K°. 5869. Donderdag 3 April. A0. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per posta -^9* Afzonderlijke Noinmeraa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regels1.05.* Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEEICIITEJf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de ver ordening van den 9den Januari 186S (gemeenteblad n°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den lldeD April e. k. zal worden gehouden op Woensdag den Oden April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 2 April 1879. E. KIST, Secretaris. TJit het buitenland. Al gaf het buiteulaud ous in den laatsten tijd niet heel veel nieuws van politieleen aard, al waren er geen Berhjnsche congressen meer te bespreken en de berichten omtrent den oorlog in Afghanis tan door hun eentonigheid weinig geschikt om in deu vreemde belangstelling te wekken, toch leverde de telegraaf van over onze grenzen nog stof genoeg om er geheele kolommen van onze dagbladen mee te vullen, zij het dan ook eveumin stof van verblijdenden aard. Men denke aan de ontzettende verwoestingen, door overstrooming van de Theiss te Szegedin aangericht. Vooral bij ous, bewoners van een land „uit wier en dras geweld", een land van dammen en dijken, wordt het woord „watersnood", ook wan neer het ons van elders wordt toegeroepeu, zoo in al zijn beteekeuis begrepen. Wij weten mee te praten van de tallooze menschenlevens, die de vreeselijke watervloeden het kleine Nederland van tijd tot tijd al hebben gekost; meer dan eenmaal hebben wij het ondervonden, hoeveel tonnen schats aau have en goed verslonden werden door de ontketende baren, door een feilen stormwind voort- gezweept. Toch ontbrak het bij ons te lande in den regel niet aan de noodige voorzorgen, en zoodra de stand der rivieren dat wenschelijk deed zijn, betrokken de aangewezen deskundigen de gevaarlijke punten waar hun hulp het eerst zou kunnen vereischt worden. Doch al ware er hier of daar ook eens een voorzorgsmaatregel verzuimd geworden, al had het dezen dijk eens aan de gewenschte hoogte, of dien dam aan de gevorderde stevigheid ontbroken, bet. zou niemand onzer in de gedachte zijn gekomen, daarom de hand der liefdadigheid terug te trek ken, in stede van de ramp der noodlijdenden te lenigen. En ook de buitenlander vroeg niet eerst, of het onheil ook ware te voorkomen geweest, wanneer een watersnood ons laud had getroffen, maar hij tastte zonder nader onderzoek in den zak, en de milde giften, die dan menigmaal ook van over de grenzen den nood der lijdenden kwamen verzach ten, getuigden, dat men er niet vroeg waarom, maar wat er uoodig was.. Het verwonderde ons dan ook, ja het deed ous onaangenaam aan, in een onzer bladen, bij het bespreken der ramp te Szegedin, vermeld te zien, dat de Hongaren verzuimd hadden het reeds vóór 25 jaar aanbevoleu plan tot verbetering der afwa tering van de Theiss ten uitvoer te leggen en thans geheel Europa in beweging brachten om hulp te verleenen. Liever herinneren wij aan hetgeen de heeren Lippmau, Rosenthal en C'. te Amsterdam in hun oproeping aan hun landgenooten zeggen „Thans vinde zij (de deugd der weldadigheid) een spoor slag te meer in de heriuneriug aan de edele be reidwilligheid, waarmede in Oostenrijk soortgelijk beroep weerklank vond, toen in het jaar 1861 aanzienlijke deelen van ons land door dergelijke ramp werden geteisterd." Genoemde heeren 't mag vooral niet verzuimd worden dit op te mer ken zijn officieel uitgenoodigd om op den er kenden weldadigheidszin van Nederland een drin gend beroep te doen, gelijk trouwens in alle hoofd steden van Europa inzamelingen worden gehoudeu om hulp te verleenen. Geheel Europa wordt te hulp geroepen, 't is waar, maar is 't wonder, waar om slechts aan dit enkele cijfer te herinneren van de bijna 10,000 huizen der stad Szegedin nog geen 300 bleven staan En dan nog dreigde op plaatsen in den omtrek hetzelfde gevaar. Doch wij willen hier niet nogmaals in bijzonderheden treden; reeds gaven wij in ous blad een, zij het dan ook slechts onvolledige beschrijving van de vreeselijke toonee- len, die Szegedin en de geteisterde omstreken opleverden, en alle nadere berichten werpen een nog donkerder tint op die reeds zoo donker ge kleurde tafereelen. Inderdaad hier is van overdrij ving geen sprake, maar wel de zekerheid, dat de honderden lijken duizenden zullen blijken te zijn, zoodra de wateren van de Theiss binnen hunne oevers zullen zijn teruggekeerd. Wel ontzettend moest de ramp zijn, waar het hoofd der gemeente zelf getuigde: de stad is niet. meer te helpen. Neen, de dooden zeker zijn niet meer in het leven terug te roepen, maar de stoffelijke verliezen althans kunnen voor een deel vergoed worden. Vooral nu er een officieel beroep is gedaan op den bekenden weldadigheidszin van Nederland, mogen ook wij niet achterblijven. Behalve de ge noemde firma te Amsterdam hebben zich ook op andere plaatsen personen bereid verklaard giften in ontvangst te nemen, zoo in de residentie de heer P. J. Landry. Het is Ie wenscheu dat dit goede voorbeeld ook hier moge worden nagevolgd, maar zoo niet, onze liefdadige stadgenooten weten nu althans, waarheen zij de giften, die zij voor dit liefdadig doel willen afzouderen, kunnen opzeudeu. LEIDEN, 2 April. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. E. H. Van Suchtelen, geb. te Gorssel bij Zutfen, met Stellingen. De maskerade, het volgende jaar door het studentencorps alhier te houden, zal voorstellen De intocht van Eilips den Schoonen binnen Amsterdam in 149 7. Tot gedelegeerden uit Nederland voor het van den 23sten tot deu 26steu Sept. a. s. te Brus sel te houden congres van Amerikanisten zijn be noemd dr. J. E. G. Boot, hoogl. te Amsterdam dr. W. G. Brill, hoogl. te Utrecht; de heer E. A. C. Campbell, bibliothecaris van de kon. biblio theek te 's-Graveuhagemr. J. Dirks, voorzitter van het Eriesch Genootschap te Leeuwardenmr. G. D. Franquiuet, archivaris van het hertogdom Limburg, te Maastricht; de heer Fraussen, pastoor te Ittervoort, in Limburg; de heer J. J. llabets, pastoor, voorzitter van het oudheidk. Genootsch. van Limburg, te Oud-Vroeuhoven dr. G. A. Hul- sebos, conrector aan het gymnasium te Utrecht; dr. C. Leemans, directeur van het rijks-museum van oudheden te Leiden; de heer A. Meyboom, luit. der kon. Nederl. marine, te Amsterdamdr. J. A. C. Oudemans, hoogl. te Utrecht; dr. G. Schlegel, hoogl. te Leiden, en dr. J. A. Wijnne, hoogl. te Utrecht. De eerste dag der zittingen van het congres wordt aau de geschiedenis van Amerika vóór Columbus en die van de ontdekking van het nieuwe werelddeel gewijd, de tweede dag aan de oudheidkunde, de derde aan de anthropo logic en ethnographie, de vierde aan de taalkunde en paleographie. Uit de rekening der „Vereeniging voor Chris telijk onderwijs ten behoeve van on- en mi jver mogenden te Leiden" over 1878 blijkt, Hat. de gezamenlijke uitgaven voor het onderhoud der school hebben bedragen f 7277.61'/,, waaronder alleen 6310.10'/, voor onderwijzend pr^oneel. Van 1874 tot 1877 was er telken jare een tekort, soms van f 1121, het laatst van f 925. In 1878 klommen de ontvangsten tot een bedrag van f 7310.42, zoodat voor het eerst een ba'ig slot is verkregen. Onder die ontvangsten is slechts f 1002.91 aan vrijwillige schoolcenten en 204.93 aan rente op het Grootboek. Het overige bestaat uit coutributiën en giften, meest uit Leiden, ten bedrage van f 5244. Blijkens het in druk verschenen verflag der Noord- en Zuid-Hollamische reddiugmaatsohappij over 1878 zijn de reddingen door bomen der Maatschappij uitgevoerd vier in getal geweest, omdat er weinig schipbreuken plaats vonden op dat gedeelte der kust, waarover de werkkring der Maatschappij zich uitstrekt: van Loosduinen noord waarts langs de geheele kast tot en met de eilanden, en verder één station te Moddergat aan de Eriesche kust. Met deze 4 reddingen zijn 33 man gered, waardoor het totaal sedert de vestiging der Maatschappij tot 2559 stijgt. Verder zijn de booten op sommige stations nog verscheidene malen uit geweest, wanneer zij meenden dat hulp ver eischt werd, hetgeen later onnoodig bleek te zijn. De oefeningen hadden dit jaar geregeld plaats en gaven geene aanleiding tot bijzondere bemerking. Gedurende het jaar 1878 is het station te Moddergat (TernaarJ) gereed gekomen en volkomen naar den eisch ingericht en dus in staat desgevorderd dienst te doen. Te Nes op Ameland werd een nieuwe bootwagen geplaatst. Te Oost-Terschelling is een ■vuurpijltoestel met bijbehoorenden wagen geplaatst en werd een uitkijk opgericht, van welks doel matigheid goede verwachtingen worden gekoesterd. Ouder de ingekomen giften en legaten kwamen vooreen van de Maatschappij tot redding van drenkelingen van 2000; een van L. te B. van 1000; een legaat van mr. Josua Van Eik van 2000, en eene gift van het bestuur van Oos- lerschen haudel cu reederijen van f 3000. Het bestuur der Maatschappij bestaat uit de heeren S. Dedel, president; C. Roosmale Nepveu, pen ningmeester; J. W. II. Rutgers van Rozenburg, W. D Prins, Beels van Heemstede, secretaris. Prins Erederik heeft een gift van f 300 geschonken ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood in Hongarije. Het gezangboek, dat der Koningin bij hare komst te Amsterdam wordt aangeboden door het „Koning Willemshuis", is van boven rijk versierd en rust op stematiete steeuen in paarlen gevat. In het midden leest men„Looft den Heer, want Hij is goed." De achterzijde van het boek ver toont het Koning Willemshuis in steen gesneden, een zeer gelukkig geslaagden arbeid. Het geheel is in licht blauw fluweel gebonden. De bijbel, aangeboden door de „Zaugschoolvsreeniging", is insgelijks in licht blauw fluweel gevat en aan beide zijden belegd met zilveren eu gouden bloem ranken, waartusschen Labrador-schulpen en paar- lenzetwerk een schoone werking hebben. Tusschen deze versiering leest men de in steen gesneden woorden „Biblia Sacra", terwijl aan de boven zijde het wapen van II. M. en aan de beneden- zijde het naamcijfer der Zondagschool zijn inge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1