Woensdag 52 April. Het verloren Kind, N°. 5868. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. j Al/onderlgke Nommers0.05. Deze Courant wordt dageEjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES Van 16 regels.....1.05. Iedere regel meeriv...vr. a Q.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. PREMIE LEIDSCH DAGBLAD. Wij hebben het genoegen aan onze lezers te berichten dat de Uitgever van het Leidscii Dag- bi,ad voornemens is in de volgende week van den gevierden letterkundige Or. JAN TEN BRINK een nienwen ROMAN als Premie aan te bieden, voor Abonné's te Leiden tegen vergoeding van 50 Cts., en voor Abonné's buiten de stad a 70 Cts. franco te huis bezorgd. Het verloren Kind, van Dr. JAN TEN BRINK, wordt uitgegeven in groot 8'. formaat, zal om streeks 300 bladzijden groot zijn en in den handel ongeveer f 3.kosten. Wie zich nu aanmeldt als Abonné heeft eveneens het recht om de Premie te kunnen ontbieden. Later zal een bon worden verkrijgbaar gesteld, waarop tegen betaling van 50 cents de premie kan worden afgehaald, terwijl deze na inzending van 70 cents den inteekenaars franco zal worden toe gezonden. LEIDEN, I April. Het adres aan den Koning betreffende het mis bruik van sterken drank, vastgesteld ia de alhier gehoud, n meeting van 20 Maart 11, isgeteekend door 253 personen, waaronder 82 fabriekwerkers. De gymnastiek-voorstelling, wapenstrijd en tooneel voorstel ling, morgenavond door „Arena Stu- diosoruui" te geven, belooft volgens het programma niet onder te doen bij hetgeen vorige jaren den bezoekers zooveel genoegen gaf. Behalve de vlug- in behendigheid, die zullen worden tentoon gespreid, wordt nog opgevoerd het blijspel: „Eene kleine vergissing, of een huzaar in het dorp." Wij verwijzen voorts naar achterstaande advertentie, en wenschen der vereeniging ook wat de belangstel ling onzer stadgenooten betreft geen geringer suc ces toe dan baar bij vorige gelegenheden ten deel viel. Door de wijze waarop zij hare uitvoeringen regelt, heeft zij daarop alle aanspraak. Wij ver nemen dat na afloop der voorstelling de leden zich met muziek en fakkellicht in optocht naar de sociëteit „MiDerva" zullen begeven. Het in Nederland te heffen port wegens brieven eu andere stukken naar en uit de landen tot de Algemeene Postvereeniging behoorende bedraagt van heden af 1°. Voor brieven per 15 gr. of een gedeelte van 15 gr.a. naar en uit België 10 cent voor gefrankeerde en 20 cent voor ongefrankeerde brie ven 6. naar en uit Duitschland (met inbegrip van Helgoland), Oostenrijk-Hongarije (met Lichten- stein), Denemarken (met IJsland en de Paroër), Egypte, Spanje (met de Balearische en de Kanari sche eilanden, de Spaansche bezittingen op de Noordkust van Afrika, de rep. Andorra, de Spaan sche postinrichtingen op de westkust van Marokko), de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika, Frank rijk (met Algerië, Monaco en de Fransche post kantoren gevestigd te Tunis en te Tanger), Groot- Britannië (met Gibraltar, Cyprus, Malta en onder- hoorigheden), Canada, New-Eoundland, Grieken land, Italië (met de republiek San-Marino en de Italiaansche postk. te Tunis en te Tripoli), Luxem burg, Montenegro, Noorwegen, Portugal (met Madera en de Azorische eilanden), Rumenië, Rus land (met Finland), Servië, Zweden, Zwitserland, Eur. en Az. Turkije, alsmede Perzië bij verzending over de Zwarte of Kaspische Zee, 121/a cent voor gefrankeerde eu 25 cent voor ongefrankeerde brie ven; c. naar alle andere lauden, die thans tot de algemeene postvereenigiig bebooren of daarvan later deel zullen uitmaken, 25 cents voor gefran keerde en 40 cents voor ongefrankeerde brieven. 2°. Voor briefkaarten: a. naar België en de landen, sub 16 vermeld, 5 cents6. naar de landen sub 1 c hierboven bedoeld, 7cent. Het port van een vooraf betaald antwoord, in het verkeer met de landen, die briefkaarten met betaald ant woord toelaten, is hetzelfde als dat van de brief kaart zelve. Onder de porten van 5 en 7 'j1 cent bovenvermeld is de prijs van een halven cent voor elke briefkaart niet begrepen. Voor dagbladen en alle andere gedrukte stukken enz. per 50 gr. of een gedeelte van 50 gr. a. naar België, en de landen, sub 1 6 hierboven vermeld, 2'/j c.6. naar de landen, sub 1 c hier boven bedoeld, 5 c. Eene afzonderlijke verzending mag het gewicht van 2000 grammen niet te boven gaan. Tevens is beden in werking getreden de tus- schen Nederland en België gesloten postovereen- komst, waarin o. a. bet volgende wordt bepaald Het port wegens brieven uit Nederland naar Belgie of uit Belgie naar Nederland bedraagt per brief van enkel gewicht 10 cents of 20 centimes, in geval van frankeering, en 20 cents of 40 centimes, in geval van niet-frankeering. Dit port wordt, per brief van enkel gewicht, op 5 cents of 10 centimes voor de gefrankeerde en op 10 cents of 20 centimes voor de ongefran keerde brieven verminderd, wanneer de afstand in eene rechte lijn, tusschen bet kantoor van afzending en dat van bestemming van den brief, niet meer dan 30 kilometers bedraagt. Het recht van verzekering der brieven met aangegeven geldswaarde uit Nederland naar Belgie en uit Belgie naar Nederland bedraagt 2'/j cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden, of 5 centimes voor elke 200 franken of gedeelte van 200 franken. Met afwijking van het bepaalde bij de door het Parijscbe congres den 4den Juni 1878 gesloten overeenkomst, wordt het te heffen recht voor eiken postwissel van Belgie voor Neder land bepaald op 25 centimes voor elke 50 franken. De Nederlandsche regeering behoudt zich de bevoegdheid voor om insgelijks het recht op de postwissels te verminderen tot op 121/2 cent voor elke 25 gulden. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage zal 10 April in het openbaar aanbesteden1". het eenjarig onderhoud vau de kazernegebouwen alhier, enz.2°. het herstellen van walmuren langs de de gracht bij de kazerne den Doelen. De aan bestedingen zullen geschieden des voormiddags te elf ureu, in het genie-bureel bij de Doelenkazerne alhier. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2633 portiën, als: 2244 warme spijs, 331 vleesch en 58 spek. Zaterdag 12 April zal de vijf-en-twintigste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap gehouden worden in het gebouw der Maatschappij tot nut van 't algemeen te Amster dam. De punten van beschrijving zijnMededee- lingen van het bestuur; verslagen van secretaris, bibliothecaris en penningmeester; herziening van het reglement; benoeming van nieuwe bestuurs leden ethnologische mededeelingen over het schip, door den heer L. Serrurier; mededeelingen over de Zoeloe-Kaffers, door den heer Th. M. Tromp, en gelegenheid tot het doen van mededeelingen en behandeling van vraagpunten. Reeds lang hadden de leerlingen der koniik- lijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's-Hertogenbosch het plan gevormd om hun nen directeur een blijk te geven van sympathie en dankbaarheid. Het einde van den cursus bood hun een geschikte gelegenheid aan om aan dat plan uitvoering te geven. Tot dat doel vereenig- den zich de leerlingen der hoogste klassen op den 28sten Maart in een feestelijk versierde zaal, waar de oudste leerling, de heer Kappé, beeld houwer, den directeur met een treffende toespraak ontving. Hij wees op de onbaatzuchtige belang stelling door dezen overal en altijd aan den dag gelegd, waar het ook gold de kunst te bevorderen of zijn leerlingen te helpen e» aan te moedigen, en op de voorbeeldige wijze, waarop hij hen voor ging in al wat goed en schoon is. Hij eindigde met een door de leerlingen driemaal herhaald „Lang leve onze directeurAls een blijk van hoogachting werd hem een prachtwerk aangebo den, waaraan de volgende opdracht was toege voegd „Aan den weledelgestrengen zeer geleer den heer J. Th. Stracké, directeur der koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten, officier der orde van de Eikekroon, den talentvollen ver- vaardiger der standbeelden voor Tollens en Boer- haave, wordt dit werk als een blijk van hulde aange boden door zijn dankbare leerlingen." In eene vergadering, in Den Haag gehouden door het comité der IJszeevaart, is besloten de „Willem Barendsz" omstreeks 1 Juni weder uit te zenden voor een tocht naar de IJszee. De zoöloog, die aan de expeditie deelneemt, is de heer J. W. Van Lith de Jende, candidaat in de philosophie te Utrecht. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij hield gisteren hare gewone, jaarlijksche algemeene vergadering, waarin de balans over het boekjaar 1878 goedgekeurd en een dividend van f 61,75 per aandeel van 1000 bepaald werd. Reeds in October 187S is daarvan f 20 uitgedeeld, zoodat nog te ontvangen zal zijn f 41,75. De aftredende commissaris, mr. F. Th. Westerwoudt, werd op- Dieuw benoemd. Vcrtegeuwoordigd waren 101 aan- deelen, gerechtigd tot het uitbrengen van 65 st. Het onlangs vermelde verzoek van den heer Bosch Reitz aan den gemeenteraad te Alkmaar, om grond tot stichting eener fabriek, is op de gestelde voorwaarden aangenomen. Tot leden van de commissie van rapporteurs voor de oorlogs- en vestingbegrooting zijn gekozen de heeren Viruly, voorzitter, Kops, Heydenrijck, Pat.ijn eu Van der Schrieck. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp tot uitgifte van schatkistpromessen werd in verschillende afdeelingen ingenomenheid met het ontwerp betuigd. Door vele leden werd zelfs betwijfeld of 't wenschelijk is naast de thans voor gestelde promessen de bevoegdheid tot uitgifte van schatkistbiljetten te handhaven. -Bij zijn optreden vond de minister van wa terstaat enz. bij de Tweede Kamer aanhangig eene door den vorigen minister van binnenlandsche za ken ontworpen regeling van het toezicht op de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. Met de beginselen van dit ontwerp, waarbij het stelsel van een voorafgaande vergunning tot het in werking brengen van een openbaar middel van vervoer, hetwelk den grond-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1