Maandag 7 April. N°. 8872. A°. 1879. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Tweede Blad. LEIDSCH AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.v.0.05. PRIJS DER AD VERTESTIEN Vu 16 regtU1.06. Iedere regel meer...-.0.17J. Groolere lettere uur pluUrnimle. Gemengd Nieuws. Het lijk, dat onlangs uit de Am- sterdamsclie vaart te Haarlem is opgehaald, is, na te zijn opgegraven, door de familie herkend. De man was genaamd F., suikerbakkersknecht te Nieuwer-Amstel. Een sergeant, die dezer dagen, ten gevolge van de milde bepaling van den minister van oorlog, mede vergnnning had verkregen om te trouwen en zich reeds voor ondertrouw had aangegeven, heeft, ten gevolge van inmiddels be komen acht dagen politiekamer, deze straf met intrekking van de bekomen vergunning moeten bekoopen. De rechtbank te 's-Bosch veroor deelde gisteren tot een geldboete van f 25, bij wanbetaling te vervangen door drie dagen cellulaire gevangenisstraf, een baldadige, die op Vastenavond de pruik van een gemaskerde in brand stak, waar door die gemaskerde ernstige brandwonden in het aangezicht bekwam. Te Aarlanaerveen zijn door een der gemeenteveldwachters drie matrozen gearresteerd, die te Middelburg van de „Hydra" gedeserteerd waren. Uit Leerdam wordt gemeld dat aldaar z Woensdag een soort oproertje heeft plaats gehad. Een troep werkvolk, waarvan eenige met messen gewapend, heeft in de fabriek en op het kantoor van de firma Jeekel wanordelijkheden gepleegd, onder het uiten van ernstige bedreigingen tegen eenige der geëmployeerden. Deze laatsten durven zich niet dan gewapend en onder goed geleide naar de fabriek begeven. Te Maastricht is bij den heer B., bran- der, door de rijks-ambtenaren bij huiszoeking eene geheime bergplaats ontdekt. Ongeveer 4500 liter gedistilleerd werden in beslag genomen. Zekere W. B. A. M. M. werddenl9den Sept. 1874 door het provinciaal gerechtshof te 's-Bosch wegens rebellie veroordeeld tot een maaDd cellulaire gevangenisstraf. De veroordeelde, die zich sedert dien tijd te Antwerpen opgehouden heeft, zonder zijn straf te hebben ondergaan, waagde het Maandag-avond met zijn gezin te Bergen-op-Zoom aan te komen. Door den brigade-commandant der maréchaussée werd hij terstond aangehouden, en is thans naar Den Bosch getransporteerd, om ter beschikking van den procureur-generaal gesteld te worden. Onlangs vervoegden zich twee per sonen, een Engelschman en zijn tolk, bij een landbouwer te Barendrecht om aardappelen te koopen. Daar zij een zeer hoogen prijs boden, was er weldra p. m. 600 heet. verkocht, waar van een derde terstond geleverd moest worden en de andere tweederden van de partij op vast gestelde dagen. Toen er 180 hectoliter in den wag gon van het Staatsspoor waren geleverd en er volgens accoord om geld gevraagd werd, had men dat niet bij zich, maar men zou maar even naar Botterdam gaan op het kantoor. Te Rotterdam echter wist men aan het opgegeven adres van niets, en ten slotte bleek het maar al te duidelijk dat de boer bedrogen was. Het moet thans gelukt zijn de aardappelen te Kralingen in beslag te nemen en ook op één der bedriegers de hand te leggen. Door de Boter-Vereeniging voor den publieken verkoop van boter aan de markt te Lemmer is aan mejuffrouw de wed. S. Klijnsma, te Echten, de uitgeloofde premie toegekend van f 60 voor het steeds verkrijgen van 1ste keur (hoogste marktprijs) voor de door haar gedurende het jaar 1878 aan de markt aangevoerde boter. Omstreeks dertig jaar geleden ver loor een elfjarig meisje, in de gemeente Nieuwe Pekela woonachtig, door een plotselingen schrik het spraakvermogen. Dezer dagen overleed een broeder van haar, en dit sterfgeval, waarbij zij tegenwoordig was, maakte op de nu veertigjarige vrouw zulk een hevigen indruk, dat zij plotseling de spraak terugbekwam. Een bekend artiste te Par ij s, die terugkwam van de begrafenis van een zijner vrien den, had plaats genomen op de impériale van een tramway-rijtuig. Ten einde iets mede te deelen aan een persoon die in den wageD was gezeten, boog hij zich voorwaarts over den kant van het voertuig; doch op hetzelfde oogenblik naderde er een tramwayrijtuig in volle vaart uit de tegen overgestelde richting en trof den artiste zoo ge weldig aan het hoofd, dat hij naar beneden werd geslingerd op de straatsteenen. Ofschoon de sche delhuid aan de eene zijde geheel is afgescheurd, hoopt men den onvoorzichtige door een zorgvul dige verpleging nog in het leven te zullen behouden. De directeur van het Comptoir d'es- comptes van Londen begaf zich onlangs met de boot van Dover, die omstreeks middernacht te Calais aankomt, naar Frankrijk. Een zak met 20,000 fr. aan goud had hij onder zijn hoofd gelegdplot seling werd bij in zijn slaap gestoord door een hand, die hij onder zijn hoofd voelde, en ont wakende zag bij een man voor zich, die hem den geheelen dag gevolgd was. Toen een der bootslieden dezen man buiten de kajuit gezet had, deed de dief alsof hij dronken was. Te Calais vergat men de politie te waarschuwe». In den trein zette de directeur zijn zak met geld voor zich op de bank en bleef aan de deur van de coupé op de loer staan; daardoor zag hij niet, dat een man aan de andere zijde de deur opende en snel den zak wegnam. Nauwelijks was de diefstal verricht, of de directeur gaf er kennis van aan de politie, die op het station aanwezig was. Alle onmiddellijk ingestelde nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Weder is er diefstal in de Nationale Bank te Brussel gepleegd, doch ditmaal gelukte het den dief aan te houden. De heer H. Huygens, bediende van den graaf van Vlaanderen, was aan het guichet, ten einde eene som van 20,000 fr. te wisselen. Terwijl hij zijne papieren opnam, be merkte hij dat een man, die naast hem stond, de hand legde op eenige zijBer biljetten. Geholpen door twee agenten en door een opzichter der Bank, slaagde hij er in den dief aan te houden, die poogde te vluchten en zijn buit had laten vallen. Hij werd herkend; het was zekere A. Wiggert, geborenen wonende te Nieuw-ïork, thans gelogeerd in het Hotel de Snéde. Hij beweert dat hij onschuldig is en dat hij zelf bet slachtoffer is van een dief stal. Een onderzoek is ingesteld, en Wiggert ter beschikking gesteld van den procureur des konings. Sedert eenigen tijd worden te Lon den gedurig kleine kinderen vermoord gevonden. De coroner Hardwick had verleden week uit spraak te doen over drie gevallen. In het eene was het kinderlijkje als een pakje in de kleed kamer van een spoorwegstation gevonden. In het andere was het te York om het leven gebracht en slordig in een stuk zeildoek gepakt naar Londen verzonden. In het derde geval was het eenvoudig op het plein van Bedford-Square neergelegd. In alle drie de gevallen luidde de uitspraak natuur lijk „opzettelijk vermoord door één of meer onbe kenden". INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, De zomer komt weer aan, en ook daarmede de voor den een wat meer, voor den ander wat min der lastige schutterlijke exercitiën. Nog weinige dagen geleden stonden we al reeds op het veld gereed voor de inspectie 't Was nog alles behalve zomer. Dat zal wel in alle rangen gevoeld zijn, toen we daar een uur lang stilstondenvan den recruul tot den commandant kon men het hun aanzien. Hoe levendigden evenwel alle gezichten op bij het vernemen dat we een paar malen het land zouden ommarcheeren. Daar kwam weer gang in het bloed en ja, ik zou zelfs kunnen zeggen, alle kon en tegenzin verdwenen toen de muziek zich ook deed hooren. Zie nu, M. de R., die muziek is het eigenlijk waarover ik u een paar oogenblikjes zou willen bezighouden. Doch eerst nog een vraagje! 'tls immers een muziekcorps dat speciaal aan de Leidsche dienst doende schutterij behoort? Aan de uniform zou ik het zeggen en daarom zal ik het er voor het oogenblik maar voor houden. Zoo ik me vergis dan is het alléén omdat ik me niet kan voorstel len dat dit corps een groote toelage van de stad krijgt (hoeveel weet ik niet, doch het moet nog al een cijfer zijn) en daarvoor slechts ééns, ja misschien tweemaal 's jaars dienst doet. De stad zal toch geen toelage geven, omdat er een corps zal zijn dat in uniform op de Buiten-Sociëteit en op Musis Sacrum concerten geeft. Dat zijn toch om zoo te zeggen particuliere gelegenheden en daar heeft de eigenlijke schutterij niets mede te maken. U zult zeggen: „daar kunnen toch alle schut ters naar gaan luisteren", doch, M. d. R., hoe wel ik maar een eenvoudig schutter ben, heb ik toch geen pleizier om in den Singel gedrongen te worden of over het hek van Musis te hangen. Als het dan een corps is dat in de eerste plaats bij de schutterij behoort, dan zou ik zeggen dat het wat meer dienst moest doendat al blies het nu dag en nacht op sociëteiten, wij schutters niet moesten vergeten worden bij ons exerceeren op het land enz. Zou het den schutter niet pleizieriger vallen te weten, als hij straks in de brandende zon moet loopen, dan nog eens de muziek te kunnen hooren Zou het geheel bij de exercitiën niet opgevroolijkt worden Kan het bij het gewone exerceeren om de eene of andere reden niet plaats hebben, dat het zich in de rust dan eens late hooren. 't Zal voor het gros van de schutterij goed werken en ook de muzikant zal zijne schutterlijke verplichting nakomen. Hoewel ik n, M. d. R., mijn eigen gevoelen mededeel, weetik zeker dat velen met mij deze denk wijze zullen deelen. U dank zeggende voor de plaatsruimte, hoogachtend, Een Schüttek. Leiden, 5 April 1879.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1