K°. 5870. Vrijdag A April. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post Afzenderl^jlie NommeraO.ÖS. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PfilJS DEB ADVERTEfiTIEX Vin 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17 J. Grootere letters nssr plaatsruimte. LEIDEV, 3 April. Ter gelegenheid der viering van het 61ste lustrum der Leidsche hoogeschool, in den zomer van het volgende jaar, zal door het studen tencorps weder een maskerade worden gehou den. Bij de commissie tot regeling daarvan waren vijf plannen ingekomen, waarover zij rapport heeft uitgebracht, dat eenigen tijd ter inzage voor de leden werd itedergelegd. Te laat om nog in de gehecle oplaag van ons vorig nommer te vermel den, vernamen we dat thans in de corpsvergade- i'iug bij applaus tot onderwerp gekozen is: „De intocht van Filips den Schoonen binnen Amsterdam in 1497." Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Noordwijk is gekozen de heer F. A. G. graaf Van Limburg Stirum. De heer G. Van der Weyden had verzocht niet in aan merking te komen. De heer C. J. Kempenaar Sr. te Ter Aar is niet benoemd tot schout van den Wassenaar- sclien polder, welke betrekking bij dien polder niet bestaat, maar tot schout vau den Noordeind- eu Geerpolder, gem. Ter Aar en Leimuiden. Den löden en niet den 14den April, zooals driemaal abusievelijk in de Staatscourant werd aangekondigd, zal de levering van doDker- en lichtblauw ordinair laken voor bet leger, in bet centraal magazijn van kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam worden aanbesteed. De Staatscourant bevat de programma's van het ceremonieel, hetwelk zal worden in acht ge nomen bij de aankomst van den Koning en de Koningin in de hoofdstad en in de residentie, en van de feestelijkheden bij hun aankomst en ver blijf aldaar. In hoofdzaak komen ze overeen met die, welke in December jl. waren vastgesteld. Het vertrek is op Maandag 21 April tegen 11 uren bepaald, met een specialen trein van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappijde terugkomst uit Am sterdam in Den Haag op Maandag 28 April per Rijnspoor te 12 uren ongeveer. Zoowel de forma tie van den stoet, te Amsterdam en te 's-Hage, als de weg, die bij den intocht zal genomen worden, is onveranderd gebleven. Alleen is thans nog bepaald dat de eerste eerewacht vóór, de tweede achter het kon. rijtuig en véér de rijtuigen van de prinsen en prinsessen, die het programma niet bij name noemt, zullen worden geplaatst. Voorts is nog bepaald, dat. niet alleen de kon. scherp schutters uit Den Haag en Rotterdam aan het paleis als eerewacht zullen postvatten, maar dat ook als zoodanig de leden van de vereeniging „Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen" tegenover den ingang zullen zijn opgesteld. Wat de feesten betreft, is het programma eenigs- zins aangevuld. Op Maandag 21 April zullen HI-I. MM. de commissie ter aanbieding van het nationaal huldeblijk ten paleize te Amsterdam ontvangen. Donderdag 24 April, den dag, oor spronkelijk bestemd voor het van stapel loopen van de „Emma, Koningin der Nederlanden", van s Rijks werf, zullen zij de bloemententoonstelling in het paleis voor volksvlijt openen (des morgens te tien uren); des namiddags te halfdrie zal op dien dag een harddraverij gehouden en door het kon. echtpaar bijgewoond worden; Vrijdag zullen zij het ijzeren drijvend droogdok voor de handelsvloot van Amsterdam des namiddags te halfdrie openen, voor het geval het althans gereed zal kunnen zijn, en eindelijk Zaterdag een bezoek brengen aan „Arti et Amicitiae", ter bezichtiging van het aan te bieden kunst-album. De feesten in Den Haag zijn nader als volgt vastgesteldMaandag, 28 April: Plechtige intocht te 12 uren des middags; aanbieding van het ge schenk in zilver der gemeente 's-Gravenhage aan HH. MM.illuminatie des avonds. DinsdagCour van voorstelling en gelukwenschiug in het kon. Paleis. Woensdag: Ovatie in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, aangeboden door een aantal ingezetenen, des avonds te acht uren. Don derdag, 1 MeiGala-voorstelling in den kon. schouwburg door „het Néderlandseh Tooneel", aangeboden door de gemeente, te acht uren des avonds. Vrijdag: Gala-bal ten paleize, te negen uren des avonds. Zaterdag": Muzikale uitvoering door de nationale zangschool voor handwerkslieden, in de zaal „Diligentia", te acht uren des avonds. Alle civiele en militaire autoriteiten, officieren en personen enz. enz., die zich ingevolge de vorige bekendmaking van 17 Dec. 11. aanmeldden bij den kamerheer-ceremoniemeester tot bijwoning der verschillende cours van voorstelling en gelukwen- scbing, zullen alsnu door HH. MM. ontvangen worden te Amsterdam op 23 en te 's-Gravenhage op 29 April, op de vroeger bepaalde uren. Die bepalingen gelden ook alle dames, die zich vroeger opgaven bij de grootmeesteres van H.M. de Koningin. Het comité, gevormd om namens de Haag- sche ingezetenen den Koning en de Koningin een ovatie te brengen op den 30sten April in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, heeft het volgend programma voor dien feestavond vast gesteld: Hochzeits-marsch'toespraak van dr. Bey- nen; tableau-vivant de Schuttersmaaltijd vau Van der Helst; Koor, Hallelujah van Handel; drie coupletten van het Volkslied, (het. 2de couplet is voor deze gelegenheid gewijzigd en zal worden gezongen door mevr. OffermanS van Hove); tableau- vivant, voorstellende de Nachtwacht van Rembrandt Slotkoor, cantate Wilhelmus van Nassaue. De rector magnificus aan de Utrechtsche rijks-universiteit, daartoe door curatoren gemach tigd, heeft bekend gemaakt, dat het der regeering uit de door de betaalmeesters overgelegde staten gebleken is, dat verscheidene studenten, zonder te voldoen aan de voorschriften van art. 64 en 65 van de wet op het hooger onderwijs, de lessen volgen. De regeering heeft er volstrekt nog niet aan gedaeht. om reeds nu het onderwijs te willen belemmeren; doch bijaldien de nalatigen zouden blijven voortgaan met geen gevolg te geven aan de meergemelde voorschriften der wet, zou toe passing van art. 65 niet uitblijven, en de studen ten worden derhalve nadrukkelijk aangemaand aan die kennisgeving gevolg te geven. De hoogleeraren der rijksuniversiteiten heb ben dezer dagen een aanschrijving van de regee ring ontvangen, houdende dat, zoo zij acht dagen uit de stad willen gaan, zij daartoe verlof heb ben te vragen aan heeren curatoren. Voor een vergunning om langer dan acht dagen zich te verwijderen hebben zij zich te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken. Volgens de Haarl. Crt. bestaat bij het be stuur der Nederlandsche posterijen het voornemen om hier te lande, evenals reeds in Duitschland en elders geschiedt, gelegenheid te geven om pak ketten door middel van de post te verzenden. Voorshands zou zulks zich bepalen tot pakketten niet zwaarder dan vijf kilo. Volgens verschillende bladen zou door de gecommitteerden uit de Prov. Staten van Noord- Holland zijn voorgesteld de kosten der verzwaring van den Noorder-Lekdijk aldus te vinden, dat zij voor 6/20 worden gedragen door het betrokken dijksbestuur, voor 5/20 door liet Rijk en voor 3/20 door elk der drie provinciën. Naar het Hdbl. verneemt is het voorstel uitgegaan van de gecom mitteerden van de drie provinciën, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, en bestaat er veel vooruitzicht, dat de regeering met de regeling genoegen zal nemen. De beslissing zou dau (na tuurlijk behoudens de goedkeuring van de Staten- Generaal en de Provinciale Staten) alleen afhangen van de waterschapsbesturen, want men zal de 6,20 wel niet geheel ten laste kunnen laten van Lekdijk Bovendams alleen. Indien de oplossing der moeilijkheden op deze wijze kon worden ge vonden en nog dezen zomer met. het werk kon worden aangevangen, zou men alleszins reden heb ben zich over den uitslag van het overleg te verheugen. Naar men verneemt is bij den raad van state in onderzoek een wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. Uit het veertiende jaarverslag over 187.8 van het kinderziekenhuis te Amsterdam blijkt o. a. dat de toestand van dat gesticht voor jeug dige lijders over het geheel bevredigend was. Ten opzichte der verpleegsters werden eenige be sluiten genomen, waardoor men hoopte nog meer toewijding van haren kant te zullen erlangen. Zij zullen namelijk twee proeftijden, van zes weken en van twee jaren, ondergaan, alvorens definitief te worden aangenomen. In 1878 werden 252 lijders opgenomen, zijn overleden 34 en ontslagen 218. In het isoleergebouw werden 35 lijders op genomen, zijn overleden 6 en ontslagen 29. Het aantal verpleegden bedroeg 16,108, zoodat ge middeld per dag 44 kinderen werden verpleegd en de gemiddelde verplegingsduur voor elk kind was 63 dagen. In het isoleergebouw bedroeg het getal verpleegden 1012 en was de verplegiugs- duur voor elk kind 29 dagen. Pan de ver pleegden waren 113 van het mannelijk en 139 van het vrouwelijk geslacht. Van de poli kliniek, d. i. de aan het kinderziekenhuis bestaande gelegenheid om voor zieke kinderen gratis consult te komen vragen, werd door ruim 1150 gebruik gemaakt440 kinderen werden kosteloos gevacci neerd. De rekening en verantwoording wijst in ontvangsten op het cijfer van f 23,329 9S'/2 en uitgaven van f 19,529.64, zoodat een saldo in kas blijft van f 3800.341/!. De heeren Lippmann, Rosenthal C°. hebben tot nu toe reeds 17,000 florijnen aan het Oostenr. Ilong. ministerie gezonden ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood in Hongarije. -Tweede Kamer. In de zitting van heden noemde de minister van koloniën, antwoordende op eene interpellatie van den heer De Casem- broot, het een onverantwoordelijke handelwijze eit roekelooze geldverspilling, de havenwerken van. Batavia te vertragen of uit te stellen wegens, den ongunstigen fiuanciëelen toestand. De haven zal circa 16 millioen kosten. Het werk vordert goed enj valt niet tegen. Op het beweren van den heec De Casembroot dat het politiek doel van de havenwerken, namelijk aan Indië te tooneu dat men er zich opofferingen voor wil getroosten, niet bereikt, was, antwoordde de minister met het vertrouwen uit te spreken, dat in Indië de opge wondenheid zou plaats maken voor kalmte en de overtuiging daar zou veld winnen dat eerbied voor en onderwerping aan Let gezag eene onmisbare voorwaarde is voor het voortdurend verblijf in de Indische bezittingen, Nog zijn aangenomen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1