming van vier surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster zal in Sep tember, op nader te bepalen plaats en dagen, een ver gelijkend examen worden gehouden. Hij, die tot het examen wenscht te worden toegelaten, moet op den lsten Januari 1879 den ouderdo.n van 19 jaar reeds en dien van 25 jaar nog niet hebben bereikt en vóór den lsten Augustus aan den minister een verzoekschrift indienen, met overlegging vau de vereischte stukken. De minister van oorlog heeft den divisie- commandanten verzocht, hem, in overleg met de corps-commandanten onder hunne bevelen, hun gevoelen omtrent de volgende zaken te doen ken nen 1°. Bij de jongste manoeuvres is gebleken,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1