een negental vroeger voor heden aan de orde ge stelde wetsontwerpen. Morgen zijn er nog 5 aan de orde. Door de heeren J. H. Teeling en N. Rut gers, resp. in garnizoen te Middelburg en Har derwijk, is heden te Amsterdam een voidoend examen afgelegd voor den rang van off. v. gez. lste klasse bij het leger hier te lande. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, is gisteren te Suez aangekomen; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is den lsten dezer des avonds te Port Said aange komen; de „W. A. Scholten" vertrok gisteren van Rotterdam naar Nieuw-York. Or emengd Nieuws. De voorstelling, gisteravond door „Arena Studiosorum" in den schouwburg gegeven, heeft weder zeer goed voldaan. De scherm- en gyranastiek-werkzaamheden toch trokken voort durend de aandacht van de vrij talrijke aanwezigeB, die bij herhaling van hunne ingenomenheid blijk gaven. Er werd, zooals wij kenners hoorden ver zekeren, over 't algemeen zeer goed en netjes ge werkt. Bijzonder amusant was het tooneelstukje „Een kleine vergissing, of de huzaar in het dorp," waarin o. m. een tweetal studiosi de rol van dame en een die van dienstmaagd vervulden. De wijze waarop de vertooning plaats bad, werd, onder luide toe juichingen, zoodanig beantwoord, dat er telkens als 't ware een stroom van bouquetteu, lauwerkran sen en andere voorwerpen viel. Bijna van het be gin tot het einde zat het publiek te schaterlachen. Men kan dan ook volmondig verklaren, dat de uit voering uitstekend geslaagd is. De leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart waren welwillend in de gelegenheid gesteld haar eveneens bij te wonen. Na afloop trokken de leden met muziek en fakkel licht in optocht naar de Stadszaal, om er zich aan een collation te vereenigen. Sedert Maandag staat de Engelsche circus van George Sanger in Den Haag, om ver volgens morgen een bezoek aan Scheveningen te brengen en Zaterdag alhier te arriveeren. Omtrent de inrichting van den geïmproviseerden circus zei ven zegt het Vaderland dat deze zeer ruim is en een verrassenden indruk maakt; de verlichting, met een soort van kunstgas, is vernuftig; de zit plaatsen zijn gemakkelijk en de grond is netjes met een tapijt bekleed; alleen de smalle toegang is gebrekkig. De eigenlijke kunstvertooningen vergoeden echter de moeite, die men zich getroost. Zoowel de toeren op het gespannen koord en de hooge pyramides, als die, welke te paard door een zevenjarig meisje en verschillende dames en heeren worden verricht, zijn verrassend; wat er van paardendressuur en hoogere rijkunst, door mej. Sanger vooral, gezien wordt, mag gerust schoon genoemd worden en de quadrille van acht heeran en dames te paard besloot dit gedeelte der voor stelling, waarbij jongleurs, clowns, natuurlijk ook de twee violisten, een alleraangenaamste afwisse ling schonken en waarbij vooral de sprongen, door een vijf- of zestal heereH over een rij van IS paarden gedaan, bewondering wekten. Het tweede gedeelte der voorstelling, de verrichtingen met vijf gedresseerde olifanten, verdient nog het meest te worden geprezen. De dierentemmer gaat met de logge viervoeters om, gelijk Carré met zijn hengstenhij laat ze op tonnen ronddraaien, mu ziekinstrumenten bespelen, op de maat der muziek marcheeren, walsen, dood-liggen, op elkanders rug steunende achter elkaar loopen en op de voor- en achterpooten staan, alsof 't Trakhener hengsten zijn. Dit is in waarheid eenig. Wat men vroeger o. a. in den circus Meyer van dien aard zag, wordt er ver door overtroffen. Dit kan niet ge zegd worden van de vertooning in de leeuwen- hokken, die en het is in ons oog een voor deel miader huiveringwekkend is dan bij Meyer. Gisteren en hedenmorgen zijn te Katwijk 14 schuiten aangekomen, welke besomden f 120 a f 180 in acht dagen. De vischprijzen zijn buitengewoon hoog. Besteed werd: voor tar bot f 3 a f 10, tong 20 a 60 ets., benschol 40 a 80 ets. per stuk, levende droogschol /"Sa f 10, scharren f 5 a f 6 per mand. Van Santen Kolff zal binnenkort voor het hof te Amsterdam terechtstaan. Hij is niet ziek, zooals onlangs gemeld werd. W. C. Schrikker, kantoorbediende bij de firma L. Hoyack en CV, stond onlangs voor de arrond.-rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van diefstal van effecten, ter waarde van ongeveer f 15,000, gepleegd in de woning waarin hij gewoon was te werken, en van misbruik van vertrouwen. Hij was namelijk belast met het knippen der coupons van de effecten, toebehoo- rende aan de moeder van een der firmanten. Deze bevonden zich in een gesloten trommel, die hij telkens tot dat einde mocht openen, waarna ze weder in de brandkast werden geplaatst. Hij maakte van die gelegenheid gedurende een paar jaren gebruik, om een aantal effecten te ontvreem den. Daar hij een groot vertrouwen genoot en steeds het bedrog der verkochte coupons verant woordde, kwam de zaak aanvankelijk niet en op 5 Maart 11. geheel toevallig uit. Hem was name lijk door den kassier in het kantoor een som van f 435 ter hand gesteld voor vrachtvoorschotten, te betalen door tusscheukomst van den heer Van der Made, aan schipper Roos. Hij deed die be taling dien dag niet. Toen nu de heer Van der Made den volgenden dag een qnitantie aan het kantoor liet vertoonen, terwijl beklaagde gezegd had dat hij na beurs de quitantiën zou mede brengen, wekte dit achterdocht. Een der patroons zag de effectentrommel na, de vermindering werd geconstateerd en beklaagde in arrest genomen. Hij bekende zijn schuld en ook dat hij de op brengst der verkochte effecten deels in allerlei uitspattingen had verteerd, deels aan vrienden geleend. Van de f 435 werden nog f 385 gevon den in den kantoor-lessenaar, die hij in gebruik had. Behalve een van de leden der firma werden gehoord de kassier, een paar commissionairs en een makelaar in effecten, die de ontvreemde stuk ken of direct voor rekening van beklaagde of voor die van een zijner bekenden hadden ver kocht en die bekenden. De substituut-officier van justitie mr. Stheeman achtte de schuld van bekl. door die bekentenis en de verdere aanwijzingen volkomen bewezen. De straf moest gestreng zijn, tegen iemand die het onbeperkte in hem gestelde vertrouwen op ergerlijke wijze heeft geschonden en de gelden heeft verbrast in genot, uitspattin gen en weelde boven zijn stand. Spreker requi- reerde veroordeeling tot een gevangenisstraf van 5 jaren en betaling eener geldboete van 12,50. De uitspraak, die gisteren plaats had, luidt schuldigverklaring aan misbruik van vertrouwen en veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar en betaling van twee geldboeten ieder groot f 12.50. De Rotterdamsche rechtbank heeft heden A. J. De Jongh schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting (art. 405 Wetboek van Strafrecht) en hem tot één jrar cellulaire gevan genis, benevens f 1000 boete en in de kosten veroordeeld. D. H. te Rotterdam, bekend onder den naam V3n „goocheme Dirk", is heden door het gerechtshof te 's-Gravenhage ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Hedenmorgen te zes uren werd te Amsterdam door haggerlieden uit de Martelaars gracht het lijk opgehaald van een net gekleed, bejaard man. Blijkbaar had het lijk slechts korten tijd in het water gelegem. De pogingen, die het bestuur der Haarlemsche Orkest-Yereeniging „Euterpe" in het werk heeft gesteld tot uitvoering van het Orato rium van Benoit, zijn aanvankelijk met een goe den uitslag bekroond geworden. Aan de uitnoo- diging tot deelneming is door ongeveer 550 meis jes en jongens van 8 tot 16 jaar gehoor gegeven, zoodat elke der vier groepen, waarin de execu tanten naar aanleiding van het werk moeten ver deeld zijn, uit 120 a 140 personen bestaat. Trouw werden de repetition der afzonderlijke groepen bijgewoond, zoodat reeds tot eene gecombineerde repetitie kan worden overgegaan. De uitvoering is bepaald op 30 April a. s. De gewijzigde plannen en teekenin- gen voor het Panoramagebouw, dat op de Ge dempte gracht in de Plantage te Amsterdam op gericht wordt, zijn thans door het stedelijk bestuur goedgekeurd en den 9den April wordt overgegaan tot de aanbesteding. Gisterochtend is te Harmeien een zandtrein ontspoord. Verscheiden wagens liepen van de rails. Persoonlijke ongelukken hadden, niet plaats. Maandag-nacht is te Tiel een man van 51 jaar ten gevolge van het overmatig ge bruik van sterken drank gestikt. Hij werd des morgens te vijf uren, toen men hem wilde wek ken, dood in bed gevonden. Zijne vrouw, die Zondag erg door hem mishandeld was, had bij de buren den nacht doorgebracht. De eerste krijgsraad van Nantfes heeft zekeren Charles Dupont, soldaat van het 64ste infanterie-regiment, schuldig verklaard aan insubordinatie tegenover zijn korporaal en zijn luitenant, onder de verzwarende omstandigheden van dronkenschap, gepaard met het toebrengen van slagen, en hem deswege tot de doodstraf veroordeeld. Bij den hevigen wind der laatste da gen deelden zich vonken van een voorbijrijdende locomotief op de spoorlijn in het departement Pas- de-Calais aan eenige op den weg staande goederenwa gens mede, die geladen waren met vaten alcohol. De wagens stonden met hun gevaarlijken inhoud in een oogeublik in lichterlaaie, zoodat er niets anders overschoot dan ze af te haken en aan hun lot over te laten, en men zich zelfs nog gelukkig mocht rekenen, het overige gedeelte van den goederen trein te hebben kunnen behouden. Alweder zijn in Rusland in den laat- sten tijd belangrijke spoorweg-ongelukken voor gekomen. Op den Nicolaï-spoorweg tusschen de stations WischriWolotschek en Sarietschje ont spoorden eenige wagens van een personentrein, twee er van stortten van den spoordijk af en drie reizigers kwamen daarbij om. Op de Moskou Kursker lijn ontspoorde een goederentrein; de locomotief en elf wagens werden vernield, de hoofd-conducteur dadelijk gedood, machinist, sto ker en conducteur zwaar gewond. Het breken van een wielband wordt als oorzaak opgegeven. Pierre Moucault, woonachtig te Cha- pelle-Saint-Sauveur (bij Chalons sur Saane), heeft met zijn vrouw voor het hof van assises terecht gestaan, beschuldigd van hunne negen kinderen te hebben vergiftigd. De ontaarde vader werd ter dood, zijne vrouw tot twintig jaar dwangar beid veroordeeld. Te New -Haven (Amerika) werd on langs op het tooneel een huwelijk voltrokken. Aan het eind der gewone voorstelling werd door den regisseur medegedeeld, dat miss Josephine Blanchard, lid van het tooneelgezelschap, in den echt zou treden met mr. James. Het orkest be gon den Hochzeitsmarsch te spelen en toen het gordijn opging, zag men het jonge paar, omringd door al de acteurs en actrices; de vrederechter Hugh Dailey verrichtte den dienst volgens den ritus der Episcopaalsche kerk. Het publiek be waarde het diepst stilzwijgen, maar toen Dailey was heengegaan en het gordijn viel, barstte een storm van toejuichingen los en de jonggehuwden moesten nog eens hun buiging voor het publiek komen maken. BUITENLAND. Duitschland. De bondsraad heeft verworpen het voorstel om de ontwerpen betreffende het toltarief in handen van eene commissie uit den bondsraad te stellen. Dinsdag vierde prins Von Bismarck zijn 64sten geboortedag. Tal van diplomaten, minis ters, leden van den bondsraad, afgevaardigden en hooggeplaatste ambtenaren, de maarschalken Von Moltke en Von Manteuffel, en eindelijk de groot hertog van Baden kwamen hem gelukwenschen. Te Keulen is dien dag een uit giften van enkele aanzienlijke personen opgericht bronzen standbeeld des rijks-kanseliers op het Augustijner-plein in tegenwoordigheid van eene groote menigte belang stellenden onthuld en aan de stad overgegeven. Het feest werd besloten met een -maaltijd, waar bij 200 personen aanzaten en het aan dronken en verzen niet ontbrak. Gedurende dit diner wer den meer dan 30,000 mark voor een gedenktee- ken van Von Moltke bijeengebracht. Italië. De Kamer heeft de begrooting van ontvangsten voor 1879 aangenomen. Groot is het aantal inter-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2