"I zekt. de boekdrukkers niet, doch ook op concerten en in schouwburgen houden zij er hunne etablis sementen niet op na. Weder dus een leemte in de wet, die waarschijnlijk tot nieuwe moeilijkheden zal aanleiding geven, althans wanneer de boek drukkers inderdaad nu ook tot muzikanten-mole naars zullen worden verheven. Uit het Nieuwsblad voor den Boekhandel van Zaterdag blijkt dat de uitgever A. W. Sijthoff alhier ook bij den Koning niet geslaagd is in zijne pogiug om een meer wettelijkeu grondslag te verkrijgen bij zijn aanslag wegens het gebruik van stoommachiues tot het in beweging brengen zijner snelpersen. Na deze resolutie, waaruit blijkt dat het request niet bij den Raad van State, maar bij den minister van financiën is terecht gekomen, blijft alleen de weg open om weder te recla- meereu na het ontvangen van het aanslagbiljet en wanneer die ongunstig mocht afinopen, niet te betalen, maar in verzet te komen tegen het dwangbevel bij de rechtbank te 's-Hage en bij voortdurende tegenkanting zich tegen het vonnis in cassatie te voorzien bij den Hoogen Raad. Vele rechtsgeleerden zijn het volstrekt niet eens met de verschillende uitspraken in deze quaestie. Nog altijd gaat men voort, zegt „Sieboldia", ons te vragen, of aan de voorgenomen excursie naar Gent al dan niet gevolg zal worden gegeven, en nog altijd verkeeren wij in het onzekere dien aangaande. Zoolang het hoofdbestuur der Maat schappij hetwelk de opinie der afdeelingen te dezer zake zou inwinnen geen besluit heeft genomen, valt er niets van te zeggen, en de Leidsche afdeeling, die uit beleefdheid dit initia tief aan het hoofdbestuur meende te moeten afstaan, kan er zich thans welstaanshalve niet direct mede bemoeien. Het beste zal dus zijn, zich dit uitstapje voorloopig uit het hoofd te stellen en op een volgend voorjaar te hopen. Dat men intusschen te Gent goed zou ontvangen geworden zijn, blijkt reeds hieruit, dat, alleen op de eerste losse mede- deeling, iu de algemeene vergadering van 19 Jan. van den boomteeltkring van België, door den heer Pynaert werd voorgesteld, „bij het bezoek der Nederlanders een buitengewone zitting te houden." We wisten het wel, dat we onzen Gentschen vrienden welkom zouden zijn. Zaterdag had te Dordrecht de jaarlijksche algcrueene vergadering van aandeelhonders in de binuenlandsche schroefstoomboot-reederij plaats. Daarop is een dividend van 9'/0 voor het afge- loopan jaar vastgesteld, en medegedeeld, dat con cessie voor de vaart op Leiden en Haarlem zal worden aangevraagd. In plaats van den heer A. J. Verbeek van der Sande, die als commissaris perio diek moest aftreden en niet herkiesbaar was, is gekozen de heer G. H. Veth. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piDg van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 58.00, 29 00, f 5.90 en f 2.95; de laagste 57.00, f 27.50, 4.80 en f 2.90. Ds. F. Van Spall te Leimuiden is beroepen te Dirksland. Tot schout van den Wassenaarschen polder is verkozen de heer Kempenaar Sr. te Ter Aar. Morgen treedt in werking het den lsten Juni 1878 te Parijs gesloten nieuwe verdrag tot regeling van het postverkeer tusschen de landen, die deel uitmaken van de bij het Berner verdrag van 9 October 1874 in het leven geroepen alge meene Postvereeniging. De postvereeniging omvat, door hunne toetreding tot het verdrag van Parijs, thans, behalve Nederland en de vaderlandsche koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië, de volgende landen De Argentijnsche Republiek, België, Brazilië, Brilsch Indië, Canada, Denemar ken en de Deensche koloniën, Duitschland, Egypte, Frankrijk en de Fransche koloniën, Griekenland, Groot- Britannië en verschillende Britsche koloniën, Honduras (de republiek), Italië, Japau, Liberia, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Perzië, Portugal en de Por- tugeesche koloniën, Rumenië, Ruslaud, Salvador, Servië, Spanje en de Spaansche koloniën, Turkije, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Zwe den en Zwitserland. Ook werd nog den 4den Juni 1878 te Parijs tusschen sommige landen der Post vereeniging eene overeenkomst gesloten, die mede morgen in werking treedt, betrekkelijk de over making van gelden door middel van postwissels. Daartoe zijn, behalve Nederland, toegetreden Bel gië, Denemarken, Duitschland, Egypte, Erankrijk en de Fransche koloniën, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Rumenië, Zweden en Zwitserland. De herstelling van de ijzeren draaibrug nabij de voormalige Vrouwenpoort te Leeuwar den is bij aanbesteding gegund aan de firma D. A. Schretlen C0., te Leiden, voor f 6600. Te Amsterdam is tot doctor in de rechts wetenschap bevorderd de heer Th. Stuart, met een academisch proefschrift, getite.d„Geschiede nis der Amsterdamsche makelaardij." Op last van den minister van oorlog is de bewerking van eene nieuwe uitgave van het „Recueil militaire" hervat. De minister van oorlog heeft vastgesteld een nieuw voorschrift op de verstrekking en de verantwoording van munitiën tot draagbare vuur wapenen aan en door de corpsen van het leger en de dienstdoende schutterijen. Den lsten Mei a. s. zullen van elk der regimenten infanterie gedetacheerd worden: 5 on derofficieren bij de normaal schietschool, 5 luitenants en 5 onderofficieren bij het bataljon mineurs eu sappeurs, alsmede 5 luitenants bij het corps pon tonniers. Bedoelde detacheeringen hebben ten doel geschikte onderwijzers te vormen in het schieten en in de gymnastiek, het beoefenen der pionier kunst en van den dienst van den pontonnier, voor zoover dit van het kader der infanterie moet ge vorderd worden. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York, arriveerde Zaterdag te Hellevoetsluisde „Maas" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen; de „Conrad" is 29 Maart van Batavia naar Amtterdam vertrokken; de „Celebes", van Nieu- wediep naar Batavia, vertrok dien dag van Aden de „Voorwaarts", van Singapore naar Amsterdam, passeerde gisteren Poiat de Galle. Prins Von Wied is heden naar Duitschland teruggekeerd. Voor het examen voor adspirant-surnumerair der registratie, dat den 22sten April een aanvang zal nemen, hebben zich 46 adspiranten aangemeld. Men meldt ons uit Den Haag: Van ver schillende zijden werd heden verzekerd dat de betrekking van directeur der koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers door Z. M. met den rang van officier zou opgedragen zijn aan den heer Coenen, tweeden luitenant kapelmeester van de muziek der Utrechtsche schutterij. Z. M. heeft, op verzoek, iugetrokken het besluit, houdende benoeming vau mr. P. Gratama tot kantonr. te Kampen E. Nunes, stedelijk apo theker te Paramaribo, benoemd tot apoth. 3de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned.-Indiê; aan den lsten luit. W. A. Van der Mandere, van het 8ste reg. inf., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Gemengd Nieuws. Als een bewijs waartoe de jenever al niet kan leiden wordt gemeld dat een in beschon ken toestand verkeerende man gisteren uit de tweede verdieping eener woning in de Elandstraat te Amsterdam op straat gesprongen is. Hij werd gekwttst naar het gasthuis vervoerd. Een jonge dame, die gisteren meteen heer in het Vondelspark te Amsterdam wandelde, werd ter hoogte van de Hereeniging bij het vroeger Paviljoen eensklaps in den hals bij de onderkin verwond door een kogeltje uit een Flo bert-buks. Door tijdige geneeskundige hulp is het lood gelukkig verwijderd en schijnt er geen vrees voor noodlottige gevolgen te bestaan. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Men veronder stelt dat het onvoorzichtig omgaan met het vuur wapen de oorzaak is van dit onheil. Tot dusver is de dader onbekend. De wednwe V. d. L. teOldeberkoop moet bekend hebben dat zij het kindje van hare kleindochter heeft verbrand en wel in den vuur pot die tot haard diende. Zekere Jan Bleeker, als voortvluch tig voorkomende iu het „Politieblad", om te wor den opgespoord, zijnde hij bij vonnis van de rechtbank te Amsterdam veroordeeld, wegens op lichting, tot 183 dagen eenzame opsluiting, is Zaterdag-namiddag gevat en Daar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. Z at e rd ag-mo rgen is uit de Amster damsche Vaart te Haarlem opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing oud zestig jaren, met grijzen baard en een kaal hoofd. Het verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding en had blijkbaar reeds lang in het water gelegen. Bij een brand van het kasteel van den hertog van Newcastle zijn 18 kamers ver nield. Vooral de schilderijen leden veel; 15 waren juist een paar uur, voordat de brand uitbarstte, van de tentoonstelling in Burlington House terug gekomen. Vier daarvan waren van Snijders en voor 25,000 pd. st. geassureerdvan deze bleef het kostbaarste ter waarde van 12,000 pd. st. ge spaard. Een portret van Durer werd een prooi der vlammen en hetzelfde lot trof de verzameling van busten, de kunstschatten uit Pompeji en twee kasten met oud porselein. De oorzaak van den brand is onbekend. Volgens de Weener „Presse" is al daar in hechtenis genomen „Heinrich van Gro ninger", zich noemende Ernst Mayer, een 21-jarig jongeling uit Deventer, die in Febr. jl. uit die stad voortvluchtig werd eu f 10,000 van zijn pa troon, een effectenhandelaar, meenam. Nog 4225 werden bij hem gevonden. Zijn verkwistende le venswijze deed de aandacht der politie op hem vallen. De sultan van Turkije moet besloten hebben om het overtollige goud- en zilverwerk der keizerlijke paleizen te laten versmelten, ten einde met het daaruit gemunte geld kaïmés in te koopen. De koning van Italië heeft de straf van Passanante in levenslangen dwangarbeid ver anderd. Twee vrienden hadden aan het station van Kortrijk den laatsten trein naar Solesmes misgeloopen. Met loome schreden keerden zij terug, overleggende hoe zij het best den tijd zouden dooden. Daar zagen zij een cabriolet staan, waarvan het paard was vastgebonden aan een ring van de deur der Notre-Dame. Die gelegenheid was al te schoonzonder complimenten maakten zij zich meester van het gespan, namen plaats in het rijtuig en sloegen den weg in naar Solesmes. Daar het donker was, bemerkten zij niet, dat het hek over den spoorweg gesloten was, zoodat het paard in zijn vrij snellen draf het hek verbrijzelde. De cabriolet sloeg om en werd geheel vernield. Wat de beide dieven betreft, de een brak den rechter schouder, terwijl van den ander het kaakbeen verbrijzeld werd. Alles in den steek latende, be gaven zij zich naar het naburige Escaudeuvre om er heelkundige hulp in te roepen. Daar brachten zij verder den nacht door en werden er den vol genden morgen gearresteerd. BUITENLAND. Franlirij k. De heer Antonin Proust heeft in de Kamer een wetsontwerp rondgedeeld tot het verleenen van een crediet van 800,000 fr. voor het oprichten van teekenscholen en musea voor kunstindustrie te Parijs en in de provinciën. Het crediet zou ver deeld worden als volgtOnderhoud van een mosenm van kunstnijverheid te Parijs 400,000, subsidie aan teekenscholen 150,000, musea van kunstnij verheid in de provinciën 100,000, modellen en materiëel voor de teekenscholen 150,000, algemeen teekenconcours te Parijs 50,000 fr. In den Senaat heeft Laboulaye het rapport overgelegd over de motie-Peyrat, waarna verschei den stemmen der rechterzijde riepenleesver scheiden ter linkerneenneen De Senaat beraad slaagde en beval na twee twijfelachtige stemmingen de lezing. Het rapport bestrijdt den terugkeer naar Parijs wegens de gevaren aan de nabijheid van eene groote bevolking verbonden en er wordt in gezegd dat men met leedwezen zag dat de eerbied, aan de grondwet verschuldigd, aan het wankelen is gebracht. België. Niettegenstaande het verzet van burgemeester en schepenen heeft de gemeenteraad tot Donder dag verdaagd de stemming over het contract aan gaande de leening, dat defiuitief door genoemd college geteekend was.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2